Babylon

Scenár:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (viac)

Damien Chazelle nakrútil film Babylon o vzostupoch aj pádoch hrdinov filmárskeho šialenstva v dekadentnom Hollywoode dvadsiatych rokov minulého storočia. Nemé filmy ustupujú zvukovým a ich herci aj tvorcovia sa tomu snažia prispôsobiť. Nie všetkým táto zmena vyhovuje.. (Cinemart SK)

Johnny.ARN

Som rád, že veľmi prezieravo som odmietol kino. To by som nezvládol. Cha(j)zelle neni môj režisér a dúfam, že ani nikdy nebude. Nebaví ma jeho štýl, robí to strašne "precízne" a to sa doráža v minutáži, v rovnici nadávky=smiech a z nejakého mne neznámeho dôvodu mu to všetci žerú. Našťastie, tu som nemusel riešiť dej ani výkony. Výprava asi nie, kostýmy nie a hudba s najväčšou pravdepodobnosťou áno, lebo šak zberači. 2 z 5 ()

Tosi

První, zprvu nepostřehnutelné příznaky, že mně film nesedne, přišly už po dvaceti minutách, kdy jsem demonstrativně zaříznul. Na druhej pokus jsem se posunul o úctyhodnou půlhodinku, ale furt tam zbejvaly ještě dvě hodiny do konce.  Tahle chaotická část filmu mně prostě vůbec neseděla a chytil jsem se, až když šla Pittova filmová kariéra do hajzlu. Filmový exhibice evidentně nejsou pro mě. ()

viperDavid

Pocta filmům je dost zřejmá, ale myslím, že museli najít opravdu hodně komparzistek, které byly ochotné "hrát" nahé. Nemluvně o Margot, pro kterou mám slabost, takže nic proti. Brad byl Brad, ale upřímně zas nějaké to silné pouto divák verzus film v tom nevidím. Mimochodem všude jsem tam slyšel znít La La land což vzhledem k režisérovi a scénáristovi v jednom je pochopitelné. ()

Belbo

To si takhle jednou jedna prdel řekla: Budu sedět na všech židlích svatební hostiny. Technicky asi dokonalé, zbytek... Jak je to psáno v té české klasice? "Pejsek a kočička si vzali zástěry a pustili se do vaření. Vzali mouku, mlíčko a vajíčko a míchali to dohromady. „Dort musí být sladký,“ řekla kočička a nasypala do toho cukr. „A trochu slaný taky,“ řekl pejsek a dal tam sůl. „A teď tam dáme máslo a zavařeninu,“ řekla kočička. „Zavařeninu tu ne, tu já nerad,“ povídal pejsek, „dáme tam místo zavařeniny syreček, ten já tuze rád.“ Tak tam dali několik syrečků. „Mně se zdá, že je málo mastný,“ řekla kočička, „musíme tam dát několik špekových kůží.“ „A oříšky, abychom nezapomněli,“ řekl pejsek a nasypal tam kornout oříšků. „Oříšky jsou dobré,“ schválila to kočička, „ale měla by tam jistě také přijít okurka,“ a dala tam okurku. „A kosti,“ volal pejsek, „musíme tam přece dát nějaké kosti!“ Tak do toho dortu dali hodně kostí. „A přece nějakou myš, myši já mám tuze ráda!“ vzpomněla si kočička a dala do dortu čtyři myši. „Tak a teď několik buřtů hodně pepřovatých, to je něco pro mne,“ řekl pejsek a dal tam několik buřtů. „A teď to hlavní!“ povídala kočička, „přece šlehanou smetanu tam musíme dát!“ dali tam plný hrnec šlehané smetany. „A trochu cibule,“ řekl pejsek a dal tam cibuli. „A čokoládu,“ řekla kočička a přidala do toho čokoládu. „A omáčku!“ napadlo pejskovi, i dali tam omáčku. Tak do toho svého dortu dávali a míchali všechno možné, dali tam i česnek a pepř, a namíchali tam sádlo i bonbony, škvarky a skořici, krupičnou kaši a tvaroh, perník a ocet, kakao a zelí, jednu hlavu z husy a hrozinky, inu všechno možné do toho dortu dali, jen chleba tam nedali, protože pejskové a kočičky chleba zrovna tuze moc rádi nejedí." ()

Mrkvič

Kdybych hodnotil ve filmu každou půl hodinu zvlášť využiju skoro všechna možná hodnocení od odpadu po pět hvězdiček. První scéna trvá 30 minut a je hodně zajímavá. Potom přijde skoro hodina, od které jsem se nemohl odtrhnout, abych nepřišel třeba jen o jedinou větu některého z dialogů. Herecky úžasné, práce režiséra s herci, s kulisami, se světlem, to je všechno dechberoucí. Jenže potom stejně jako kariéry postav herců, tak i film začíná nudit a být spíš na obtíž. Vrcholem je zápletka s vracením peněz. Samotný závěr už je zase milým pokoukáním, ale nedokázal mě zbavit pachuti z poslední hodiny. Že se jednou na člověka vysere slon nebo brutálně zebleje krásná herečka, to bych ve třech hodinách klidně odpustil, ale poslední hodina je už hodně velká přehlídka byzáru. ()

mikestiff

Začátek je perfektní jízda a bylo by fajn, kdyby příběh v půlce prostě utli. O nic bychom nepřišli, jelikož zápletku film stejně žádnou nemá a druhá půlka už je úplně natahovaná a plná artového exhibicionismu. Nakonec je z toho jen další variace na Tenkrát v Hollywoodu. Velká škoda, protože filmařsky je to skvělé. ()

Dreaker.24

Filmy jako takovýhle, které nás vezmou zpátky do starších dob dnes už moc nejsou, a proto jsem si tohle vychutnal co nejvíc to šlo a opravdu, tohle je naprostá šílenost, některé scény jsou tak přehajpené, že jsem tomu nemohl ani uvěřit co se to sakra dělo. Už ta první velkolepá párty je neskutečně exotická a vtahující. Trojce hlavních tří aktivních protagonistů to celé táhne kupředu a film jede jak horská dráha. Mám rád tuhle Hollywoodskou atmosféru za starých časů, proto jsem si před tím než jsem do toho šel byl téměř jist, že mě to bude dost bavit, no… zase jsem se nemýlil. ()

Pavlínka9

Tak tohle bylo něco! Je to bizár/není to bizár...Je to brutální mix všechno možného! 3 hodiny o důležité části filmového průmyslu...Jak tu ode mě už mnohokrát zaznělo - miluju filmy o filmu a kór ještě z "počátku" filmu... Celou dobu jsem měla takový zvláštní pocit, že tu hudbu znám...Miluju filmy od Chazelleho a pak si všimnu, že k Babylonu dělá hudbu Hurwitz - tak mi to došlo - Whiplash! :) Nicméně - Babylon je nominován na 3 Oscary a za mě, když už (i vlivem ostatních nominací) - bych mu to dala za výpravu... Tak uvidíme. Herecky je to obsazené skvěle, Robbie perfektní, Calva se podle mě hezky zviditelnil, nejsem fanynka Pitta - takže jen další herec  :D Ale velice příjemně mě překvapil a klidně bych ho tam měla více a to je Max Minghella. Babylon je obrovský randál filmu, hudby, drog, zábavy, průmyslu, který žije dodnes a otisku, který tu bude až mi tu nebudem... ()

hroubek

Moc hezky natočený film, který se mi hodně líbil a fascinoval mě samotnou láskou k filmu a k filmovému řemeslu, ale bohužel má k tomu několik výhrad. Režisér Damien Chazelle ukazuje, že je nejšikovnější režisér své generace a umí točit takovým způsobem, že z toho jako divák mám obrovskou radost. Chazelle je hodně sebevědomý a bez problémů zvládne natočit desítky náročných scén s velkou elegancí a lehkostí, a při tom dané scény jsou neskutečně silné, podmanivé, úžasné, působivé, geniální atd. Je vidět, že Chazelle má cit pro vyprávění a dokáže pracovat s charaktery, hudbou, a obrazem, natolik působivě, že Vás doslova přenese do příběhu. Chazelle je jako režisér skvělý, jako scénárista je to horší. Nechci říci, že Babylon má špatný scénář, protože ten scénář je výborný, jen by se měl Chazelle jako scénárista lehce krotiti. Chápu, že Chazelle chtěl odvyprávět a zachytit dobu v Hollywoodu, kdy končila éra němého filmu a přicházel zvukový, a co všechno to znamenalo, pro lidi od filmu. Konec pro jednu generaci umělců, a nástup nové, která se zvládla přizpůsobit. Ale tady se z mého pohledu utrhl lehce ze řetězu. Chce toho odvyprávět hodně a z různých perspektiv, a ne vždy to funguje, tak jak by mělo. Největší problém filmu je jeho délka. Tři hodiny jsou velká porce, a kdyby měl film o půl hodiny méně, tak by to ničemu nevadilo. Osobně mi přišla zbytečná linka "s mafie", která má hororovou vložku, je skvěle natočená, je tam výborný Tobey Maguire, ale reálně, kdyby tam nebyla, tak by výsledek byl stejný. Damien Chazelle si sehnal luxusní obsazení i do té nejmenší roličky a všichni podávají přesné a mnohdy skvělé výkony. Diego Calva je hodně dobrý a je to náš průvodce tímto "okouzlujícím světem", a jeho očima vidíme to dobré, a i to hodně špatné. Margot Robbie má zde svou nejlepší roli ve své kariéře a zahrála to úžasně. Tolik poloh, náročné scény, herecké výzvy a Robbie je ve všech skvělá. Moc bych jí přál, co nejvíce cen. Brad Pitt má velmi stylovou postavu a zahrál to na pána. Pitt má neskutečné charisma a dokáže prodat to okouzlení filmovými hvězdami. Jean Smart, Li Jun Li nebo Jovan Adepo a mnoho dalších podávají skvělé výkony, které krásně dotvářejí film, jeho atmosféru a opravdovost. Chazelle nám během těch tří hodin představí spoustu geniálních a luxusních momentů, které si budete pamatovat ještě dlouho po odchodu z kina. Po technické a vizuální stránce nelze filmu nic vytknout a je to místy pastva pro oči. Dlouhé kamerové jízdy, precizní střihová skladba, práce s kostýmy a zvukem. A pak je tu samozřejmě hudba od Justina Hurwitze, která je vynikající. Babylon je nádherný film, moc jsem si ho užil a těším se až ho uvidím znovu, a pak se půjde na plné hodnocení. ()

brando

Vždycky jsem si říkal, jak asi vypadali bujaré večírky hollywoodské smetánky z období, kdy divoký západ definivně změnil podobu a Kalifornie se stala mekou filmu. A pokud by byla úvodní část, která jeden takový zobrazuje, sestavena ze skutečných historek a legend účastníků, asi by se naplnila má očekávání. Naprosto nadupané entré, které zběsilým tempem uvádí do děje, plné nezapomenutelných scén je zřejmě nejlepší části filmu, neznamená to ale, že bychom se později měli nudit. Při pohledu na varieté asiatky, jsem se pousmál, a okamžitě mi přišla na mysl inspirace hraběnkou Sorokina ze seriálu Babylon Berlín, později jsem se dozvěděl, že i režisér přiznal prvotní inspiraci při psaní scénáře právě zmíněným seriálem. Taktéž scény natáčecího dne, shánění kamery anebo tanečky Margotky drží laťku tempa, kterou nastavil. Docela mě překvapili fekálky, kterými je film proložen, některé pekelně trefné (při jednom takovém se mi protočily panenky a vybuchl jsem smíchem), jeden se mi zdál zase přes míru (Margotin "Smysl života"). Když dojde na vztahy tempo malinko zpomalí, ale jinak stopáž zde není problém. Závěr, kterým režisér vyznává lásku filmovému řemeslu, je silnej tabák. Co se týče obsazení, myslím že na všech postech dostal své první volby. Brad Pitt je úžasný, charismatický, jako hvězda, která neprošla sítem zvukového filmu, alespoň ne tak, jak by si představovala. Pro Robbie ikonická role a skvělí jsou i ostatní herci. Film, který byl STVOŘEN pro velké plátno a jehož expresivně natočené scény dosahujou levelu nejlepších scén Vlka z Wall Street. ()

fabecc1222

Babylon je opulentní a okázalou záležítostí, která oslavuje Hollywood ve své zlaté a původní podobě, a v podstatě všechno, co z něj postupem času změnilo. Stejně tak ukazuje všechny možné různé příběhy, které se v té zlaté éře mohli stát. Přerod z němé éry filmu do zvukového, představující nový typ herectví, nástup nové generace herců, a odcházení té předchozí. Stejně tak uvědomění si, za co vám filmy stojí, a co už je prostě příliš, a kdy je vlastně lepší se stáhnout do ústrání, a dělat si to svoje, bez všech těch nároků okolo. Babylon je ale i tak oslavou, oslavou filmu jako takového. Scény z natáčení jsou úchvátné, a určitě ty nejlepší z celého filmu. Babylon je oslavou filmu i po všech filmařských sférách, velkolepé herectví Margot Robbie či určité sebeznázornění Pitta jsou tou pravou trefou do černého, stejně tak soundtrack, kdy hlavní motiv vám bude hrát v hlavě ještě dlouho po skončení. ()

Hennesy

Veľkolepá oslava filmu. Hollywoodsky kokteil, v ktorom je tisíc chutí. Miestami over the top, miestami gýč, ale po väčšinu času hypnotická jazda zákulisím Továrne na sny, ktorá mi znova pripomenula prečo sa tak radi nechávame vtiahnuť do magického sveta strieborného plátna kde je všetko možné. Oproti prvým dvom filmom tu Chazelle o niečo stráca v rovine emócií, ale hudba, aranžmá, scény...určite treba vidieť v kine. ()

sskrblik

Totální slátanina, kterou nezachrání hnusácké do očí bijící senzace (moč, kak, blitk, flus, slzy, krev, pot a umělé sperma - ješte chybí šušeň a ušní maz), ani Braďák, ani Margotka, vizuál, hudba, prostě  nic. Je vidět, že režisér evidentně nevěděl do poslední chvíle co točí. Pocta Hollywoodu, že se všichni chovají jak retardi a film postrádá jakoukoliv hloubku? Jo jedna scéna je zapamatování hodná a sice když je Bradovi vysvětlováno, že je ztroskotanec a že na jeho nejlepší éru jednou budou pohlížet s úctou a respektem. To je asi tak 2 minutové poselství. To je vše. Ztráta času. ()

JohnSmith

Úvodní scéna se slonem byla vtipná a doufal jsem, že to tak bude i pokračovat. Bohužel se film proměnil v to, co ze slona vypadlo. Ano v totální sračku. Tenhle film je totálně o ničem, tedy krom ujetin, fetování, sexu a hloupému plácání. Co se filmu musí uznat, je výprava a kamera. Ale to při stopáži 3 hodin a nulovému příběhu stačí tak maximálně na 1*. Asi už vím, proč jsem večer na to zvracel. ()

zigíš

Bizarní zážitek. Chazelle nabyl dojmu, že je snad mladý Orson Welles. Proč čekat, natočím svůj opus magnum teď! Odvahu respektuji což nic nemění na faktu, že ten film je příšerný. Tu kritika studiových poměrů, tam plačtivé dojímání nad časy co se už nevrátí. Jediná smysluplná postava je novinářka Jean Smart, z patra a ironicky komentuje všechen ten bordel. Margot Robbie k nepřežití, Pitt pouze standart. Z apatie na moment vytrhne šílená (ale vtipná!) kreace Tobeyho Maguira (jistě navíc, ale co není ?). A ta závěrečná montáž historie filmu, uff. Přemýšlím jestli jsem kdy viděl prázdnější hold kinematografii ?! Prý love letter ..pche :D ()

blackJag

Šílené vyznání lásky k filmu. Ten druh, kdy máte pocit, že když vyznání neopětujete, můžou se dít vážně špatné věci. Považuji za nesmyl, nejít na film do kina a čekat, že domácí projekce bude případný zážitek z filmu byť jen přibližně suplovat, protože je to jízda. Není dokonalá, určitě ne, je ale pekelně intenzivní a dějí se v ní věci, které se v podobné produkci na plátnech zase jen tak neobjeví. 85% ()

Honzox

Damien Chazelle je bezpochyby jeden z nejtalentovanějších režisérů současnosti a Babylon to jen dokazuje. Pompézní jízda od začátku do konce, která se místy sice snaží až moc šokovat, ovšem na celkovém dojmu z filmu se to nepodepisuje nijak negativně. No a ta hudba... Justin Hurwitz je šílenec. ()

Vironey

"Pocta filmařině." "Film o lásce k filmu." Já teda asi viděla něco jiného. Já viděla film o narcistních degenerátech, jejichž morálka se v posledním tažení plazí někde u země vedle rozsypaného kokainu a souložících lidí v maskách. Pokud je tohle obraz filmařskýho průmyslu ve 20. a 30. letech 20. století, potom ani ty nejujetější konspirační teorie nepokrývají zrůdnou realitu dnešního Hollywoodu. Přesto tyhle pokřivené přeplacené komedianty stavíme na piedestal a obdivujeme je a napodobujeme. Filmařsky pěkné, kamera skvělá, hudba zvedá ze židle, komedianti hrají jako o život - prostě forma perfektní, plná palba, Oscaři a všechno... Ale ten obsah stojí za starou prdel. Aneb méně slovy to vystihl drahý manžel: "Nahořu huj, ale dole hodně, hooooodně fuj." Ale jako nastavení zrcadla to za mě docela funguje. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů