Mladá narkomanka Nikita (Anne Parillaud) ako jediná zo skupiny páchateľov prežije prepadnutie lekárne. Je zatknutá a odsúdená na doživotie, ale tajná služba jej dá ešte jednu šancu, ako sa tomuto osudu vyhnúť – pracovať pre vládu ako tajná agentka. V príbehu niekoľkých rokov Nikitu podrobia výcviku a premenia na dokonalý vraždiaci stroj, ktorý je pripravený vrátiť sa do života s novou identitou... (RTVS)

vesper001

Tak jsem zase jednou dojela na přílišná očekávání. Podle plakátů, názvu, režiséra a účasti Jeana Rena, jsem usoudila, že půjde o stejně brutálně citlivou záležitost, jako je Leon, jenom že posluchačka oboru sejmi je všechny bude krapet dospělejší. No – a ano ne. Účast Jeanne Moreau a Jeana Rena sice potěšila („Čističe“ Victora bych si občas na velký úklid pozvala :), Jean-Hugues Anglade byl ale bohužel tak nevýrazný, že mi chvílemi splýval s pozadím. Největší problém jsem ale měla s Nikitou/Marií/Josephine, která je zkrátka nesympatická. Navíc na agentku, která prošla několikaletým výcvikem a dostala důvěru tajné služby, je natolik fyzicky i psychicky křehká, že by její zaměstnavatelé museli být pořádně na hlavu, aby jí svěřili misi vyšší důležitosti, než utírání prachu ze zbrojních pasů. Na začátku je to divoké zvíře na fetu, na konci polodivoké zvíře bez fetu. Každý (filmový) tajný agent asi mít nemusí nutně vizuál i emoční potenciál Barbie a Kena, ale přesto je s podivem, že z Nikity ve škole špionů nevymlátili alespoň její rozčilující způsob řešení stresových situací: „někoho zkopu a rozbrečím se“ (nebo naopak). Jmenovat se to Neurotická Nikita, moje očekávání by byla nižší a hodnocení vyšší. ()

andrii

Z pekla vyvedená. Panna služebnice maskovaná, zaúkolovaná. Fatální. Finální šém krvi zasazuje. Slečna sama, samé salto mortale. ()

Decker

Tenhle film jasne znaci cestu, kterou se pozdeji Besson vydal u Leona. Uz samotne prestrelky, ktere ovlada vynikajici kamera a strih anebo vybrousena atmosfera ve vypjatych scenach, pres skvely scenar a az po vytecnou hudbu tvori kompaktni, razantni a atmosfericky film, ktery nepostrada napeti, spad a hlavne vyborne postavy a zapletku. Herecke obsazeni a samotne vykony nemaji temer chybu. Anne Parilaud zvladla vse na jednicku. Od blaznive pobehlice, pres rozpolcenou a zdrcenou vezenkyni az po citlivou manzelku a profesionalni vrazdkyni. Vse presvedcive zahrane. Tcheky Karyo mel svou ulohu o neco lehci nebot celou dobu hral toho sucheho a prisneho sefa, ale natolik presvedcie a trefne ze nemam vyhrad. Jean Reno je pak uz jen tresnickou na dortiku nebot jeho Viktor zvany Cistic je jasnou predzvesti pro jiz zmineneho Leona. ()

LeoH

Jeden z posledních echt francouzských komerčních bijáků – to takový cíleně slzopudný Léon už je oběma nohama v Hollywoodu a přesně z toho důvodu na Nikitu ani omylem nemá, aspoň zajímá-li vás na filmu taky něco jiného, než jestli je hlavní postava jako hitman/hitgirl dost profesionální, příběh dost dojemný, akční scény dost přehledné a hlavní padouch dost cool (a hrome, v Nikitě žádný hlavní padouch, připravený nechat se ve finále efektně odkrouhnout, ani není, je to vůbec akčňák? ;-) ). — Autor českého distribučního titulu by zasloužil brutálně zmasakrovat; znám nemálo lidí, kteří tuhle něžnůstku nikdy neviděli nebo viděli až po letech, protože je odradil ten s prominutím idiotský název. Že tu jde ve skutečnosti hlavně o příběh hledání a nalezení vlastní osobnosti, ženskosti a lidství, maskovaný akčními kulisami, to už tu podrobně pitvali jiní, nejlíp asi Gimp. — To, co mě na Nikitě baví nejvíc, by se dalo nejspíš popsat slovy „elegantní náznakovost“. Myslím tím všechny ty záblesky emocí, motivací, postranních příběhů, do kterých jenom nakoukneme (třebas Nikitin první úkol – epizoda „pokojová služba“: V tuctovém filmu bychom se za cenu nemalé dějové rozplizlosti zcela jistě dozvěděli, oč tam šlo a jak to dopadlo, Besson má ale dost odvahy na to, aby všechno nepodstatné osekal a o to víc vás nechal vcítit se do Nikitiny nejistoty a zapojit vlastní fantazii), postavy načrtnuté do překvapivé hloubky ve výstižné zkratce jedné dvou scén (nejen Viktor, který tu vystupuje především jako zrcadlo, v němž si polidštěná Nikita může prohlédnout svou někdejší slepou agresivitu, zhrozit se jí a pokusit se ji zkrotit, teď už z vlastního rozhodnutí, ale ještě spíš třeba vizážistka/náhradní maminka/ledová královna v symbolické věži nad točitými schody), či lehkost, s níž se vyprávění vyhýbá berličkám mezititulků à la „O 3 roky později“. — Závěrečné setkání „tchána a zetě“ je... charmant, jako celý film. ()

Estrellita

Nebyl to tak předvídatelný film jak jsem předpokládala. Na to, jak mě Nikita ze začátku nebavila, hodnotím celek překvapivě dobře. Čím dál víc mě totiž zajímalo, co bude dál... Moc se mi líbil i Jean Reno, protože pro typy jako je Victor mám opravdu slabost... A taky tomu přidal fakt, že Luc Besson si libuje v divných koncích. 80% ()

Doudis19

Perfektně vystavěný thriller s mnoha nezapomenutelnými momenty. Jediný problém, co jsem měl, byl s hlavní ženskou postavou. Jednak její chování bylo absolutně emociálně mimo v jaké-koli situaci a navíc mi zvolená herečka přišla naprosto odporná :-(. Velká škoda, jelikož postavy typu Viktora Čističe, by si zasloužily kultovnější status. ()

Shetland

Důkaz,že francouské filmy vždy budou svěží a nikdy nezestárnou. A hodnocení dokazuje,že i budou mít co nabídnout... Jean Reno na závěr jako "čistič" Viktor byl už přehnaný a spíše k pousmání a kdyby byl Leon jako "čistič" Viktor , tak by film trval maximálně čtvrt hodiny :D . ()

_DAVE_

Dnes jiz klasika ale teprve nedavno jsem ji videl od zacatku do konce. Brutalni to zacina byt az kdyz na scene objevi "Viktor Cistic".. jednoznacne nejlepsi pasaz filmu.. ()

Iroquaise

Čistý, sevřený ( anti) thriller se silným existenciálním podtónem...hlavní postava je trošinku vykonstruovaná, ale výborně zahraná ve všech polohách, které nabízí...největší slabinou filmu je paradoxně legendární Viktor čistič...Reno je sice charismatický, ale scény s touhle figurou jsou - pro mě z ne moc pochopitelného důvodu - pojaty v bizarně-komediálním duchu, což jednoznačně ruší...výborný Tcheky Karyo...skvělý závěr... ()

lennyd

Noční přepadení lékárny uprostřed města se zvrtne v brutální přestřelky, kde v tratolišti krve zůstává i několik policistů. Mladá Nikita, jediná z přeživších zločinců, je odsouzena k trestu smrti. Těsně před jeho vykonáním dostává nabídku, která se nedá odmítnout - pokud podstoupí výcvik v bojových uměních, výpočetní technice a dalších oblastech, a bude pracovat v utajení pro vládu, bude žít... Tento film jsem viděl poprvé před mnoha a mnoha lety, a poté se ke mně dostával jen jeho americký remake. Nyní jsem si opět udělal čas na původní originál .. a musím říct, že mi americká verze možná seděla o chloupek více - přece jen, Bridget Fonda je o mnoho sympatičtější než Anne Parillaud (navíc s hodně otřesným českým dabingem), navíc tři roky mezi vznikem obou filmů je docela znát, a jako třešnička na dortu v americké verzi úžasný soundtrack Hanse Zimmera. Nicméně i tato Brutální Nikita je skvělý akční film s několika hodně dobrými scénami (koupelna, Viktor Čistič), takže celkové hodnocení je asi +/- vyrovnané... ()

ywo666

S týmto film mám jeden veľký problém. A to je hlavná hrdinka. Anne ako herečka ma vôbec neoslovila. A Nikita ako postava je otravnejšia ako Jastin Bieber s Paris Hilton dokopy. Aby bola tajná agentka infantilná hlupaňa. To je moc. A jej bojové schopnosti som jej neveril ani trošičku. Na Nikite ma sralo asi všetko. Keďže film na nej stojí. Je to dosť veľký problém. Inak všetko ostatné sa mi na filme páčilo. Vedlajšie postavy. Hlavne Karyo a Reno (ale ten má iba maličkú rolu). Hudba, atmosféra, príbeh. Všetko super. Možno akurát koniec dosť neuspokojivý a hlavne nepresvedčivý. S dobrou hlavnou postavou by som dal aj dvojnásobné hodnotenie. Takto 2*. Lebo Nikita je fakt krava. ()

JohnSmith

Film, který Bessonovi otevřel dveře do Hollywoodu. Pariloud je sice na zabití a upřímně bych ji doma nesnes,ale zabiják byla vynikající. Bessonovi se film opravdu povedl a ač moje sympatie k hlavní hrdince nejsou nic moc,musím uznat,že hrála skvěle. Škoda jen,že víc prostoru nedostal Viktor ()

Master19

Kontroverzní příběh, který je vyprávěn brilantně a velmi poutavě, přesto velmi civilně. Na tom má lví podíl představitelka Nikity. Celkově vzato jde o poctivý, hutný thriller s lidskou tváří. ()

Kalidor_

Brutální Nikita má jednu neuvěřitelně působivou scénu, která je prostě jak se říká boží - je to scéna první zkušební akce Nikity v terénu nebo-li "restaurační" akce. K této scéně hraje nádherná skladba Erica Serry. Škoda, že mně Nikita nebyla tak moc sympatická, spíš to byla taková "holka na zabití" :-) To už byly sympatičtější Jean Reno a Tchéky Karyo. ()

klima777

Mně se tu hvězdičku nechce po letech strhávat... Prostě nechce. I když akce na velvyslanectví je pouhou úsměvnou epizodkou. Ani hudba Erica Serry mne nikterak nenadchýná. Spíše irituje. Ale znáte to: My dva a čas... (3,5 z dnešního pohledu mladicky nerozvážné, a zároveň sentimentání hvězdy – protože panta rhei – ale Nikita byla v době svého vzniku dosti podivuhodná a neobvyklá; v současnosti je pak dobrým filmem přitaženým za vlasy... jenže když máte krátký sestřih, lecos vám projde). ()

Mr.KarlAdler

K filmům Luca Bessona se dostávám pomalu. Povedenou Magickou hlubinu jsem viděl kdysi dávno. Před pár lety mi pod ruku příšel Leon, kde jsem si Bessonova netypického zabijáka jednoduše oblíbil. S Nikitou jsem váhal, možná i díky nepříliš přesvědčivě vyhlížejícímu seriálu, zbytečně dlouho. Takže chyba! Ten film je zvláštní, a to od začátku. O to víc emocionálně přesně na té vlně, která mi tolik vyhovuje. Brutální Nikita je typ filmu, který má rozhodně na víc, než co se může zdát podle názvu. Scény: s perem u výslechu, myší jako dárkem, rozhovor v supermarketu nebo závěrečný úsměv pana Karyo - tak na ty nezapomenu. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění

08.09.2009

Steven Soderbergh si asi umínil, že dotáhne do Hollywoodu co nejvíce holek z „jiných odvětví“. Zkusil to s pornohvězdou Sashou Grey v experimentálním The Girlfriend Experience, teď půjde divácky… (viac)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (viac)