Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

Wormboy

Votrelec je proste horova klasika a nic na tom nemeni ani to, ze uvod je dost zdlhavy. Kazdopadne, tento film ma urcite co povedat aj dnesnemu divakovi a to po skoro tridsiatich rokoch. 4,5/5* ()

zette

Davam slabe 4 hvezdy, i kdyz uznavam, ze ve svem zanru se jedna o spickovy film. Ja se ale neubranil nude a pocitu, ze cela posadka je strasne neprofesionalni. ()

Matrinx

Nemůžu jinak. Tohle je fakt velmi velmi nadhodnocený film. Že je to horor ? Já sem se dokonce smál(v normálním stavu, alkohol a extázi nevedu), to mimino Vetřelce bylo přímo k popukání. Když jsem se už nesmál, nudil jsem se. Včera v noci jsem po podruhé po mnoha letech zkouknul, čekal jsem od týhle sci-fi "horové" legendy mnohééééém víc. Akorát je pěkná ta poslední přeživší z posádky - ten konec byl dobrý, škoda, že nepokračovala ;) 2 a půl ()

Martrix

Těžko uvěřit, že jde o více než třicet let starý film. Od doby, kdy se poprvé na diváky vesele zašklebil vetřelec, působí všechny příšery ve filmech, jako jeho více, či méně zdařilé napodobeniny. Z vetřelce se stala opravdová filmová postava a vypadá to, že se jí stejně jako ve filmu jen tak nezbavíme. Což je jen dobře, protože než se bavit tím, jak se navzájem kuchají lidi, raději se budu klepat, odkud na mě vyjukne tenhle chlapík s vaječným bílkem u huby. Největší devizou Vetřelce je výborně budovaná atmosféra a téměř dokumentární kamera. V dějové linii není žádný nesmysl, lidi se chovají tak, jak by se chovat měli a navíc je tam náš uslintaný chlapík, o němž nic moc nevíme. Tedy kromě toho, že má zálibu v likvidování lidí. Napětí a tíživá atmosféra je přítomna každou minutu a netuším jak se to stalo, ale celou dobu jsem si navíc uvědomoval, že jim nikdo jen tak nepomůže. Že jsou ve vesmíru, jehož prostředí vás zlikviduje stejně bezpečně, jako hladový alien. Mrzí mě, že v době kdy se Alien promítal v kině, jsem měl věk maximálně na celovečerák o Maxipsovi Fíkovi, protože na velkém plátně to musel být úžasný zážitek. Scottovi se podařilo stvořit silně nadčasový film, který ve svém žánru nemá obdoby. Pokud máte možnost, doporučuji režisérskou verzi. I když jde jen o pár minut navíc...působí to tak nějak kompaktněji. ()

asinus

Velmi hutná atmosféra, úžasná práce na kulisách všeho dění a slušně načrtnuté postavy plus titulní příšerka (ne Ripley) a skvělá závěrečná pasáž dělají z tohoto díla Dílo. Ridley Scott asi opravdu zvládl něco jedinečného, ale sotva to dokážu kdy naplno docenit. Napoprvé jednoduše moc nelíbilo, napodruhé rádoby (u)znale pokyvuji hlavou a beru to (už proto, že jsem to dokoukal), ale pořád jde o úplně neoblíbený žánr a silný dojem, že je film přece jen přeceněn musím racionálně odrážet argumenty jako rok vzniku apod. Pocitově 3*, asi jsem moc mladej a film ne po všech stránkách nestárnoucí... Podléhám tlaku vlastních neutuchajících myšlenek na ten film, který ne a ne odeznít...a toho si dneska cením...zvyšuji na 4 a myslím, že to ještě párkrát uvidím. ()

pakobylka

Trhák, který do našich kin dorazil s několikaletým zpožděním - mohlo to být někdy v roce 1983 nebo 1984. Na lístky se stály fronty - a když říkám fronty, nemyslím jen tak ledajaké fronty: Ohromné, nekonečně dlouhé zástupy filmových nadšenců a hororuchtivých zvědavců obého pohlaví a nejrůznějšího věku bez reptání vyčkávaly v naději na nevšední kulturní zážitek. Za mrzký peníz se jim pak dostalo privilegia ve stylovém příšeří kinosálu nerušeně sledovat, kterak za VELICE dramatických, vypjatých okolností přišel na svět neobyčejný, nadmíru zajímavý, po všech stránkách roztomilý tvoreček s neméně roztomilou zubatou tlamičkou. A jak už to tak u čerstvě narozených mláďátek bývá, měl chudáček hlad ... hlad přímo úměrný jeho schopnosti růst. Což pro posádku vesmírné lodi Nostromo rozhodně nebyla dobrá zpráva. Napětí je dovedně vystupňované díky pustým, rozlehlým, spletitým a jen spoře osvětleným útrobám lodi - a pochopitelně především díky tajemnému vesmírnému vetřelci, který se v jejich labyrintu vychytrale ukrývá a tudíž ho lze spatřit jen v prchavých okamžicích ... ale když dostane prostor, pokaždé se předvede ve velkém stylu - vědom si svých trvalých kvalit i své takřka neomezené moci nad divákem. ()

kvasiva

Kultovní sci-fi. Vetřelci právem náleží čestné místo mezi světovou kinematografií. Pro mě druhý nejlepší díl celé čtyřdílné série o tomto neuvěřitelném živočichovi. ()

necisty

Jsou filmy, na kterých zub času nezanechá památky a pak jsou tu takové na kterých nesmírně. Vetřelec je jedním z nich. Ale když si vybavím, že tenhle skvost vznikl ještě 8 roků před mým narozením, tak žasnu, co dokázali vytvořit. Bohužel jsem si to už ani nepamatoval od té doby co jsem to viděl poprvé. Když ale pominu i dnešní rozmlsanost nad technologiemi, které tam jsou právě na tehdejší výši, tak mi z toho stále vychází film nedotáhlý do konce - logické chybky. Jak jsem říkal také někde jinde - už tehdy to uměli. Proto nemůžu dát plný, přestože souhlasím, že je to legenda, která si ten obdiv zaslouží. Na to, jak znám Sigourney spíš starší, tak celkem hledím, že mě dokázala nadchnout skafandrovo-oblékací scénou. ()

PavelVanekArt

Nestárnoucí sci-fi horor který položil základy pro nádhernou sérii o šmejdech z vesmíru. Samozřejmě v dnešní době pro dnešní lidi už nemá takové kouzlo, ale je to takřka 40 let starý klenot hororové kinematografie a když se řekne mimozemšťan tak se pravou rukou hlásí Vetřelec a levou za sebe schovává Predátora. První díl pod taktovkou Ridleyho Scotta je čistokrevný horor s perfektním vizuálem, tísnivou atmosférou a s naprosto geniálně vymyšleným universem. Už jen znázornění Vetřelce a jeho evolučního cyklu je na Oskara. Skvělá práce Gigere. Tady se není o čem bavit, plná palba. Viděna režisérská verze na BR. ()

Juto

Jeden z najlepších klasických sci -fi hororov všetkých čias, je to majstrovské dielo. Príbeh je fantasticky atmosférický, mrazivý a desivý aj teraz, drží sa neuveriteľne dobre. Špeciálne efekty boli na tú dobu neuveriteľné, nečudo, že franšíza je stále žiadaná, aj keď bohužiaľ ani zďaleka nie je rovnaká ako kvalita tohto alebo jeho úžasného nástupcu. 10/10 ()

Davosh

Skvělý horor, ale až druhý nejlepší Vetřelecký film. Po těch letech a několika zhlédnutí již ztratil na dokonalé ukázce strachu a zbyl jen kristalicky dokonale natočený sci-fi horor. ()

BoXBe

Alien je dokonalý sci-fi horor, který umí vytvořit jedinečnou atmoséfru samoty v pustém vesmíru a strachu z neznámého slizkého nezničitelného mimozemského tvora. Nemá chybu ani po třiceti letech. Vizuální stránka je kongeniální s příběhem. ()

c.tucker

Už jen to probuzení ze stáze je geniální. A ta scéna, kdy už jsou všichni mrtví a Ripley běhá po lodi s plamenometem celá zoufalá a běží odpočítávání vás prostě vtáhne tak, že jste v té zoufalé situaci sní. I s netvorem, který se vždy jen mihne nebo je vidět jen jeho stín, jde udělat velké napětí, které ani stovky zrůd neudělají. ()

messiah

Famózní převratné dílo famózního režiséra Ridleyho Scotta. Tohle je KULT. Vetřelec vás drtí atmosférou napětí míšeného se strachem, zájmem o to, co je ta potvora vlastně zač jestli už je konečně mrtvá. Napětí graduje když se Sigourney obléká do skafandru v záchrané lodi - to by se dalo krájet. Technické prostředky na lodi Nostromo jsou dnes už spíše k smíchu, když kapitán lodi komunikuje s matkou pomocí textového rozhraní na 12" monitoru a klávesnice ze ZX Spectrum :D, přesto tenhle film nestárne. Vzpomínám si jak mě naši jako malého kluka nenechali na Vetřelce dívat a kámoš mi ho pak velice podrobně vyprávěl po cestě domu včetně popisu tlam. Perfektní a dodnes se my vyprávění při sledování filmu vybaví velice jasně. ()

čidlo

Né vážně ale dvojka je pro mně nej. stejně uznávám tři díly a né čtyři! 2,1-3 se dělí o druhé místo :-) měním 1 je na druhém kousek za 2kou ;-) ()

mmmxzzz

Horor / Sci-Fi / Thriller / Akční, v každé kategorii jedinečný a dohromady vytvořil stavební kámen svého druhu, mnohokrát kopírován, nikdy nepřekonán. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)