Mladá narkomanka Nikita (Anne Parillaud) ako jediná zo skupiny páchateľov prežije prepadnutie lekárne. Je zatknutá a odsúdená na doživotie, ale tajná služba jej dá ešte jednu šancu, ako sa tomuto osudu vyhnúť – pracovať pre vládu ako tajná agentka. V príbehu niekoľkých rokov Nikitu podrobia výcviku a premenia na dokonalý vraždiaci stroj, ktorý je pripravený vrátiť sa do života s novou identitou... (RTVS)

MrPierc

Ještě lepší než Leon. Ukázka nebezpečí ve velkých městech, kde se toulaji feťáci, je výborná. Skvěle prezentovaná drsná realita. ()

joker.george

Chápal jsem, že divokost a uvřeštěnost měly v příběhu svůj význam a dodávaly mu osobitý styl, ale stejně bych se raději obešel bez nich. Naštěstí fungovala akce a film se podobně jako Nikita vyvíjel, a začínal tak pomalu sbírat plusové body. Definitivní zlom potom nastal s příchodem Jeana Rena a konec se už povedl po všech směrech. ()

ad

Nikita měla u mě tu smůlu. že ve chvíli, kdy jsem si zamilovával Magickou hlubinu a především Leona mě tenhle film minul...a dnes už prostě nemůžu při vší úctě brát tuhle pohádku vážně... ale čistič Victor, který nikdy nenechává rozdělanou práci je vážně něco :) ()

tomtomtoma

Jistý půvab tomuto drsnému snímku nechybí, ale poetika maniakální psychózy a syrové tvrdosti života zvláštních bytostí, postavený nad běžný rámec okruhu bytí, nebývá pro mě potěšením. I těch několik málo expresivních explozí je pro mě hodně. I to tvrdohlavé lpění na nespoutané divokosti a náhlá proměna mávnutím kouzelného proutku mě neuspokojí. Jen tu následnou rozpolcenost a vnitřní tápání zdánlivě křehké bytosti oceňuji více než nadprůměrně. Divokost a maniakální touhu po krvi lze využít i pro státní účely. Hlavní postavou je Nikita (zajímavá Anne Parillaud). Nepoddajná divokost se proměňuje v nebezpečný šarm. Vraždění z popudu se mění na vraždy z nutnosti a úkolu. Až proměna v ženu a poznání romantiky citu lásky dávají první otázky. Nepoddajnost je zakořeněná, zůstává strach a z lásky se musí i opouštět. Důležitou postavou je cvičitel Bob (zajímavý Tchéky Karyo), platonicky zamilovaný do Nikity. A přesto je pro něj služba vlasti na prvním místě. Marco (sympatický Jean-Hugues Anglade) je pro Nikitu nadějí v novém životě, ale co je to platné? Z dalších rolí: zasvěcovatelka do tajů ženskosti Amande (Jeanne Moreau), čistič nepřehledných situací Victor (stylový Jean Reno), Nikitin maniakální milenec Rico (Marc Duret), psychopatický rozbíječ Zap (Alain Lathière), či doběhnutý atašé nejmenované ambasády s blízkou nám řečí (Jean Bouise). Je to svižné, jsou zde slovní bonmoty a klišé, je to stále moderní, má to svého osobitého ducha a látka se dočkala i dalšího zpracování. Tak si to užijte! ()

C0r0ner

Ani moje druhé setkání s raným Bessonem nedopadlo zrovna dobře (a to jsem vypnul Magickou hlubinu, která se nebezpečně blížila odpadu). Nuda, protkaná sem tam nějakým zajímavým momentem, který byl ale obalen spoustami minut úplného ničeho. Americký seriál mě minul, ale možná by se mi líbil víc než tohle. 50% ()

spygirl

„My name is Nikitaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!" :-) První půlka filmu – 40% (k afektovaným husám mám až averzi), druhá půlka – 80% (nádherná atmosféra, Viktor Čistič, sympatický Marco a klidnější Nikita). Takže mi to vychází na pěkný průměr. Jen nechápu to věčné srovnávání a zatracování kanadského seriálu z roku 1997. Vždyť ten si jde po vlastní ose a má zcela odlišnou atmosféru. Mně osobně je bližší kanadská Nikita. Ovšem pokud chcete až tak moc porovnávat, pusťte si laskavě verzi Nikity z roku 2010, ta teprv dělá tomuto jménu pořádnou OSTUDU! --- Btw. když je tento film tak dobrý, tak PROČ ho má v oblíbených POUZE 74 lidí??? Zdá se mi, že to dobré hodnocení je jen taková póza. Je to přece od Luca Bessona, ale kanadskému seriálu dáme odpad, protože se nechceme ztrapnit před ostatními... tohle mi na csfd fakt vadí, lidé by měli hodnotit podle sebe, ne podle toho, jak hodnotí první dvacítka nejoblíbenějších uživatelů, jejíž hodnocení a komentáře se nám chtě nechtě cpou do popředí. Někdy mám pocit, že to tady tak funguje. ()

zette

Pohadka pro dospele a pro me celkem velke zklamani, s Leonem se tento film nemuze absolutne rovnat. Nejsilnejsi strankou filmu je vyborna rezie, scenar podprumerny a Anne Parillaud mi taky moc nesedla. Myslim, ze tento film ma vysoke hodnoceni hlavne diky nostalgii. ()

emo

Skvelý thriller, ktorým sa Besson skutočne presadil. Herecké výkony Parrillaudovej a Karya sú nezabudnuteľné! Réžia je ešte relatívne umiernená a najsilnejšími časťami nie sú akcie, ale dialógy a citové scény. ()

mortak

Manon Lescaut moderního věku. Zatímco kdysi žena-dítě přelétavě sváděla muže dle potřeb a rozmaru, dnes má v ruce zbraň, plní úkoly a doufá ve spásu. Štafetu ji předá Jeanne Moreau (Vy jste byla kdysi na mém místě), protože v tomto filmu nejde o děj, ale o ŽENU. Zápletka je totiž tak praštěná - ta supertajná organizace předčí v neefektivnosti i EU (řídí se totiž stejným heslem: proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, a chová se jako slon v porcelánu: vše roztřískat a pozabíjet), že ji nikdo nemůže brát vážně. Nehledě na závěr, protože jestli toto je výsledek nekolikaletého výcviku, tak strýček Bob patří do blázince. Jenže o to tady nejde - Besson se snaží vytvořit "femme moderne" a úspěch filmu ukazuje, že se mu to podařilo. I když Viktor Nettoyeur má delší životnost... ()

campix

Luc Besson je bezpochyby velmi rozporuplným režisérem. Všechny jeho filmy nemohou sednout každému a já jsem tedy Brutální Nikitou ve srovnání například s Leonem nebo Pátým Elementem celkem dost zklamán. První polovina je naprosto tragická. A ukazuje podle mě spíše Nikitinu demenci nežli její brutalitu a nekompromisnost. Když se do hlavní role dostává Nikitin trénink přichází asi ta nejlepší část filmu, ale jinak zklamání a nic víc než v mezích povedená žánrovka se z Brutální Nikity nevyklubala. Kultovní počin už vůbec ne. ()

majo25

Film so známym názvom, z ktorého kedysi vyšiel aj seriál, avšak s blonckou. Áno, Bessonov rukopis je tu citeľný, a aj keby nebol, Jean Reno sa o to postará. Bohužiaľ film dopláca na prílišné množstvo nelogizmov a skratkovitosť, ktoré mne ako divákovi je priam nemožné preklenúť. Všetko, každá akcia, išli až príliš jednoducho, bez akéhokoľvek vyšetrovania, bez akéhokoľvek vysvetlovania či aspoň odozvy. Neviem ako druhí, ale mne tá strapatá a urevaná vychrtlina v hl. úlohe išla od začiatku na nervy a naivne som dúfal, aby ju už konečne niekto odbachol...nestalo sa. Ani záver do stratena (koniec ala lusknutie prsta) tomu nepridal. Jediné, čo spĺňalo prísnejšie kritéria bola akcia a čistič Reno v trochu komediálnej polohe. Ťažko povedať či je to sklamanie, tak trochu som z takéhoto námetu asi aj očakával. ()

dr.fish

Viděl jsem jako první tu americkou verzi, takže jsem opět čekal akci. Dočkal jsem se romantického filmu, naprosto něčeho jiného. Nedokázal jsem dostatečně přehodit výhybku, takže jsem to úplně neskousl, ale v každém případě jsem tento kult konečně viděl. 60% ()

MJMilan

Nikita, Marie, Josephine to vše je kdysi nezbedná dívka dnes agentka, kterou "zachránili před doživotním křeslem tak, že ji prohlásili za mrtvou a dali jí novou identitu. To ovšem není nic jednoduchého. Ze zvířete udělají akorát jiné kultivované zvíře, které zabíjí lidi na zakázku. Pod touto slupkou se ovšem skrývá i zranitelná žena, která potřebuje lásku. ()

okkac

Stejně jako Leon není tohle akční film (to málo akce je ale výborných), ale propracovaná studie zabijáka, ke kterému si divák hledá cestu stejnou měrou, jakou si ji Nikita hledá sama k sobě. P.S. Připojuji se k pochvale Viktora Čističe. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění

08.09.2009

Steven Soderbergh si asi umínil, že dotáhne do Hollywoodu co nejvíce holek z „jiných odvětví“. Zkusil to s pornohvězdou Sashou Grey v experimentálním The Girlfriend Experience, teď půjde divácky… (viac)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (viac)