Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

baaaja

Super! Dokonalý jednoslovní vystižení mých pocitů. Chvílema mi to přišlo jako nějaká hra na playstationu, bylo to tak hrozně realistický až se mi ani nechtělo věřit, že se tohle opravdu děje. Bylo prostě jednodušší o tom přemýšlet jako o hře. Ale pokaždý když tam někomu ustřelily některou z částí těla, tak jsem se chtě nechtě musela zase vrátit zpátky ze hry do reality, protože tohle se ani ve hře jen tak nevidí. Je to smutný, ale bohužel pravdivý.. Skvělá scéna - doutnající město, zvuky střelby a nářků matek s dětmi, prostě dokonalý válečný film.. ()

Crawler-D

Ridley Scott je vážně machr. Natočit dvě hodiny nepřetržité akce je docela síla a zručně se přitom projevuje v jejich atraktivitě. Jen zamrzí, že efektní forma vítězí nad vnitřním obsahem. ()

ad

Přiznejme si, to, že je to moc pěkně natočené (po technické stránce se nedá ani pípnout) nedělá z téhle "agitky" něco víc... ()

starbrejkr

Celý film je vlastně založen na neotřesitelném vojenském pravidlu nenechat nikoho za nepřátelskou linií. Nakolik toto pravidlo postrádá racionalitu (většina vojáků padne právě díky tomu, že někoho zachraňovali, často už mrtvé, a tak ztráty jen plodí další ztráty), snímek je koncipován tak, že to tak nějak chápeme. Jinak se nedá v podstatě nic vytknout. Tyhle válečné filmy jsou silné už z podstaty a Ridley tomu navíc dodal úchvatnou vizuální stránku, která dává filmu až zdrcující dokumentární vzhled. Strašně jsem taky ocenil, že i naťukl celý problém Afriky jako takový. Jak říká somálský voják "Vždycky se bude zabíjet. Tak to tady chodí." Dává tím jasně najevo zbytečnost jakýchkoliv intervencí Západu, i když ona tahle otázka je trochu problematická. Pokud chceme hledat odpověď, kdo může za občanské války v afrických zemích, musíme zase začít u sebe jakožto u kolonizátorů, kteří během minulých století obrátili Afriku naruby (jedny kmeny zvýhodňovali, druhé ne) a pak jí takhle obrácenou nechali napospas. Máme tedy sbírat, co jsme nadrobili anebo se nemotat do problémů, kterým nemůžeme už pořádně rozumět? Těžko říct....Černý jestřáb vyznívá pro druhou možnost a dějové i filmařské argumenty používá brilantní, včetně herců, z nichž nejvíc mě překvapil asi Josh Harnett, který k mému šoku nejenže hrál, ale hrál dokonce brilantně. Znova se asi na Jestřába nepodívám, je to na mě hodně tvrdý film, ale jsem rád, že jsem ho viděl. Nejen proto, že se jedná o filmařsky dokonalé dílo, ale i proto, že Ridley podobně jako v Labyrintu lží dokázal zas trochu píchnout do vosího hnízda a navíc mě donutit k mnohým zamyšlením. ()

Amroth666

Jedna z nejúčinějších extází a filmová droga. Jeden z těch úplně nejlepších válečných filmů na světě. Celých 138 minut bylo naprosto skvělých a jen to potvrdilo úspěšnost Ridleyho Scotta, který se svou kvalitou jde stále výše a jsem zvědav na další jeho filmy, protože tady mě přesvědčil nejen jako režisér, ale i jako výborný stratég. U tohoto filmu byl také jeden z nejlepších soundtracků, co jsem kdy mohl slyšet a ztvrdilo to jen umírající slávu Black Hawk Down. ____ OST 5/5 ____ ()

C0r0ner

Součást mojí rozšířené TOPky. Ridley Scott dokázal zachytit masakr v Mogadišu tak věrně, že člověk věří, že tam sám byl a natáčel si různé bojové sekvence. Úžasné obsazení a nekončící napětí jsou pouze špičky ledovce ukrývajícího se pod názvem Black Hawk Down. Osobně konflikty po Vietnamu už neberu moc jako války (17 mrtvých Američanů a 1000 Somálců, to není válka), ale kdyby ano, tak by byl ČJS nepochybně nejlepší válečný film všech dob, dokonce lepší, než vojín Ryan. 100% ()

Phos4rus

I kdyz nektere veci ve filmu jsou pekna blbost, je i tak dobry. Jediny minus, ktery uvedu je to, ze jsem z kina odchazel uplne hluchej. A to doopravdy hluchej! P.S. jen pro vsechny ostatni> takto valka nevypada, toto je "holywoodska" valka. Jen se podivejte,jak tam ty somalci nabihaj do strel..Vy byste bezeli proti vojakum s Kalachem a strileli sem a tam? U toho se clovek(bohužel) musí smát.Jinak práce kamery je LIBOVÁ! ()

iommi

Vojnový film aký tu ešte nebol a to som ich už videl celkom dosť. Po prvý krát som si pripadal ako by som bol filmom obklopený, ako keby som stál na ulici v Mogadishu a okolo mňa lietali guľky, navyše keď sa k tomu ešte pripočíta dokonalý soundtrack a kamera. Fakt pecka. Hoo-ah! ()

Dannysek4U

Pro ty, kdo nepochopili, takhle vypada vysoka škola válečnýho filmu. Narozdíl od Ryana, Čety, Apokalypsy nebo třeba Obětí války si ale tolik nebere do huby hrdinskej/antihrdinskej etos ( i kdyz naznaky samozrejme jsou), je to ciry znazorneni valecnyho kolotu, lyrika války. A narozdil od Tenky cerveny linie to funguje. A ten soundtrack, no to je prostě balada. Nemusim to videt kazdej tejden, ale tezko na tenhle film kdy zapomenu. Pro me proste legenda. ()

asinus

Musím velmi ocenit všechny, kdo na tomto díle pracovali. Ridley Scott opět ukázal, že umí zrežírovat přitažlivou, naléhavou, v některých momentech úchvatnou, ale především nebo spíše podevším i velmi ošklivou podívanou. Pokud budu hodnotit film - scénaristicky nudná hra na efekt, pokud budu hodnotit to, čím toto dílo skutečně je - nudit se může jen ignorant, je to prostě bombastické zpracování velmi neskvělé věci, kterou si nemůže představit nikdo, kdo ji opravdu nezažil. Nechť nám Black Hawk slouží jako vizuálně strhající(bonus) přiblížení toho, jak to může/mohlo vypadat(podstata). A toho, jak jsme hrozně v pohodě(můj pocit bezprostředně po shlédnutí). ()

lakikaki

Black Hawk Down je asi najlepším vojnovým filmom, aký som kedy videl. Pred pár mesiacmi som si videl Kubrickovo Full Metal Jacket, ktoré ma veľmi nadchlo, ale Black Hawk Down ho prekonal. Spočiatku je tempo filmu pomalé a vlečie sa, ale to všetko slúži iba na to, aby sme pochopili zvyšok filmu. Je tu pekne vykreslený život obyčajných vojakov, ako jedincov a tiež vojakov, ako jedného tímu. Ridley Scott je naozaj skvelý režisér, keď ma prekvapí ešte nejakým svojím filmom tak, ako ma prekvapil filmami Black Hawk Down a A Good Year, tak si vyslúži miesto medzi mojimi Top 5 režisérmi... ()

Hobitek4U

Akcí nadupaný snímek od Ridleyho Scotta, realistický pohled na válku odehrávající se v Somálském Mogadišu. Dostatek peněz se tomu filmu zapřít nemůže, protože zde vidíme vycházející, ale i herce velkého formátu, trikové efekty jsou dechberoucí a ke konci filmu jsem střílel vychrtlíky stejně jako vojáci. Tenhle návykový film se vám dostane pod kůži a nepustí vás ani po páté. "Sargeant Pila is dead" ()

zette

Tomuto filmu jsem se vyhybal od jeho premiery u nas. Obaval jsem se, ze opet uvidim hlavne propagandu americke armady a prehnany nacionalismus. I kdyz toto film take obsahuje, je nam to dano v minimalni a nevtirave forme. Tedy prvni klad. Nepamatuji si film, kde by kazda obrazova stopa byla tak propracovana jako v Jestrabovi, kdyz k tomu pridam zvuk a hudbu, ktera hraje z povzdali a nenarusuje prubeh filmu svou vlezlosti, musim krute litovat, ze jsem tento film nevidel v kine! Jiz behem filmu mi bylo jasne, ze tady zadne proklesleni postav nebude, coz tomuto filmu velice pomohlo. Tady se totiz jedna o bojovou akci, ve ktere je uplne jedno, kdo rad kouka na americky fotbal a kdo je nejlepsi v pokeru. A tato bojova akce je natocena genialne. Kdyz ctu v komentarich o filmu, ktery je natocen podle skutecne udalosti, ze film nema hloubku, je o nicem nebo dokonce nema zadny zajimavy pribeh... Lidi uz jsou imunni i vuci smrti! By me zajimalo, jake Vy zijete zajimave pribehy?! ()

Laputa

Silně emotivní zážitek zesiluje zobrazení těžkosti války a jejich následků. Přesně naráží na neodhadnutelnost válečného konfliktu. Zajímavá hudba. ()

Gaaron

Co se týče čistě diváckého prožitku, nenabídl mi film téměř nic, co obvykle vyhledávám - možnost soužití s postavami, možnost ponořit se do příběhu... Ale formální mistrovství je v jeho případě natolik nezpochybnitelné, že jiné než absolutní hodnocení nemohu udělit. PS: Druhých nekompromisně plných 5 * pro Zimmera! ()

Martrix

Čiré audiovizuální zlo. Můžeme uznale pokyvovat hlavou nad tím, jak skvěle je Black Hawk Down technicky zvládnutý film. BHD je navíc velmi autentický, takže uvěříme že si v Somálsku spousta lidí prošla(a stále prochází) peklem. A dál? Pokud si libujete v pohledu na válku, jste úchyláci, nebo stejní vypatlanci jako kovbojové, kteří si tam jeli zastřílet a hrát si na vojáky. Pokud si v pohledu na nesmyslné zabíjení nelibujete, tak se na tento film nedívejte. Nic jiného tam totiž není. I když se scénář snaží o vcelku objektivní pohled na celou akci Irena a vůbec působení americké armády v Somálsku, je celý film prolezlý demagogií "pomateného policajta světa". Jestliže v závěru filmu říká jedna z postav, že až se vrátí domů, tak nebude říkat jaké to v Mogadishu bylo, protože by to nikdo nepochopil a dodá, že se do válek vrací kvůli padlým kamarádům... . Ano jsem jeden z těch, kteří nepochopí proč něco takového dobrovolně absolvovat a ty kteří se vrátí zpět nepovažuji za hrdiny. Jedna věc je bránit svou vlast, rodinu, nejbližší...ale o tom žádná z amerických pomocí-invazí není. Zpět k filmu. Je natočen podle skutečných událostí, ale těžko říct nakolik je "vylepšený", takže se nedá vyloučit, že jde o další z mnoha válečných exhibicí amerických filmařů. Herecké výkony jsou přímo závislé na akci, která je základem celého filmu. Jediný důvod proč nepoužít neherce je ten, aby se divák v osudech jednotlivých postav neztratil a byl schopen je identifikovat. Jinak stačilo umět být vyděšený, umět běhat s výstrojí a naučit se zacházet se zbraněmi. Totéž zvládly i davy neherců, kteří si zahráli zlé vychrtlíky. Jenže jejich názory, nebo osud nikoho nezajímal. Zvuk, střih, kamera a ostatní technické disciplíny včetně režie, neměly chybu. Takže pokud jste ochotní, či schopní se nad ten zlo ukazující, propagující a ospravedlňující obsah povznést, nebudete zklamaní. Já tyto věci oddělit nedokážu a byť nejsem zarputilý pacifista a bavil jsem se u různých vykrvovacích, či jinak pokleslých filmů, tento film považuji díky jeho "skryté hnusnosti" za nebezpečný, ideologický blivajz. Ostatní prominou, ale k jejich nadšení se rozhodně nepřidám. ()

Juto

Režisér Scott vás privedie tak blízko do deja, akoby sa štrk, dym a krv vyliali z obrazovky do vašej hlavy.Sakra jazda. V dobrom aj v zlom vás to omráči a zatočí. 9/10 ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)