Brutálna Nikita

• Česko Brutální Nikita (viac)
Kanada, (1997–2001), 70 h 13 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvorcovia:

Joel Surnow

Hudba:

Sean Callery

Peta Wilson, Don Francks, Eugene Robert Glazer, Roy Dupuis, Matthew Ferguson, Jennifer Finnigan, Alberta Watson, Roman Podhora, Ted Atherton, Josh Holliday (viac)

Kanadský seriál NIKITA nebo také LA FEMME NIKITA, na českých obrazovkách uvedený pod brutálně přeloženým názvem BRUTÁLNÍ NIKITA, vychází námětem ze stejnojmenného filmu Luca Bessona. Hlavní hrdinka (v podání půvabné australské herečky Pety Wilson) je obviněna z vraždy (na rozdíl od původního filmu neoprávněně) a poté se po fingované popravě ocitá uvnitř supertajné organizace, jejímž posláním je boj proti terorismu a teroristickým frakcím. Pro Nikitu se tak rozpoutává nelítostný boj o vlastní existenci uvnitř organizace, jejíž praktiky se často příliš neliší od praktik organizací, proti kterým bojuje.

Seriál má charakteristickou atmosféru, doplněnou zajímavým výběrem hudby od známých i méně známých interpretů. Po odvysílání všech čtyř řad sepsali fanoušci seriálu petici za jeho pokračování, která byla vyslyšena a seriál byl doplněn o zatím poslední osmidílnou pátou řadu. (Romla)

Hanee

Seriál máho mládí. Bude to znít asi divně, ale tohle považuju za jeden z nejromantičtějších seriálů vůbec. Michael a Nikita mají prostě úžasnou chemii. Protože skoro nikdy nemůžou být spolu, je tam o to větší přitažlivost. Občas se na tu brutalitu nedá koukat, ale stejně to stojí za to. Navíc ta hudba a móda. Koho by napadlo zkombinovat akční scénu s hudbou od Vangelis? Film od Bessona jsem neviděla a po tomhle ani nepotřebuju. ()

AlfaNumerO

Zase tak nízké hodnocení (45%) si seriál opravdu nezaslouží. Ve své době šlo o velice neotřelý námět, který oplýval poměrně kvalitním zpracováním a obsahoval několik zajímavých twistů. Je však pravdou, že úroveň a uvěřitelnost twistů obracejících vždy doposud nastavené dění v seriálu byla ke konci jeho největší slabinou. Tak či tak 75% bez pocitu provinilosti bez problému dám. ()

Han22

Pro mě dokonalá záležitost. V devadesátém osmém, kdy se vysílali akční seriály ve stylu "já hodnej polda, ty zlej terorista" přišla najednou bomba s našlapaným vizuální zpracováním, plná emocí, které z lidí doslova ždímala. Přišel seriál, kde ti "hodní" byli mnohem větší svině než většina soupeřů, kteří proti nim stáli a právě proto nad nimi vítězili. Byla báječné sledovat ženu, která ač nebyla naivní a hloupá, měla svoje ideály, svoje pravdila cti a fair play a jak jsou tyto její hodnoty stále více nabourávány nemilosrdnou Sekcí 1. Téměř každý díl sice končil dopadením zloducha, ale přitom zároveň nějakým způsobem špatně a někdo i tak, že člověk zůstal sedět s otevřenou pusou a říkal si to snad ne... Když si k tomu připočtu propracované hlavní postavy, skvělé vizuální zpracování, úžasné technické záležitosti (z nichž některé dnes pravda už působí poněku zastarale), schopnost vyjádřit většinu věcí pouhým pohledem, gestem, geniálně vybranou elektronickou hudbu a skvělé akce, nemůžu dát jinak než za pět. Pravda, později se přestalo bojovat proti terorismu a začaly spiklenecké zápletky ale Akta-X, ale mě to nevadilo, naopak! Pro mě větší bomba než nastavovaná kaše 24 hodin (každá série by vydala tak na jeden film) nebo srovnatelný Alias. EDIT: Po zkouknutí posledního dílu čtvrté série a následné páté řady musím hvězdičku sebrat. Na konci 4. řady se stane něco, co šmahem pošle do háje vývoj v předchozích třech sériích a pátá série, která se pokouší o kontinuální příběh plný zvratů je doslova utrpení sledovat. Z šestičlenné základní sestavy zbudou jen tři postavy a ty seriál neutáhnou... Takže seriál pro mě končí skvělým 4x21 - takhle měla Nikita skončit a byl bych spokojený. ()

Mikita

Seriál mého mládí, na který se nezapomíná. Rozpolcená Nikita Peta Wilson a chladný Michael Roy Dupuis, byli zvláštní a nezapomenutelný pár. Každý díl provázela mrazivá atmosféra a vy jste věděli, že se happy endu nikdy nedočkáte, přesto jste stále doufali a pozorovali Michaela, zda jeho sebekontrolou pronikne aspoň malý úsměv. Nebylo to dokonalé a nyní by to možná nemělo už své kouzle, ale ve své době to nabízelo pěknou muziku, zajímavé módní kreace Nikity (včetně suprových slunečních brýlí), netradiční atmosféru a zakázanou lásku. Není to vrchol kvality, 80% je za srdeční záležitost. ()

berg.12

Dal bych možná i o hvězdičku víc, zpočátku to byla vážně solidní seriálová podívaná. Ale s postupem času scénář přitvrzoval do podoby "všichni proti všem", "nikdo nic neví", "všechno je stejně jinak", že mi začaly být osudy zúčastněných úplně fuk a bylo by mi i jedno, kdyby se zjistilo, že Sekci řídí Medvídek Pú. ()

• Inspirací pro kostýmy v seriálu byla hlavně móda evropských filmů, klasické italské oblečení a umělecké kresby a fotografie. (spygirl)
  • Seriál se natáčel v kanadském Torontu a okolí. (spygirl)
  • V epizodě 2x18 „Off Profile“ hrála Céline Bonnier, dlouholetá přítelkyně Roye Dupuise (Michael). (spygirl)

Brutální Nikita se vrací

Brutální Nikita se vrací

23.02.2010

A tentokrát bude nejen krásná a smrtící, ale bude mít i dobré kung-fu. Maggie Q se sice narodila na Havaji (americkému otci a vietnamské matce), ale jméno si udělala v hongkongských filmech plných… (viac)