Film ZABIJÁK režiséra Johna Badhama je věrným remakem úspěšného francouzského snímku "Brutální Nikita". Znovu se v něm setkáváme s osudem mladé punkerky (tentokrát se jmenuje Maggie), která je odsouzena za vraždu policisty k trestu smrti. Dostává ale ještě jednu šanci - bude žít, pokud začne pracovat pro vládu jako zabiják. Šaramantní Amanda ji promění v elegantní a velmi ženské stvoření, agent Bob zajišťuje její profesionální výcvik. Po absolvování speciálního kursu opouští Maggie středisko a začíná žít obyčejným životem - ale jen do chvíle, kdy přichází první "úkol"... Maggie poznává, že za svůj život a svobodu musí zaplatit až příliš vysokou cenu. (oficiálny text distribútora)

helloween93

Johna Badhama jsem vždy považoval za rutinéra, který nikdy převratný film nenatočil a v případě remaku Brutální Nikity tomu nebylo jinak. Příběh je věrnou kopií Bessonova originálu. Právě francouzský režisér spáchal s dalšími dvěma kolegy scénář. Tam, kde se scénář trochu odlišuje od původního snímku je to tragédie - celá epizoda s Viktorem čističem. Fondovou nemusím, stejně jako nesympatického Mulroneyho. Soundtrack od Zimmera byl ve srovnání s původním hudebním doprovodem Erica Serry docela jalový. Badham tímto filmem začal sérii 4 komerčně neúspěšných filmů - v roce 93 mu kromě Point of No Return propadl i Another Stakeout, následující rok Drop Zone se Snipesem a roku 1995 diváky nezaujal snímek Nick of Time s Deppem. Tuhle Nikitu si už určitě nezopakuji. 2* ()

papaguy

O dvě ligy horší, než francouzská verze. Nepřekonatelná atmosféra Bessonova filmu je ta tam. Ale i ta americká má nakonec něco do sebe. Plakát s Fondou mě pronásledoval celou pubertu, a teď, když jsem shlédnul film, kterého se týkal, jsem za to rád.:-) Fonda je takové ošklivé káčátko s jiskrou v oku. Možná není bůhvíjak fenomenální herečka, ale sexepíl se jí tedy upřít nedá. A role agresivní holky s bouchačkou (nebo spíš kanónem) v ruce jí padla jako ulitá. Po srandovním úvodu – přepadnutí obchodu smažkami (srandovním ve smyslu působící dojmem nějakého laciného tv-seriálu), přichází další část – přerod feťačky na disciplinovanou agentku – se kterou si dal Badham o něco více záležet, než Francouzi. Trošku otevřený konec naopak více vyznívá ve francouzské verzi, která není tak "happyendově" doslovně ukecaná, jako ta USA. Z Badhamova filmu jsou občas citít dozvuky osmdesátkového nevkusu (což je docela zajímavé na to, že jsme již v roce 1993) – v oblečení, účesech, hudbě... Také mi není moc jasné, proč se autoři namáhali s vlastní syntezátorovou hudbou aspirující na zlaté maliny, když tam mohli nechat celou dobu nechat znít nějaké reálné songy, které mají k příběhu vztah. V celkovém dojmu se mi i americká Nikita líbíla – ač o hodně méně, než francouzská z 1990. Holt ta látka má svou sílu a asi by to musel točit úplný břídil, aby z toho vzniklo něco nekoukatelného. ()

velkyvezir

Tohle není remake Bessonovy Nikity, toto je velmi nepovedená kopie Bessonova filmu a jen žasnu, že Harvey Keitel do tohoto filmu šel. Naprosto nechápu, proč byl tento film natočen, to nějak USA ušetřily na autorských právech či co? Tento film je opravdu otřesný a jednu hvězdičku dávám jen proto, že dodržuji pravidlo, že každý film stál tvůrce nějakou námahu a dát "odpad!" by nebylo fér. Zlatý Luc Besson! ()

Nepi

Předělávka původní Nikity od Luca Bessona, která však nedosahuje kvaliy původního snímku.Bridget Fonda sice působí jako zabiják věrohodně, ale původní Nikitě se nevyrovná.Jean Reno se mi líbil jako čistič Viktor také víc než ostřílený Harvey Keitel.Film se stal lehce nadprůměrnou předělávkou výborného filmu. ()

lennyd

Maggie (Bridget Fonda) se svými přáteli nemyslí na nic jiného, než jak a kde sehnat další dávku. Rozhodnou se vyloupit lékárnu - ale nepočítají s tím, že se majitel bude bránit, a že policie přijede tak brzy. V tratolišti krve končí několik policistů a ostatní lupiči mimo Maggie. Ta dostává od tajné služby nabídku, kterou nelze odmítnout. Buď se nechá vycvičit na speciální agentku, nebo ji čeká trest smrti. Po několika měsících opouští výcvikové středisko, krásná - ale velmi nebezpečná mladá dáma... Nikitu jsem znal vždycky jen z Bessonova originálu, a tento americký remake byl pro mne skryt pouze za výborným soundtrackem Hanse Zimmera v kombinaci s úžasnou Ninou Simone. A po letech jsem si řekl, že když už mám soundtrack dokonale naposlouchaný, že bych možná zvládl i vlastní film. A musím říct, že jsem nebyl nijak zklamaný - Bridget Fondové to v roli Nikity .. ehm pardon Maggie sekne, a Gabrial Byrne jako její šéf taky není vůbec špatný. Trochu mne jen zklamal příliš rychlý konec - když se to vezme kolem a dokola, tak Maggie ve své roli zvládla pouhé dvě akce (zato ale skvěle natočené - scéna v koupelně, lahůdka).. ()

• Pracovník pokojové služby v hotelu v New Orleans je režisér snímku John Badham. (Narcis)
  • Natáčelo se od 30. března do 22. června 1992. (BMW12)