Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa Autogram k tomuto seriálu (70)

Detektív Poirot: Ako sa darí tvojej záhradke? (1991) (S03E02)

Sovietska zástava, veľký portrét Stalina a Leninova busta sa v Poirotovej detektívke ešte neobjavili. Napriek tomu slabší vopred jasný príbeh a otázka nie je kto ani prečo, ale iba ako. Poirotova zjavná záľuba v ružiach a parfémoch tentokrát navádza myslieť si o ňom niečo zvláštne. Tento diel ťahajú iba vedľajšie zápletky a vtípky. –––– Hastingsi, zapomněl jsem na sílu vaší dedukce. Ne. ()

Detektív Poirot: Miliónová lúpež (1991) (S03E03)

Od začiatku sa dá tušiť, že vinník bude nečakaný, a tak to nakoniec ani nie je príliš nečakané. Chvíľami nudné, objavuje sa málo indícií a keď sa nejaká objaví, tak je viditeľná len pre Poirota, čo je škoda. Dobové zábery filmu nič neprinášajú, akoby boli len na vyplnenie priestoru. ()

Detektív Poirot: Plymouthský expres (1991) (S03E04)

Smutný príbeh so smutnou atmosférou a vrahov máme hneď viacerých s výbornými motívmi. Len Poirotovi to nejako nesedí a tak hľadá ďalej a samozrejme nájde. Tentokrát je inteligencia vraha na úrovni a naplánovanie vraždy takmer dokonale premyslené. Na konci brutálny opis a nečakane aj detailné zobrazenie vraždy. –––– Poirot nepodniká v oblasti zbavování se lidí. –––– Obtíže se mají překonávat, vskutku obdivuhodný postoj. ()

Detektív Poirot: Osie hniezdo (1991) (S03E05)

Poirot je zúfalo nervózny, že nemá do čoho pichnúť, tak ho zaujmú osy a vyšetruje skutok, ktorý sa nestal. Ide mu to naozaj dobre, len nemáme možnosť sa na tom myšlienkovo podieľať aj my, diváci, pretože mnohé jeho kroky nám scenárista ponechal skryté. –– Protože vosy nemají žádného Poirota, který by je varoval. ()

Detektív Poirot: Tragédia v sídle Marsdonovcov (1991) (S03E06)

Hororová atmosféra hneď na začiatku funguje aj s prispením krákania vrán, ale okrem vtipných momentov v hoteli sa neponúka nič ďalšie naozaj zaujímavé. Tentokrát vznikla realizácia vraždy dosť nepravdepodobným až nemožným spôsobom a vrah mi bol podozrivý už od začiatku. –––– Vrahem je ten nemocný badatel, který z okna svého pokoje vystřelil do dortu otrávenou šipku. (Netreba sa obávať, že by to bol spoiler.) ()

Detektív Poirot: Dvojitý dôkaz (1991) (S03E07)

Na Poirota extrémne netradičný prístup k riešeniu zločinu a jeho potrestania. Čo spočiatku nedáva zmysel, dostáva na konci jasné riešenie, a pravidelnému divákovi týchto detektívok tento diel určite nezapadne do skladačky. ()

Detektív Poirot: Záhada španielskej truhlice (1991) (S03E08)

Odhalenie vraha ľstivou metódu je tak trochu klasika použitá často v mnohých kriminálkach. Tu je to okorenené úvodným aj záverečným šermiarskym súbojom a kto by si myslel, že šermovať bude Poirot, hoci mu ide o život, tak je samozrejme na veľkom omyle. Ale aj tak predvedie niečo nezvyčajné, konkrétne tanec na vtedajšiu populárnu hudbu a okrem toho dostáva lekcie z anglickej skromnosti. –––– Tešiť sa z pochvaly a dávať to najavo, to nie je anglické. – Možno je to belgické. Načo toľko skromnosti. Som Hercule Poirot, som najlepší. –––– Čelíme dokonalej vražde vykonanej s mimoriadnou chladnokrvnosťou. –––– Nie som malý žabožrút, som malý Belgičan! –––– Odteraz budem najskromnejší človek na svete. ()

Detektív Poirot: Krádež kráľovského rubínu (1991) (S03E09)

Prípad so stratou rubínu, ktorý je vhodný skôr pre komisiu námesačných ľahkovážnych idiotov nevydá na poriadnu detektívku. Ale aspoň spoznáme, čo dokážu Angličania označiť ako puding, primiešajú do toho množstvo nejedlého materiálu a potom to servírujú ako tradičnú vianočnú špecialitu. Keď sa niekde vyskytnú deti, tak je celkom isté, že sa rozhodujúcim spôsobom zúčastnia na objasnení. Improvizácia a náhody sú v tomto dieli silnými stránkami vyšetrovania. ()

Detektív Poirot: Aféra na Viktoriánskom bále (1991) (S03E10)

Na maškarný bál každý potrebuje masku, iba Poirot samozrejme nie, lebo on je jedinečný sám osebe. Masky a prevleky ale nakoniec zohrajú dôležitú úlohu pri objasňovaní tejto vraždy s drogovým pozadím. Kritika čistoty Poirotovej angličtiny vo vysielaní rádia nemôže padnúť na úrodnú pôdu a spôsob, akým to zahovorí je neopakovateľný. –––– Neviditeľný diabol je stále medzi nami. ()

Detektív Poirot: Záhada loveckého domu (1991) (S03E11)

Poirot si na love objednal sedem tetrovov, ale nebude mu to nič platné, keď v mrazivom počasí vonku posedáva. Tajomstvo príbehu nie je až tak tajomné, keď sú veci podozrivé už od samého začiatku. Len sa z toho treba pomaličky vymotať, preštudovať cestovný poriadok vlakov, nájsť bicykel a niekoho, kto má na vrahov dobrý čuch. Spoznáme nielen anglický humor, ale aj anglickú vďačnosť za nájdenie stratenej veci. –––– Videli ste tú vďačnosť? A ja do toho dávam celú svoju osobnosť! ()

Detektív Poirot: Vraždy podľa abecedy (1992) (S04E01)

Detektívka úplne bez hluchých miest, každá sekunda filmu je dôležitá a prináša nové udalosti alebo krôčiky k odhaleniu. Záverečné odhalenie síce nie je veľkolepé, ako je zvykom, ale prichádza sa k nemu postupne a systematicky. ()

Detektív Poirot: Smrť v oblakoch (1992) (S04E02)

V galérii surrealizmu je Poirot ako doma, horšie je to už v lietadle. Strach z lietania je na ňom vidieť a jeho grimasy pri štartovacích manévroch nepotrebujú žiadne slová. Vyšetrovanie prebieha pekne plynulo, malé šedé bunky dostanú zabrať až k absolútne klasickému záverečnému odhaleniu v uzavretej spoločnosti. Hastingsa spoľahlivo nahradí a možno aj predčí dôvtipná stevardka a pripomeniem tiež dôležitosť prázdnej zápalkovej škatuľky. –––– Ale, ale, to už nemůžete nastoupit do letadla, aby se na palubě nestala vražda. ()

Detektív Poirot: Spona na topánke (1992) (S04E03)

Keď niekoho navštívi Hercule Poirot, tak náhoda zariadi, že mu to môže byť osudné. Ani zubár sa tomu nevyhol a samovražda nepripadá do úvahy. Vraždy sa hromadia a vzniká z toho taký spletenec so zložitými menami, že ani v závere som nikomu nevedel prísť na meno. Trochu prehľadnosti by prospelo a tiež sa mohol nájsť rozumnejší motív na vraždy. ()

Detektív Poirot: Dobrodružstvo egyptskej hrobky (1993) (S05E01)

Spočiatku dosť rozhárané, úmrtia sa kopia jedno za druhým, až je toho príliš. Pritom riešenie je celkom jednoduché a vinník očakávaný, samozrejme okrem motívu, ten je dosť prekvapivý. Všetko ozvláštnené nadprirodzenými silami, ale nie celkom podľa môjho vkusu. –––– Pověra patří k těm nejmocnějším silám na světě. ()

Detektív Poirot: Silnejší vyhráva (1993) (S05E02)

Chemická továreň, protivná obeť vraždy, Poirot s nevídaným umeleckým nadšením, hypnóza, samé nezvyklé okolnosti. Vrah sa do poslednej chvíle neprejaví a nedá odhaliť a nakoniec je celkom nečakaný napriek jasným indíciám smerujúcim mimo. V tomto dieli je veľké množstvo skvelých bonmotov. –––– Než se nadějete, obsadí Evropu. Možná začnou s vaší zemí, s Belgii. Hm, to jim nepotrvá dlouho. –––– Nevšiml jsem si, že byste přikládal váhu intuici. – Intuice, Hastingsi, dost často vychází z faktu, který je pohřben tak hluboko kdesi v podvědomí, že si subjekt neuvědomuje jeho existenci. ()

Žltý kosatec (1993) (S05E03)

Detektívka s argentínskou atmosférou, nechýba tango, podmanivý spev a vojenský prevrat. Skritizuje anglickú kuchyňu a pospomína, ako sa v Argentíne dostal do problémov, nevyriešil prípad a utrpel traumu z cestovania v tretej triede. Riešenie vraždy je zaujímavé a pritom jednoduché. –––– Angličané nemají kuchyni, mají jen jídlo. ()

Prípad strateného závetu (1993) (S05E04)

Čistokrvná krimi tentokrát bez vtipných hlášok alebo nejakej akcie. Na pretras prídu práva žien a ich emancipácia a meniaci sa pohľad britských mužov na tieto procesy. Samozrejme Poirot patrí k tým, čo sú pokrokovejší a prejaví to aj vo svojom vyšetrovaní, ktoré je tentokrát jasné, logické a prehľadné. ()

Dobrodružstvo talianskeho šľachtica (1993) (S05E05)

Takmer ako diel Krstného otca, mafiánske metódy, s veľkou talianskou svadbou, moderným talianskym autom a záverečnou veľkou automobilovou naháňačkou. Aj kúpa nového auta môže byť adrenalín a zaujímavý zážitok, hlavne keď Londýn je malé mesto, kde každý každého stretne. ()

Bonboniéra (1993) (S05E06)

Spomienky na minulosť a dávne ne/vyriešenie prípadu zaberajú väčšiu časť príbehu. Tak uvidíme mladého Poirota ako radového policajta opantaného vášňou a ujde sa mu lichôtky ako nikdy predtým ani potom. Drahokam v celém tom zabedněném policejním sboru sa musí postaviť svojmu šéfovi a predčasne rozbehnúť svoju vlastnú kariéru. Výborný diel, na ktorý sa dá spomenúť aj po rokoch od prvého zhliadnutia a ani tak nenudí. –– Belgický filozof jednou řekl: Poirote, nic takového jako náhoda neexistuje. ()

Zrkadlo mŕtveho muža (1993) (S05E07)

Slabší diel, ktorý núti zaspať pri opakovaní všetkých možných situácií z iných prípadov. Zápletka zvláštna, spôsob rozuzlenia pritiahnutý za vlasy, už na začiatku sa mi nepáčila duchárska vložka. (22.8.2013) Na druhýkrát som ochotný zvýšiť z dvoch na tri hviezdy, pretože pri čiastočnom poznaní riešenia viac vynikne detektívne pátranie a nejako viac mi všetko do seba zapadlo. Len ten bubák tam byť nemusel. (26.9.2015) ()