Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

LEGACY

Zbožňuji západní ostrovy, normanskou historii, Kelty, Valhalu a trochu přikrášlení. Island, skotská pobřeží, či Skandinávie jsou destinace, které musí hercům učarovat a natočit film už pak musí být relativně snadný. Zbožňuji i režiséra - Maják byl černobílý tanec udusaného tabáku na tom nejzapadlejším mysu, čarodějnice je pro mě nejvíc atmosferický horror na světě a velká pocta čarodějnictví. Tento film mě ale minul obloukem. Nalákalo mě, když jsem viděl, že v kinech propadl, no a množství násilí - v konečném součtu to ale nezměnilo nic na mém nezájmu vůbec sledovat jak se film vyvrbí. ()

Brain-D

Opravdu síla !!! Pro mě film roku 2022 a jsem zvědavý, jestli ho něco předčí. Barbar Conan ve vikingském kabátě se prostě osvědčil a je opravdu neskutečně poutavé. Režie Roberta Eggerse má svůj silný rukopis a dokáže oslovit. 95% ()

bizz_mjc

Možná bych i přidal hvězdu navíc, neb mám teď nějaký 'runový' období :) Výprava fajn, atmo temnější, naturel syrový, vyprávění za pomstou ucházející. Valhalla! ()

blackJag

Poctivě udělaný film (nebo minimálně tak vypadá), jehož charaktery nejsou černobílé a děj není překotný. Mystiku má možné krapet popuštěnou z uzdy, na druhou stranu to vyloženě nevadí a v jinak úsporné rétorice aspoň dochází k oživení. Eggers se profiluje jako zajímavý režisér, vyplatí se ho sledovat. 75% ()

haluska11

legenda praví že pokud desetkrát ve větě zopakujete jméno amleth aby ta deep reference došla i těm nejdřevěnějším z nás tak se zjevím já a praštím hlavou do stěny. velké a hlasité uf s otazníkem za CGI efekty, které člověka vytrhují z imerze; o něco tišší a subjektivnější uf u některých hereckých výkonů. paleček nahorů za výběr lokací, režii a kameru. jinak ale těžce přeceňovaná průměrná vikingská šmakocina. ()

Jaro.Krafcik

Toto sme mali vidieť v kinosále. Aj keď, artový prejav bolo cítiť. Hviezdne obsadenie a úplne skopírovaný príbeh z videohry ac valhalla od Ubisoftu. Efekty a bitky pekné na to že to mal byť historicky film a tie ja veľmi nemusím aj s popcornom doma bavilo. Čudujem sa ako mal severan na databaze aj 93%, hodnotenie s číslom 13.100 ale vyšlo pomerne dobre. Cieľ tento rok jasný, dať 15k hodnotení. Snád sa to podarí. 4* ()

Mr.KarlAdler

Tohle je přesně ten případ, kdy se člověk nechá namlsat trailerem pro polovičatý, až mdlý výsledek. Kdyby se byl býval Eggers soustředil na to, co mu jde - syrovou atmosféru i pohanskou podivnost rituálna a zůstal u zemitého severského příběhu o pomstě (který holt nemá potenciál pro žádné velké vyprávění a taky to podle toho scenáristicky dopadlo), bylo by to bývalo o moc lepší. Tohle je příliš rozkročené mezi "chci točit atmosféricky na materiál" a "pokouším se o divácký film s vizuálními efekty". Tře se to a nefunguje to, ani přes pár výživných erkových scén. Nejhorší na tom ve výsledku je, že druhý den už ani nevím, na co bych si z toho díla zavzpomínal, a tak si musím znova pustit ten pěkně sestříhaný trailer. Třetí hvězdička je za precizní práci s dobovostí a jazykem. ()

Herzeleid

Hodinu jsem se nudil, než jsem shledal, že to dokoukám jindy. Doplnění: Tak jsem to dokoukal. Trochu se to rozhoupalo, ale kromě ukázky brutálního násilí jsem z toho nic nepobral. Palec dolu. ()

Dakken

Krásna výprava, veľmi podmanivé prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Je to klasicky vyobrazená cesta za pomstou v jemne artovom, dramatickom šate. Dej je priamočiary, ľahko odhadnuteľní, ale precízne natočený a pútavo predaný. Je to typický Eggers a jeho rukopis je poznať z nádherných, ale pochmúrnych záberov. Hoci podľa traileru som čakal úplne iný film s množstvom epických bitiek, vo výsledku som nebol sklamaný a celkom prekvapivo to na mňa pôsobilo. Film je pretkaný mystickými scénami a zvykmi Vikingov, ktoré mu pasujú a umocňujú pútavosť snímku a mne sa javí ako vydarený ()

KASUGI

Velmi specifický, těžko stravitelný film a jeden z mála, u něhož plně chápu jak pěti hvězdy, tak odpady. Proč já osobně se nepřikláním ani na jednu stranu? Negativa: uspěchaný úvod, přesně řečeno to zabití Amlethova otce. Jako kdyby tam před tím chyběl kus filmu. Scéna začne, jak jde otec se synem lesem a po pár vteřinách hned bác. Hrozně nedotažené, nenápadité. A hodně mi vadilo to provedení pomsty. Čekal jsem dějově všelicos, od velké bitvy, po stealth vyvražďovačku, ale že bude hlavní hrdina pasáčkem ovcí a v noci zabije pár týpků, které ráno ostatní najdou a takhle pořád dokola, až zbyde poslední... to mi film úplně zkazilo. Pozitiva: Atmosféra. Nevím, co tady někteří viděli za film, když tak držkujou na "neexistující atmosféru", ale tohle bylo prostě top! Kdyby existoval nějaký měřič vikingské, potažmo středověké atmosféry, tak u scén vikingů tančících u ohně, napadení vesnice rusákama, či bitvy u Gates of Hell by ten měřič jednoduše explodoval. Prostě na sračky by byl. Rozbitý. Kusy všude po zemi. Úplně v prdeli jako. Nikdo by to nespravil. Kaput. ()

drackula

Ak čakáte Vikingskú rúbanicu od začiatku do konca, budete asi sklamaný. Režisér Robert Eggers priniesol jednoduchý príbeh o pomste, ktorý ale podal vo veľmi atraktívnom audio-vizuálnom kabáte. Od drobných talizmanov, cez dôležité rituály až po zásadné proroctvá film buduje úžasnú mystickú atmosféru, ktorá si nikdy príliš neuletí a stále sa drží v rovine, že takto to v hlave Vikinga naozaj fungovalo. Lokácie v ktorých sa natáčalo boli fantastické. Herci využívali svoj priestor na maximum a okrem ústredného dua by som špeciálne vyzdvihol Nicole Kidman a Bjork. Finále je epické aj keď je svojim spôsobom vcelku skromné. Silný zážitok. 100% ()

J.Lajner

Robert Eggers ve svém třetím filmu završil jistý vývojový progres a značně si rozšířil režijní záběr, aniž by obětoval cokoli ze svého charakteristického stylu. Seveřan je děsivě násilný nihilistický film o nekonečném koloběhu pomsty, ale také o volbě mezi láskou a nenávistí. A právě v možnosti zpřetrhat nitě osudu a tím se vyhnout svému předurčení spatřuji jeho největší sílu. Pokud by se někdy v budoucnu rozhodl režisér zfilmovat libovolný příběh z pera Roberta Ervina Howarda, vůbec bych se nezlobil. Více. ()

zsn

Transcendentní tanec odplaty dvou švédsko-dánských, pozemských bohů. Ta zloba! Ta nenávist! Ten čas, co krmí pomstu! - není nic víc vzrušujícího. A ta těla! Alexander vyměnil svého trenéra Magnuse evidentně za jinou bestii. Z toho množství hněvu, krve a zadostiučinění odcházím nadržená do Valhally a okamžitě mu chci dát dvacet švédských princů! Tohle jsou filmy, po kterých lační má přirozenost. Tohle zvíře chci! ()

Glowski

Seveřan má být tak trochu vším - uměním jako blockusterem, vikinskou legendou jako hollywoodskou velkovyprávěnkou. Lhostejno, kdo jej hnětl s jakým cílem, nabízí ve výsledku lehce aktualizovaný, leč stále robustní mýtus. Ideově je to tak za 60, audiovizuálně za 100 %. ()

remy

Skvostná atmosféra a brilantní soulad obrazu a zvuku. Zarputilý, kolikrát na sledování až fyzicky nepříjemný film. Jen je příběh natolik jednoduchý (v prostřední části mi připadá, že vyloženě drhne), že úplně neospravedlňuje tu velkou stopáž. ()

kenkaku

Díky Vikingům víme, že severu vládl v roce 895 Harald Krásnovlasý a ne nějaký Aur… něco Vrána. Takže jedeme pohádku (proč tam teda cpou ten rok? to je jedno…), no a pohádka začíná hrozně otravně, užvaněně a psychedelicky (ta scéna s halucinacemi byla ultra debilní). Známé tváře se tam střídají jak apoštolové na orloji a mě to nebaví (sotva to začalo). Pak děj skočí o 25-30 let dopředu (bez jakékoliv informace!?) a pokračuje se v Rusku prakticky ve stejném duchu (něco se děje… netušíš co a proč, zase nějaké halucinace, nedává to moc smysl), kde si i odbudeme bezkonkurenčně nejlepší scénu filmu. Relativně smysluplné to začne být až po 40ti minutách vstupem na Island. Tam samozřejmě pokračují dlouhé konverzační pasáže a retardované hululů výjevy a “vyčkává se na správný moment”. Takže nuda. A nuda to paradoxně byla i když ten “správný moment” nastal. Takových keců mezi každou mrtvolou jsem ještě neviděl… A nic na tom nezměnilo ani to, že fráze “polib si prdel” dostala úplně nový význam. A když jsem si zase (a definitivně) klepal na čelo bylo cca 1/2 hodiny před koncem… jako proč tenhle zvrat zase? A to ještě nemluvím o tom finále… Tohle se vážně nepovedlo. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze