Agatha Christie's Poirot - Season 4 (1992) (séria)

Detektív Poirot: Smrť v oblakoch (S04E02)

(epizóda)
  • Československo Smrť v oblakoch (viac)

Tiež máte niekedy v lietadle pocit, že ste s ostatnými cestujúcimi na jednej palube nejako spriaznení? Ak aj áno, určite ho nemáte tak naliehavý, ako detektív Poirot pri svojom lete z Paríža do Londýna. Na nádherné a pokojné dni tento geniálny detektív už dávno zabudol od momentu, kedy sa lietadlo odlepilo zo zeme. Neznáša totiž lietadlo, ale očividne nie je jediný. Istá dáma dokonca stratila vedomie, čo sa však ukáže ako predzvesť čohosi horšieho. Tesne pred pristátím je jasné, že táto dáma prišla o život s niekoho pomocou počas letu a je na Poirotovi, aby spomedzi pasažierov letu určil vraha. (STV)

Agatha

Vynikající knižní předloha a velmi zdařilé filmové zpracování, které je jedním z nejpovedenějších s Davidem Suchetem. Atmosféra filmu je dokonalá a herci výborní. Přínosem je určitě i postava inspektora Jappa. Kdo ví jestli se inspektora Jappa, kpt. Hastingse nebo sl. Lemonové ještě někdy dočkáme v novým dílech? Obzvláště dobře zpracovaná se mi zdála být samotná scéna v letadle, napětí by se dalo krájet. Dvakrát se v celém filmu objevila i česká rodačka Hana Bělská (Pravdová) a sice v malé roličce domovnice (v titulkách je uvedena jako Hana Maria Pravda). Opravdu moc povedené. ()

Autogram

V galérii surrealizmu je Poirot ako doma, horšie je to už v lietadle. Strach z lietania je na ňom vidieť a jeho grimasy pri štartovacích manévroch nepotrebujú žiadne slová. Vyšetrovanie prebieha pekne plynulo, malé šedé bunky dostanú zabrať až k absolútne klasickému záverečnému odhaleniu v uzavretej spoločnosti. Hastingsa spoľahlivo nahradí a možno aj predčí dôvtipná stevardka a pripomeniem tiež dôležitosť prázdnej zápalkovej škatuľky. –––– Ale, ale, to už nemůžete nastoupit do letadla, aby se na palubě nestala vražda. ()

togaf

Poirot prospal vraždu! Titulek jak do Blesku. Výborná je linie Jappa a francouzské policie. No zkrátka je to klasika - vražda v uzavřeném prostoru, hádání, která z přítomných dam je ztracená dcera, exotická vražedná zbraň (?), chladnokrevný vrah (vražda proběhla všem na očích), láska mezi podezřelými a nečekaná odhalení. ()

laepus

Jeden z nejoblíbenějších dílů vůbec - dostatečně vypracované charaktery postav, dostatečně zamotaný děj i zápletka, kdy k vraždě dojde v uzavřeném prostoru letadla a je tak jasně vytyčen okruh podezřelých včetně Poirota - no a k tomu navíc pro mě plno Paříže, plno tenisu... jen je mi líto chudáka Jappa v té poslední scéně - tam se mu asi líbit nebude... ()

misterz

Hercule Poirot v tomto diely rozbehne zaujímavé pátranie po vrahovi z lietadla, ktorý nemal problém uskutočniť vraždu na malom priestore tak, aby si ho nikto nevšimol. Dokonca ani samotný Poirot. Detektívne schopnosti tohto slávneho detektíva tak musia zabrať na plné obrátky... 80/100 ()

• V čase přibližně 13:30 vidíme na tabuli v Roland Garros „finále muži F. J. Perry a G. von Cramm“. Jedná se tedy o ročník 1935. Ale v tomto roce se letadla Douglas DC-3 ještě nevyráběla. Výroba započala až v roce 1936. Vražda se proto nemohla stát v letadle DC-3. (pjotri)
  • Na začátku epizody sledují na Stade Roland Garros postavy finále tenisového turnaje mezi Angličanem Fredem Perrym a Němcem Gottfriedem von Crammem. Zápas se skutečně odehrál, a to v roce 1935. Perry zvítězil 3:1. Agatha Christie však v předloze nic takového nezmiňuje. (PhillM.)
  • Když Poirot prohlíží mrtvolu a na krku objeví stopu po otrávené šipce, je vidět, jak pod vpichem tepe tepna. Oběť tedy nemohla být mrtvá. (pjotri)