Film Baza Luhrmanna sa ponára do života a hudby Elvisa Presleyho (Austin Butler) a jeho vzťahu s jeho záhadným manažérom, plukovníkom Tomom Parkerom (Tom Hanks). Príbeh sa ponára do komplexnej dynamiky medzi Presleym a Parkerom trvajúcej viac ako 20 rokov, od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho neslýchaný úspech, na pozadí rozvíjajúcej sa kultúry a straty nevinnosti v Amerike. Stredobodom tejto cesty je jedna z najvýznamnejších a najvplyvnejších osôb v Elvisovom živote, Priscilla Presley (Olivia DeJonge). (Continental film)

simonK

Celovečerný TikTok. Baz Luhrmann si tentokrát zobral napaškál Kráľa, ktorého pojal po svojom. Takže si užijeme našlapané kamerové nálety cez okná a následné skúmanie interiérov, niekoľko dvojexpozícií naskladaných na seba, prechod do komiksu a listovanie v komiksovej knižke (vrátane pretáčania strán!) a podobné vizuálne šialenosti. Čo sa týka soundtracku, servíruje nám Luhrmann okrem Elvisových klasík aj rôzne remixy, ako napríklad Elvis/Eminem/CeeLo Green/Doja Cat. A nejakým zvrhlým spôsobom to funguje. Hoci Austin Butler sa úlohy zhostil so všetkou gráciou a je vidieť, že má Elvisove maniére, choreografiu a hlas podrobne naštudované, celý film si pre seba kradne Tom Hanks, ktorý je zároveň rozprávačom a je prítomný takmer v každej scéne. Pobavila ma slečna ktorá sedela v kine o rad za mnou, keď v 20 minúte kamarátke pošepkala: „O môj bože, veď to je Tom Hanks!". Hanksov skazený herecký výtvor má nomináciu na Oscara viac než istú. Jediná menšia výtka smeruje k ratingu PG-13, takže sme si nemohli užiť Elvisov večne prepúdrovaný nos, všetky drogové a alkoholové excesy boli zaškatuľkované len ako „pilulky”. S prihliadnutím na režisérovu filmografiu to ale až taký veľký problém nie je, keďže drogy nikdy neboli niečím, čo by hlbšie riešil. Film sa taktiež nebojí priznať Elvisovo vykrádanie černošskej kultúry, ktoré je adresované skutočne priamočiaro a zároveň elegantne. Jednoznačne jeden z najlepších životopisných filmov, ku ktorému sa rád vrátim. 9/10 ()

aquiver

Další nesmyslně nadhodnocený biografický snímek. Žádná pocta Králi Rock 'n' Rollu, ale jen ploché hollywoodské komerční zneužití. O ligu povedenější byl kupříkladu televizní dvoudílný projekt Elvisovy začátky. Luhrmann nabízí jen jalovou limonádu s průměrným scénářem. 55 % ()

Miller

Po prvním zhlédnutí jsem doslova nebyl schopnej film okomentovat, takže hned další den jsem si dal nášup, a bylo to jestě lepší, víc overwhelming a jsem v ještě větším úžasu z toho, co Luhrmann předvedl, a hlavně z absolutně geniálního Butlera, kterej asi předvedl nejlepší výkon, co jsem kdy u charakterů podle celebrit viděl. Jeho Elvis byl prostě Elvis, bez výjimek, jeho úžasnej hlas byl skoro k nerozeznání od Krále a jeho pohyby byly absolutně geniální. Hrozně zajímavá balkánsky kýčovitá výprava a kostýmy (tak jak to měl Elvis rád), super makeup a masky (na mysl samozřejmě nastane mimochodem výtečnej Hanks, ale podle mě byl úžasně udělanej i mladej a tlustej Elvis nebo Priscilla, kterou změnili z nevýrazný holandský holčičky na královnu bohatejch hippies), hrozně zajímavej klipovitej střih a kamera, kterej mi fakt utkvěl v paměti - no zkrátka není co vyčíst, "jen" 79 % je mi záhadou. Zatím aspirant na film roku, víc takovejch filmů. ()

dopita

Tradiční Luhrmannova efektní, barevná a přeplácaná nuda. Jedinej klad filmu je Tom Hanks, kterej místo celkem tradičního a stokrát viděnýho kladnýho hrdiny tentokrát hraje famózně slizkýho ksindla, kterej je asi tak stokrát sympatičtější než ten pablb, co se ztrapňuje jako Elvis. ()

Milan25

O Elvisově životě jsem toho popravdě moc nevěděl, takže mi film rozšířil obzory. Austin Butler je v roli poměrně jistý, ale Tom Hanks mě tam dost štval a tu roli jsem mu nějak nevěřil. Je to ale řemeslně dobře udělaný film, a pokud přežijete tu zbytečnou délku, tak si to užijete. ()

Litvicek

Lepší, než jsem čekal. Čekal jsem, že to bude úplný hovno = Takže vlastně tři průměrný hvězdy je zcela adekvátní hodnocení. Elvis a jeho hlavní protagonista se předvedli a herecky se na to hezky kouká ale tak nějak mi celkově bylo jedno, jestli tenhle fešák na to turné po Evropě pojede a nebo se zabarikáduje ve svém pokoji a pokojně zemře. Vařil jsem u toho a uteklo mi to - Takže zase tak špatný to nebylo. ()

Hanys_

Austin Butler fantastický. Ale i tak si každou scénu pro sebe ukradl Hanks. Až tak, že člověk chvilkama neví, o kom že ten film vlastně je. 8/10 ()

HonzysKISS

Film Elvis se nakonec velmi solidně povedl. Naprosto báječně natočené. Koncertní scény jsou luxusně natočené. Prostřihy ze starých dob jsou opravdu atmosférické. Povedlo se i to, když Elvis začal hrát jako herec ve filmech. Délka snímku je tak akorát, dokonce bych se nezlobil o krapet delší. Austin Butler odvedl také skvělou práci. Každopádně ačkoliv je Tom Hanks naprosto skvělý herec, tak mu tato role absolutně nesedla. Nechápu, proč filmaři jednoduše nesehnali reálně tlustého herce. Ta druhá monstrózně přerostlá brada na Hanksovi mě strašně odpuzovala. Pak také nechápu vybraný soundtrack pro film. Ve spoustě scénách hraje na pozadí černošský rap, což se vůbec nehodí. Hodně mi vadilo i to, že zde není zmíněna ani špetka z Elvisovy strany o tom, jaký měl jídelníček. Je to obrovská škoda, protože jde o zásadní souvislost s jeho úmrtím. Není tu ani jeden hambáč!! A poslední věc, kterou si dovoluji zkritizovat, tak tomu chybí Rko. Natáčet film o drogách, sexu a rocku, a nedát tomu Rko, je opravdu katastrofální nesmysl. Přišly jsme tak o pořádné kalby. 90/100 ()

mclenin

Milé prekvapenie. Rocknrollová jazda, ktorá má od začiatku neskutočný drive, zhruba do polovice snímku sa strieda jedna hudobná stopa za druhou bez prestávky a divák nemá priestor a čas si vydýchnuť a nudiť sa, zároveň tomu zodpovedá hra s formou (strih, dramaturgia), ktorá tvorí až akýsi vizuálny smog, Zhruba od polovice sa tempo mierne zvoľní a príbeh pomaly dopláva ku koncu (tam je miestami cítiť akúsi repetitívnosť motívov až zdĺhavosť). Nie je to tak silné ako Walk the Line alebo Bohemian Rhapsody, ale rozhodne stojí za zhliadnutie a najmä Austin Butler ako Elvis prekvapivo výborný a Tom Hanks ako "záporák" neprekvapivo výborný. Tuším útok na Oscarov. ()

janesX

Veľmi dynamicky natočené (možno až príliš), ale tie grafické prechody, lámanie a otáčanie obrazu ako niekde v twisteri, mal som toho po krk a skôr by som uvítal konvenčnejší prístup s obvyklými postupmi. Ale čo mi nesadlo vôbec je, že životopisný a hudobný film sa zaoberá peniazmi a biznisom a biznisom a zase len fucking biznisom. Ako napríklad vznikla nejaká z jeho skladieb, alebo niečo z jeho hereckej kariéry (veď hral vo vyše dvadsiatke filmoch) a následným veľkým speváckym comebackom, jeho charitatívna činnosť, alebo či trebárs rád chodil do školy a aký bol v mladosti, to všetko asi nikoho nezaujíma, lebo tu ide len o biznis a toto točil pre hlavnú vlnu asi nejaký dobrý biznisman, biznisman telom aj dušou. Baz Luhrmann. Sám by som neveril, že aj takémuto filmu, s takouto výpravou, sa dá dať menej ako štyri. Ale dá sa. Bolo zaujímavé vidieť Elvisa očami jeho manažéra a spoločníka, ale čo sa týka naozaj silných scén, tak veľa ich tu nebolo, aj keď všetky vyzerali na oko "cool" (pekne). Páčilo sa mi len zopár scén a potom autententické zábery na konci. 67,5%. Inak Butler dobrý, vidieť že sa snažil. ()

Rozjimatel

"The obscenity and vulgarity of this rock and roll music is obviously a means by which the white man and his children can be driven to the level of the Negro."     Elvis síce nepatrí k mojím obľúbeným umelcom, ale obdivujem ho za to, ako dokázal priniesť skvelú černošskú hudbu masám (a zrejme tak aj prispieť k boju proti rasizmu), Táto filmová verzia Elvisovho života je zatiaľ jediným filmom od Baza Luhrmanna, pri ktorom som sa dokázal baviť (nemám tohto Austrálčana veľmi v láske). Nakrútený je síce pre režiséra typickým gýčovo-nablýskaným spôsobom, ale ten je tentokrát celkom výstižný, minimálne pre Elvisovu záverečnú fázu v Las Vegas. Akurát pre Elvisove začiatky nie je takéto podanie až tak vhodné, príliš sa nehodí k atmosfére 50. rokov (najmä tie gýčové filtre, divoký strih a úplne od veci rapová hudba). Vo filme ide hlavne o šoubiznisovú stránku Elvisovej kariéry (Elvis ako produkt spotrebného priemyslu), o hudbu ide až na poslednom mieste (hádam polovicu filmu sa rieši hlavne to, či Elvis má alebo nemá vrtieť bokmi). Veľmi podmanivo je podaný zrod legendy v černošskom prostredí (prvé vystúpenie sprevádzané viacnásobnými orgazmami) a aj jej postupný zánik (vypasené zvieratko v zlatej klietke), to medzitým už tak príťažlivé nie je, dosť často sa tam stráca náboj. Najvýraznejšie režisér zlyháva v dramatických scénach, v tom veľa zručnosti nemá.     "I'm gonna be forty soon, and nobody's gonna remember me." ()

Sufferer

Milostný list kráľovi rokenrolu a zároveň audiovizuálna exhibícia, ktorá bravúrne zachytáva osobnosť a auru kultúrneho fenoménu s darom vzbudzovať vášne a elektrizovať publikum. Musel by som dlho loviť v pamäti, kedy naposledy som bol pri filmovom životopise natoľko duchom prítomný, zmyslami sa miestami prepadal do plátna a nohou si podupkával o zem. (Kino) ()

Lefty86

Hodně zajímavý pohled na život Krále. Ukázka toho že jak máte na něco talent a nedáte si pozor, tak se vždycky objeví pijavice co vás vysajou a zničí. ()

Ještěřák

Taková moderně nasnímaná sračička, filmíček naivní jak rozteklá navlhlá šestnáctka v první řadě, pošilhávající po Elvisovi v trojhranných art-deco brejlích. K nejzásadnějším věcem: Butler se Elvisovi nepodobá ani po mnoha hodinách v maskérně (na rozdíl od např. Vala Kilmera, který vypadal, zpíval a pohyboval se jako skutečný Jim Morrison). Jen tak na okraj, Elvis miloval chlast, hambáče a prášky rozhodně víc než vy nebo já a bezprostředně před smrtí měl proti Butlerovi bratru dobrých 40 kilo navíc. Film zobrazuje Elvise jako ulízaného mamánka, který je občas v depresi, odsuzuje rasovou segregaci a ze všeho nejvíce miluje diváctvo a rokenrol. Ve skutečnosti se jednalo o vyžranou vyhaslou hvězdu, která vyjma koncertování prakticky neopouští depresi Gracelandu, obklopenou keťasy a psychopaty, kterou ze všeho nejvíc zajímaly kvéry, prášky, předehry a hlavně - Nickovy jehly s koktejlem dobrot. Sečteno podtrženo, Elvisův životní styl a sociální i ekonomický život byl jeden velký patologický případ a pravděpodobně byl mnohokrát na okraji úplného kolapsu. Po smrti mu našli v těle na dvě desítky různých drog a většina jeho orgánů byla naprosto v hajzlu. Elvis ve filmu ale vypadá téměř pořád skvěle a rozhodně ne jako někdo, kdo má hypertrofované orgány, spoustu všelijakých nemocí a žije v rytmu trip/absťák. Kdyby nebylo Plukovníka a početného ansámblu vyžírek, nejspíš by se nedožil ani čtyřicítky, což by bylo plně v souladu s jeho rodokmenem. Z pozitiv: hudební scény jsou místama skvělé, hlavně černošská hudba. Tom Hanks válí (doufám, že takhle špatně doopravdy ještě nevypadá), nicméně je vykreslen příliš úlisně, Plukovník byl sice gambler jak Brno, ale držel Elvisovu kariéru dlouho v lati a měl lví podíl na jeho úspěších. Některé výjevy, citace a hlášky jsou skutečné. Ale to je asi tak vše. Nemyslím, že bych od Stoneových Doors (1991) viděl životopisný rokenrolový film, který by stál za větší pozornost. ()

Marius_ss

No ak si Rami Malek zaslúžil (podľa mňa nezaslúžil) Oscara za stvárnenie Fredie Mercuryho... tak potom Austin Butler by mal rovno dostať ocenenie za celoživotné dielo (už teraz sa teším čo predvedie v druhej Dune). Fakt pozoruhodný a pamätný výkon. S filmom mám v podstate len jeden dôležitý problém. Napriek tomu, že sa blíži k trom hodinám !... ma príliš rýchle tempo a deje sa tam toho príliš veľa. Znie to dosť paradoxne pri tak dlhom filme, a na jednej strane je to lepšie ako keby sa film vliekol, no na strane druhej je to veľká škoda. Dôležitým veciam sa tam venuje príliš málo času, zatiaľ čo oslave afro-americkej hudby a jej vplyvu na Elvisa je tam venovaná hádam štvrtina filmu ! Celkovo je to ale kvalitne natočený životopisný film, ktorý si zaslúži pozornosť a vysoké hodnotenia. Pre fanúšikov Elvisa priam povinnosť. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou