Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

Disk

Asi opravdu nejlepší Luc Besson. Skvěle vykreslený vztah mezi Jeanem Reanem a Natalií Portman ale nové obrysy dostává až v režisérském sestřihu. Nádherná hudba Erica Serry a k tomu Bessonova citlivá režie. ()

S.Quentin QUALE

Jeden z mých naprosto nejoblíbenějších filmů! Akční darda s hvězdým obsezením a jejich ultimátníma hereckýma výkonama. Tohle se Bessonovi povedlo! Klasika všech klasik, akční orgasmus. Doporučuju! ()

vteco

Leon nám postupně podává vytříbené budování velice netradičního vztahu dvou hlavních aktérů, do kterého navíc vloží několik vynikajících akčních scén, záběrů či rozhovorů. V poslední třetině jde vše stranou a film nabídne takovou jízdu emocí a akce, že je těžké nalézt ta správná slova. Mistrovské dílo v podání nejen režiséra, ale i Natalie Portman, která již ve svých dvanácti letech strčila do kapsy, kdejakou legendární herečku. /95%/ ()

ChewieDC

Mistrovské dílo a nejlepší Bessonův film (co se s ním stalo a proč teď produkuje samé sračky?). Brilantně napsané, brilantně natočené. Rozhodně film patřící do mé TOP 5. Zvlášť doporučuji o dvacet minut delší režisérský sestřih, který nádherně prohlubuje vztah Leona a Matildy. ()

Satan

Bessonův první americký film, avšak s obrovským francouzským drajvem. Viktor čistič je nyní Leon uklízeč. Serra je božan, Oldman na něj nemá daleko a Reno jakoby stál na stejné startovací čáře. Potěší i roztomilá Natálka. Zase ženská hrdinka v problémech, zase Reno jako těžký profík a zase bombastické akční scény. Jak se stát prvotřídním zabijákem? Pít mléko a pečovat o kvítko. Jasný? Jasný! ()

Vančura

Naprostá klasika, kterou díky častým televizním reprízám zná asi každý a k níž už jde jen těžko napsat něco nového. Pamatuji si na své tehdejší zklamání ze zjištění, že jsem vlastně viděl zkrácenou verzi, z níž bylo vypuštěno několik scén, které dost zásadně mění vyznění celého snímku (naštěstí se dají např. dohledat na Youtube). Osobně jsem na tyhle ústupky cenzuře, dobové morálce apod. extrémně alergický, přesto je i ta zkrácená verze velmi dobrá - ten film má prostě úžasnou atmosféru, kameru, soundtrack a herecké obsazení, nebo minimálně jeho 2/3 - Gary Oldman je zde naprosto perfektní a klidně mohl dostat ještě více prostoru, a mladičkou Natalii Portman si zde nejde nezamilovat (nejvíc okouzlující je asi ve scéně, v níž Leonovi předvádí různé slavné herce - zde z ní přímo tryská její nezměrný herecký talent). Pokud jde o Jeana Reno, ten chlapík podle mě nikdy neuměl moc hrát, což platí bohužel i pro tento film, a asi bych si dovedl představit v titulní roli někoho lepšího. (Podobně jako mi je svým způsobem líto, že se ve filmu francouzského režiséra s francouzským hercem v titulní roli mluví anglicky a odehrává se v New Yorku - podle mě by tomu francouzština a Paříž slušely mnohem víc). Škoda je podle mě i toho pozměněného konce - kdyby na konci místo Leona zemřela Mathilda, líbilo by se mi to opět víc, ale to jsou dnes už jen takové neplodné fantazie, s nimiž nemá cenu se zaobírat. A tak je potřeba brát s povděkem to co je - a i to mi způsobuje nezměrné filmové blaho. ()

kingik odpad!

Nepravděpodobné, blbé, nezáživné a jedno vím jistě - už to nechci v životě vidět. Tenhle film šel zcela mimo mě. 10% ()

Snorlax

Bez zbytečného sentimentu s výbornými hereckými výkony. A přitom klišé v podobě zkorumpovaného amerického poldy se dalo setsakra zkazit. ()

Aknah

O Leonovi sem všude jen četla a slyšela samou chválu, chtěla sem se však přesvědčit sama... když sem ho viděla v televizi, bylo mi hned jasný, že ten film je skvěle zvládnutý... A nemluvě o tom, že malá Natalie Portman tu předvedla opravdu Herecký výkon... Konec mě překvapil, ale o to víc, to bylo působivé drama. ()

Payushka

Mega narez. Jean Reno tu ztelesnuje vsechny vase mozne predstavy o najemnych vrazich - asocial, chladne uvazujici nad smrti, presto drsnak s dusi ditete. Do toho Natalie ukazuje, ze uz jako mala mela nesporny talent. A vychvalovat zaporaka (Oldman v dalsim Bessonove filmu kraluje) by bylo asi zbytecne. Jak na zacatku "ocichava" otce Mathildy, nutne vam prejde mraz po zadech. Doporucuju vsem fanouskum akcnaku. ()

InJo

Úchvatná pohádka pro dospělé. Leon je vynikající psychologický thriller téměř v HK stylu (kombinování hutné akce s hlubokými emocemi), který je famózním hereckým koncertem hned tří veličin. Dvou již osvědčených (Oldman je nekorunovaný král psychopatických záporáků!) a jedné naprosto nové. Ano, je to trochu předvídatelné (žádného odvážného a nečekaného zvratu se divák bohužel nedočká), ale je to v každém ohledu tak skvěle podané, že vám možná ani na chvilku nebude připadat divné či rovnou amorální dojímat se nad vztahem negramotného zabijáka a dobrosrdečné lolitky... Luc Besson tehdy znovu dokázal, že je velmi zručný filmař (a umělec) a natočil podívanou, která je jak napínavá a drsná, tak i krásná a poetická. Snad se ještě někdy vzpamatuje a natočí podobně brilantní pecku... DC verze: Úplně chápu, proč se do kinoverze nedostaly některé další scény výcviku v "odklízení", ale proč byl zcela vystřižen zásadní a velmi emotivní Leonův monolog shrnující jeho pohnutou minulost, zahrnující jeho první (a jedinou) lásku a důvod odjezdu do USA, to teda asi nikdy nepochopím... 90 % ()

Legas

Kde jsou ty časy, kdy Luc Besson točil výborné filmy jako Leon? Moc mě bavila kompozice detailů, dojímal mě vztah ústřední dvojice, i když se mi tento pečovatelský způsob zdál poněkud úchylný a dialogy pro naprosto senzační Natalii Portmanovou příliš chytře napsané. Skvěle šílený Gary Oldman a roztomile přihlouplý "The Professional" Jean Reno se na závěr společně scházejí v naprosto luxusní rozlučkové scéně "Dárek od Matyldy". ()

Šakal

"Mám moc rád tenhle klid před bouří. Připomíná mi to Beethovena...Přesněji řečeno předehry, potom začíná bejt upřímně řečeno nudnej". Každý máme nějaké ty svoje libůstky a slabůstky, že Gary Oldmane. (Mistr by se (možná) divil, k čemu všemu a koho inspiruje). Mezi ty moje, mj. patří, tento starší snímek Luca Bessona a to prosím celý, nikoliv pouze předehra, ikdyž nezastírám, že úvodní kreace G. Oldmana patří k vrcholům celého snímku. Přesto ani prostřední pasáž a zejména potom samotný závěr neztrácí nic ze své působivosti a o nějaké nudě nemůže být řeč. Leon je (komorní) snímek o jednom nekompromisním zabijákovi řídícím se podle svých pravidel (nikdy nestřílet na ženy a děti) se zálibou ve starších snímcích, opečovávající s upřímnou starostlivostí svou kytku (koneckonců každý potřebujeme mít nějaké ty své kořeny), dopřávající si každý den min litr mléka, který jednoho dne zachrání před jistou smrtí holčičku jménem Mathilda, následně se ji ujme a postupně mezi nimi vznikne silné citové pouto. Leon zaučí mladičkou Mathildu svému poctivému řemeslu, ona jeho naoplátku naučí číst. Snímek oplývá vyníkajícím způsobem zachycenou atmosférou, umně natočenou samotnou akcí, jemně vylíčeným vztahem mezi Leonem a mladičkou nymfičkou Mathildou (přesto si neodpustím malinkaté rýpnutí, zde má Besson ještě určité rezervy, ikdyž méně je někdy více....), vyzrálými hereckými výkony dvoj(troj)lístku Reno-Portman-(Oldman), jistou režií, tradičně působivou kamerou Thierry Arbogasta a silným průvodním hudebním motivem Erica Serry (dvorního to Bessonova skladatele). Nevím jak vám, mně to ke spokojenosti stačí. 95% ()

Webb

Film o nalezení citového zázemí, schopnosti sblížení, pochopení, co přináší mít někoho vedle sebe. Film s akcemi, drsností, nadhledem, humorem, a velkou hromadou mlíka. Herecké výkony špičkové, perfektní Portmanová, bezchybný Reno a brilantní Oldman ze kterého jde opravdu strach, což dává filmu ještě více grády - ten jeho trh hlavou když si bere pilulkou vás dostane! Zajímavá kamera, konec je dost nevšední. Hudba padne jako ulitá, jelikož ji do filmu podbarvil skladatel Eric Serra. Scénář kvalitní. Smutný konec smutného krimi příběhu jen dokresluje jedinečnost tohoto snímku. Zajímavostí je, že v původním scénáři měla bomby na svém těle odpálit Mathilda. Škoda, že to producenti neschválily. Marně hledám, co by se mi na tom všem nelíbilo. [9/10]8/10 ()

HoneyBunny

Můj první film s Oldmanem. Byl tak skvělý, že jsem mu proti Renovi fandila a oplakala to, jak dopadnul - a to jsem ještě nevěděla, co je to za machra. ()

Tsuki

Za mě především obdivu vůči famózní Natalii Portman, která už v nějakých 12 letech a ve vůbec prvním svém filmovém počinu sehrála tuto roli s patřičnou emoční hloubkou a naprostou přesvědčivostí. Jean Reno a záporácký Gary Oldman jsou samozřejmě taky výborní. A dynamika mezi Renem a Portman v postavách Leona a Matildy, kteří oba pocházejí z pochybného a temného prostředí, avšak povahově se velmi liší (profesionální zabiják, avšak prostinká citlivá duše versus mladá holka zmítaná emocemi a touhou po pomstě), ve skutečnosti táhne celý film a krásně doprovází vývoj jejich vztahu. Scénář taktéž výborný. Žánrově sice nejde o přesně o to, co preferuju, ale v jádru jde o lidské drama, které rozhodně dokážu docenit. Je mi jasné, že v tehdejší době neměl tento druh filmu obdoby, a nedivím se, že ani téměř po 30 letech nezestárl a je stále v hledáčku oblíbených filmů. ~(4,3)~ ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)