Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

Xeelee

Dvanáctiletá holčička si objedná vraždu policistů, kteří chladnokrevně vyvraždili její nevlastní rodinu. Proč ne. To, že je chladnokrevně postříleli jí ani tak nevadilo, ale čtyřletého brášku měla ráda. To Oldman opravdu přehnal. Hudba, kterou složil Eric Serra, je v mnoha směrech podobná té z o tři roky staršího Pátého elementu. V obou případech naprosto vynikající. ()

SOLOM.

Souhlasím s názory, že Luc Besson si napsal a posléze i sám natočil velmi kvalitní film, který stojí nejen na zajímavém příběhu, ale i charakteristice obou nejdůležitějších postav. Našlo by se tam sice několik malých otazníků, nebo spíš vykřičníků, ale jinak to byla slušná jízda. Kriminální drama s vynikajícími hereckými výkony - Jean Reno to je záruka kvality sama o sobě a velmi mě překvapila i v té době začínající Natalie Portman, ze které se postupem času vyklubala vskutku dobrá herečka. No dobrý start měla holka jedna. ()

Havenohome

Láska na celý život. Stalo sa to takto. Mám 11 rokov a už týždeň sledujem na ČT upútavku na film so zabijakom v čiernych lenonkách. V sobotu uprosím mamu, aby som nemusel ísť spať a po desiatej hodine sa zakempujem pred našou SELENOU, prepnem štvrtý červený svietiaci gombík zľava, kde máme naladenú ČT1 a "mše svatá" začína. Kamera letí ponad stromy, do mesta, do Malej Itálie až ku stolu, kde dostáva Leon svoj ďalší job. Tento film o vykorenenom týpkovi, čo kedysi miloval jednu ženu, je geniálny. Povie vám to už prvý záber, v ktorom je najdôležitejšie čo? Stromy. A aký je posledný záber? Matilda sadí kvet v parku, odjazd pomedzi koruny stromov. "Tady nám bude dobře Leone." Podobnú a rovnako silnú analógiu medzi začiatkom a koncom nájdeme už asi len v Sladkom živote s jeho metaforou nemožnosti porozumenia. Po zhliadnutí tohto filmu som už nikdy nešiel na žiadny karneval za indiána. ()

SLOTH

dobre mile dojemne uzasne zábery (vsimete si ze luc umí delat nádherne zabery v uzkych chodbach je to asi jeho tajna zbran jak tady tak v angel-e) ()

Dharter

Tenhle film je u mnohých kultem, u mě však ne. Vysvětlím. Nebýt té scény se zloději a práce se střihem v této scéně, šel bych s hodnocením níž. Co se týče Natalie Portman, tak její výkon ač byl proveden v době silné regulace FCC (dnes jsou povolnější, viz Kick-Ass), byl značně umělý a nevěřil jsem ji ani to, že má žvýkačku v ústech. A dlouho jsem se nepobavil tak, jako když jsem Mathildu viděl jak střílne na bod b, z hodně vyvýšeného místa a, ovšem vzdáleného tři km. A ještě navíc krytého stromy Central Parku. Jednu hvězdičku tedy dolů za Natalii, druhou dolů za propagaci hebefilie, která je na vyšší úrovni propagována ve výše zmíněném filmu Kick-Ass. _ _ _ Scénář měl původně obsahovat scény, jak se Mathilda svléká do naha, anebo jak používá ostré nábojnice, či jak vyžaduje zapojení jazyka při polibku. Taky měla to být ona, kdo se sebevražedně odpálil. Tohle vše ve filmu mělo být, kdyby do toho nekecala sionistická FCC. _ _ _ V době natáčení tohoto filmu, bylo Natalii Portman 13 let, ne 11, jak se můžete dočíst na pofidérních místech Internetu. ✔ ()

veru_needy

Vynikající film, který nabídne hodně osobitý příběh, jenž neustále graduje, až se dostává do emocemi nabitého závěru, který vás zaručeně dostane. Leon se živí jako tzv. čistič, ale stále v sobě ukrývá lidskost, což se ukáže ve chvíli, kdy do jeho života vstoupí dívka jménem Mathilda. Velmi mladá začínající Natalie Portman prokázala, že má herecký talent. Reno a Portman ztvárnili dvojici, která se hodně těžko bude překonávat. Chemie mezi nimi prostě funguje každou vteřinou ať se děje co se děje. A když se proti nim postaví Gary Oldman, vzniká z toho hotový filmový koncert. Jedním dechem; výborný snímek o nájemném zabijákovi, který pije mléko, stará se o svou kytku a osiřelou dívku Mathildu. Besson chtěl být originální, a bezesporu byl. - "Don't talk like that about pigs. They're usually nicer than people." ()

Necrotongue

Dnes jsem se vrátil v čase skoro o třicet let, abych si připomněl dobu, kdy Luc Besson psal skvělé scénáře a ty pak přetvářel v parádní filmy. Tohle nebyl jen běžný akční thriller, bylo to taky velmi zajímavé drama o poněkud autistickém profesionálním zabijákovi a jeho předpubertální skoro učednici a já jsem si to znovu užil jako před lety. Pokud jde o mě, šlo o jednoznačně nejlepší roli Natalie Portman a o jednu z nejlepších rolí Jeana Rena. Jeanovi Reno tito narušení čističi dokonale seděli úplně stejně jako Garymu Oldmanovi jeho psychopati, možná jim seděli až příliš, protože je to oba tak nějak zaškatulkovalo. Pravda, příběh sice nebyl zrovna tréninkem pro posílení mozkových funkcí, ale bez mučení přiznávám, že mi to bylo úplně jedno, protože mě ústřední, silně nesourodá dvojice velmi bavila a své určitě sehrála i určitá nostalgie. / Poučení: Nejlepšímu příteli věnuj nejlepší péči. ()

Bauer

Další film ke kterému jsem se dostal náhodou a jsem moc rád že jsem ho viděl.Herecký výkony jsou super.... prostě dokonalý a genialní film. ()

becki_tu

Film, který je po všech stránkách asi dokonalý. Počínaje hereckým obsazením, které si jen málokdo umí představit bez trojice Reno - Portman - Oldman, přes nádherný hudební doprovod a neposlední řadě bych neměl zapomenout na tvůrce tohoto kultu - francouzského mága a precizního režiséra v jedné osobě - Luca Bessona. Dál bych asi zase jen chválil, takže to zkrátím. Zkrátka nemůžu skrývat své nadšení. Jen dodám, že jsem měl tu čest vidět hned napoprvé director's cut a hned si zjistím, co jsem vlastně viděl "navíc". ()

duklak2

Konečně mám Leona na mém harddisku. Po tolika reprízách na ČT a já ho ani jednou neviděl. Styděl jsem se za to. A je to tady. V kalendáři se píše 14. 11. 2008 a já mám důvod ke dvěma oslavám. Jedné menší a to, že jsem zde registrován přesně 5 měsíců a druhé velkolepé, která by si zasloužila přípitek vychlazeným šampaňským. Leon je moje 1000. hodnocení!!! Týden jsem vás lákal na mé hlavní stránce, že si budu vybírat film, který toto ojedinělé hodnocení získá. Musím se přiznat, že rozhodování, jaký snímek to bude, nebylo vůbec jednoduché a moc jsem přemýšlel. Rozmýšlel jsem se mezi snímky Vzpomínky na Afriku, Apokalypsa, Lovec jelenů a Leonem. Nakonec to vyhrál poslední jmenovaný. A nelituji. Ani nevíte jak jsem rád, že mě Jean Reno opět nezklamal a já si ho velmi cením a považuji ho za mého nejoblíbenějšího zahraničního herce. Film má vynikající začátek. Hned nabírá strhující temto. Dvojka Reno s Portman působí velmi věrohodně. Jako otec s dcerou. Příběh je tak promyšlený, že jsem takový už dlouho u žádného filmu nezažil. Představte si 13letou holku, které vyvraždí celou rodinu a ona zazvoní na dveře největšího zabijáka v okolí, který je tak trochu zaostalý. Neumí psát, číst, počítat. Ale mušku má přesnou a zbraně ovládá dokonale. Jeho oblíbeným nápojem je mléko. No a mladá holka po něm chce, aby ji naučil "čistit". Leon se tedy rozhodne, že ji přání splní. Leon dokáže, že není bezcitný a malou holku si zamiluje. Ona mu za to pere, uklízí a dokonce předvede i trochu dětského striptýzu:-). Společně se tedy vydávají za dobrodružstvím, aby Mathilda pomstila smrt svého mladšího bratra, kterého měla velmi ráda. Váhal jsem nad hodnocením. Nedávám moc často pět hvězd. Pořád mi vycházelo 4 a půl, protože film má sice vynikající začátek, ale střed je slabší a konec s velmi překvapivým vyvrcholením je dobrý. Takže když jsem to tak sečítal a násobil:-), vycházelo mi 87%, ale na druhou stranu je to přeci moje 1000 hodnocení a za to má půl hvězdičky, takže výsledek je plné hodnocení. Jestli se najde někdo, kdo tento film neviděl, tak mu ho hned doporučuji, aby si ho sehnal, poněvadž herecké výkony, hudba, kamera a trochu i ty efekty jsou opravdu výborné. A když si vezmete 13letou Portman jak to zahrála, tak musíte na konci tleskat. Jasná 5 s hvězdičkou:-). A já si jdu dát mléko. ()

Earl_23

Příběh je moc dobrý, to je jasné asi nám všem, ale co je skutečně dokonalé, je režie! Opravdu úžasný zážitek pro diváka, pravděpodobně jeden z nejlépe natočených filmů všech dob. Ruku v ruce s tím jde kamera a v neposlední řadě i skvělé výkony herců. Natalie už tehdy ukázala, že by z ní jednou mohla být paní herečka. Jen bych opravdu neřekl, že jí tehdy bylo 13. ()

JASON_X

Která perverzní duše by si nezamilovala postavu čističe Victora z Bessonova La Femme Nikita, že? Nostalgicky vzpomínám, kolik radostné zábavy mně a mým kamarádům kdysi dávno Victor poskytl, a jak jsem ve své mladické fantazii rozvíjel hypotézy, co třeba Victor dělá když je sám doma, jaký má asi vnitřní i vnější osobní život, a jak mě mrzelo, že v Nikitě nedostal víc prostoru. Proto jsem někdy v pětadevadesátém zajásal, když se mi doneslo že v kinech běží film, jehož je Jean Reno opět coby čistič hlavním hrdinou. Mé nadšení ale v sále rychle opadlo - lhostejno, že se Victor jmenoval Leon, ale že tak epesně vyšinutého psychopata Besson přetransformoval na oligofrenního blba a přitroublého dobráka, který si hraje s malýma holkama, mě hluboce ranilo. A dodnes se můj negativní dojem z filmu nezměnil - středněproudá slabomyslná limonáda s nesnesitelně afektovanou a "dospělou" malou Natalií Portmanovou (a za některé scény by měl dnes Besson asi na triku žalobu za pedofilii, nebo aspoň nařčení z ní). Film Leon chápu jako úlitbu originálního evropského tvůrce americko-idiotskému publiku a jako komerční kšeft pro prachy. A jako reklamu na mlíko. A navíc jsem dnes při jeho sledování, jsa s přibývajícími léty citlivějším, mučen i takovými drobnostmi, jako je slizká cajdákovitá hudba. Ovšem jeden klad (kromě Oldmanových vtipných kreací při polykání bobulí) na filmu vidím - potvrdila se mi moje dávná domněnka, že VE VOLNÉM ČASE ČISTIČ SEDÍ V ČERNÝCH BRÝLÍCH VE SVÉM TMAVÉM BYTĚ V KŘESLE A ČEKÁ NA TELEFON. A to je v kostce jeho vnitřní i vnější osobní život! :-) ()

mm13

Na rozdiel od Le grand bleu, kde režisérsky zostrih od základu prekopáva, mení náladu a vo finále prehlbuje zážitok zo zrazu úplne iného filmu, tento Director's cut iba umocňuje prázdnotu pokusu o akési "lolitkovské" hranie si na cool thriller. Pri kino verzii je šanca domýšľať si a dotvárať, pridané scény kričia jedno veľké - NIČ! ()

luka4615

Leon zaujme již od samotného začátku svou postupně gradující atmosférou, jejíž příchuť je po prvním hutném dialogu a precizně soustružené akci víc než návyková. Režisér Luc Besson do středu všeho dění vložil dvě velmi nesourodé postavy, jenž se postupem času učí jeden od druhého a snaží si porozumět. Právě tento atribut je jakýmsi katalyzátorem téměř všech emocí, které jsou na stopáži čítající 133 minut postupně rozplétány a vygradovány do nervydrásajícího finále. Samozřejmě zde musím zmínit i perfektní herecké výkony Jeana Rena, Natalie Portman a Garyho Oldmana, které snímek Leon povznášejí na vysoký piedestal nejlepších filmů všech dob. Tohle je totiž jeden z těch filmů, který prostě musíme vidět a zažít. Výborná práce! PS: Ano, i když jsem Leona viděl poprvé již před téměř deseti lety, tak nějak jsem ho pořád zapomínal ohodnotit a něco k němu napsat. Je mi vážně stydno. „You're not going to lose me. You've given me a taste for life. I wanna be happy. Sleep in a bed, have roots. And you'll never be alone again, Mathilda. Please, go now, baby, go. Calm down, I'll meet you at Tony's in an hour, I love you, now go, go now.“ ()

Morholt

Tenhle lehce lyrický akční příběh je po všech stránkách dokonalý - od herců přes režii až po kameru. Jean Reno je prostě nejlepším čističem všech dob, stejně jako Gary Oldman psychopat, a třináctiletá Natalie Portman podala neskutečný výkon. Prostě paráda. ()

Handle

Filmařsky vynikající - výborná režie, kamera, střih. Pár geniálně natočených scén (střelba na běžce, akční scény apod.) a herecky výborné (hlavně malá Natálka). Příběhově taktéž pěkné - nenudil jsem se, bavilo mě to a vtáhlo mě to do děje, ovšem na 5* to není, i když by mohlo. K plnému hodnocení mně chybělo ještě více emocí a jasně zvolený směr, kterým Leon půjde. Akční krimi vs. vztah mezi Leonem a Mathildou vs. drama. Na jeden film toho na mě bylo trochu moc. Ovšem rozhodně nadprůměrný film, který se nezařadí mezi tuctové filmy na které se zapomene. 80%. ()

ScarPoul

Pomaly vojdem do jedného amerického baru. Ani som sa nepozrel ako sa volá. Skrátka som bol len smädný a tak som vstúpil. Bol štvrtok. Ako som prechádzal k pultu minul som stôl kde sa na stoličke neposedne sedelo dievča ktoré sa nepatrne ponášalo na Natalie Portman. Neviem prečo ale nevidel som na tom nič zvláštne. Prejde k baru kde mi barman dá pravú chladenú americkú Coca-colu. Pekne sa mu Poďakujem. Za pultom sú dvere s ktorých vychádza muž s bradou a čiernymi slnečnými okuliarmi a aj napriek tomuto maskovaniu je vidno že je Francúz. Ako prechádza okolo mňa povie barmanovi o pohár mlieka. Pozrem sa na hodiny. Sú 4 hodiny poobede a mlieko. Len myknem plecom. Pozerám sa za mužom a vidím ako si sadá k malému dievčatku. Asi otec a dcéra pomyslím si. Vtom zazvoní zvonček na dverách a vstúpi Gary Oldman. Gary Oldman o môj bože ani si od neho nemôžem vypýtať autogram lebo nemám papier a pero. Zrazu sa francúz postaví a vytiahne pištoľ a strelí ho do nohy. Muž spadne. Všetci v bare sa rýchlo rozbehnú k dverám Ja samozrejme tiež. Než výdem vidím ako francúz podáva mužovi odistený granát. Rýchlo vybehnem von keď sa ozve výbuch. Nájdem sa na zemi a všade hasičov a policajtov, Počujem muža ako hovorí niečo o nejakom Leonovi. Postavím sa a pomaly odchádzam. V tom uvidím na konci cesty francúza a dievčatko ako ho drži za ruku. Amerika je zvláštna pomyslím si a vraciam sa do hotela ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)