Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (CinemArt SK)

helianto

Tak, draky si tedy představuju dost jinak. Ale jinak to bylo krásný, krásný příběh o tom, jak by tady bylo krásně, kdyby... A že je to plné klišé? No, a co. ()

BMW12

Co se týče animace, tak naprosto perfektní animák. Jenom zírám, kam až se posunuly možnosti grafiky, některé záběry vypadají jako skutečné – příroda, vodopády, mimika obličejů... Příběh se mi též líbil, jenom bych to viděl malinko pro dospělejší a temnější, takhle to bylo dělané jako komedie pro děti. Mám tím na mysli toho draka, který byl za každou cenu vtipálek. Ale nevadí, i tak se jedná o velmi povedený animák s dobrým příběhem. ()

Darneth odpad!

Screenshoty peckovní, jinak až neuvěřitelná My Little Ponny debilita, která využívá lotrovská batolata, aby všem zapříčinila migrénu. ()

Xeelee

Ten příběh byl naivní až to bolí. Děj se posouval proto, že to tak je ve scénáři, ne proto, že by ten příběh měl nějakou vnitřní logiku. Postavy nemají žádný vývoj a zvrat na konci není uvěřitelný. ()

TheEvilTwin

Taková klasická disneyovka, dnes už je to takový standart kvality. Jen zde mi chybělo něco zásadnějšího, čím bych si zrovna Rayu zapamatoval a řekl si “jo, tohle chci vidět znova”. Neurazí, nenadchne, ale na pohádkové klasiky posledních let jednoduše nedosahuje. ()

claudel

Tuze pěkné, dojemné a pro děti určitě poučné. Rodiče si také najdou svoje, minimálně si myslím, a to nechci menší děti nějak podceňovat, že úplně neporozumí dystopickému světu v úvodu. Ale nevadí, účel to splní u všech věkových kategorií. ()

ARI50

Krásná pohádka, pěkná animace, pěkný úvodní příběh se promění v boj, pěkně se dívalo na tohle dobrodružství. Top prostě, slzy úžasně nádherná podívaná. ()

becki_tu

Nadčasové poselství zabalené do dechberoucího vizuálu, který doplňuje svým úžasným soundtrackem James Newton Howard. Aspirant na animák roku. Welcome to Kumandra. ()

ScarPoul

Podobne ako v prípade Moany a Coco je aj táto Disneyovka svojim spôsobom originálna. Síce vychádza zo základných štruktúr, ktoré sú tak typické pre hrdinskú cestu, ale zároveň nenásilným humorom a to ako dospelo pristupuje k látke pôsobí aj napriek farebnosti a roztomilosti celkom sviežo. Jedná sa o presne ten typ animákov ku ktorému si budete nachádzať cestu postupne a ktorý vám s ďalším pozretím bude odkrývať premyslený príbeh a zároveň fantasticky vytvorený fikčný svet. Počas pozerania som si hovoril, že by som v tom svete dokázal pobudnúť kľudne ešte hodinu, a prial som si aby tie vzťahy dosahovali až Shakespearovských rozmerov. Tento druh animákov môžem. Neprichádzajú tak často, ale rozhodne majú v sebe odtlačok akejsi nadčasovosti. Ďalšia rozprávka ku ktorej sa oplatí vrátiť. A Howard ponúka hravý a svižný soundtrack plný príjemných tém a motívov. ()

BoPo

Animácia zodpovedá roku 2021. Tu sa naozaj nešetrilo. Čo mi však strašne nesedelo, tak bol vizuál drakov. Pôsobili ako z animáku pre trojročné deti a dosť rušivo vyčnievali. Príbeh je veľká sázka na istotu. Zobrali veci, ktoré opakovane fungovali vo viacerých filmoch, nahodili do toho aktuálne povinné ženské/dievčenské hrdinstvo a premázli to Srirachou. Pekné, ale zabudnuteľné. ()

ChArLeNe

Animácia sa im veľmi podarila, a pozerať sa na to na veľkom plátne by bol väčší zážitok. Akurát sa mi nepáči, že draci vyzerajú ako plyšáci. Príbeh tiež nezaostáva, mám rada príbehy o zrade, dôvere a odpustení, naviac je film zaobalený do mýticko-dobrodružného príbehu so sympatickou hlavnou postavou a vtipným drakom a vedľajšími kamarátmi na ceste za záchranou krajiny. (SPOILERY) Páči sa mi taktiež dôležité posolstvo (a hlavne teraz v pandemickej situácií) - aká dôležitá je dôvera pre to, aby spoločnosť fungovala, a že pre záchranu spoločnosti je lepšie dať zlosť, pomstu bokom pre prospech všetkých. Neťahať sa o to kto začal čo, keď je spoločnosť v ohrození, pretože takýmto spôsobom dôjde k záhube na obidvoch stranách, všetci stratia. Je lepšie ťahať za jeden koniec ako tím, než sa sebecky starať len o tích svojich. Ako sa spieva v soundtracku: We have a choice to Build or destroy to Fight or to come together. Film je o sile vzájomnej dôvery, a poukazuje na úskalia jednostrannej dôvery. Nepropaguje slepú dôveru, práve naopak, niekoľkokrát poukázal na to, ako slepá dôvera môže ublížiť, a že najprv si treba človeka overiť či po zrade mu môžeš znova dôverovať. Ale keď čelíš situácií, keď ti ide o život, keď ide o prežitie spoločnosti, tak buď zomrieš zatrpknutý a stiahneš všetkých so sebou alebo sa rozhodneš mať trochu viery, a keď ten druhý človek činom preukáže, že je možné mu veriť, tak tento čin dáva priestor pre odpustenie. Chýbal mi na konci nejaký monológ, voice-over (ako bolo v Zootopii) o tom, že sa samostatné kráľovstvá skutočne poučili o tom, že spolu sú silnejší a majú väčšiu šancu prežiť než keď sa každý stará len o seba. Film mi miestami pripomína Nekonečný Príbeh - Ničota = Druun, že sledujeme postavu na ceste za záchranou sveta a po ceste nachádza priateľov, ktorí pomáhajú, celý film si myslíme, že tento človek/bytosť všetkých spasí ale na konci sa dozvedáme čo a kto skutočne zachráni svet Fantázie / Kumandru. ()

Marcos22

Walt Disney Animation Studius přináší po snímcích Odvážná Vaiana, Raubíř Ralf a internet a Ledové království II ten dosud nejdospělejší film, který staví na lidské důvěře, jež bývá společností vnímána jako symbol slabosti a naivity. Zatímco lež a zrada jsou považovány za atributy síly a moci. Na základě těchto dvou antagonistických prvků staví Raya a drak souboj dobra se zlem. Raya  a drak využívá a vykrádá řadu celosvětově známých a úspěšných filmových sérií svého studia, ať již jde o zábavný způsob vyprávění ve stylu Indiana Jonese, podobnost světa s hlavní představitelkou Rey ze sequelové trilogie Star Wars či rozdělení lidstva na kmeny, jako tomu bylo u Black Panthera. Film zároveň vzdává poctu Hajao Mijazakimu a jeho Princezně Mononoke, jelikož se snímek též na obecné úrovni zabývá soužitím člověka a přírody. To vše v kombinaci s dechberoucími vizuálními efekty a animací mimického výraziva, stírající takřka hranice s realitou, tvoří oku lahodící koktejl nového a neprobádaného světa, který má chuť divák ještě mnohokrát navštívit. Pokud jste fanouškem jednoho z výše uvedených snímků a nebo máte třeba jen rádi draky, je Raya a drak filmem pro Vás. Za mě poctivé čtyři hvězdy. 👍 (18.04.2021) ()

JohnCZ

Vizuálně i hudebně úchvatná fantasy pohádka inspirovaná asijskými zeměmi a mytologií. O fous dospělejší, než je zvykem, se sympatickou hlavní hrdinkou (a dračicí s vychlastaným hlasem) a hodně originálním settingem. Vedlejší postavy už mě oslovily o poznání méně. Příběhově je to taková klasika - trocha akce, trocha humoru a na závěr nějaké to dojímání. Pravda ovšem je, že v úvodu působil film o poznání ambiciózněji, než jaký byl nakonec samotný výsledek. Co ale Disney umí je práce s citovou stránkou. To se povedlo i tady - konec je náležitě působivý a dojemný přesně tak, jak to mám rád. Velký podíl na tom má určitě i překrásný soundtrack, který si určitě ještě později poslechnu. ()

Padme_Anakin

Od začátku mi bylo jasné, že nejsem cílovka, netušila jsem však, že se s tvůrci během vyprávění příběhu myšlenkově zcela rozejdu.. Animovaná pohádka je to kouzelná a krásná, o tom žádná, Raya je nesmírně sympatické stvoření a divák jí samozřejmě drží palce pro štěstí.. Nicméně to všechno, co tu je k vidění a slyšení, mě zarazilo, holt jsem ze staré školy, má-li jedna princezna jen matku, druhá princezna jen otce (nikde žádná rodina? král a královna už není?) a v hlavních úlohách jsou pouze ženy, přijde mi to trochu divné, k tomu tedy věty typu „hlavně nemít žádné děti“ mi do pohádkového světa nepasují a když se holky řežou jako kluci, nevím, nevím, asi to není úplně moje pohádkové gusto.. ()

PauloZ

Raya je pro mě skvělý mix Kungfu Pandy a Prince Egyptského, přitom si ale drží vlastní osobitost, styl a hrozně hezky se na to dívá. Jen škoda, že to neni víc dospělé jako v případě Prince Egyptského. Ubral bych na ukecanosti Sisu (proč jako drak mluví :/ )?. Jakmile začne neřízeně kecat, tak to ve vteřině podráží nohy serióznosti a jde to okatě víc pro děcka, což je škoda. Posledních 20 minut je ale geniálních, jako z jiného, toho dospělejšího filmu. Takže jo, celkově jsem to žral a přiznám se, že mě emočně animák dlouho takto nesetnul :)). Animačně absolutní top a soundrack si rozhodně pustím! 4.5* ()

ArsenalEagle

Skutečně nádherný animák, s hrozně příjemnými postavami, vtipnými momenty a hlavně milým příběhem. Kombinuje zaběhlé (až klišoidní) s originálním velmi schopně a ve výsledku jde o krásnou milou pohádku. Vyčíst by se jí dala až přílišná sázka na jistotu a určitá šablonovitost, která je bohužel u Disneyho už tak trochu pravidlem. Přesto tam je i něco víc. Pokud to Raye ale odpustíme, dostaneme naprosto řemeslně dokonalý počin, který musí ocenit nejen cílovka. ()

SonGokussj

Vcelku zajímavé se na toto kouknout pár dní po opakovaném shlédnuti Avengers: Infinity War :-) Protože průběh to má, alespoň v první polovině, dost stejný. Animace super, dráček úžasný, vyprávění milé. Ale až na pár odlišností do kopíruje klasický 1000x odvyprávěn příběh o putování s cílem "najít všechny části", u toho trochu poznat postavy, skamarádit veškeré frakce, ach, zrada důvěry, ach, náprava důvěry, vše dobré, konec dobrý. Proto ten střed. Ale pokud jste neviděli, určitě to patří k tomu lepšímu :-) Nezklame. Dragon goes brrrrr 60 % ()

slord

Krásny animák so srdíčkom, ktorý si ma získal. Animácia je super, postavy sú sympatické, príbeh je pekný a hudba tiež skvelá. Svet, v ktorom sa to odohráva je spracovaný veľmi dobre a bavilo ma odhaľovať viac a viac z neho. Po skončení som bol dojatý a veľmi potešený. 9/10 ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+