Film Baza Luhrmanna sa ponára do života a hudby Elvisa Presleyho (Austin Butler) a jeho vzťahu s jeho záhadným manažérom, plukovníkom Tomom Parkerom (Tom Hanks). Príbeh sa ponára do komplexnej dynamiky medzi Presleym a Parkerom trvajúcej viac ako 20 rokov, od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho neslýchaný úspech, na pozadí rozvíjajúcej sa kultúry a straty nevinnosti v Amerike. Stredobodom tejto cesty je jedna z najvýznamnejších a najvplyvnejších osôb v Elvisovom živote, Priscilla Presley (Olivia DeJonge). (Continental film)

filipvrbik

Sice nejsem skalní Elvisův fanoušek (mám raději Beatles), ale tento film je jednoduše geniální. Fantastické herecké výkony Austina Butlera, Toma Hankse a Olivie DeJonge, skvělá hudba, kamera i prolínání pravých záběrů, ty písničky - no prostě skvost. Je to zároveň psychologické drama a velmi jemný, do detailů zacházející film. Je to asi nejlepší životopisné drama a zároveň nejlepší životopisný film, jaký jsem kdy viděl. Pro mě zatím rozhodně film roku (i když asi Avatar: The Way of Water rozdrtí i tuto poctu králi Rock & Rollu)... Uvidíme, co na to pánové akademici, za mě ....99% ()

Jaro_slav

Hodinovou audiovizuální rozkoš vystřídá táhlá hodina a půl snahy umělecky v náznacích popsat Elvisův sešup. Bez pomoci tetičky Wiki nechápete, co se děje, a jediný, co vám utkvěje v hlavě, je, že je to jeden z mála filmů, kde Tom Hanks nebulí. ()

mira007

Výpravné retro s okouzlujícím vizuálem a sympatickým tlusťochem Tomem Hanksem, ale celé to je taková fajn americká nekonfliktní limonáda na kterou se sice dobře kouká, celé to běží svižně, ale nesedla mi ta voiceoverová forma. Jako životopis jedné legendy docela edukativní, ale vzhledem k tomu, že mne ten zpěvák minul a jeho hity si v autě nepouštím, tak tasím tři silné hvězdy. ()

Cement73

Bohemian Rhapsody bol dokonalý hudobný film s príbehom. Elvis mal nekonzistentný príbeh a sám Elvis, ako som zistil je v zásade výlučne lokálna americká ikona. Preto nepoznám jeho tvorbu len minimálne. A info o plukovníkovi bol zaujímavý bonus. Avšak na 4 hviezdy to nie je. ()

Nethar

Dokonale zkopírovaná realita, naučené se vším všudy, ať už podle či i podle fotek. To zaslouží obdiv. Pokud se nechcete radši dívat na YouTube na originál :-) Pro milovníka Elvise nutnost, pro neznalce jako já se tam dá ledacos zajímavého dozvědět. Jako film... no koukatelné. ()

Garch

Úvodní pasáž s černou muzikou je fenomenální. Dokonalost režie, zkratky, střihu, kamery, prostředí, muzikantů, mladého Elvise a muziky. Fantastický soundtrack je pro mě polovinou téhle pecky. Ten skvělý vývoj a mix, od Country a Blues k Rock'n'Rollu a nad tím klidně chvílemi někam ke kořenům soulu, R n´B, až k Hip-Hopu s rappováním. Pak ale Elvise skřípnou. ... No a konce v Las Vegas, to už vlastně nechceš. Za ten hudebně obrazový zážitek první třetiny filmu zcela neobjektivně dávám plnej kotel. ()

Ollie235

,,There's a lot of people saying a lot of things, but in the end you gotta listen to yourself." Nemohu se zbavit dojmu, že tohle se mělo jmenovat Colonel Parker - ten je totiž nejen vypravěčem, ale dostává až nečekaně velký prostor. Samotné životopisné pojednání o jedné z největších hudebních hvězd historie paradoxně působí zdlouhavě (o půl hodiny kratší stopáž by tomu za mě seděla víc) i zkratkovitě zároveň (sice divákovi připomene mnohé klíčové okamžiky amerických dějin, ale o samotném Elvisovi toho naopak mnoho zcela zamlčí). Celkově mě to stále docela bavilo, ale čekal jsem jednoduše víc. Chyběly mi v tom emoce, v některých okamžicích mi naopak přišlo, že se zbytečně tlačí na pilu. Bohemian Rhapsody si zkrátka pustím raději, a to nejen proto, že Queen poslouchám častěji. ()

(Z)denny

No.. Ano, je to vizuálně a hudebně velkolepá show o jednom z největších muzikantů 20.století. Ale.. že by to byla taková pecka, aby z toho člověk ucvrkával? nebo, že by to bylo něco, co tady ještě nebylo k vidění? To se rozhodně říct nedá. A navíc ta nechutně přepálená stopáž.. ta to úplně zabila ()

Muel

| Warner Bros. | Trhá mi to srdce, že trocha zhejtim niečo tak kvalitné, ale neodpustím tomu tú stopáž. Fakt som cítil, ako keby sedím v kine 8 hodín a keď som vychádzal z kina, cítil som úľavu. A to sa pri filme stať nemôže. Production values sú prakticky bez chyby a Austin Butler si z ľahkosťou ide po Oscara, ale tento príbeh sa dal s prehľadom porozprávať v dvojhodinovom biopicu, kde by som sa kráľovsky bavil. Ja som sa tak aj prvú hodinu bavil, lenže potom sa nie a nie posunúť v deji a film nie a nie skončiť. Neskutočne vyčerpávajúci crowd-pleaser, ktorého hype ale úplne chápem. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

hemul

V prvej polovici komixovo prerozprávaný príbeh, v druhej polovici, od vianočného večierku, komornejšie. O tom, aký jedinečný a nenahraditeľný spevák Elvis bol, sa z filmu nedozvieme, ani o jeho koreňoch a o tom, čo pre hudbu znamená. Elvis vo filme vyzerá skôr, ako keby to bol nejaký manekín či model, hudba tu je vedľajšia. Je to celé orientované na jeho vzťah s manažerom, či teda opačne, na predátorsky vzťah manažéra k nemu. Tak ako vo Formanovom Amadeovi išlo viac o Salieriho, tuto ide omanažera. Kým však v Amadeovi išlo o výmysel, fabuláciu, ktorá obom, Mozartovi aj Salierimu viac uškodila, podobne ako Čeluste žralokom, tak tuto je to postavené na pravdivom príbehu. Skôr ako o Elvisovi a jeho hudbe je to teda film o nezdravom prostredí v hudobnom priemysle, kde je umelec manažermi braný ako cirkusová atrakcia a nie ako umelec, v tomto prípade génius, ktorému mal dobrý manažér slúžiť. Nie každý hudobný génius má takú integritu ako napríklad Macca, či u nás Gott. Žiaľ, práve takí predátori, ako je tuto plukovník, sú na vine, že Elvis nám nespieva dodnes, tak ako Macca. Byl to génius, nicméně nezrelý a preto manipulovateľný. ()

husokachna

Elvis to hrne jako král a vám přes obří délku a nedostatky nezbyde prostor pro námitky. Na začátku se mi až točila hlava, jak to Baz roztočil a tempo mu vydrželo stejně jako Elvisovi. Těžko ale říct, jestli tu s námi Elvis filmový zůstane tak dlouho jako Elvis nestárnoucí. Na to je pro mě moc povrchní a zkratkovitý, na druhou stranu je ale určitě velkolepý, zábavný a pro nefanoušky Krále i informativní. Ať už se to všechno stalo nebo nestalo, obraz rockandrollové jízdy na doraz film vykresluje zdařile. Stejně jako si musím rozmyslet, jestli Tom Hanks hraje svého slizáka dobře nebo se stává karikaturou sebe sama, tak musím i Elvise nechat uzrát, abych se rozmyslel, jestli je to pouze OK nebo dobrý film. Zatím silné tři modré semišky. EDIT: a hned to vytahuju na čtyři, protože když jsem si teď pustil Elvisovu "závěrečnou" Unchained Melody a uvědomil si, že mi vlastně nedošlo, že to ve filmu nezpívá Butler, ale skutečný Elvis, tudíž filmová magie included a já nemůžu tedy hodnotit níž. ()

Klajnik

Vizuálně to vypadá docela dobře a má to dobré (ač možná až nasílu efektní, ale známe Luhrmanna) přechody mezi scénami. Ačkoliv je tempo zběsilé, tak to ale docela nudí a ty dvě a půl hodiny byly příliš. Člověk by očekával, že režisér udal toto tempo proto, aby do filmu mohl vtisknout hodně obsahu, ale bohužel. Scénář je totiž jen vyčpělou kostrou, na níž je navěšena jen hromada efektu a písniček. Elvis zde jen zpívá, holky piští a Hanks se chová jako pijavice. Příběh mě však nijak nezainteresoval do dění ani do prožitků postav (zde je většina postav buď prázdná a nebo otravná - viz. Hanksův manažer nebo Elvisova matka), ačkoliv právě toho každý kvalitní film dosáhne. Zde je však příběh mizerně odvyprávěn, tudíž se tím i přes hromadu efektů a rock'n'rollu jen pronudím. Nechápu, proč by měl divák ztrácet s tímto filmem tolik času, když to prakticky nemá žádný přesah, nic u toho neprožiju, nic pořádného se nedozvím... ()

M.E.K.Y

Co se vleče, neuteče. U Elvise to platí dvojnásob. První dvě třetiny filmu brutálně nezáživné, nezajímavé, zbytečné. Spoustu barevné omáčky, která kdyby se jen tak spláchla do záchodu, tak se divák nají úplně stejně. Baze mám rád, ale svůj stín z Moulin Rouge! už asi nikdy nepřekročí. Za zdařilý casting načančaného Butlera a nechutného Hankse palec nahoru, stejně tak za poslední třetinu filmu. Rozhodně je to ale pocta Elvisovi - slavíkovi, co nemůže nikam usednout, ač paradoxně vlastně nikdy nevyletěl z hnízda. ()

nonick1

Tak tohle se moc nepovedlo. Film se sice jmenuje „Elvis“, ten tu však hraje pouze druhé housle a podtrhuje tak bezradnost, která z filmu čiší, jako by režisér nevěděl, jak téma vlastně uchopit. Jakkoli jsme opět svědky Luhrmannovsky opulentní audiovizuální podívané, filmu tentokráte chybí silný příběh, který by v divákovi vzbudil nějaké emoce a dokázal jej vtáhnout do děje, celé to tak nějak klouže po povrchu nablýskané formy bez hlubšího obsahu či přesahu. Obě hlavní postavy jsou ploché, postava Elvise bez vnitřní rozpolcenosti, psychologie či excesů, Tom Hanks v roli Plukovníka s obludnou maskou, zakrývající bohužel veškerou mimiku – a co je nejhorší: divák se (i díky přepálené stopáži) během filmu dokonce začne n u d i t… Nikdy bych si nepomyslel, že u tohoto filmu budu váhat mezi dvěma a třemi hvězdami - a ty tři závěrečné jsou ještě s přihlédnutím k tomu, jaké filmy má už Baz Luhrmann za sebou. ()

Atheas

Elvis v kině je pecka. První třetina filmu měla strhující tempo. Pak to tak nějak v klidu do konce pobublávalo. Představitel Elvise mi z traileru nesedl, ale po shlédnutí snímku si už nedokážu místo něj představit nikoho jiného. ()

petikacka

Tak jsem to konečně viděla! No...a nic se nestalo. Země se nepohnula...Ovšem to neznamená, že to se mnou nic neudělalo. Je to Bazovsky udělané, ale ne Mulenružovské a to se cení. Líbí se mi, že to ukočíroval a zároveň z toho neudělal nudu životopisu. Prostě mě to bavilo, dozvěděla jsem se i ještě nějaké maličkosti, které jsem nevěděla a nakonec jsem si to i užila. Za mě naprosto překvapených 85% ()

Jaroslaf

Na mě teda toto vyumělkované napomádované kolotočářství moc dojem neudělalo. Nelíbil se mi všudypřítomný makeup na mužích, neseděl mi hlavní představitel a nepochopil jsem smysl toho proč byl do role  plukovníka obsazen zrovna Tom Hanks, když roli s onou plastikou mohl hrát takřka jakýkoliv herec, který by navíc mohl mít pro záporné role předpoklady. Hvězdu navíc vlastně dávám hlavně za občasný hiphop a trap, který byl pro mne ve filmu osvěžujícím prvkem a velmi silnou snahu snímku se zalíbit, která nakonec, - přiznávám - trochu zblbla i mě. Zajímavost na závěr: Díky snímku jsem si zas o něco víc uvědomil, že naše národní legenda - Karel Gott, nebyl nic víc než jen člověk, co se snažil kopírovat Elvise a další, seč mu síly stačily. Postřeh na závěr - český dabing tradičně tragický, Elvis je v něm "bobísek" a jeho matka je pro něj "jeho holka." Nekecám! ()

MiniMinion

ELVIS je po Bohemian Rhapsody (2018) a Rocketmanovi (2019) další velkofilm o legendární ikoně hudby, a opět k tomuto tématu přistupuje z jiného úhlu. Bohemian Rhapsody sledoval příběh Freddieho Mercuryho téměř výhradně jeho očima a nabídl velkolepou hudební show, Rocketman byl naopak vystylizovaný muzikál z velké části o vztahu Eltona a Johna, a Elvis je více než čím jiným výstrahou před hady, kterými se showbyznys vysloveně hemží, a kteří místo lidí vidí zlaté doly, které je třeba vytěžit jak jen to jde. A právě Elvis byl takovým zlatým dolem pro plukovníka Toma Parkera, tedy... neplukovníka neToma neParkera, jehož chamtivýma očima příběh krále rock'n'rollu sledujeme. V tom ovšem vězí jeden z hlavních háčků filmu - Elvis není příliš detailně prokreslenou postavou, a ve výsledku vlastně z příběhu vyjde jako hloupý kluk, který se nechal oškubat do hola. Zda to byl záměr, těžko říct, ovšem někdo tak legendární jako Elvis Presley by si možná založil trochu lepší ztvárnění. Tím ovšem nechci shazovat výkon Austina Butlera, ba naopak, ten se do role opravdu vžil a ani na vteřinu jsem neměl pocit, že sleduju nějakého imitátora, kteří dnes okupují každé druhé kasino v Las Vegas. Ne, celou dobu jsem mu roli věřil a na plátně před sebou jsem sledoval Elvise Presleyho. Samozřejmě určitou hodnotu tomu dodává fakt, že Butler velkou část písní i sám nazpíval, což nedokážou všichni (viz Rami Malek v Bohemian Rhapsody). Této proměně zřejmě do jisté míry pomohlo i to, že Butler není příliš známým hercem, proto je asi jednodušší mu Elvise uvěřit, než by tomu bylo například v případě Milese Tellera nebo Harryho Stylese, kteří byli pro roli zvažováni. Samotný nápad podívat se na Elvise zvenčí, skrz oči jiného člověka, a navíc když tímto vypravěčem je takto nepříjemný, proradný strýček Skrblík, kterému jde jen o šmé, je vlastně hrozně zajímavý, ale nesmí to být na úkor postavy, což zde bohužel tak trochu bylo. Zároveň na sebe plukovník Parker strhává pozornost díky svému představiteli - Tom Hanks v tlouštíkovském obleku a s velmi silným přízvukem je velice nápadná a výrazná postavička, že místy působí až jako karikatura, a zkrátka a dobře se v jeho přítomnosti Elvis vytrácí. Druhým problémem snímku je ohromná zkratkovitost příběhu - to je obecně takové prokletí biografickým filmů o osobnostech s takto bohatým (ač krátkým) životem, musejí desítky let během kterých tito lidé prožijí deset životů zpracovat do dvou až tří hodin, jenže v tomto případě byl tento trop přiveden do extrému. Relativně detailně je propracován Elvisův původ, jeho láska k afro-americké hudbě a kultuře, ale pak se na to už tak trochu zapomene, Priscilla (mimochodem výborně ztvárněna Olivií DeJonge) je redukována na sotva vedlejší postavu, a Ann-Margret není zmíněna ani jedinou větou, Elvis kdoví jak dlouho truchlí nad vraždou MLK ale na svou vlastní matku zapomene velice rychle, jeho Hollywoodská kariéra je dlouho slibována a nastavována, ale dostaneme se k ní vlastně až v její poslední, skomírající fázi, šedesátá léta jsou shrnuta v pěti minutách, a vynechána jsou mnohá setkání a důležití lidé z Elvisova života, pohodlně je opomenut jeho negativní vztah k hippies... spíš než Elvisova biografie je tento film montáž nějakých osekaných momentů s kolísavou důležitostí protkaná občasným hudebním vystoupením. Tvůrci se také snažili zobrazili problematiku okolo různých Elvisových tváří (Elvis rebel, Elvis hvězda, Elvis bavič domácností, Elvis miláček i nenáviděný, jen bych si asi přál o něco hlubší rozbor jeho nitra, jeho opravdového "já". Ovšem nelze snímku upřít vizuální podmanivost, opravdu je pod tím zřetelně podepsán Baz Luhrmann, jeho typická velkolepost je zde skoro v každém záběru. Jen výsledkem práce asi není taková dekonstrukce, jakou si tvůrci zřejmě představovali. 75%. (P.S.: minus pět bodů za vtip o Butlerovi - komorníkovi, úplně mě z děje vyhodil.) () (menej) (viac)

TheSpearCZ

Od Baze Luhrmanna je to pro mě až překvapivě můj vůbec první film, ke kterému mám možnost něco napsat, takže samozřejmě pominu faktor pompéznosti v porovnání s jeho předchozími filmy (zejména Moulin Rouge, to ať si ohodnotí každý sám), ale Elvis je sám o sobě skvělým životopisným filmem s unikátním stylem vyprávění, který by se měl již na začátku zalíbit opravdu každému, což je pilířem tohohle snímku. Tím druhým pilířem je pak obsazení, z Austina Butlera jsem měl před premiérou opravdu obavy, že to nebude ono, ale jak šel film dál a dál, tak mě oddaný tým maskérů, a především Butler přesvědčili nejen jeho vzhledem, ale hlavně svým hereckým umem, to teda sekám poklonu za to, s jakou grácií tu odzpíval a odtancoval jednu hitovku za druhou. Fůů, a ta Priscilla v podání Olivie DeJonge? Jako by ji z oka vypadla. No a o T. Hanksovi jako o záporákovi se tu ani nemusím rozepisovat, to je Pan herec, který mě tu vyloženě štval celou dobu a svou úlohu, tak splnil na jedničku. Když tak o tom píšu, tak si říkám, že to opravdu nemá daleko k dokonalosti, jenže pak si vzpomenu na reálného Elvise, na jeho reálný příběh a v porovnání s tímhle snímkem a říkám si, že tomu prostě stejně něco chybělo. A opravdu, protože tu kousky celého příběhu ve zkratce chybí. Samozřejmě nacpat do filmu nejde všechno, to bychom seděli v kině ještě o pár hodin více (ne, že by mi to vadilo), ale do 160 minut by se podle mě mělo vejít jednoduše více než to, co nám Baz Luhrmann zobrazil v tomhle svém díle (svůj podíl na tom má 160 minut stejně trvající tempo filmu). A je tu také ten onen velký časový skok, kde se přeskočí kariéra Elvise v řádu let, což rozhodně není něco, z čeho bych skákal radostí, tohle se prostě v životopisných filmech dle mého nedělá. No, i tak se musím vytasit s poklonou pro Baze, nefeeluju Eltona Johna, lehce feeluju Queeny, ale Elvis má pro mě speciální místo společně s Johnny Cashem a The Beatles až úplně nahoře. Nesmrtelná legenda. Lepší 4* ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou