Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

Lacike

Film v ktorom Luc Besson dotiahol svoj režijný štýl k dokonalosti. Pôvodne ho natočil len ako výplň kým čakal na schválenie rozpočtu pre vysnívaný projekt Piaty Element a nakoniec trumfol všetky svoje filmy a nikdy predtým ani potom nič tak dokonalé nenatočil. Jean Reno bohužiaľ predviedol natoľko dokonalý výkon v úlohe málovravného drsného zabijaka až sa v tejto škatuľke nadobro zabetónoval. Natalie Portman urobila z miliónov ľudí pedofilov (našťastie som bol v jej veku, takže to je v mojom prípade v poriadku). Gary Oldman predviedol najhrôzostrašnejšieho záporáka, Eric Serra zložil najlepší soundtrack. Proste sa neviem nabažiť tých šťastných chvíľ, ktoré Leon po dlhej dobe zažíva, kým príde neodvratný záver. Režisérska verzia je fakt oveľa lepšia. ()

Genero

Kdyby Luc nebyl srab, natočil by původně zamýšlenou verzi scénáře, nechal Leona klátit dvanáctiletou Matyldu a dostal by za svůj v žánru novátorský přístup klepeta. My bychom se tak nedočkali takových filmových klenotů jako Johana s Chlupatejma Nohama nebo Artur a Pičičmundové. On tak prozíravě neučinil a natočil mírně nadstandardní krimošku s neobvyklou ústřední dvojicí. Nenudil jsem se, ale z filmu mi v hlavě utkvělo pouze zjištění, že Natálii od dvanácti nenarostla prsa ani o půl čísla. ()

Gary

Zúžené chodby Arbogastových objektivů a táhlé tóny hudby Erica Serry napomáhají příběhu tří postav. Mladé dívky, hodného nájemného vraha a zkorumpovaného policajta. Mistrovský film Luca Bessona s výborným scénářem a geniálním zfetovaným záporákem Stansfieldem v podání Garyho Oldmana! ()

PROROK14

Dobrý film...dokonca veľmi dobrý film..Asi najlepší s Jean Renom čo som videl. Právom si myslím že má také vysoké hodnotenie. Nie je to len tupý akčňák ale má to niečo do seba. ()

BoPo

Je tu zrejme najlepšie zahraná náctiletá postava v histórii filmu v podaní Natalie Portman. Gary Oldman zahral nevypočitateľnosť zfetovaného mozgu viac než presvedčivo a "detská" neohrabanosť v podaní veľkého nosáča všetko tak nejako korunuje. Odporúčam režisérsku verziu, ktorá nedodáva zvyčajné mierne predĺžené scény, ale úplne nové momenty týkajúce sa predovšetkým výcviku Mathildy. Film je dostatočne naplnený akčnými scénami, chémia medzi malou a veľkým funguje na výbornú, ale dejovo to nie je žiadna hitparáda. Je tu však už spomínaná nadstavba v podobe ťažko zabudnuteľných postáv. Dokonalý príklad, kedy film na papieri neprekračuje 2*, ale vďaka hercom sa z toho vytrieska niečo, čo ani po 20 rokoch nestráca na pútavosti. ()

slatkac

Leon je pro mě takový naučný film. Zatímco vás Jean Reno naučí efektivně se polít mlíkem, Natalie Portman vás naučí sázet kytky. ()

BrooksW.Here

"Do you 'clean' anyone?" "No women, no kids, that's the rules." Od Luca Bessona som toho zatiaľ ešte veľa nevidel (dokopy možno 5 filmov), takže som úplne nevedel, čo by som mal od Leona očakávať. A to, čo som včera videl bolo niečo geniálne... Film o čističovi s oddanosťou pre svoju prácu, ale aj s veľkým srdcom ma naozaj dostal... Všetko tu dáva zmysel a perfektne to do seba zapadá (napríklad to, prečo Leon každý deň cvičí brušáky a aj rozuzlenie, ktoré prišlo o niečo neskôr ma veľmi pobavilo) a ani na chvíľu som sa pri tomto filme nenudil, jednoducho nemá ani jedno slabšie miesto. Už od emotívneho úvodu, cez zaškolenie malej Mathildy až po dokonalý záver je radosť sa na tento film pozerať. Ten koniec bol excelentný, z počiatku som bol veľmi smutný, ale po chvíli som si uvedomil, že to vlastne ani nemohlo dopadnúť lepšie, takže v konečnom dôsledku som mal z tohto filmu naozaj dobrý pocit... Jean Reno s Natalie Portman boli do svojich úloh vybratí úplne geniálne, skvelo do celého filmu pasujú a s istotou spolu vytvárajú nezabudnuteľné duo, ktoré sa podľa mňa vrylo do pamäti obrovskému množstvu divákov po celom svete. V tesnom závese za nimi je aj Gary Oldman ako jeden z najhnusnejších záporákov, akých som kedy videl a svojim výkonom ma presvedčil o tom, že si naozaj zaslúži miesto medzi mojimi obľúbenými hercami... Hudobný podmas bol veľmi silný a kamera ešte silnejšia (teda hlavne v záverečnej scéne). Všimol som si, že už tu píšem iba úplne očividné samozrejmosti, takže to skúsim nejako rozumne uzavrieť. Leon je film, ktorý budem mať ešte dlho pred očami, nerozumiem, že sa nájde niekto, kto tomuto filmu dal menej ako 4 hviezdy... Podľa mňa je Leon po všetkých stránkach dokonalý, nemôžem dať inak ako 10/10, jednoducho si to zaslúži... To by bolo za mňa asi všetko. "The rifle is the first weapon you learn how to use, because it lets you keep your distance from the client. The closer you get to being a pro, the closer you can get to the client. The knife, for example, is the last thing you learn." ()

murakamigirl

To ráno je stelesnenou katastrofou jednej rodiny. Bežného typu rodiny, kde niekto sa znáša s niekým, ale nik s každým. Teda, v skutočnosti to ráno sa javí katastrofické len nám, pre rodinu je to iba ďalšie hlučné ráno. Besson chaosom v byte a neporozumením popri predstavení jej členov predpovedá nadchádzajúcu šialenú kataklizmu- a to nielen atmosférou, ale dokonca i priamou narážkou: zdanlivo nevinná veta "Tady bude uklizeno!", ktorú prenesie rozčúlený otec rodiny nad bordelom v byte..... Už prvá akčná sekvencia je plná nenormálneho napätia, úžasne sugestívna i cool. Nasledujúca je potom ešte pôsobivejšia: sakramentsky atmosférický príchod mužov na scénu, brilantné rozvrhnutie masakru, srdce hľadajte v krku, a nakoniec nás Besson stihne ešte aj nenásilne, úprimne dojať (Mathilda klopajúca na dvere). Srdce hľadajte v krku..... Besson veľmi dobre odľahčuje krvavé vyčíňanie a až po záverečné Renovo vyznanie ukážkovo narába s prejavmi emócií. Vo finále si ale neodpustí štedrú dávku pátosu a sentimentu- v jednej vete ich zrazu máme akosi priveľa, ani sám Reno sa s tým nevie vysporiadať (nepresvedčivý!)..... Fantastická muzika a dnes už kultová dvojka Reno- Portman. Renovi tento typ charakteru proste sekne. Ohromujúca Natalie mu však dáva na frak. Moje výhrady sa dotýkajú iba scenára: Stansfield vyzerá vo svojom obleku skôr alcaponovsky, avšak mafiánom nie je (práve naopak); Leon nevie čítať; štýlový nárez rozochvievajúci struny nervov vybuchne vo finále v čisto efektnú assassin show bez najmenšieho zreteľa na pravdepodobnosť: Leon vybabre so 400- nohým tímom privolaným na jeho likvidáciu a vyviazne len s pár škrabnutiami... No potom príde Bessonov scenáristický tromf: spoľahne sa na iróniu a náhodu (či fatálnosť, ak niektorí chcete) a nechá Leonovu púť vyvrcholiť skutočne dychberúco i v rámci medzí originálne. Mimo réžie a legendárneho tria Reno- Portman- Oldman mám na Leonovi najradšej božskú štylizáciu postáv: Leon, Mathilda, Stansfield (títo predovšetkým). Čo dodať, JEDINEČNÝ akčný SKVOST. So stálym miestom v mojej TOP 20. S dopytom po mlieku u teenagerov sa odvtedy museli diať veci.....:) 90% ()

adamo_znk

Leon mě hooodně dlouho míjel, i přesto že jsem dopředu tušil, že se mi film bude hodně líbit, k Bessonově majstrštychu jsem se dostal až skoro dvacet let po premiéře. Čekal jsem dlouho, a ne marně ... film je to totiž skutečně užasnej. Taková v podstatě romantická gangsterka, s exkluzivnim padouchem, dvanáctiletou femme fatale Portmankou, která byla zralá na Oskara už tehdy, a Leonem, co spí v sedě a pije jenom mlíko. Boží ! ()

Ouwen

Asi začnu chlastat mléko :-) výborný film. Taková příručka, respektivě návod pro to, jak se stát profi zabijákem. Na můj vkus malinko absurdní. Profi zabiják s dobrým srdcem neumí psát, číst a spát v posteli a do jeho života vnikne dvanáctiletá dívka, jež oplývá nesmírnou filozofií na svůj věk a vznikne mezi nimi obří láska. Tolik naivní a roztomilé! A rozhodně se nejedná o akční, kriminální film o přímočaré pomstě. Bez škatulky, všežánrové, pestré a bohaté. Takový je Leon. Donutí divákovi vytryskat slzy z očí, pobavit ho svými zvyky a komediálními prvky a lisovat ho v napětí při brutálních akčních scénách. Režie sebejistá, scénář čerpá z šíleného námětu, proto Besson servíruje veškeré prvky bez zbytečných mantinelů a překrucuje za pochodu očekávání nic netušícího diváka. Hudba hraje po celý film, je přizpůsobena snímku, takže Eric Serra tasí více žánrů. No a pak tu je Jean Reno, jehož výrazy, sekaná mluva a neomylná profesionalita v roli zabijáka utáhne celý film. Sekunduje mu dost sympatická Portman, která dívku hraje unáhleně, odvázaně, bláznivě a neustále jí slzí zrak. A samozřejmě jeden z nejlepších záporáků Gary Oldman, nadává, zabijí lidi, žere "bonbónky" a v obleku vypadá neskutečně stylově a velmi mne bavil Danny Aiello, jakožto "otec" Leona, který aj vtipně hlásá. Potěší i minimalistické prostředí, samozřejmě zvyky Leona (péče o kytku, samé mléko, chrápačky v křesle..) a hlavně působí dost nenápadně, což ho dělá uvěřitelnějšího. Najde se zde několik větších přestřelek, nějaké maličkosti, jedna obří na konci a na začátku stealth akce. Bavil jsem se královsky, jen to nadšení malinko ve středu filmu opadlo a viděl jsem prostě lepší filmy, tenhle mi tolik osobní nebyl - konec však ve mne vyvolal nějaké ty emoce. Nejlepší scénka z filmu pro mne je, kdy Leon se smaží v kině a nadšeně sleduje film. Viděna director's cut. Nenudil jsem se ani jednou. 8/10 ()

JohnCZ

Hodně netradiční gangsterka, která nastartovala kariéru Natalii Portman. Jeana Reno vidím rád v jakémkoli filmu a ani tady nezklamal - ten jeho smutnej pohled se do role Léona nesmírně hodil. Ultimátní gangsterka to sice není, ale jako celek se to ultimátnu velice blížilo - zejména díky skvěle napsaným dialogům a perfektním hereckým výkonům. Nenapadlo by mě, že umí Gary Oldman zahrát až takhle přirozeně takový hovado. ()

M.Macho

Už v postavě Victora Čističe z Nikity bylo něco sympatického - podivný trouba v dlouhém kabátě s čepka naraženou na lysině, s černými kulatými slunečními brýlemi a velkým kufrem. Leon je velice podobný - vysoký outsider s profesionálním zaměřením je jak roztomilou postavičkou, tak ostrým profesionálem. Herecky naprosto excelentní obsazení v zásobníku se skvělou akcí a duchapřítomnou, jemnou a citlivou psychologií kuje velice ostrý náboj. Myslím, že Bessonův nejlepší film... ()

corpsy

Luc Besson natočil film, ktorý má úžasný náboj. Jean Reno tu hraje svoju životnú rolu a podľa mňa sa už ani Natalie Portman k žiadnej lepšej úlohe nedostala. No a Gary Oldman je ten najdokonalejší skorumpovaný hajzel aký sa len zahrať dá. Dojímavý záver je krásnym vyvrcholením tohto vynikajúceho akčného snímku. ()

Marek1991

Pre mňa to bol priemerný film. Dosť ma nudil, tie dialógy ma nezaujali. Nemienim tu teraz ospravedlňovať všetko, čo a prečo, možno o niečo prichádzam, keďže väčšina to tu hodnotí ako megaúspešný film, ktorý ich chytil za srdce. Oceňujem Natalie Portman, lebo v tak mladom veku, podať taký výkon, tak to je na Oscara, či iné ocenenie. Jean Reno ma nikdy veľmi nebral. Celkom ma zaujali scény ako prestrelka, keď bola postava Jeana Rena zavesená nad dverami, následný únik z miesta činu, či ako dievčatko Matilda očarovalo svojím zjavom starnúceho zabijáka Leona, ktorý jej odkázal aj peniaze, oceňujem aj popis polície, či to ako Matilda povedala až neuveriteľnú pravdu tej pani v škole, ktorá jej to typicky neuverila. Záverečná skladba je jedna z mojich najobľúbenejších. Inak to bolo nudné a hlbší zmysel som v tom nenašiel, lebo nemám pocit, že by to dievčatko, čo prežilo také hrôzy pochopilo, čo je správne a čo zlé, či že by sa polepšil aj samotný Leon alebo bola vykonaná spravodlivosť na polícii, čiže by som to mohol brať skôr ako realitu dneška, lebo sa nič nevyriešilo, iba sme zas zažili neobyčajný príbeh a pre dám aspoň 3 hviezdičky. ()

zablaga

Filmy, ktoré pre mňa znamenajú veľa by som svojím komentárom iba pokazila. Ale napriek tomu ho píšem, aby som vám zdelila, ako veľmi ho mám rada, takže. veľmi. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)