Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Fridecka

Strhující a průlomový film žanru sci-fi, hlavně když se podíváte na rok jeho natočení. Působí převážně vizuálně, poselství jaké obvykle očekávám od kvalitního sci-fi filmu zde není nijak převratné a hluboké, přesto mne film velmi zasáhl, snad tím jak je jednouchý a přitom precizně vizuálně propracovaný a působivý a hudba od Vangelise film pozdvihuje ještě o třídu výše. Rozhodně se nedá posuzovat jako dnešní sci-fi filmy, spíše jako jeden ze základních pilířů, na kterých dnešní tvorba tohoto żánru vyrůstá. V Blade Runnerovi je něco magického co mě zřejmě přinutí se k němu znovu a znovu vracet. Já v něm vidím budoucnost viděnou a zobrazenou očima minulosti. ()

Clu

Znáte takové ty filmy co se vám trefí do vkusu, zájmů, přesvědčení, brnknou na vaší vnitřní strunu a přitom máte pořád ještě pocit, že je ani nemůžete plně docenit? Blade Runner. ()

achaja

Filmový bože, děkuju za možnost sledovat ryzí film, kdy z perfektní předlohy vzejde perfektní film. Spojení Dicka a Scotta dopadlo jak už žádné po něm. Vizuálně úchvatné, herecké obsazení taktéž, obsah? Filosofická báseň o pravém "lidství" (ano na to si většinou musíte pustit director´s cut). Na téma duše strojů/robotů se toho napsalo už dost a natočilo taktéž, a tenhle film bych označila za průkopníka. Pure art, 100% a jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

char_t

Upřímně, nechápu, proč se zrovna tenhle film stal kultem. Svět je sice zajímavě stylizovaný, ale přijde mi, že tvůrci hráli na design a moc se nestarali o logiku - 40 let vzdálená budoucnost tak připomíná spíš post-apokalyptické Star Wars než pro nás nepříliš vzdálenou budoucnost. A že jde budoucnost předvídat (či zfalšovat) líp, o tom by mohla vyprávět třeba Space Odyssey nebo Demolition Man a další. A nastylovaná atmosféra (byť neodpovídající letopočtu) je tak to jediné, čeho si na tomhle kousku cením, sorry. ()

Toka

Americký hrdina, čínské prostřední, japonská technologie, indická hudba, egyptský zaříkávač hadů, české Čapkovo slovo. Tak to teda ne. Viděno ve Final Cut, takže kvalitní zvuk i kvalitní obraz. Film je nechutně nudný, tolik hluchých a zbytečných scén jsem ve filmu ještě nezažil, doslova jsem se kousal nudou. Vadila mi ponurá a temná atmosféra, ale přeci jen, to byl účel. Co ale účel nebyl je naprostá nerealističnost chování jak lidí, tak replikantů. Ubíjelo mě to zaživa, těch WTF momentů, viz origami, líbání nebo vrchol všeho, kdy se Deckard plížil s pistolí k Rachel v jedné z posledních scén. Sci-fi odsud posud. "Světlá" místa tu ale byla a to poslední dvacetiminutovka, která ve mě vzbuzovala konečně nějaký emoce a vyvolávala atmosféru, takže jsem se necítil jako jeden z robotů. S označením kultovní celým svým srdcem nesouhlasím. Já tu žádnou filozofickou stránku filmu prostě neviděl. Pár okamžiků tu samozřejmě je, ale ruku na srdce, Matrix má v sobě víc filozofie. A to i té nechtěné, která tomu dodává kouzlo. Na druhou stranu kdo hledá, skutečně najde. Tenhle film je pro mě hořké zklamání. Jednu hvězdu dávám za jistou revoluci té doby. Ake kultovní sci-fi? Ani náhodou, nechápu, jak si to někdo může pustit podruhé. Asi bych usnul. ()

BOURQUE

Tento film buď milujete od prvej až do poslednej minúty, alebo nenávidíte! V tomto prípade zlatá stredná cesta neexistuje!! Ale to platí pre väčšinu „kultoviek“. Je až neskutočné, že akú fantáziu má R. Scott. To, čo dokázal natočiť na základe knihy od P.K. Dicka (ktorá je mimochodom taktiež geniálna), je famózne. Veľmi veľa šikovne (a skryte) položených otázok a tak „málo odpovedí“. Film sa ešte môže chváliť s extrémne silnými hereckými výkonmi - H. Ford, R. Hauer a S. Young. Mimochodom, práve tento film spravil z R. Hauera ozajstnú hviezdu. Jeho známa veta na konci filmu „All those moments will be lost in time, like tears in rain“ je jedným z najsilnejších v celé histórii kinematografii. A ešte jedna dôležitá vec: vďaka Vangelisu a jeho hudbe Blade Runner sa stáva absolútne nezabudnuteľným zážitkom. Dovolím si tvrdiť, že záverečný song vo svete kinematografii je jedným z najlepších všetkých čias! Mnohí aj v súčasnosti podceňujú kvality tohto filmu. Ja patrím do tábora tých, ktorí tvrdia, že tento film je absolútnym a nevynechateľným základom v žánru sci-fi. Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

Nerd4Dreaming

Musím se přiznat, že moje první „zhlédnutí" nedopadlo nejlépe, moc jsem nechápal oč vlastně běží a v polovině jsem usnul. Asi za to mohl ten alkohol v krvi a pozdní hodiny. Filmu jsem dal druhou šanci již další den a byl jsem uchvácen. Atmosféra je neskutečná, závěr jde člověku až na tělo a jako bonus malé origami ;) . Další věc, ze které jsem byl na větvi jsou triky, které v mnoha případech přebíjejí dnešní CGI animace a dělají z tohoto díla něco, co se absolutně vymyká běžné filmové rutině. V průběhu dalších dní jsem si některé scény pouštěl opakovaně, vychutnával si každou vteřinu a musel jsem zvednout hodnocení na 5*. Jedná se skutečně o výjimečný film. ()

Gediman

Mno... asi jsem čekal víc. Film má perfektní noir-cyberpunkovou atmosféru, ale místy je docela nudný. Hudba od Vangelise poměrně psycho, teda. ()

montongery

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain... Time to die." Pro mě doopravdy jeden z nejlepších monologů a momentů ve filmové historii. Inteligentní sci-fi film s lehce noir atmosférou, který si nejen hudbou, detailně promyšlenými a ambientními zvuky na pozadí, kostýmy a super hereckými výkony, udržuje po celou dobu napjatou atmosféru a naší pozornost. A hlavně brilantně vyzobrazuje svoji vizi času a místa, kde se odehrává. Po každém shlédnutí má nabídnout něco nového a člověk si vždy všímá nějaké nové symboliky a uvědomuje si hloubku filmu. Také mi zde vyhovuje pomalejší tempo, které se sem vysloveně hodí, protože si tak můžeme užít krásu a uměleckost, jakým bylo dílo natočeno. Z mého pohledu tomuhle filmu nelze co vyčíst a jedná se o jeden z velmi mála filmů, který dokáže doopravdy zachytit unikátnost a poetičnost románů geniálního Philipa. K. Dicka. ()

Heroine

Jednu hvězdičku dám za Forda s Hauerem, kteří vypadají že je to hraní fakt baví. Ale jinak teda velký zklamání. Prý legendární film! Totální blbost to je, a navíc nudná a totálně směšná. ()

septic

Nepotřebuji hledat nic filozofického jak píše Pomothy, o tom tento snímek není. Blade Runner je absolutní dokonalost od architektury, kostýmů, správně utahaně rozloženého děje s absurdně krásně jednoduchou pointou až po hudbu a žádnou nutnost vysvětlovat nesprávné detaily. Můj nejoblíbenější film v rámci žánru, absolutně nesmrtelné dílo. Mohl bych se na to dívat donekonečna. Škoda, že já osobně jsem nikde od té doby neviděl Hauera. 99% ()

MickeyStuma

Touto vizualitou ponuré budoucnosti s depresivní atmosférou a proroctvím se rozhodně Rydley Scott trefil do černého. Složitostí příběhu není pro každého a tak ctít tento dnes již kultovní snímek dokáže jen opravdový fanoušek žánru sci-fi. Málokoho ponechal klidně spát a to i samotného Rydleyho. Neustále se mu na tom něco nelíbilo a tak i když udělal nový sestřih, po čase vrátil a udělal ho znova. A ani třetí verze mu nebyla ku spokojenosti. Vzniklo jich opravdu hodně a nemělo to konce, až to vyvolávalo dojem, že Rydley snad nebude spokojen nikdy. Dá se říci, že každá verze má svoje a tak těžko říci, která je lepší. Buď jak buď, laťka je postavena opravdu hodně vysoko a nejen na vizuálních efektech, ale i na velmi silném scénáři nesoucí určité poselství. Vznikl snímek, jaký jen tak někdo nezopakuje. ()

Ydrosten odpad!

No ty kokso. Další z řady filmů které se musí vidět, protože patří do " TOP nevímkolik " Vizuálně odpudivé, příběhově ploché, herecky nezajímavé a poselstvím nudné. Všade tma ( dnes se na tyhle noční scenérie nadává v každém druhém filmu ale tady to nikomu nevadí ) dým, pošmourno, bída a chaos. A tohle má být 130 nejlepší film jo ? Tak to teda potěš koště. Příběh je tak na 30 minutový kraťas, ale režisér nám ho roztáááááhnul na 2 hodiny čirého zoufalství, aby měl film alespoň nějakou přiměřenou délku. Hodnocení absolutně mimo a nerozumím těm kdo dal řekněme víc jak 2 hvězdy ( i za předpokladu že jsou milovníky sci-fi, Harrisona Forda, Ridleyho Scotta a postapokalyptických příběhů či Philipa Kindred Dicka což mají všechno v jedné kostce tady v té nudě ) Přemýšlel jsem za co bych dal byť i tu 1 hvězdu, ale na žádný důvod jsem nepřišel. Takže smolík. ()

Wallis3

Rozhodně hvězda patří za soundtrack Vangelis. U málokterýho filmu vám hudba dokáže podmalovat atmosféru. A právě za atmosféru uděluji hvězdu druhou - správně temná. Třetí a čtvrtá patří Fordovi a Hauerovi. Jejich výkony jsem si užíval. No...a na pátou to nedosáhlo (replikantžel, ani zdaleka). Na tu mi tam chyběla akce, která, když došla, tak jste nestačili mrknout a bylo po ní. Ani ten konec nebyl nijak zvlášť valnej (Hauerův konečnej,no, ať už to bylo cokoliv a symbolika s holubicí - no,co to bylo!?). Ale i tak volám po očekávaném pokračování. ()

lemonova

Veľmi zvláštny film, v ktorom Ridley Scott dokazuje, že je naozaj zdatným a nápaditým režisérom.. takúto atmosféru aby človek pohľadal. Téma robotov, ktorí sa stávajú ľudskejšími ako ľudia, láka režisérov od nepamäti, ale toto v podstate komorné spracovanie ju ponúka z úplne iného pohľadu. ()

Luk Skywalker

Trošku jsem pátral a tak jsem zjistil, že jsem viděl Final Cut verzi, takže ta, která se Scottovy nejvíce zamlouvala a celkem se shoduji se studiem Warner Bros, že by to diváci moc nepochopili, neboť jsem na tom podobně. Já tedy tuto legendu a klasiku sci-fi žánru vidím po 25 letech od natáčení a to hlavně kvůli tomu, že se chystám na dvojku. Dick je v tom cítit, ale tak temná a deprimující vize blízké budoucnosti se jen tak nevidí. Dále Vangelisův soundtrack podtrhoval výslednou depresivní atmosféru. Přiznávám, že místy mě to nebavilo, miláček filmu teda nebudu, ale poselství je celkem jasné. Co se mi líbilo byla zbraň Deckarda, to byla slušná ráže nebo typ munice - dobrý efekt. Hvězdné trio filmu: Ford hrát umí, i když zde prý neměl vedení od Scotta, Ridley to režíruje a Vangelis dělal hudbu. Ale za mě jen nadprůměr. Hlavní otázka ovšem zodpovězena nebyla: Sní androidi o elektrických ovečkách? :-) ()

owwidius

Film zaujimavy hlavne svojou fakt super atmosferou. Vek jej vobec neubral, ale ten pribeh a jeho vyvrcholenie je bohuzial uz na dnesnu dobu slabsi. Napad super, ale ako ani vtedy, ani dnes sa pre mna ziadny kult nekona. [#30/2017] ()

Trancetino

Ľutujem, že som to pozeral. Neodporúčam to absolútne nikomu. Ja som veľký fanúšik science-fictionu, ale tento film bol neskutočná zdĺhavá nuda. Obrovské sklamanie od môjho najobľúbenejšieho režiséra. Čo už. Aj majster tesár sa niekedy utne. V tej dobe tie efekty boli určite super, ale ani tie to nezachránili. Začal som to pozerať kvôli tomu, že teraz vyšiel nový Blade Runner 2049. Ani si ho nepozriem. Niekedy tie percentá tu na ČSFD sú ozaj klamné. Nechápem ako to môže mať 78%. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)