Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu... Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru... (TV JOJ)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (13)

Slovania (2020)

V mnoha ohledech nepromyšlená věc, která skáče na pomezí fantasy a historickou romancí. Všemožná magie a kouzla jsou tady spíš na obtíž a tak nějak prostě nepasují do celistvého děje. Samotný děj pak nabízí všemožně ohranou písničku s pevně danými černobílými neměnnými a nevyvíjejícími se charaktery. Šíleně špatná sledovanost zabraňuje natočení druhé řady, takže můžeme být rádi za to, že se děj podařilo ukončit v podařeném závěrečném díle, který je také jediným, kde je vidět nějaký rozpočet, protože jinak se děj omezil na dvě hradiště a kromě hlavních postav na pár komparzistů... P.S: Je zajímavé, že u nás při nedokonalosti češtiny slovenské herce hned někdo předabuje, ale na Slovensku nechávají pravidelně mluvit příšernou slovenštinou Marka Vašuta. ()

Muž bez mena (2021) (E01)

Zatím se tu vyskytuje obecný problém většiny dobových děl, a to jsou dobově naprosto nesmyslné dialogy. To je ale, jak píšu, problém mnohem větší, a globálnější, než jen zde, u Slovanie. Škoda, že tady ty dialogy jsou zatím i takové bez nápadu, a nezajímavé, a na celkové atmosféře tak nijak nepřidávají, a spíš naopak, ubírají. Fantasy linka je za mě také zbytečná, pokud to má být opravdu snaha o historické ztvárnění Slovanů, tak jsou všechny jasnovidky atp. zbytečné. Snad do dalších dílů tedy příjde zlepšení, a pořádné rozvinutí příběhu a charakterů, aby se člověk nemusel jen kochat přírodou. ()

Postrižiny (2021) (E02)

Furt tam nechápu tu přítomnost té fantasy linky. Proč, když je to historické, tak proč tam musí být nějaké vševědoucí tajemno, a čarodějnická aura? A ta mluva, to je hrůza... ()

Obeta (2021) (E03)

Souhrn všemožných seriálových klišé namontovaných do jednoho dílu. ()

Poklad (2021) (E04)

Proč kouzla proboha???? Zatím to nemá pro mě úplně tu šťávu, co by mohlo být, chybí tomu opravdu nějaký pořádný moment, nebo dějová linka, co by to nakoplo. Určitě ne ale diskuze o tom, jaké to je být pravým mužem...(a oholenou hlavou to neni). ()

Nemá (2021) (E05)

Ta postava Maštalíra, to je zatím velký špatný. Celý charakter jen o tom, že řve na všechny okolo... Tohle byl zatím nejhorší díl, vytáhlo to až posledních pár minut, kdy se konečně začalo něco dít, a mám pocit, že se díky tomu začne rozvíjet nějaký hlavní příběh. ()

Zradca (2021) (E06)

Ta kvalita jde prostě pořád dolu, a to spolu s tím, jak se zvyšuje počet jazykových nesmyslů, které se v daném díle objeví. Udělat děj na tom, že někomu uteče manželka, a on jí hledá, to prostě nejde. ()

Kupec (2021) (E07)

Takže z Vlada bude najednou kupec Sámo :D :O? Aspoň nějaký závan historického dění, ačkoliv to vypadá, že komentář corona mě vyvede z mého omylu... Vlad (Sámo) pobijí Avary jak nějaký Herkules, vypadá to, že mu není rovného soupeře. Maštalír se v tom fakt topí až po uši, tahle postava je snad jeho nejslabší, kde jsem ho viděl. Bohužel, s tím, jak je napsaná, nemůže udělat vůbec nic. ()

Morena (2021) (E08)

U tohohle dílu mám pocit, že se to konečně začíná nějak hýbat. Maštalír je odstavený na vedlejší kolej, a do popředí se dostali dobře natočené bojové scény. A já fakt nevim, ale však ten Vlad je Kupec Sámo ne? ()

Slnovrat (2021) (E09)

V poslední době jsem čím dál tím víc alergický na natáčení ve tmě. Půlku dílu není skoro nic vidět, člověk, aby si nastavoval jas na maximum. Tři díly do konce, ale ani náznak nějakého většího příběhu. ()

Spasiteľ (2021) (E10)

To zapojení magie je vážně šílený přešlap. A vesměs jsem vůbec nepochopil, co mělo to Čaradovo kouzlo jako být, asi ho chtěl zabít úpalem... Návrat Bohdana je taky mimo. K čemu teda byl ten tyjátr s duchem? ()

Bitka (2021) (E11)

Bitva je podle očekávání hodně laciná a komorní, a ve výsledku ani k žádné bitvě nedojde, ale divák má pocit, že se konečně aspoň něco děje, a že chování postav během seriálu směřovalo k nějakému cíli. Avaři byli asi zvláštní národ, a nedivím se, že je pak někdo vymlátil, když jejich armáda pomsty představuje pár vojáků... ()

Samo (2021) (E12)

Tak na závěr se seriál vytasil tím nejlepším, a řekl bych, že opravdu i povedeným dílem. Závěrečná bitva byla mnohem lepší, než ta v minulém díle, a dokázala opravdu i působit, že tu byl použit nějaký solidní rozpočet a slušná choreografie. Většina postav se dočkala očekávaného rozuzlení, spravedlnost byla nastolena na všech frontách. Škoda dementního závěru s Kupcem Sámem, což působilo spíše komicky, stejně jako narážka na křesťanství o několik dílů zpět. ()