Rod Draka - Série 1

(séria)
USA, 2022, 10 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

kukkik

Dávám tři hvězdy. Fakt, že tenhle nápad a předloha jsou velice kvalitní materiály a výsledek v podobě této první série přesto nedosahuje plného hodnocení, stahuje fakticky celé hodnocení o jeden až dva stupně níž. Nebýt to Píseň ledu a ohně, jasné 4/5 takto ale 3/5 ()

Cooller

schazi mi větší zapojení vedlejších postav a hlavně těch draků, kteří se zdají byt opravdu rozmanití a kteří tolik v GoT nebyli, je proto škoda že je serial vyjma posledniho dilu vice neuvadi do děje, jinak je to opět slušně napinave politicke drama hry o trun zapadozemí, který mimochdem tady vypadá o dost lepe. V tomhle připadě však schází většina těch intrik a her na ruzne strany jako bylo v GoT, toto je vyloženě většinou děje soustředěné pouze v ramci rodu draka, což ja považuji za velke negativum, i když se tak ten serial přimo jmenuje, myslim si že další postavy nabizejí velky prostor pro michani s dějem a zabavnym zaplněním stopaže. Knihy jsem nečetl, a tak jsem byl trochu zklamany že dělají serial z minulosti misto třeba toho co přišlo po smrti Daeneris, co se stalo s Aryou Stark atd., na tyhle otazky jsem chtěl odpověď, přesto mě většina zklamani po druhe třetině serie opadla a na další díly jsem se těšil, nemohu soudit jak to kanonicky má vypadat, ale musim uznat že nejsem přilišný fanda přeskoků v čase uprostřed děje a je opravdu hodně odvažny a hodně riskantni a z meho pohledu zvlaštni krok dát mi jako divakovi cele 4 epizody s nějakymi herci a nějakym přiběhem - což je de-facto polovina cele serie - a potom mě vezmou a mrsknou mě o X let dopředu, kde stejne postavy najednou představuje někdo jiny... ovšem, v tomhle připadě se ten skok v čase stal hned několikrat, ten první se moc nepovedl hlavně protože trval 4 epizody a vyměnili herce a prvni 4 dily tak vicemeně ztraci velkou čast vyznamu, druhý skok v čase byl o něco lepší a už ne tak agresivni jelikož herci zustali stejni a ten třetí ten byl mistrovsky a ukazkově provedený, ten se mi moc libil. Přesto se ale tomu srovnani s GoT nelze vyhnout a tomu mužu vytknout vicemeně jen zavěr ale jinak to kvalitou, napětím a snad vším ostatnim přesahuje rod draka a jelikož got jsem dal 4. tak tady musím zatím 3, uvidíme co přinesou další serie, třeba ještě přidám až se zapojí i ostatni rody a ta hra o truny nějak začne, ale stejně bych radši viděl nějakou formu pokračovani GoT než tohohle. V ramci postav bych měl vytku snad jen ke králi, který pusobí z počátku a místy dost jako blb, a že mladší prncezna Rhaenyra vypadá o dost lepe s rozpuštěnýma vlasama. V tomhle připadě musim naopak ale pochvalit za tu rasovou diverzitu, protože fakt že Valeriony udělaly černý (což i když jsem nečetl se vsadim tak byt nema), mě jako divakovi dava hezky nahled na to kdo patří kam, vzhledem k tomu že to je většinou o dramatu a všichni maji bile vlasy, bylo přijemne si to škatulkovani takhle ulehčit... poprve a zřejmě naposled co tohle kdy pochvalim. Dal určitě vyměna herečky královny se povedla, Olivia Cooke je opravdu hodně inspirovaná Cersei Lannister, moc dobré. JInak doufam že v další serii dostanou draci vic prostoru a začne se dit konečně vic zajimaveho a nebude to většinu času tak uspané ()

wege

V hlavě se mi toho honí hodně. Už to není kozy a krev (tedy Hra o trůny), bohužel oproti nim to není ale nijak novátorské. Kdyby existoval Rod draka a neexistovaly Hry, je to naprostá bomba. Hra tady bohužel byla dříve a přinesla toho spoustu nového. Líbilo se mi to celé, nikdy nepochopil ty hejty posledních sérií. Pořád to bylo skvělé, i když trochu urychlené. Rod stojí v první půlce za vyližpr .., je to pomalé, nudné a k ničemu. Postavy (i když jich je výrazně méně než v Hře) nemají takové pěkné vykreslení, u spoustu navíc nechápete, proč jednají, když jednají. Druhá půle první série je ale skvělá, moc se mi to líbilo a kdyby mi nebylo tak blbě, dal bych to na jeden zátah. Ještě jsem teda před posledním dílem musel dát Nizozemsko – USA, mundial má přednost před vším. Moc se těším na druhou sérii. Co se mi naopak oproti Hře líbí je to, že vlastně všichni jsou svině a nikdo tam není vyložený klaďák. Je tam poučení i do života, i když chceš být dobrý, hodný a spravedlivý, tak osud tě někdy semele tak, že na konci jsi prostě zákeřný hajzl. ()

papadoce

Prvé dve epizódy a potom asi polovica štvrtej zhltli všetku šťavu, dá sa povedať že slušne navnadili diváka a v podstate definitívne rozhodli o tom, že jedinou postavou, ktorá stojí za sympatie je síce hnusne vyzerajúci, avšak jediný činy konajúci, Démon Targaryen. Všetko ostatné bol už len balast, klábosenie a nuda. Bolo menej porna, menej násilia a po dosť dlhú dobu aj menej intríg, než bolo potrebné. Na môj vkus a na to, že tomu predchádzali celé GOT, to malo až žalostne pomalý spád, nedostatočné množstvo postáv, nehovoriac o takmer úplnej absencii tých výrazných a v neposlednom rade aj samotná akcia a boje boli len sporadické v podstate ako som napísal iba v prvých dvoch epizódach a super bitka Démona s krabákom v epizóde 4. Je nad slnko jasné, že príbeh incestérov z dračej skaly bude pokračovať, ale kebyže nie, nič by sa asi nestalo. Dávam tri. ()

Myslivir

Navázat na úspěch Hry o trůny nebylo nic jednoduchého. Před vstupem do klubu audiovizuálních příběhových špiček totiž stál vyhazovač - zhušťování. Na nedostatek prostoru a urychlení děje zemřela totiž poslední série GoT, a i zde by vyšší počet epizod překvapivě (vzhledem k méně narativní povaze knižní předlohy) pomohl. Obsáhnout více než dvacet let do pouze deseti dílů bylo riskantní a vyústilo akorát ve zbytečné zmatení v uspořádání fikčního světa a vzhledu postav. Některé postavy totiž sice stárnou a střídají herce či se podobně jako bývalý prezident Zeman mění na starý, někde na kuchyňské lince zapomenutý banán, jiné však nikoliv. Z posledních sérií GoT se ale bohužel přenesla i mírná příhodnost a nezranitelnost protagonistů či jednání postav v rozporu se zdravým rozumem.  Samotný příběh je naštěstí dostatečně kvalitní, politikaření správně nechutné a některé dialogy nadprůměrně emocionální. Hudba by se mohla zdát slabší (jenže Djawadi ani v první řadě GoT neodhalil své nejlepší skladby), ale alespoň jedna skladba výrazná je a v prvním díle remixy známých motivů taktně tahají za nitky nostalgie. Kostýmy jsou nápadité, herci sympatičtí, pochválit musím také různorodý design wyvern (všichni víme, že draci mají nohy čtyři, right?) a všudypřítomný naturalismus (taková sbírka porodů, sebeukájení a brutality se jen tak nevidí). Jen CGI a šermířské choreografie by mohly být lepší a interiéry velkých prostorů působí poněkud mrtvě. Obecně na to, že se děj odehrává v prosluněném Králově Přístavišti, tak je tam slunných dnů asi tolik co v Londýně. Jakožto předehra k budoucímu dění tedy série funguje dobře, jen doufám, že spoustě postav bude v další řadě věnováno více prostoru, protože mnohé jsou redukovány na základní gimmicky (dítě má rádo hmyz, takže musí být divné). ()

ACDCKL

První série určitě není žádné zklamání. Naopak je to velmi povedený čin a již se těším na další sérii. Též herecké výkony Paddyho Considina a Matta Smithe jsou na takové úrovni, že si oba zaslouží nominaci za nejlepší herecký výkon v seriálovém odvětví. Některé díly jsou ovšem trochu pomalé a nic moc neposouvající a proto prozatím si seriál zaslouží 4 hvězdy. ()

Tomacek

Tak jak ohodnotit tento kontroverzní seriál? Rozhodně od toho nečekejte tzv. ,, návrat Hra o trůny ". Vnímám to jako kdyby série Hra o trůny byla šéf a Rod Draka jen jeho posel. Abych to dokázal přiblížit, řekněme že Rod Draka je jen o rodu Targaryenů (samozřejmě jsou tu i jiné rody, ale není zde na ně kladen velký důraz), zatímco ve Hře o trůny můžeme sledovat každý rod důkladně a najít si v něm své oblíbence, kterým pak můžeme fandit. To se v Rod Draka stane jen těžko a to je věc co mi na tom nejvíce chybí, ale jak jsem zmínil nemůžeme brát Rod Draka za druhý GOT. Mám každopádně dojem, že nás vývojáři o to nechtěli ochudit tak moc, protože i v jednom rodu jsou záporáci, kterým můžete i nemusíte fandit...jen né v takovém měřítku jako v GOT. Co se týče záběrů z kamery, přijdou mi dosti podobné z GOT a to je rozhodně dobře, že to dělají ve stejném stylu. Postavy tu jsou perfektní, zpočátku mi vadila změna herečky Rhaenyry Milly Alcock na Emma D'Arcy, ale pak jsem to už neřešil. Když už jsme u těch postav, tak ze všech stran slýchám - ,,strašně se ztrácím v tom kdo je kdo." No...a ono to není daleko od pravdy. Né že byste nedávali pozor, ale někdy se zde objeví dialog o někom, kdo se v seriálu ještě neobjevil a následně má klíčovou roli. To v člověku dokáže probudit jistý zmatek a nepozornost u dalších scén. Dávám 5⭐, dal bych 4⭐,ale poslední díl mě napjal na 2 sérii a totálně potahal.Jinak velice kvalitní a jsem rád že si můžu trochu připomínat časy stravené u Hra o trůny. ()

adamix

Po príbehovej, hereckej a hudobnej stránke je to brilantné. Rod draka ukážkovo pripomína, že celé GOT univerzum nestálo len na korpulentných bitkách a masakroch (ktoré boli takmer vždy úžasné), ale predovšetkým na postavách, vzťahoch medzi nimi a problémami, zradami, intrigami a životnými cestami, s ktorými sa museli vysporiadať. Moja skepsa voči tomuto svetu vďaka nechválne známej ôsmej sérii vymizla hneď po úvodnej epizóde, ktorá načrtla, akým smerom sa bude tento seriál uberať. Príbeh nie je až tak dokonalý, predsa len by s dali vytknúť scenáru niektoré dejové odbočky, pár lacných zvratov a zabíjanie niektorých postáv offscreen, ale všetko sa to dá odpustiť, pretože hlavnú dejovú kostru to až tak moc nenarušilo. A prekvapivo najlepšou postavou nie je Matt Smith a jeho Daemon ale Paddy Considine hrajúci kráľa Viserysa. Každý si tu nájde svojho favorita a zvolí stranu, aj keď bude mať určité pochopenie aj pre tú druhú. V seriály nie je nikto zlý, ale ani dobrý. Všetci majú svoje pre aj proti a nikto nie je vyslovene svätec. Ale tak to má byť, pretože nie sú mdlé a nezáživné alebo genericky dobré a zlé, ale ľudské. Veľká pochvala všetkým zúčastneným a do budúcna tvorcom - prosím, neposerte to. ()

oasismanik

Po naozaj príšerných posledných sériách GoT som nemal veľké očakávania a popravde sa mi do tohto ani veľmi nechcelo ísť. Navyše som s celý svetom ASoIaF skončil, keď som si už definitívne uvedomil, že Martin nikdy v živote nedopíše knihy. ALE dal som tomu šancu jednu časť a tá ma okamžite vtiahla, zažíval som presne rovnaké pocity ako kedysi dávno pri prvej sérií Hry o trony.  Je to napísané a natočené naozaj kvalitne, žiadny čiernobiely svet a postavy, skvelá hudba, atmosfére a niekoľko nezabudnuteľných scén. Má to svoje muchy, ale pri druhej sérii určite budem. ()

hrumsrt

Když v roce 2019 skončila Hra o trůny, netrvalo to dlouho a okamžitě se objevovaly spin-off seriály, které by populární svět mohly ještě více rozšířit, od dalších dobrodružsví nám známých postav, které přežili finální sérii, až po poodkrývání minulosti Západozemí. Nápad o minulosti rodu Targaryenů odehrávající se 200 let před tím, co známe z Hry o trůny, byl zrovna jeden z těch, které bych vidět asi nemusel. Ovšem nakonec po první sérii musím rezignovat a děkovat, že si vybrali právě tohle.. Knihy jsem nečetl a dříve než v důchodovém věku se k nim stejně nejspíše nedostanu. Tudíž jsem vůbec neznal ani jednu z postav, které se v seriály vyskytují, dokonce jsem si musel po první epizodě projít rodové rodokmeny, abych se přesvědčil, zda tam ta Daenerys ještě dlouho nebude. A už vůbec jsem netušil, co si pro nás příběh nechystá. Vstupoval jsem do toho s mírnou skepsí, možná způsobenou dlouhým vyrovnáváním s osmou sérii Hry o trůny, nebo možná tím, že ve mě trailer nevzbuzoval stejné pocity, jaké bych chtěl. Když to na konci letních prázdnin začalo, bylo úžasné se do tohoto světa vrátit, Západozemí mi chybělo. Vlastně nevím, co jsem od Rodu Draka čekal, ale rozhodně jsem nebyl hned spokojený. Představitelé postav nebyli taková jména a ani mě nějak nezaujali (velký rozdíl jestli to má táhnout Sean Bean nebo Paddy Considine). Tolik epizod jsem se hledal a přemítal, o čem to je, proč se pořád skáče v čase, kdy se tam začne něco dít, proč se jen mluví. Jenže moje zmatení bylo jen vyrovnání se s rozdílností obou projektů. Už nejde o fantasy seriál, který Vás hned láka na tolik otázek, či na zombíky a bitvy. Ne, Rod Draka je daleko dospělejší show, která počítá s tím, že je divák o pár let starší, (jasně v životě dospělého nic zajímavého, ale Hra o trůny se těšila velké oblíbenosti mezi teenagery) a nabízí tak spíše konverzační a intrikářskou podívanou, která má akci až na posledním místě. Naštěstí ctí svého mladšího předchůdce v audiovizuální stránce a skutečně každou vteřinou jsou velké investice HBO cítit, a není tak na co si stěžovat. V první sézoně se nám příběh snaží odvykládat začátek Tance draků hezky krůček po krůčku a rozhodně se nikam nespěchá. přestože skáče v čase, jako málokterý projekt. Muselo dát obrovskou práci to celé udržet pohromadě, aby se divák nikdy necítil zmatěně a třeba změny hereckého obsazení přijal opravdu jen jako tok času. Každá hlavnější postava má svoje momenty, kdy si show ukradne úplně pro sebe a to i přes přeobsazovací manýry. Divákovi roste všechno přímo před očima a narozdíl od jednotlivých postav je v obraze dění. A má možnost vědět pravdu, na všechno si sám udělat obraz, a tak v případě jednotlivých názorových střetů ví, na čí straně nejspíše je pravda. Ovšem nejde říct, že jedna strana je dobrá nebo zlá, obě udělají několik nepříliš cnostných kroků, ano seriál má jasnou tendenci nadržovat jednomu z táborů, ale to se právě vyvažuje obrazem pravdy jakou divák zná. Intrikářství, draci a inteligentní konflikty a skvěle napsané postavy.. Osobně u mě kralují dvě hlavní ženské hrdinky, kde jejich mladší verze jsem si hrozně užíval a z těch starších srším blahem! Jsem víc spokojenej než bych si po prvních epizodách myslel. Vyzrálejší seriál než původní GoT, který řekl bych, nebude tolik oslovovat masu, ale aktuálně patří k tomu nejlepšímu, co seriálový svět nabízí, tak nechť je tu s námi ještě pěknou řadu let. 85% () (menej) (viac)

petrsponar

Tak první série je zamnou a já můžu říct že jsem hodně spokojený. Dostal jsem přesně to co jsem miloval na Hře o Trůny,intriky , postupné budování postav a charakterů. Musím přiznat že při oznámení tohoto prequel seriálu jsem k tomu byl skeptický,ale Rod draka mě okamžitě vtáhl do centra dění,já se bavil a netrpělivě vyčkával další a další díl. Už se fakt těším na druhou sérii.. 8,5/10 ()

DonBraso

Moje první seznámení s GoT a vlastně ač jsem deset dílů dal vcelku v pohodě, tak se občas prostě nudil. Stále jsem čekal, že to bude mít větší hloubku v tom kdo koho podvede a bude to mít větší náboj. Je to čistokrevné drama, který se snaží obsáhnout hodně a vlastně se toho ve výsledku tak moc nestane. Skoky v čase jsou stejně krvelačné a prvních pět šest dílů můžete klidně hodit do řeky a začít, až bude Rhaenyra starší. To předtím Vám absolutně je jedno, protože se pak narodí zase další synové a nové postavy. Tímto jako celek sotva drží. Má to sice svojí stylizaci a doopravdy skvělého Padd Considineho, který si roli užívá. Jasně i pak to začíná být skvělé, Démon určitě má co říct, ale stále my přijde, že za hodinu se v některých dílech vůbec nic nestane. Očekávám, že první sezóna byla  jen předkrm a pořádná válka o moc vypukne v zápětí. 70% ()

swinevenca

Vypadá to jako Trůny, zní to jako Trůny, ale nejsou to Trůny. O co míň je v tomhle desetidílném intru k Tanci draků dějových zvratů, tajemně ostrých dialogů a celkových mindfucků, o to víc je tam zbytečných plků a odporně detailních odporných detailů. Tohle jsem prostě jednorázově zkonzumoval a párkrát jen tak tak nevyvrhnul. ()

muti

Vďaka načasovaniu je seriál porovnávaný s rings of power, pričom po pozretí oboch je jasné že House of dragon je o level vyššie. Ako aj spracovaním histórie, budgetom, scénami politiky aj bojov. Ak máte na výber, pozrite si radšej toto, je väčšia šanca že nebudete sklamaní ()

ricmont

První polovinu seriálu jsem si užíval. Pak ale přišla výměna herců a já jsem začal být otrávení. Tam kde herci v mladších verzích si můj zájem. Tam ho starší ztráceli. Druhá polovina seriálu je jen o fňukání a otravných postavách. I tak jsem si seriál užil hlavně díky Mattu Smithovi který si roli Deamona užívá. Ovšem co mi chybělo je pocit překvapení. Kdy jsem již po pár minutách tušil co se bude dál dít. Co ale musím pochválit je vizuální styl který zde vypadá úžasně. Mám totiž pocit že jsem opravdu zpátky v Západozemí. ()

Kushina

První epizody byly hodně politické a neakční, ale na druhou stranu se mi to líbilo. Potom se začala prolévat krev a trošku se mi to znechutilo, i když akce šla nahoru. Nesledoval jsem nikdy hru o trůny a chtěl jsem si víc užívat tu politiku a hraní si s tím, co je okolo. Na druhou stranu to začalo gradovat, i když trošku s hnusným pocitem na srdci, ale pak jsem viděl poslední epozidu a říkám si. Srát na politiku! Teď to bude pořádná řezničina! 80% ()

Sebule

No ty kráso!!! Co k tomu dodat, druhá polovina série byla jízda ohněm, to jak se příběh neustále vyvíjí, mění, jak jednu postavu nesnášíte a za dva díly si začnete uvědomovat, že ta postava není tak špatná a přijdou další ještě horší záporné postavy, tomu není co dodat. Herecky skvěle obsazené, jasně, občas se scenáristicky něco nepodařilo, někdy něco vyznělo směšně trochu, pár trošičku nelogických věci tam bylo, především v první polovině, ale to tady vůbec nevadí. Ale ta hudba... To byl balzám pro uši, mockrát se mi nestává, aby mi vyskočila husí kůže už při prvních 5 minutách, to se některým dílům podařilo hned několikrát. Popravdě, neměl jsem tak vysoká očekávání, musel jsem si trochu navyknout na to, že to bude plné intrik, zvratů, zabíjení důležitých postav, hodně incestů, hodně nechutných scén, neviděl jsem totiž GOT... Ale dal jsem tomu šanci a vyplatilo se, ani na chvíli jsem se nenudil a hlavně jsem rád, že se na ty draky nezapomnělo... Co víc k tomu dodat, kdo neviděl, ať si to jde hned pustit a ať tu je druhá série co nejdřív!!! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD