Portrét boxera Jakea LaMottu, šampióna v strednej váhe, ktorý bol povestný svojou výdržou a odolnosťou v ringu. Film sleduje LaMottove osudy počas dvoch dekád od začiatkov jeho boxerskej kariéry v štyridsiatych rokoch. LaMotta sa preslávil agresívnym štýlom boja a nezlomnou zaťatosťou, vďaka ktorej neraz z posledných síl odolával ranám svojich súperov. Jeho prchký a výbušný temperament mu vyslúžil prezývku Zúriaci býk a doviedol ho nielen k boxerskym výhrám, ale aj k životným prehrám. LaMottu spaľovala žiarlivosť, kvôli ktorej stratil milovanú ženu Vickie i jediného priateľa a spojenca, svojho brata Joeyho. Po ukončení kariéry viedol bar, ale kvôli známosti s neplnoletou dievčinou sa dostal do väzenia a po prepustení skončil ako bavič v nočnom podniku. Režisér Martin Scorsese nakrútil film podľa LaMottovej vlastnej autobiografie. Z príbehu o vzostupe a páde boxera vyťažil materiál pre ilustráciu svojich obsedantných tém komplexu viny, sebadeštrukcie a problematického vzťahu muža k žen e. Zúriaceho býka LaMottu zobrazil ako muža neovládateľných vášní, ktorý si zúrivosť vybíja násilím na tých, ktorých najviac miluje, a vykúpenie za svoje viny následne hľadá v ranách utŕžených v ringu. Robert De Niro kvôli úlohe LaMottu podstúpil intenzívny tréning a neskôr pribral 20 kg. Svoju postavu obdaril nielen animálnou zúrivosťou, ale podarilo sa mu stvárniť aj beznádejnosť boja zúriaceho býka, ktorý musí ísť vždy hlavou proti múru. Za svoj herecký výkon De Niro získal Oscara. Film je povestný bravúrne stvárnenými scénami v ringu, zobrazujúcimi násilnú stránku tvrdého športu. Oscarom bola ocenená aj Scorseseho stála spolupracovníčka, strihačka Thelma Schoonmakerová. Film bol nominovaný na Ceny americkej filmovej akadémie vo viacerých kategóriách a hoci Scorsese cenu za réžiu nezískal, jeho Zúriaci býk je považovaný za najlepší film osemdesiatych rokov a roku 1990 bol zaradený do Národného filmového registra. (oficiálny text distribútora)

Radiq

Film o boxu, kde se zase až tak moc neboxuje, ale přesto je to pro mě mnohem lepší, než jakejkoliv jinej film o boxu, třeba typu Rocky. Proč? Za prvé box je nuda. Za druhé kudrnáč De Niro, kterej nehraje, ale kterej boxer JE! A pak taky za jeho vzhledovej switch ze sportovce na nezřízenýho tučnýho ovara s rozmláceným ksichtem. Vývoj a vykreslení jeho povahy, jeho postavy, to je zas zásluha vynikajícího scénáře, kterej zatuhne až ke konci, ale jinak to je celé takové člověčí, než boxérské. Hned při úvodních titulcích, kde se LaMotta rozcvičuje ve zpomalenejch záběrech v ringu, hraje u toho hudba a je to černobílý, nám dává tušit, že půjde o něco vyjimečného. Pak tam ještě dostaneme stejně dobrého Joea Pesciho, což už je jenom takovej bonus. Do toho ten mafiánskej nádech, italská žárlivost a mužská zhovadilost vůči ženám a v neposlední řadě i ty boxerské zápasy, které se mi líbily (stříkance krve, zlomené nosy atd.). Nebudu tady ale výloženě jen slepě chválit. Třeba nepochopitelny mi přišlo, že tehdy asi 20letá Cathy Moriarty hrála 15letou. To by bylo ještě docela v poho, kdyby nevypadala tak na 30 (a hloubka hlasu to jen podtrhla). Vidět znovu to sice už nepotřebuju, ale chápu význam tohohle filmu pro mnoho diváků. Je to totiž docela nezapomenutelnej kousek. ()

Decker

Na Raging Bulla jsem si takrikajic pocihal pri jedne kinoreprize, nebot mi tento film hrozne dlouho unikal a nechtel jsem ho videt pouze v televizi. Verdikt ze se jedna o nejlepsi Scorseseho film nechavam radeji pro nekoho jineho, nebot srovnavat takove filmy jako Casino, Mafiani, Taxikar a prave Zuriciho byka je asi jako srovnavat posledni model Ferrari s poslednim modelem Lamborghini. Ale vrat me se zpatky k filmu. Jake je tvrdohlavy a nadany boxer, ktery se snazi ze vsech sil ziskat titul mistra sveta ve stredni vaze. Bohuzel svou povest necha poslapat tim, ze se spolci s podsvetim, ktere mu pry zaridi, aby se mohl setkat s mistrem sveta, ale musi v predchozim zapase jit na zem. K jeho smule bojuje s naprostym nymandem, ktery Jakea ikdyz se nebrani a coz je znatelne videt, nedokaze uzemnit. Nakonec se vsak Jake sveho snu docka a ... to uz neprozradim. Kupodivu je vsak boxerska linka ve filmu spise okrajovym anebo lepe receno mene vyznamnym tematem. Jedna se hlavne o postavu Jakea samotneho, o jeho rodinu, o jeho bratra, o jeho pad i vzestup. Tyto skutecnosti podava Scorsese v jeho osobitem stylu. Drsne realisticke zabery, dlouhe pauzovane rozhovory, hratky s flashbacky, prostrihy atpod. Navic je vse cernobile a pusobi to zkratka nadherne. Herecke vykony jsou uzasne. Robert De Niro je stridave vymakana "hrana", ktera lita po ringu a nici sve soky a vzapeti je z neho obtloustly chlapik, ktery si jen tezko zavaze tkanicky. Jeho obet byla obrovska. Musel nejprve drit jako kun, aby se dostal do spickove formy a vzapeti musel nabrat nehoraznych dvacet kilo sadla, aby vypadal presne jako pravy LaMotta. K vykonu Joea Pesciho nemam nejmensich vyhrad. On se pro tyhle role narodil. Drsny, maly vztekly, ale zaroven sympaticky, vtipny a oproti Jakeovi mnohem moudrejsi. Scorsese pry mel tezke deprese pred tim nez se pustil do Zuriciho byka a chtel ukoncit svou filmovou karieru, ale De Niro ho presvedcil a defacto zachranil filmovy prumysl od ztraty jednoho z nejvetsich novodobych reziseru. Zaplat mu to pan Buh na sto tisickrat! ()

Triple H

Tak som si konečne doplnil vzdelanie. :-) Scorseseho mám rád, ale jeho najlepším filmom pre mňa asi naveky zostane Taxikár. Zúriaci býk je dobre natočený (čiernobiela kamera filmu sedí) a, to predovšetkým, výborne zahratý. O výkone Roberta De Nira sa toho už popísalo veľa a ja s k pochvalným ódam pripojím - vo svojej postave sa úplne stratil. Bravúrny výkon. Joe Pesci za ním takisto nezaostáva, a hoci jeho postava nie je až natoľko vďačná (logicky), hrá ju perfektne. Holt, najlepšie výkony si zarezervoval u starého Martyho. ;-) Päť hviezdičiek nemôžem dať, pretože hoci ma film bavil, nestrhol ma. Na konci som s La Mottom priveľmi nesúcitil, čo zrejme aj malo byť cieľom, ale priveľký odstup v tomto prípade filmu neprospel úplne. P. S.: Opätovne videné v rámci filmového klubu v apríli 2016. Zvyšujem na päť. Možno to chcelo trošku dospieť, neviem - každopádne sa jedná o po všetkých stránkach úžasne spravený film. Neviem či všetko boli vedomé rozhodnutia, alebo tvorcom len veľmi išla karta - každopádne výsledok je miestami tak doladený (posledný zápas Sugar Ray/La Motta), že by sa človeku chcelo až zaplakať. Z môjho pohľadu asi Scorseseho a De Nirov vrchol. Ako mohlo takto krásne vysústružené dielo prehrať v súboji o najlepší film s Redfordovým konzervatívnym cajdákom...ach jaj. ()

Cedr

Černobílá forma filmu neuvěřitelně sedla. De Niro mi nepřišel jako herec, ale jako skutečný boxer Jake, to samé platí pro jeho "bratra" Joe Pesciho. Rozhodně skvělé herecké výkony a drsný příběh. Rocky vedle tohoto snímku působí jako naivní pohádka. Film se mi líbíl, ale nemůžu říct, že v něm vidím něco legendárního jako ostatní. ()

LeoH

No prosím, černobílá kamera, trocha sociálna, něco Stanislavského a vůbec sebevědomého vykračování ve stopách klasických amerických dramat z 50. let (nejsilnější je stejně monolog vypůjčený z On the Waterfront), soustředění na pár nejdůležitějších postav, střídmé zacházení s hudbou a najednou mi na těch Scorseseho oblíbených nepoučitelných sebestředných darebácích začne i záležet. ()

senor

Výživný příběh o výživné postavě dějin boxu. Navíc skvěle natočený a zahraný. Je dobře že s tím Scorsese nesekl. Pro mě ale nejlepším Martyho kouskem zůstává Taxikář. ()

Hebča

Jakmile se film s boxerskou tematikou netočí jen kolem tréninků a boxerského ringu, je na co se koukat (ano, narážím na Rockyho). Sugestivní a realistická přeměna z boxerské hvězdy v obltloustlou trosku je vážně neskutečná. Životní příběh LaMotty opravdu zasloužil zfilmovat, i když to byl v osobním životě sobecký bastard (a to nepřeháním), nebo možná právě proto. K dobru mu ale svědčí to, že si to sám uvědomoval, respektive uvědomil, až když všechno ztratil. Na konci filmu jsem se cítila zbídačeně, opuštěně a beznadějně, tak jako De Niro, teda vlastně LaMotta. 5.1.2007 ()

andriy

Neviděl jsem od Scorseseho uplne vse,takze nemohu posoudit,zda je to jeho nejlepsi film vubec,kazdopadne je to klenot,ktery opravdu stoji za zhlednuti.Hodnoceni a dalsi komentare to potvrzují. ()

Sfinkter

Velký boxer La Motta, býk z Bronxu, pro něhož nebylo soupeře, krom sebe samého. Zžírán paranoiou a zhoubnou žárlivostí, odpudil od sebe rodinu a nakonec i vlastní ženu. De Niro hraje naprosto famózně a od prvních minut filmu se vám svou neurvalou rolí zaklíní v hlavě. ()

Honzíno

Za tohle si De Niro sošku zcela jistě zasloužil. Naprosto precizní herecký výkon obou bratrů v zajímavém a netradičním boxerském filmu. Chyběla mi trochu gradace a vyloženě silnější moment ve scénáři či příběhu. Všechno v jedné rovině. ()

_DAVE_

Herecky koncert De Nira a Pesciho s typickou rezii Martina Scorseseho. Jen mi prislo malinko zbytecne tocit to cernobile. Cernobile mi sedel akorat S. seznam, ale Zurici byk mohl byt klidne barevny. ()

danoo

Zúriaci Býk je Scorseseho odpoveďou na Rockyho. Ak Rocky ilustruje americký sen Zúriaci Býk ho dementuje. Maestro zobrazil vzostup, no hlavne pád známeho amerického boxera Jakea LaMottu, pričom jeho zápas v ringu chápe ako metaforu zápasu o život. ()

Hádés

Herecké výkony dvojice Roberta De Nira a Joa Pesci mě nikdy nezklamaly a Zuřícího Býka považuji za jeden z nejlepších Scorseseho filmů. Zuřící býk je příběh o člověku, který je hoden zatracení i obdivu. Příběh o člověku, který jedná podle pocitů. Vše je tak reálné, a i když ho v některých scénách lze považovat za trosku, v jiných ho chápete. Tento film naprosto oživují boxerské scény, ale přitom je příběh o uplně něčem jiném. Absolutních 100% !! ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Joker dostane vlastní film

Joker dostane vlastní film

23.08.2017

Studio Warner Bros. na Comic-Conu oznámilo 8 nových přírůstků do svého filmového vesmíru. Teď se ale objevily zprávy, že nepůjde o jediné adaptace comicsů od DC, které nás čekají. Warneři totiž… (viac)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (viac)