Ragnarök – Konec světa

Nórsko / Dánsko, (2020–2023), 13 h 50 min (Minutáž: 38–55 min)

David Stakston, Jonas Strand Gravli, Herman Tømmeraas, Theresa Frostad Eggesbø, Emma Bones, Henriette Steenstrup, Gísli Örn Garðarsson (viac)

V jednom norském městě, které je ohroženo znečištěním a tajícími ledovci, se zdá, že přichází konec světa. Dávné zlo ale dokáže vyzvat na souboj jen legenda. (Netflix)

iXtr3m3

Skvelá severská variácia na American Gods, ktorá ale okrem hlavnej myšlienky bohov medzi nami nemá s American Gods nič spoločné, čo je jej najväčšie pozitívum. Krásna príroda a tým aj výprava, obsadenie správne severské a pritom súčasné a moderné. Prepracovanie severských legiend spojené s modernou ekoagitkou som ešte nevidel, takže určite to neberiem ako zápor. Už len počkať na ďalšiu sériu, lebo toto bola v podstate len taká maličká ochutnávka, ktorá namiesto šiestich častí mohla byť vtesnaná do jednej trošku dlhšej. Páčil sa mi ten realistickejší pohľad na Thora a Obrov, ktorí nie sú svalovci ála Avengers, ale snažia sa skrývať medzi nami, takže kvôli zapadnutiu sú normálni, aj keď je to v prípade niektorých jedincov (obrov) len ilúzia. Páčilo sa mi aj postupné odhaľovanie schopností, žiadna mega epic akcia, ale naopak pochmúrne severské triezvejšie poňatie. Rovnako sa mi páčilo zakombinovanie pár skvelých songov do podmazu, ktoré osudovosť príbehov postáv ešte viac zvýraznili. Mytológiu to môže mať skvelú, len to uchopiť za správny koniec a trošku zvýšiť rozpočet, nemôže to byť celé len o objavovaní, pridať postavy, pridať trošku akcie a môže to byť pre pár jednotlivcov, medzi ktorých patrím aj ja, skvelý zárez. Teším sa na ďalšiu sériu, snáď sa jej dočkám a prinajlepšom nie len jednej. P.S. To spracovanie ála Kronika, toto sa mi nikdy nezunuje, takže fakt držím palce do pokračovaní. UPDATE po druhej sérii: Hodnotenie nedvíham, pretože sa nič extra neudialo, v podstate je to stále len a len a len slabučký pozvoľný rozbeh niečoho, čo by mohlo byť bombou, keby to vsadilo na krv, násilie a akciu. Zatiaľ sa zoznamujeme z veľkej diaľky so severskou mytológiou, ktorá je na jednej strane zaujímavá, preto to sledujem, na druhej strane sa moc tiahne, čo nebude asi problém scenára, ale skôr financii. Chcelo by to poriadnu zlatú injekciu a môžeme tu mať skvelý fantasy drsný pochmúrny trhák. P.S. Tie postavy z domova dôchodcov tam fakt nemuseli dávať. UPDATE po tretej sérii. WTF? Znižujem celkové hodnotenie z úcty k prvým dvom sériam len o jednu hviezdu, ale za to, ako vyjebali s divákom v samotnom závere, tak za to by si zaslúžili odpad a je mi ukradnuté, že niekto to uznáva ako odvahu a originalitu. Takto so mnou v závere seriálu ešte asi v živote nikto nevyjebal. To aj LOSTovia mali znesiteľnejší záver. Toto bolo také klamanie telom, že ma nervy chytili. Viem pochopiť zámer, ale napriek tomu si budem tento seriál navždy pamätať ako niečo, čo so mnou doslova a do písmena vyjebalo ako nič predtým a dúfam, že už nič také nepríde. Proti tomuto je aj predčasné ukončenie seriálu milosrdnejšie. Fakt som sklamaný na maximum, pretože toto som nečakal ani v najhoršom sne, viď. moje vety po prvej a druhej sérii. ()

Azurose

Ohromné zklamání. Tvůrci se rozhodli zajímavě zkombinovat severskou mytologii a současné dění, avšak zde narazili na řadu problémů. Seriál je jako celek rámcově funkční, avšak jednotlivé prvky nedávají smysl a nejsou promyšlené. Postavy zajímavé, ale ne dobře napsané. Vizuál je okouzlující, ve druhé sérii propracovanější díky vyššímu rozpočtu. Je to taková jednohubka na jedno odpoledne. ()

Chmur

Jednu hvězdičku bych dal za téma severské mytologie, které je opravdu velmi přitažlivé. Druhou za některé pěkné Norky. No a to je asi tak všechno. Jedná se o slátaninu pro náctileté, která trpí špatným scénářem, ubohými triky a žalostně malým množství akce. Navíc jsem alergický na potřebu cpát do každého seriálu pro mladé téma sexuální orientace a genderu. ()

Ledkodlaq

Zpočátku mě velmi baví ono hledání hrdiny v sebe sama a stavba příběhu na severské mytologii, ale s každým dalším dílem je to více socioekologické drama, které se víc a víc vzdaluje původnímu záměru, takže pochopitelně ztrácí na půvabu a zajímavosti. Jasně, ekologie se řeší a jsem sám velmi přírodní člověk, ale byl jsem nalákán na severskou mytologii a pak, skoro až násilně, vtlačen do jiného tématu a tak velmi zklamán. Doufám, že konec nebyl konec a bude další série, jinak by to byl opravdu propadák. Edit: mám za sebou poslední sérii a jsem velmi zklamán, poslední díl to zabil úplně. ()

Prochy38

Po první sérii musím říct, velmi milé překvapení. Nástup hodně pozvolný, už jsem to chtěl vzdát, ale jsem rád, že jsem to neudělal. Už už se prokopat k druhé sérii. ()

Renfield

Nápad je to rozhodně zajímavý, jen to možná chtělo ubrat na středoškolské romanci a přidat na mytologii. Třeba taková rodina obrů klidně mohla dostat více prostoru, vůbec když v jejím čele stojí Vidar, zřejmě nejzajímavější a především typově velmi dobře obsazená postava. U hlavního hrdiny mi též přišlo podstatně zajímavější hledání svého "nového" já a házení kladivem, než vztahové neúspěchy ve škole. Mýtickou atmosféru to i díky okolní krajině a kameře ale rozhodně nepostrádá. 60% ()

Sunny.69

Staré dobré příběhy v novém kabátu, zasazený do aktuálních a palčivých témat současnosti. Za mě super počin, navíc je nutno ocenit, že ty parafráze na Ódina, Thora, a celý tenhle příběh severské mytologie, jsou opravdu velice detailní a přesný. Jeden z nejlépe zpracovaných motivů. ()

Flopik

Netflix nám naservíroval ďalšiu pecku, tento krát z Nórska. Nádherná príroda, skvelo podaný príbeh, ktorý neodkrýva zbytočne veľa a celková mytológia je spravená na jednotku. Postavy svojské, chvíľu trvalo kým som si na ne zvykol (hlavne teda na Magneho) ale sedia tam parádne. Troška by sa mohlo pritvrdiť s akciou, tej tam je dosť málo ale inak nemám čo vytknúť. Posledná čas skvelá, konečne sme tu mali nejaký ten súboj. Hudba tak isto palec hore. U mňa prvá sérka za 5* Tak druhej sme sa troška viac sústredili na mytológiu, prišla prekvapivá smrť a bola aj akčnejšia. Na druhú stranu mi vadilo, ako z Magneho robia ohromného hlupáka, dúfam v aspoň malinké pridanie inteligencie. Za mňa skvelá Saxa, ktorá si pýta omnoho viacej priestoru. Posledná časť skvelá, pekné zamotanie, rýchlo 3 sériu. ()

triberpaddy

Když chcete natočit "wannabe fantasy béčko o obrech a bozích v moderním světe", ale máte nulový CGI budget a mizerný scénář, za který by se styděli i v 90. letech, měli byste se raději nechat utratit svým obvodním veterinářem. Ještě více celý dojem sráží mimořádně otravné schéma "hrdina má pravdu, nikdo mu nevěří a všichni jsou od začátku do posledního momentu proti němu", které je obvykle alespoň částečně umírněno závěrečným rozuzlením a zobrazením osudu všech hlavních postav, jenže v tomto případě oni důvtipní tvůrci zapomněli dotočit jakýkoliv závěr. Tohle mohl být osmdesátiminutový kýč a ne vleklá, zbytečně šestidílná série ničeho. Hvězdička za kladivo. ()

Mallyyy

Docela nuda, moc se toho neděje. Hlavní herec byl hrozně nesympatický a čuměl jak puk pořád. Ostatní byli docela v pohodě jen ta rodina by se asi měla chovat trošku jinak, když jsou staří 3000 let. Nápad zajímavý, ale pokud bude 2 série, chce to jet trochu víc na akční scény, tady jich bylo minimálně a když už tak to byla otázka pár vteřin. Za 1. série víc jak 3* dát nemůžu. ()

scarfacer

Příběh o Thorovi už asi nikoho nepřekvapí, ať už je zasazen do jakékoliv doby, nebo prostředí. Tenhle mi je rozhodně příjemnější, než ten husťák z Avengerů. Nejvíc mě na celé věci bavil hudební doprovod. Pamatuju si, jak jsme jako smradi sjížděli OST, tady jsem si vlastní OST vytvořil sám s appkou na chytání muziky. Myslím, že každý by si našel tu svou, rozhodně originální výběr. ()

Mona-Lisa

Seveřani umí. Umí tam dát ledové srdce, jsou to neokoukané ksichty a je to JEJICH mytologie. Hned jsem se zamilovala a překopala TOPku seriálů…. ()

Hapretor

... vyhrává cenu za největší výjeb s divákem ve finále v seriálu, co jsem dosud byl nucen vydýchat ... proto nenávidím seriály ... nejdřív se do něj zakoukáte a říkáte si, jak je to fajn a dobře zabijete víkend a odpočinete si ... ale pak to úplně zjebou a vy koukáte jako opařený a nejste ani odpočatí, protože přemýšlíte, proč to udělali tak debilně ... zabavilo docela bůh-žsky, ale ke konci obr-ovsky zklamalo ... ()

DWR

Zajimavé pojetí rádoby novodobého Thora s reálným problémem ekologie vede přeci jenom k zamyšlení. Hudba super, ten zavěr první serie by mohl být lépe propracován a ubral bych té romantiky, uvidíme co přinese 2 série. ()

kondor77

První série byla spíše seznamovací a sloužila především k tomu, abychom si zvykli na nepříliš charismatického Thora, zamilovali si Lokiho, smáli se ekofanatikům a zoufali si nad nepovedeným závěrem. Druhá pak nabídla o něco lepší akci, zajímavý, ale ne neočekávaný rozvoj Lokiho charakteru, ustoupení od eko agitky, nepřesvědčivé využití silných ženských postav a světe div se, ještě horší konec. Summa summarum není to špatné, nicméně potenciál to zatím nenaplnilo. ()

fraktal

Tak po shlédnutí posledního dílu třetí série zvedám hodnocení k maximu: Norové se zde fakt vytáhli a předvedli neuvěřitelně evropské kino (tedy civilní, dovnitř orientované drama zaměřené na emoční náboj postav). Celý dramatický oblouk včetně "vedlejších" postav i exteriérů je pošušňáníčkem ze zcela jiné planety než je klasický Hollywood! ()

zapalik

Škoda promarněné příležitosti. Nápad výborný, ale ty nelogičnosti a krajně nesympatický hlavní hrdina to zabíjí. Čtyři hvězdičky jsou spíš omylem, tři jsou málo. ()

ER

Seriál vyčnívá skloubením legendy (o válce severských bohů s obry) se současnou dobou. Motivem dění je znečištění vody , které řeší středoškoláci norského městečka (variace na Gretu?!). Vše přitom zůstává v rovině klasických vzorců chování a "kouzla" jsou spíše doplňkem životních postojů všech zúčastněných. Z rozjezdu je nutné si na to zvyknout, že se tady nehraje na superhrdinství od začátku do konce,ale že jde o uvědomění si,co chci dělat a přitom se řeší věčný boj dobra se zlem. V rámci stylizace i tento seriál zachovává spíše temnější a plíží vou atmosféru ala severské thrillery,ale nic nepřehání a nechybí pohledné záběry okolní krajiny. ()