Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

Sweat55

Dokážu si představit, že kdybych to viděl mnohem dřív než teď, dám tomu plnej počet bez mrknutí oka. Nicméně je rok 2020 a filmy, v podstatě bez postav, mě už prostě tolik neuchvátí. Nepamatuju si jméno ani jednoho vojáka, ani kdo všechnu tu bitvu nepřežil atd. A problém jsem s tím měl i při sledování filmu, jelikož mi bylo úplně jedno, jestli někomu granát utrhne nohu nebo ne, takže jsem z toho žádný napětí necítil. Ty čtyři hvězdičky si to ale zaslouží, protože se to příběh mít ani nesnaží což Scott moc dobře věděl, jelikož nám naservíroval velkolepou dvouhodinovou akční jízdu u které nebudete mít čas ani vydechnout. ()

rublik05

Patrně jeden z nejpovedenějších, nejrealističtějších a nejsyrovějších válečných filmů, jaký jsem kdy viděl. Málokdy se stane, že se podaří skloubit reálný námět, tedy nějakou historickou událost, v tomto případě válečný konflikt v Somálsku, s autentickým zpracováním, aby vizuál i chování postav dávalo smysl, herci hráli co možná nejrealističtěji, dále také samozřejmě s fungujícími emocemi, které jsou naprosto nezbytné. To vše se zde povedlo na jedničku. Žádné zbytečné moralizování, pouze syrové vyobrazení konfliktu se vším, co k tomu patří. Emoce na dřeň, vynikající herci, nadmíru povedené efekty, senzační exteriéry, postupný vývoj děje, gradace, napětí, adrenalin, geniální hudba, děj, ze kterého místy až mrazí. Zkrátka mistrovské dílo, které jen tak něco nepřekoná. 10/10. ()

Hellknight12

Dnes pozreté druhý krát. Kvalitná vojnová dráma. Videl som to v špeciálnej verzií, ktorá má 152 min. Rozšírenie bolo zaujímavé akurát tým, že je to vlastne aspoň za mňa úplne zbytočné. Prakticky k filmu pribudlo pár scén a debát, ktoré nijako nerozširujú základný film. Teda aspoň mne to tak prišlo. Základná verzia filmu má 145 min a tá bohato stačí. Inak všetko ostatné je len plus. Je tu aj pár zaujímavých záberov s kamerou. Skvelé herecké výkony sale hlavne skvelá hudba. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Nix

Ridley nezklamal. On může dělat jakýkoli žánr a bude to stát za to. Pěkně vás nahypuje na pořádnou akci, první část se mi tou přípravou opravdu zvedal adrenalin a člověk se těšil, co si pan režisér připravil dál. Je to akcí nabitý film, bohužel ale i tady se umírá, pořád je to válka, i když v ulicích, ale ty příběhy a hrdinství stojí za to. Takhle se to dělá. A ta sebranka, pane jo, i Bana mne překvapil. A ten soundtrack, no jo pan Zimmer taky nezklamal. Hu-a ()

Zet

Spickovy casting, hudba, produkce, vyprava a rezie. Naprosto autenticky feeling z valecneho pekla v Somalsku. Co vic si prat. ()

Ridley Scott a Hans Zimmer podepsáni pod tímto skvělým filmem. Jeden jako režísér, druhý jako autor soundtracku. Hustý maso. Jeden z mála filmů, který jsem si musel pořídit na DVD. ()

elCroCo

Příběh se snaží podat několik hodin ostrého konfliktu mezi speciálními jednotkami US army Rangers a Somálskými povstalci v hlavním městě Mogdisho. Vizuálně jde o velmi přitažlivou podívanou, která divákovi zprostředkuje silný zážitek válečného pekla. Vždyť ceny Am. filmové akademie v kategorii střih a zvuk jsou bezpochyby ve správných rukou. Tím však Ridley Scott naráží na bariéru reálna a zavaluje nás klasickou proamerickou agitkou. Charismatičtí příslušníci Rangers tak drtí anonymní fanatická zvířata (až na jakéhosi šéfa s černými brýlemi jsou tak stylizováni všichni odbojáři) tvořící v ulicích chátrající metropole nepřehledné mraveniště zákeřných padouchů. O to víc zabolí fakt, že se celá událost doopravdy odehrála. Přílišné zaměření tvůrců na hrdinství US jednotek nechává uvědomělého evropského diváka neustále v odstupu a požitek tak čerpá jen z brutální rychlosti pečlivě nasnímané akce. Ale válka, ta opravdová bitka takhle doopravdy nevypadá. Celkem vzato se pořád tento snímek řadí před válečné superhrdiny z Behind enemy lines, Údolí stínů a dokonce i Tenké červené linie. ()

sup

Kdyby film neměl klasický "armáda je skvělá parta" začátek, konec a víceméně i prostředek, útočil by to hodně vysoko, takhle díky skvěle zachyceným bojovým sekvencím a ještě lepší hudbě pouze lehký nadrpůměr. ()

diabolique

Vynikajuci vojnovy film, ale na mna tam bolo prilis vela strelby a surovej reality. Fanusikovia vojnovych filmov si pridu na svoje.Mne tam chybal nejaky "pribeh" ()

DonTommy

Morálních poselství o tom, že válka je špatná, áno, toho už bylo natočeno dost. Ale někdy není špatné udělat si vlastní názor na základě nebarvené zkušenosti. Takže jestli chcete vidět jak to ve válce vypadá, pusťte si tenhle film, je to síla... ()

sinuhet005

Zpracováním a syrovostí je to pro mě nejlepší válečný film. Je velmi dobře, že Ridley Scott omezil zdůrazňování falešného vlastenectví a ukázal přímé utrpení i boj s absolutní bolestí. Je to tak nutné ukázat, nikdy se to nezmění. ()

Tiiso

Když by jste vymazali jasný reklamní podtext k verbování do americké armády a nějaké ty super hrdinské chvilky zůstane vám hodně realistická (po konzultaci s člověkem, který pobýval určitou dobu v iráku ve speciální jednotce) strategicky propracovaná válečná smršť. Právě děj točící se kolem strategie, realistická kamera a bezchybný zvuk mě vtáhl dokonale do děje. Jak jsme u režiséra zvyklí v jeho snímku je kladen velký důraz na vizuálnost a atmosféru samotného prostředí. Hlavní postava je přesvědčivá a dialogy, ač na řádové vojáky možná až velmi vybíravé, dobře napsané. Snímek z oblasti válečné vřavy patří zaslouženě k těm lepším. ()

wOOzIe

Příběh nic extra, ale to se tu ztratí. Velmi dobrý film, velmi dobré obsazení, fajn režie a a jako vždy skvělá Zimmerova hudba. Ale zase Ridley to mohl natočit ještě o trochu lépe, někdy film nudí a celkem se dá i předvídat co se stane. Drtivá většina jen samé střílení. Ale stejně je to výborný film :-). ()

astraal

Takhle si představuju válečný film. Akce akce akce. Není to drama jako například Apocalypse Now kde válka hraje jen prostřednickou roli a samotné boje ustupují víceméně do pozadí. BHD je právě svou intenzivní akcí která zabírá většinu stopáže filmu úžasný (pro milovníky válečných filmů samozřejmě). Díky bohu i patosu tam není mnoho jak bývá zvykem u většiny válečných filmů. Neuvěřitelně atmosférická řežba, skvělé ozvučení a Zimmerova hudba. Co víc si přát? 5* ()

Tanner

Strhující, skvěle natočené, velkolepé, syrové, naturalistické. Akčňáky nemusím, ale tohle mě opravdu dostalo (a to jsem to viděl na Nově s reklamama a dabingem :-). Škoda jen té přemíry patosu a propagandy ve druhé části filmu. ()

MRPitivier

Film, který Vás vtáhne do dění občanské války v Somálsku! Velkolepé válečné drama plné akčních scén, zápletek, přestřelek! Režisér Ridley Scott dokázal natočit snímek, který Vás zasáhne a Vy se cítíte jako jeden z vojáků, který je nemilosrdně ostřelován Somálci a každou sekundu bojuje o přežití! Herecké výkony jsou taktéž na velké úrovni a válečné příběhy jednotlivých vojáků jsou dobře podány! Reálnost zbraní, výzbroje, uniforem, místa a nepřátel dodá hlubší sepětí s hlavními hrdiny a doopravdy se cítíte jako ve válce! Kamera, střih a hudební doprovod podtrhují velikost tohoto díla Ridleyho Scotta! Toto krvavé, syrové, emotivní, válečné drama si vychutnáte naplno! Válka z první ruky, v přímém kontaktu s divákem! ()

RajCZitko

Celkem dosti tuctový příběh. Někdo někomu vyhrožuje teroristickým atentátem (většinou USA obětí) a někdo ho chce zastavit a povede se mu to. Jediné co se mi na tomto filmu velice líbilo byla jeho surovost. Opravdu realistické znázornění lidí ve válce. ()

Zajija

Výborný válečný film, u nějž jsem se nenudil snad ani minutu. Skvělý herecý výkon dvou můžu. Eric Bana jako ostřílený člen specal force a první větší úkol pro Joshe Hartnetta. Orlando Bloom se ve filmu příliš neohřál, když při seskoku z vrtulníku neohrabaně vypadne. Skvělý filmový zážitek plný akce si zaslouží ***** . ()

Rodin

Bylo by to naprosto skvělé, kdyby se práce na scénáři ujal někdo, kdo by umožnil hercům vyniknout. Ridley zase natočil báječný biják, jen chudáci herci prakticky neměli co hrát. Ale 85% tomu dávám. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)