Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

diodoros

Najlepší film Ridleyho Scotta, v ktorom vytvoril ikonickú príšeru a výrazne ovplyvnil ďalší vývoj sci-fi ako takého. Jednoduchý a minimalistický dej (7 členov posádky vesmírnej lode, na ktorú sa dostal "votrelec") vyrovnáva mrazivá atmosféra neviditeľného nepriateľa, ktorý sa môže schovávať sa každým rohom úzkych uličiek lode, a ktorá tento film robí skutočne strašidelným (a spôsob, akým sa Votrelec dostal na loď robí film šokujúcim). Životná úloha Sigourney Weaverovej a zároveň zrod najslávnejšej filmovej príšery. ()

Ceberus

Následující komentář platí pro celou vetřelčí tetralogii (tj. bez Promethea)... Celý svět vetřelců je vlastně jen jedná dlouhá natahovaná vyvražďovačka s tipovačkou, kdo umře jako další. Hláška z Děsnýho bijáku - "prdele, krev a střeva" - se jako popis docela hodí. Lidé slabší povahy nebo ti u jídla si mohou z filmů vybrat něco příjemnějšího, ale pokud už jste na leccos zvyklí, budete se chuťovkami bavit (Prometheus šel v tomhle ohledu zatím asi nejdál). Celá tetralogie mi nepřipadá až tak kultovní, nicméně Weaverová vtiskla do své postavy i nějaké ty emoce, což se v akčních thrillerech obvykle moc nenosí. ()

kratina

Opravdu by mě zajímalo, jakou speciální chemickou úpravu povrchu měl celuloidový filmový pás, založený do kamery při natáčení, že jim ho všechen ten sliz kapající z vetřelce nerozežral?! Mimochodem, ze všech scifi filmů, co jsem kdy viděl, je Vetřelec jediné mimozemské monstrum, ze kterého na mě šla opravdu (až fyzicky se projevující) hrůza. A teď si představte, že při nekonečnosti vesmíru a miliardách hvězd, souhvězdí a galaxií je docela dobře možné, že někde v hlubinách vesmíru přesně takovéhle slizké bestie s vysunovací čelistí opravdu žijí... No fuj! Pánbůh s námi a zlé pryč! Tfu tfuj ftuj přes rameno! ()

amim

"It's got a great defense mechanism... you don't dare kill it..." Abych pravdu řekl, čekal jsem nejspíš trochu víc. Vetřelec dokáže na rozdíl od většiny nových hororů strašit, aniž by musel ukázat zlouna v celé své kráse. Pouze dusná klaustrofobická atmosféra, kamera, která má k označení statická celkem daleko, a všudypřítomné zvuky pípání lodních systémů dokáže vytvořit pocit strachu, který Vám snad žádný jiný horor nedokáže, nebo spíše mně nedokázal, nabídnout. Na druhou stranu jsem čekal trochu víc, než postupné vyvražďování posádky. Na začátku sice nějaký malý náznak toho, že by se film mohl zabývat i nesrovnalostmi mezi posádkou, přišel, nicméně dále ve filmu nebyl rozvíjen a já se tak musel spokojit s tím, že mě opravdu víc než strašidelnej emzák nečeká. To nic nemění na tom, že mě, jak již jsem říkal, dokázal po celou dobu filmu stále kreativněji a kreativněji děsit. Zvláště pak všetečnou kočku Jonese bych nejradši zakopal někam hodně hluboko. ()

forkys

Docela předvídatelné to bylo a scéna s oživováním/zprovozňováním Ashe byla fakt podělaná, chápu jak to mělo vypadat, ale když to prostě nejde zrealizovat aby to bylo "reálný", tak se do toho snad nepouštět. Dialogy byly dosti strohé, slovník omezený. Čekal bych, vytříbenější, technicky zaměřený slovník, od toho bylo ale upuštěno jak se zdá. Tak trochu mě nudila demence posádky, která měla v součtu tak max 200 IQ, protože VŠICHNI dělali přesně co jste od nich očekávali a to, že naběhli přímo do pasti, nebo posrali co mohli. Toť vše k mínusům. I přes nedostatky (možná přes moje nedostatky) mě film bavil a obdivuju tvůrce, na rok 1979 jde o kvalitní sci-fi. ()

Brinkley

Ridley Scott dokázal, že kdybych si z jeho tvorby měla vybrat mezi sci-fi a výborným historickým eposem, vyhraje to sci-fi. A to je v mém případě opravdu zázrak. Navíc se postaral o scénu, bez níž by byla spousta komedií ochuzena o nejeden parodický moment. ()

ER

Jeden z těch filmů,kdy sedíte v křesle a ani nedýcháte. A i když už to vidíte potřetí,pořád ten napnutismus zůstává. ()

haWranka

Atmosféra hustohustá, Sigourney Weaver naprosto skvělá. Ten její děs byl tak přesvědčivý, že mi až běhal mráz po zádech. Jsem ráda, že jsem si tenhle film nechala napoprvé hezky na podvečer, kolem přítmí a zima. To byla teprve náladička! ()

mogul01

Vetřelce jsem taky viděl poprvé na VHSce, ale bylo to až v devadesátých letech, takže už to byl kultovní film. V tu dobu jsem se hodně bál, to napětí! Celkově mám radši dvojku, která je žánrově trochu někde jinde, ale i jednička je TOP. Každopádně v roce 1979 začala jedna ze dvou kultovních sérií o mimozemšťanech, kteří se s lidmi moc nekamarádí..ta druhá přišla za necelých deset let v roce 1987. ()

neo93

Jeden z nejlepších sci-fi hororů všech dob. Jinak se asi Vetřelec, nedá ani pojmenovat. Dnes sice nemůže tolik překvapit či vyděsit, jak v roce 1979, ale stále dokáže dokonale nabudit tísnivou a napínavou atmosféru, ve které se ocitá posádka lodi Nostromo před nečekaným a hrůzným nepřítelem. Osobně se mi nejvíce líbí část, kdy je Ripleyová samotná na palubě a ocitá se tak tváří tvář děsivému stvoření. Sigourney Weaver, tuto roli zvládla naprosto famózně a vlastně ji nastartovala k hvězdné kariéře. Nadčasový počin Ridleyho Scotta. ()

Veronica27

Vetřelec je prostě klasika a jelikož mě málo který sci-fi film z 80.let zaujme, má to plný počet bodů.Opravdu výborné.Atmosféra, napětí. ()

Likan7

Klasika toho nejryzejšího zrna. Těžko uvěřit, že i tolik desítek (!) let po uvedení neztrácí Vetřelec téměř nic ze své atmosféry. Pocit strachu je tak silný, že skvěle funguje i teď, kdy to všichni známe nazpaměť. Věřím, že v době uvedení do kin to musel být neuvěřitelný zážitek. Vetřelec skvěle ukázal strach z neviděného, však v plné kráse se Alien ukáže až ke konci. Tady je ale i nutné vzdát hold tvůrci monstra, protože více cizí, mimozemské a strach vzbuzující snad ani nemohlo být. Notabene jak poznamenala Sigourney, nebýt jí, dost možná bychom neměli Trinity nebo Sáru Connorovou, což by byla neskutečná škoda. PS - soundtrack je jeden z nejlepších, co jsem kdy slyšel. ()

GTS_PUNK

Posádka vesmírnej lode Nostromo zachytí neznámy signál z akejsi planéty pri návrate na Zem. Pri preskúmavaní planéty dôjde k nepríjemnej udalosti, keď na jedného z členov vyskočí pozoruhodný zvláštny organizmus a prisaje sa mu na tvár. Nemožno ho dať dolu, ale na druhý deň sa pustí sám a zdá sa, že všetko je v poriadku. Onedlho však všetci zistia, že to najhoršie ešte len príde. Cez hrudník zasiahnutého sa prederie na svetlo sveta stvorenie, ktoré sa rýchlo vyvíja, pohybuje sa vetracími šachtami a vraždí všetko živé, na čo narazí. Zrodil sa legendárny Alien. Legendárny v mnohých odvetviach. Keď sa na tento film pozrieme ako na celok, môžeme ho bez akýchkoľvek pochybností označiť za revolučný a zásadný počin v žánri sci-fi. Dokonca nielen v žánri, ale v rámci celej kinematografie. V dobe svojho vzniku sa jednalo o dielo, ktoré muselo prekvapiť a vystrašiť obrovské množstvo ľudí. Na takýto blízky kontakt so stvorením, aké sa vyskytuje v tomto prípade, nemohol byť pripravený nikto. Z veľkej časti to platí aj dodnes. Aj keď už máme značne pokročilejšie technológie než tomu bolo v roku 1979, film si so sebou atmosféru nesie stále. Desí a to je dobre. Stiesnené priestory lode Nostromo a kovové chodby plné rúr a unikajúcej pary s posuvnými dverami všade naokolo, kde každý zvuk môže znamenať priame stretnutie s jedinečným vraždiacim organizmom, to je to, na čom je postavená celá atmosféra filmu. Klaustrofobicky pôsobiaca loď takmer bez možnosti úteku s nevítaným "hosťom" na palube. Skľučujúci a nepríjemný pocit, ktorý však drží diváka pred obrazovkou. Nielen ten, ale aj výkony jednotlivých hercov, v hlavnej úlohe s pôvabnou Sigourney Weaver. Veľkofilm s počtom hercov, ktorých spočítate na prstoch oboch rúk, nie je bežná záležitosť. A veruže, tento film v žiadnom prípade nie je bežnou záležitosťou. Alien je dnes už legenda. Legenda, ktorá je jedným z oporných pilierov celého žánru sci-fi a snímok, ktorý dozaista zmenil tvár kinematografie. Takisto je to začiatok kultovej série a zrod jednej z najznámejších a naobľúbenejších postáv (či skôr mimozemských foriem života) filmového plátna, ktorá naháňa hrôzu aj dnes a pravdepodobne ju bude naháňať ešte veľmi dlhú dobu. Atmosféru s akou sa možno stretnúť tu, ťažko hľadať niekde inde. Jedinečnosť prostredia s faktormi, ktoré na to vplývajú, vytvárajú divácky silné napätie, navodzujú zimomriavky a rozbúchavajú srdcia na plné obrátky. A pritom to môže byť len nevinná mačka... alebo aj nie. Kvalitatívne pozoruhodné dielo, základný kameň, ale o malý kúsoček slabší, než jeho pokračovanie Aliens. ()

Eventyrer

Od začiatku atmosféra brutálne strachopudná. Hudba dodávala aj jednoduchým scénam ako prechádzanie v tme vážne desivý nádych, čo mi však vadilo bolo veľa nedotiahnutých alebo zabudnutých maličkostí, ktorých by sa skúsená posádka nemala dopustiť. ()

Matyas

Nevím, nikdy mě to neviděsilo, příběh a jeho pojetí zajímavé, ale strašidelné ? Ne. Dobré ? Ano. Oblíbené ? Ne | 6.5/10 silnejší 3* ()

Dzvandzi

Příběhově dobře udělané. Postavy výborně zpracované, zapadající krásně do děje. Atmosfericky velmi působivé. Za mě tedy hodně podobné filmu věc, který byl o třídu slabší, než tohle. Možná i o třídu a půl. Líbilo se mi, jak ten děj běžel po celou dobu projekce, nikde se nijak výrazně nezadrhl a neměl výkyvy. Zde mi do plného hodnocení chybí jen pár malých detailů, jako jsou např. závěrečné efekty ( vím, je to tou dobou ) atd..., možná zde hraje menší roli i to, že tyhle ,,old school´´ horory nejsou zrovna to co bych nějak vyhledával a od snímku jsem také moc nečekal. Takže to hodnotím pozitivně a jsem mile překvapen, protože to předčilo mé očekávání a určitě jsem velmi zvědav na pokračování, které si během nejbližších dnů dopřeji. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)