Strhujúca historická dráma, nakrútená podľa skutočných udalostí, odhaľuje príbeh detí, ktoré sa stali svedkami zázraku. Desaťročná pastierka Lucia spolu so sesternicou a bratrancom ohlásia, že sa im v portugalskej Fatime zjavila Panna Mária. Inšpirujú tisíce veriacich, no musia tiež bojovať s nedôverou skeptikov. Fatimské zjavenie navždy zmení ich životy.. (Continental film)

Anderton

Tak som sa zase dozvedel niečo nového, o čom som mal len matnú predstavu. Nič extra pozitívnejšie ma k tomuto konvenčne nakrútenému filmu nenapadá. Výprava je fajn, herci potešia, scenár je presne taký, aký očakávate a od začiatku je cítiť, že cieľovka sú kresťania a ten, kto spochybňuje tento zázrak, je tu tak trochu záporák, i keď našťastie nie úplne. Pre ortodoxných ateistov naopak práve Visnjičova postava bude jedinou príčetnou vo filme, ak nerátame Keitelovho spisovateľa, ale to je príbeh z inej doby, ktorý ústrednú zápletku len rámcuje. Zaznie zopár myšlienok vhodných na zamyslenie a kontext prvej svetovej vojny je tu nesmierne dôležitý. Prečo ale cirkev práve túto udalosť označila za skutočný zázrak, som sa z tejto filmovej verzie nedozvedel. ()

Ephemeris

K viere a ku katolicizmu mám dosť problematický vzťah. Zo svätcov v podstate bezvýhradne uznávam len sv. Františka z Assisi. Ale toto je fakt dobrý film, ktorý neurazí ani žiadneho ateistu, pričom veriacim musí spôsobiť minimálne extázu. Panna Mária vyzerá ako supermodelka, prípadne Miss Venezuela. Výber detských hercov veľmi dobrý. ()

misterz

Ďalší kandidát spomedzi kresťanských filmov, ktoré sa pravdepodobne budú premietať na Vianoce. Film mi opäť raz vnukol myšlienku, ako veľmi dokáže náboženstvo ovplyvňovať slabých a bezbranných. A to nielen po materiálnej stránke, ale aj tej duchovnej. Viera je hnacím motorom, bez ktorej sa skrátka pre niekoho nedá. Áno... skutočné udalosti, slnko zažiarilo... no ale kto vie, čo to naozaj bolo? Čo keď iba väčší výbuch na povrchu slnka a tým pádom zvýšené slnečné žiarenie? No ale to len tak na okraj, nikomu vieru neberiem. Závidím. Inak príbeh je iba taký priemerný a obyčajne dramaticky spracovaný. No má svoj význam i myšlienkový presah. Priemer. 60/100 ()

Arsenal83

Kto chce verí, kto nechce neuverí, aj keby on sám bol ochrnutý a zrazu vstal (alebo slovami Panny Márie z filmu: „Niektorí ľudia neuveria aj keby stáli priamo pred tvárou Boha“). Film je dozaista kresťanský, ale nie nátlakový. Skúša popisovať celú situáciu a ukazuje aj pochybnosti. Pochybovala vlastná matka, pochybovala aj samotná cirkev. Páčilo sa mi ako hudba dokázala v mnohých momentoch vybičovať emócie. ()

Marze

Zanrovy, na vire postaveny film, ktery patri k tem lepsim. Pribeh je vypraven jednoduse, ale emocionalne detskym vizualnim pohledem na svet a jeho obyvatele. Je prijemne uklidnujici. ()

marhoul

Elaborát. Nic pro fanatické ateisty. Ti by si nejspíš, zaslepeni jediným správným názorem, vysmrkali v hysterickém záchvatu i nehty u nohou. Odpadem by samozřejmě nešetřili. Bigotní obec bude film naopak nadšeně opěvovat, ale to je další banda sama o sobě- škoda slov. No já bych film neodepírala ani tolerantnější skupině filmové kritické obce, přiměřeně vnímající celou problematiku víry, se zdravým nadhledem na prohnilou a manipulativní římskokatolickou církev, která ve jméně Pána napáchala a páchá neustále kvanta zvěrstev, což asi nemusím rozvádět a platí to i pro jiná radikálně vypeckovaná vyznání. Divákovi, který akceptuje víru jako soukromou věc každého jednotlivce, který je schopen pohlédnout na cosi, čemu lze stěží racionálně uvěřit, přesto je to docela zajímavé a zároveň neškodné. Příběh pojednává o situaci, kdy se třem malým dětem, negramotným pasáčkům dobytka, údajně zjevovala opakovaně Panna Marie, promlouvala k nim, žádala je, aby se modlily a neurážely Boha. Děti si to nenechaly pro sebe a rozpoutalo to řadu nešťastných reakcí a situací. Pochopitelně zrovna ta bezelstnost a obyčejnost dětí je tím, co může racionální nevíru zviklat, mám dojem, že zrovna o to se tento snímek i celá legenda opírá, přesto mi to nevadilo. Událo se tak totiž vkusně, navíc logické dotazy jakéhosi nevěřícího Tomáše zosobňuje postava Harveyho Keitela. Se zájmem jsem sledovala, kam to všechno vedlo a do jak vypjaté situace se děti a jejich rodiny dostaly. Film je pomalý, téma je samozřejmě diskutabilní a priori, já k němu přistoupila tak nějak vlažně, přesto se mi moc líbil. Je nepodstatné, jestli věříme na zázraky, či nikoli, oceňuji citlivé pojetí. Navíc vyobrazení pochybností všech urputně věřících byla ironická vsuvka, která mi byla sympatická. I ti nejposedlejší dětem nevěřili a označovali je sebevědomě, vševědoucně za lháře. Na jednu stranu věří na zázraky artisty na kříži, který ve své době v pohodě chodil po vodě, ale uvěřit malým, vesnickým dětem? To zase prrrr! Vyobrazení chování lidí, které se nemění po celá staletí, znázornění netolerance, obviňování, prosazování si svých zájmů, nebo fanatická naděje ve vykoupení všeho, co lidstvo na sobě a na světě napáchalo. Solidní sonda. Zpočátku uvěřili jen ti, kteří potřebovali vyléčit děti, prosili o životy pro své nejbližší nebo uzdravení pro sebe. Co mi to jen připomíná? Aha, vlastně každého, kdo se ve stejné situaci vyskytne i v současnosti. Každého napříč vzděláním, komu je najednou dobré cokoli navzdory letitému přesvědčení, jen aby to, PANEBOŽE TY TO VIDÍŠ- NEDOPUSŤ, pomohlo. Klasika. Děti byly vybrány do rolí excelentně, ty mě ohromily, režisér zaválel, Bonita Aurelia z Love Actually byla v roli přísné maminky malé Lucie výborná. „Ta paní“, jak o ní mluvily děti, byla skutečně ztělesněním všeobecně zažité představy o milosrdné Panně Marii, bavilo mě se na ni dívat. Filosofickou otázku celé "pohádkové" záležitosti tady nevyřešíme, čili nezbývá, než se na to podívat a udělat si názor dle svého gusta. Závěrem dodám, že mám osobní zkušenost s bigotními římskokatolickými náboženskými fanatiky, které bych v těchto zeměpisných šířkách v jednadvacátém století nečekala a to byla teda chuť. Tolik nenávisti, zpátečnictví, zášti, pýchy, netolerance, omezenosti, agrese, rigidity a ubohosti se jen tak nevidí. Cosi naprosto odporného, čím totálně opovrhuji, ale i za tuto lekci děkuji, neboť v takovéto konfrontaci je nakonec docela snadné odečíst svoji cenu a objektivně před zrcadlem v rámci odličování (malovátek!!!!! Představte si tu hrůzu!!!) uznat, že jsem ve své benevolenci mnohem kvalitnějším člověkem a jestli existuje cosi nad námi, určitě mi to bude jednou přičteno k dobru. A to je ironie života, velká sranda, na kterou tihle omezení tupci nikdy nedosáhnou. Žij a nech žít. Za mě: pobožným modlení, buzíkům regulérní sňatky s možností po sobě řádně právně dědit, církev vzít pěkně u huby a v zaostalejších zemích odstavení takové organizace z ovlivňování a vměšování se do politiky země (jednoznačná STOP klerofašismu) , jednotlivým vypapaným vatikánským pastýřům výrazně skromnější žití, obyčejný hábit a přidat práci. Čtyři hvězdy, pátá za představitelku malé Lucie. () (menej) (viac)

Flego

Marco Pontecorvo je skôr televíznym režisérom a kameramanom a tento film má mnohé z televíznych grifov. Fatimské zjavenie priťahuje mnohých veriacich i konšpirátorov, príbeh má svoje čaro, osviežujú ho scény z nedávnej súčasnosti ( Keitel - Braga ) a pravdou bude asi aj fakt, že veriaci mu pridajú hviezdičku. ()

JASON_X

Ze všech mně známých polyteistických náboženství je mi nejbližší to starořecké, stejně tak jeho bájesloví. Naopak polyteismus katolický, se svými naivními báchorkami, hloupými dogmaty a netolerancí vůči všem ostatním příbuzným pohanským kultům, se krčí na posledních místech mého žebříčku náboženské oblíbenosti. Nehledě na to, že hlavní tresť fátimského poselství, tedy "modlit se růženec", mi přijde obsahově poněkud ubohá (mch. prodej růženců všech barev, velikostí i cenovek frčí ve Fátimě uspokojivě dosud, taky jeden mám). Takže hodnotím film, a ne jeho obsah. No coby, hezká výprava, hezké záběry z portugalského venkova, a to je tak všechno. A kdyby tvůrci bývali vyšplouchli Keitela s Višnjičem, mohl být film v portugalštině, tedy autentičtější, a dal bych mu v tom případě možná o hvězdu víc. ()

Morholt

Nutno k tomu přistupovat s tím, že se jedná o křesťanský film, ale oproti většině svých bratranců to nepůsobí jako obyčejná agitka. Hodně tomu přidává i fakt, že všechna racionální vysvětlení fatimského zjevení plavou poněkud na vodě a to píšu jako někdo, kdo stojí k podstatě křesťanské víry spíš v opozici. Film se v tomto případě nesoustředí jen na samotné rozhovory s Pannou Marií, ale i na poprask, který trojice dětí v malém městečku způsobila. Zatímco prostí lidé v nich vidí div ne že proroky, úřady chtějí všeobecné mánii zamezit a aby toho nebylo málo, usvědčit děti ze lži chce také církev i samotná matka jedné z pasaček. Tyto pasáže se mi líbily, ačkoliv je fakt, že všichni, kdo ve zjevení nevěřili, tu byli popsáni div ne jako Jidášové. Samotná setkávání s mariánským zjevením nebyla ničím extra, ale nutno dodat, že Joana Ribeiro v roli Bohorodičky byla roztomilá. Fajn byla i druhá časová linka, kdy profesor v podání Harveyho Keitela vede rozhovory s Luciou coby jeptiškou na sklonku života, i když tahle linie dostala pohříchu málo prostoru. Herecky nezklamal nikdo a Stephanie Gil toho ukáže ještě hodně. 75% ()

hygienik

Všetko fajn, dej, scenár, kamera, dve časové línie, pochybnosti, otázky a odpovede na ne. Ale nevyvolalo to vo mne tak silné emócie, ako som čakal. A tie žltohnedé filtre ma štvali. Objektívne to pri snahe o historickú autenticitu, len ťažko mohli natočiť lepšie. Subjektívne by som dal prednosť aktualizácii a ukázal nejaký vplyv Fatimy na dnes žijúceho človeka, asi ako TU. Ale to by bol už úplne iný film. ()

Aljak

Výborne! A to som sa prvotne obával, či to nebude nejaká prehnaná kresťanská agitácia, ktorá bude prudko jednosmerná. Ale práve naopak, zázrak zjavenia narazil na prudkú kontru skepticizmu, ktorý dokázal tento film hnať neustále dopredu. Takže napokon to nebol až tak výsostne náboženský film, čo bolo pre mňa veľmi milé prekvapenie. Tie scény zjavení ma síce až tak nebrali, ale zobrazenie života v zázemí WW1, bolo silné a často emotívne. Ani sa nečudujem, že ľuďom bolo tak ťažké uveriť akémukoľvek zázraku, keď dennodenne zomierali stovky ľudí na frontoch. Okrem tohto kvalitného podania ma film zaujal aj vydareným vizuálom, a dokonca aj hereckou kvalitou (hlavne tie detské postavy prekvapili). Takže napokon milé prekvapenie. Tým skeptickým štýlom mi to dosť pripomenulo film Altamira, kde sa však pochybovalo o niečom úplne inom... ()

vydumnica

Aj ked nerada, filmu FATIMA davam slabsie 3*. Nesplnil moje ocakavania a predstavy. Takato dolezita udalost by si zasluzila lepsie spracovanie. Mohol to byt nadpriemerny film, ale je len priemerny. Fatimske deti boli zlate, ale to je asi tak vsetko. Filmu chyba hlbka, viac emocii...Dost vela veci mi vadilo. Kvalita obrazu po prve. Kamerovymi filtrami (alebo co to bolo) chceli pravdepodobne docielit autenticitu danej doby, ale mne to velmi prekazalo, mat pred ocami clonu a nejasne obrysy, pokazilo mi to dojem z celeho filmu! Aj na Luciu mnisku sme museli hladiet cez mriezku. A po druhe, vyber herecky Panny Marie, moju predstavu cistej krasy nesplnala, skoda. Anjel takisto. A po tretie, anglictina. Ked nakrucali vylucne v Portugalsku (za to davam plusove body) nemohol byt aj film po portugalsky? Ale to je este najmensi problem. Mierne sklamanie. Fatima je na urovni TV filmu, ale je dobre, ze sa dostal do kin. 60%. ()

jedna_vrana

Chápem, že tento film neosloví každého a úprimne si myslím, že nemá byť „metlou na bosorky“ a obracať ateistov, podľa možnosti v masách, na kresťanskú vieru. V dnešnej dobe sa na zázraky ťažko verí, ale aj tak si myslím, že mnohí už mali v živote zvláštny pocit: sú veci, ktoré nie sme schopní pochopiť a vysvetliť a cítime ich len kdesi v hĺbke duše. Tak nejako to bolo aj v r. 1917, ľudia trpiaci kvôli 1. svetovej vojne - umierajú im tam synovia - a tu sa objaví správa, že Lucia, Francisco a Jacinta zažili zázrak. A kto by bol lepším poslom, ako tri nevinné deti? Videla som aj starší film z r. 1997 a v tejto verzii sa mi páčil ešte viac. Najmä kvôli podrobnému opisu okolností a správaniu sa ľudí – deťom blízkych i neznámych. ()

Jaro.Krafcik

Pekný film, možno by sa mi viac páčil v kine ale aj tak. Dobré postavy, prostredie. A silná téma pre kresťanov. Kto má rád takéto sväté filmy bude spokojný tak ako ja. Viac ku zazráku vo Fatime neviem dodať asi nič. Bolo to jednoducho krásne. 4* ()

Autogram

Priznám sa, že som očakával nudu, ale až na trochu dlhší úvod sa nekonala. Na takúto tému sa to podarilo veľmi dobre zdramatizovať až po záverečný zázrak. Neočakával som od filmu zázrak, ale dostal som slušný film na lepšie tri hviezdy. –––– Musíte se často modlit. A velmi trpět. Obětovat se za hříšníky. –––– Nepřestaneme-li urážet Boha, vypukne válka horší než táto. –––– Jediné, co teď musíš říct je: 'Všechno jsme si vymyslela." A všechno bude v pořádku. ()

janesX

Pekný film, to uznávam. Herci ako zo škatuľky (na tom si dal tvorca azda najviac záležať), z Márie vyžaruje až očarujúca čistota a je to celé aj veľmi pekne zahrané. Mne to ale nestačilo. Nedostal som žiadne odpovede, na ktoré som čakal a ktoré sú oveľa dôležitejšie, ako samotné to, že sa kedysi niekto niekomu vo Fatime zjavil (snáď mi panna Mária odpustí). Kto sa o túto udalosť zaujíma čo len o trošičku viacej, vie o čom hovorím. S týmto súvisí aj postava stvárnená Harveyom Keitelom, ktorá tu bola tým pádom úplne zbytočná. Ale musela tam byť, pretože Keitel ako "marketingový" ťah zafungoval. Dokonca zafungoval aj na mňa. Nie, Keitel nedával tie správne otázky, dokonca sa im vyhýbal a ak by ich aj dal, odpoveď by na ne nedostal, pretože o to tvorcovi ani nešlo. Takže film bol premňa napokon ako krásny, ale veľmi poloprázdny pohár. 65%. ()