Agatha Christie's Poirot - Season 3 (1990) (séria)

Detektív Poirot: Záhada španielskej truhlice (S03E08)

(epizóda)
  • Československo Záhada španielskej truhlice (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller

Scenár:

Anthony Horowitz

Kamera:

Chris O'Dell

Lady Chattertonová  požiada detektíva Poirota o pomoc, pretože má obavu o život svojej priateľky, Marguerite Claytonovej. je presvedčená, že jej násilnícky manžel Edward Clayton, ju zabije. Poirota pozvú na večierok, ale on sa tam neukáže. na druhý deň ho vypočúva inšpektor Japp, pretože sa nájde telo Edwarda Claytona v španielskej truhlici. Tá sa nachádzala v tej istej miestnosti, v ktorej sa konal večierok... (RTVS)

otík

Tentokrát se zločin odehraje přímo před očima Poirota, aniž by si něčeho podezřelého všiml. To jej samozřejmě ještě více vyprovokuje k tomu, aby skutečného pachatele dopadl. A tentokrát to bude vskutku složité, podobně jako si vybrat ten správný desert. Nakonec se dočkáme i humorných pasáží těžících především ze špičkování Poirota a Hastingse, a také z nepřítomnosti slečny Lemonové (odjela na delší dobu pryč), takže tento díl splňuje naprosto vše, co od této série očekáváme. Theme Music: Christopher Gunning, Incidental Music: Fiachra Trench ()

vecnaAmbra

Ako decko by som sa určite šialene zľakla tých komických krytov na oči čo mali pri súboji. Vydarený Poirot ktorý je o svojej genialite presvedčený :-),žiadne prehnané množstvo postáv, dobrá atmosféra- ja mám rada aj tie staré anglické poháre na čaj, Poirot aj pekne poskáče v rytme tanca a nezabudnuteľne strašné prevedenie vraždy. Jedine v realite by snáď takto zamordovaný človek aspoň stihol vykríknuť. ()

Autogram

Odhalenie vraha ľstivou metódu je tak trochu klasika použitá často v mnohých kriminálkach. Tu je to okorenené úvodným aj záverečným šermiarskym súbojom a kto by si myslel, že šermovať bude Poirot, hoci mu ide o život, tak je samozrejme na veľkom omyle. Ale aj tak predvedie niečo nezvyčajné, konkrétne tanec na vtedajšiu populárnu hudbu a okrem toho dostáva lekcie z anglickej skromnosti. –––– Tešiť sa z pochvaly a dávať to najavo, to nie je anglické. – Možno je to belgické. Načo toľko skromnosti. Som Hercule Poirot, som najlepší. –––– Čelíme dokonalej vražde vykonanej s mimoriadnou chladnokrvnosťou. –––– Nie som malý žabožrút, som malý Belgičan! –––– Odteraz budem najskromnejší človek na svete. ()

kaylin

Vidět Poirota tančit je sám o sobě zážitek, ale tady je k tomu ještě zajímavý, poměrně drsný příběh o jednom zabití. Smrt ve španělské truhle rozhodně patří k těm hnusnějším, které se v sérii vyskytují, navíc je zde zobrazena až překvapivě názorně, i když stále je hlavní důraz dán na fantazii diváka. Zápletka je příjemně zamotaná. ()

Šandík

Komediální linka opět lehonce převyšuje tu detektivní. Japp píšící jedním prstem na psacím stroji: "Nenávidím papírování, Poirote", či zcela rezignovaně a bez snahy byť jenom pochopit jakékoli racionální příčiny se tázající: "tak koho mám zatknout tentokrát, Poirote?", Hastings udílející Poirotovi lekce "slušného chování" i sám Poirot jako "příklad pokory" jsou neuvěřitelně zábavní. Tenhle styl humoru je zkrátka moje krevní skupina... Deset de Funesů bych neměli za jednoho Sucheta v roli Hercula Poirota ;o) Celkový dojem: 75% ()