Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (CinemArt SK)

Johnny.ARN

Extrémne ma tu iritoval strih hlavne v tej prvej časti. A je to veľmi dlhé, "nudné", rozťahané. To je asi tak všetko, čo sa dá vytknúť. Atmosféra, výprava, rozsah postáv, ich vzájomné porovnávanie a takéto chcené-nechcené vrstvenie dodáva hĺbku a celkom komplexný pohľad na jednu jedinú udalosť. Obrnou postihnutého Afflecka som spoznal až niekde v polke, tá blond ho úplne zmenila. Ocením aj to, že Damona konečne netrebalo z nikadiaľ zachraňovať a ušatý potkan dostal to, čo si zaslúžil. Asi z toho nebude kult ako z Gladiátora, ale na jedno pozretie to bohato stačí. Všetko to vyššie vymenované je na silnú trojku. Prejdime ale k veľkému finále a síce poslednému súboju. Keď si odmyslíme pár nepresností na brnení a neschopnosť zomrieť na mieste na fatálne zranenie, ten súboj bol mega. Jak na koňoch, tak na zemi. Skvelo natočené, skvele sa tam posekali a skutočne ma bavilo to pozerať. Preto 4 z 5 ()

noriaki

Navzdory námětu a režisérově typické rozmáchlé výpravě je Poslední souboj téměř komorním filmem. Jeho těžiště leží v precizně napsaných a vypointovaných dialogových scénách, sledovaných minimálně ze dvou, ale občas i ze tří subjektivních pohledů. Ridley Scott projevil obrovský smysl pro detail, a dává si záležet i na takových maličkostech, jako je taneční umění Jeana de Carrougese. V svých představách se projevuje jako schopný tanečník, z pohledu jeho ženy je těžkopádný a neohrabaný. A takhle je to se vším, včetně nejdůležitější události - tedy samotné záminky k souboji. Zvlášť třetí vypravěčská linie je extrémně silná, ovšem kdo by v ní viděl feministický manifest, tak zřejmě odignoroval předfinální scénu s prohlášením Marguerite. Tohle je prostá výpověď doby, viděná z pohledu dvou přátel jenž rozdělily jejich povahy, a silné ženy na níž se stala křivda. V této roli exceluje vynikající Jofie Comer. Adama Drivera a Matta Damona zmiňovat nemusím, ovšem Ben Affleck tady zahrál nejlépe od Zmizelé. Lepší film letos v kinech nebyl a nejspíš už ani nebude. Top 10 za rok 2021. ()

neoBlast

Myslím, že Ridley Scott natočil na volnoběh film roku. Skoro omylem. Ne, The Last Duel nebude přelomovým filmem jako Blade Runner či Vetřelec, a ne film nebude příkladován na filmových školách. Ale je tak výborně natočen, sestaven, obsazen, jak je zábavný a jak dobře se o něm diskutuje v kruhu přátelském. Něco co nepotřebuji sjíždět každoročně na nosičích, ale když ho omylem zahlédnu za pár let v televizi, tak rozhodně nepřepnu. A to je vlastně výborná známka na závěr. 85 % ()

venison

Asi to nebude úplně původní myšlenka, natočit jeden příběh z pohledu tří postav, ale rozhodně se mi tohle zpracování moc líbilo. Líbí se mi, že není svět černobílý, ale má spoustu odstínů šedi a každý je ve svém vlastním životě vlastně hrdina. Matt Damon obecně platí za skvělého herce, ale myslím, že Adam Driver ho naprosto v klidu přehrál. Tenle chlapík mě baví čím dál tím víc. Jodie Comer má také rozhodně našlápnuto na hvězdnou kariéru, jak už dokázala v nedávno viděném Free Guy. Historická dramata mám moc ráda a tohle patří rozhodně k těm povedenějším. ()

Pavlínka9

Film je podle mě velmi megalomanský. A teď to nemyslím špatně. Chtěla jsem ho vidět na velké obrazovce, abych si to pořádně vychutnala a stálo to za to. Kamera a výprava za mě super. Obsazení vynikající a vytváření 3 pohledů na situaci, ke které tam dojde - skvělý nápad. Po celou dobu sledování mi byla zima, protože jen se dívat na to prostředí a atmosféru - klepala jsem kosu :D Ztvárnění té hlavní situace "znásilnění" - bude to znít až nepříjemně - ale to je naprosto skvěle natočené a ta scéna my zastavila dech...Film je hodně syrový, což daná doba byla, závěrečný souboj je masakr, o což tam šlo a byly chvíle, kdy jsem odkláněla zrak. Za mě skvělá práce! ()

ywo666

Kvalitna filmarcina. Dobre zahrane, dobre zrezirovane a dobre sa na ten stredoveky vizual pozera. Trosku nechapem trend, ktori tlaci Adama Drivera ako nejakeho super hot kanca. Nezvyknem hodnotit chlapov, ale henten tipek mi pride celkom nechutny. Ako herec vsak v pohode. Pobavil aj Affleck, ktoreho postava vie uzit stredoveky zivot. Ohladom deja mam iba jeden pronlem. Niektore sceny sa opakuju zbytocne a nevidel som zmysel ich vidiet viac krat. Ked uz to bolo podane z inej perspektivy, mali sa sustredit na to, co este nebolo vyrozpravane. Scenu medzi Jodie a Adamom som fakt nepotreboval vidiet 2x celu. Zaverecny duel velmi fajn. Do poslednej chvile som netusil ako to skonci (odolal som pokuseniu si to vygooglit). 85% silne 4*. ()

terunka003

Historické, dramatické, středověké, tmavé. Velmi dobře natočené drama z pohledu tří postav. Každá mužská postava má dost nechutný charakter a být ženou nebylo nikdy moc jednoduché, ale v minulosti obzvlášť. Herecky skvělé, nechutný Adam Driver a výborná Jodie Cormer. Závěrečný poslední souboj byl napínavý a strhující. Dobrý příběh, skvěle natočené. ()

hroubek

Krásný historický film. Ridley Scott ukazuje, že to stále v sobě má a pokud dostane do ruky dobrý scénář, tak dokáže natočit působivou a hlavně dobrou podívanou. A tou Poslední souboj bezesporu je. Film se může krom parádní režie opřít o kvalitní scénář, o který se postarala trojice Affleck - Damon - Holofcener. Proč, už po několikáté zmiňuji scénář? Protože v případě Posledního souboje hraje velmi důležitou roli. Poslední souboj v trailerech vypadá mnohem více epicky a akčněji, než ve výsledku je. Akce je zde minimum, ale to nic nemění na tom, že je luxusně natočená, brutální, syrová, dynamická a neskutečně působivá. Film více, než na akci sazí na úderné dialogy, propracované postavy a pečlivě vystavěný příběh. A to se scénáristům povedlo a evidentně to sedlo i samotnému Scottovi. Scott zde dokazuje, že umí natočit perfektní akční scénu, ale taky mu nedělá problém natočit výbornou dialogovou výměnu mezi třemi kvalitními herci. Scott si užívá, že dostal možnost natočit takovýto film, a ještě tímto způsobem. Za tu důvěru si studio zaslouží pochválit, jelikož film nebyl vůbec levný a všechny peníze jsou na filmu vidět. Film má krásnou vizuální stránku. Je až nepříjemně realistická, drsná a detailní. Je vidět, že se nešetřilo na kostýmech, výpravě a rekvizitách, které jen umocňuji celkovou atmosféru a vnímaní samotného filmu. Celé toto vyznění posiluje parádní hudba a přesná kamera. Po herecké stránce to šlape jako švýcarské hodinky. Každý z výkonů mi přišel velmi přesný a uvěřitelný. Matt Damon je ve své roli opravdu velmi drsný a nekompromisní. Adam Driver svou roli pojal zajímavým způsobem a je radost ho sledovat, jak intrikuje. Jodie Comer vystřídá ve filmu několik poloh a ve všech je velmi dobrá. Ben Affleck má nejvděčnější roli a užívá si jí naplno. Film je ve svém vyprávění rozdělen na kapitoly a každá kapitola má jiného vypravěč a z jeho úhlu vidíme, co se ve skutečnosti stalo, a jak to daný vypravěč vnímá. Tento styl vyprávění filmu je dost vděčný, nicméně jsem čekal, že bude místy využit jinak a lépe. Film mi přišel malinko delší a rozhodně bych se nebránil, kdyby ve filmu bylo pár zvratů, jenž by lehce zkomplikovaly děj. Přesto nemohu tvrdit, že bych se nudil a film si neužil. Hlavně poslední čtvrtina filmu je hodně intenzivní a dost jsem jí prožíval. Poslední souboj je povedený historický film s krásnou akcí a kvalitními dialogy. ()

fabecc1222

Poslední souboj není zdaleka jen o posledním rytiřském souboji, představeným skrze nejlépe natočený duel posledních let, plný syrovosti, násilý, a testosteronu. V první řadě je totiž také soubojem ideologickým, který je představován skrze vytříbené dialogy a bravůrní herecké výkony. Pro rychlejší tempo by určitě pomohlo mírné zkrácení filmu, a obecně se dá říci, že se nejedná o nijak velký film, jelikož si většinu času vystačí s pár interiéri, které se dokola opakují, a scénámi, které se opakují, a jsou v rámci kapitol jen minimálně pozměňovány, což představuju onen ideologický pohled na danou situaci dle daného vnímání. Celkově ale film nabízí velmi realistický pohled na danou dobu (Mimojiné ve filmu není ani jeden černoch...) bez jakéhokoliv přikrašlování. Herci vypdajají a působí, jakoby se opravdu přenesli do dané doby (Damon zkušeně na Jágra) a závěrečná slova Drivera nabídnou ještě mnoho slov k zamyšlení. ()

Eleanor05

Ridley Scott je zpět! A tak, jak ho máme nejraději - se špinavým, krvavým, historickým spektáklem... Tři hlavní postavy, tři různé úhly pohledu na středověkou kauzu #MeToo a tři různé pravdy v dobách, kdy žena byla mužovým majetkem a znásilnění běžnou záležitostí, o níž nemělo ani cenu mluvit. /// Úplně si nemyslím, že Matt Damon se svými sto padesáti centimetry výšky, bez jakéhokoli charisma a s nejhorším účesem v celé historii Francie, byl dobrou volbou pro hlavní roli velkého bojovníka a rytíře. Chtělo to spíš někoho, kdo působí více "chlapsky". Na druhou stranu, pokud měl Damon sloužit jako kontrast k Adamu Driverovi, pak tento záměr nejspíš vyšel. Kontrast mezi nehezkým, negramotným, neoblíbeným manželem a vzhledově zajímavým, vzdělaným a společensky oblíbeným násilníkem - tím, komu by podvědomě každý fandil, a do nehož by to nikdo neřekl, se vydařil. Ridleymu Scottovi a scénáristům se povedlo být aktuální a zároveň obsáhnout problémy, s nimiž se potýká jak obžalovaný ze znásilnění, tak jeho oběť a její okolí. A k tomu se jim podařilo vytvořit funkční historické drama s výbornými kostýmy a věrnou výpravou. Ovšem, mohlo být více strhující, umělečtější a zábavnější, ale i tak je The Last Duel nejlepším filmem Ridleyho Scotta od dob Království nebeského. 3* ()

Honzua

Obrovský Ridleyho comeback, který se vrací ve formě rovnocenné Americkému gangsterovi. Historická flákota, která dokáže být zcela relevantní k současnosti bez laciných a prvoplánových klišé a zároveň si zachovat punc dobovosti. Bez kladných hrdinů zato s postavami, které jsou vedeny zcela pochopitelnými pohnutkami pečlivě ukotvenými ve 14. století. Těžko se mi to říká, ale v mnoha ohledech Poslední souboj překonává i Království nebeské a obrovský palec Damonovi za angažmá Holofcener. Uhrančivá Jodie Comer a dost překvapivě Damon herecky lepší Drivera. Affleck snad podává životní výkon od Zmizelé. Za mě jednoznačný kandidát na film roku. ()

Antek

Vynalézavě podvratný film. Šel jsem do Posledního souboje s tím, že se nakonec budu muset rozhodnout pro jednu z postav (Damon vs. Driver) a té taky fandit. A … nakonec jsem si jednu stranu vybral, ale úplně kvůli jinému protagonistovi tohoto příběhu, což mě zastihlo totálně nepřipraveného. Málokdo umí točit historické filmy jako Ridley Scott, takže jsme měli už dopředu pár jistot: bude to výpravné, patřičně brutální (rozuměj realistické) a řemeslně perfektní. To jsme dostali. Jenomže tento historický příběh není jenom „historický“ – je to naprosto aktuální komentář k „rape culture“, za níž se už snad jednou konečně zavřou dveře. Nejpříznačnější je pak pachuť, která se vám usadí v ústech s vědomím, že i když se tento příběh odehrál před několika staletími, některé jeho příznaky přetrvávají dodnes. Přiznávám, že od osmdesátiletého režiséra jsem něco podobného nečekal – a proto jsem tak nadšený a proto si myslím, že je to jeden z jeho nejlepších filmů vůbec. Damon s Affleckem se vrátili pod Willu Huntingovi ke společné scenáristice, což je na jednu stranu radostná zpráva, na druhou smutná v tom, že to trvalo tak dlouho. Protože tenhle scénář je skvělý a během let jejich nečinnosti jsme takových mohli dostat daleko více. Ten film už zřejmě nikdy neuvidím (nebo možná jednou po velmi dlouhé pauze), ale rozhodně ho můžu jen doporučit. Je to pecka. A navíc, byť zakořeněná ve středověku, naprosto aktuální. ()

Timak

Už dlouho jsem neměl takovou nechuť se podívat na film. Vůbec mě to nelákalo. Lákadlo v podobě reklamní kampaně v podstatě žádný, kostýmy a masky úplně děsný, starej a už vyšumělej režisér a většinou nesympatičtí herci. Prostě celkově děsný předpoklady k tomu si to pustit že? Jediné, co mě tak trochu k filmu vracelo byl fakt, že hodnocení je velmi solidní, recenze oslavující, celá moje topka, až na výjimky (jednu), dala 4 nebo 5* a hlavně, neměl jsem na co jiného koukat a zrovna nedávno jsem shodou okolností o celém incidentu četl v Epoše, a tak jsem se teda na to chtěl mrknout. No a jak to dopadlo? Docela slušný. Lekl jsem se té stopáže, protože 142 minut čistého času (nepočítám titulky) je fakt zabijáckých, ale mně to utíkalo vcelku rychle a každá ta pasáž byla zajímavá - opravdu jsem neměl pocit, že by tam bylo něco zbytečně navíc. Dokonce jsem si v určitých chvílích říkal, že to natáčení muselo být hrozně fajn. Hlavně duo Affleck/Damon mě bavilo - v kontextu jejich celoživotní bromance. Takže super. Nový Excalibur (1981) to není, ale bavilo mě to víc jak Království nebeské. P.S. - mimochodem, doporučuji si ten článek v Epoše přečíst, protože tam je cosi naznačeno, co ve filmu chybí. A to cosi, se mi zamlouvalo a trochu jsem doufal, že Ridley bude mít koule na to, to tam dát. Ale takhle to je značně černo-bílé. Škoda. ()

Brain-D

Nejlepší film 2021. Ridley je zpět ! Jaksi jsem doufal, že po Gladiátorovi se mu to jednou podaří a přiblíží se jeho kvalitám. To je právě ono ! Není to sice tak akční či velkolepé, ale o to více je tu prostoru pro postavy, které jsou vykresleny vážně do detailu a je neskutečná radost je sledovat. Styl "Lola běží o život" či "Úhel pohledu" je zde maximálně zúročen. Ukazovat děj z úhlu pohledu tří hlavních postav je prostě i přes opakování pestré, nenudící a stále jde děj kupředu. Duna je rozhodně kvalitní, ale tohle pokud tomu dáte šanci si získá vaše srdce a budete v napětí koukat až do konce. 95% ()

Trustme

Krásný syrový středověký balzám na současnou filmovou uhlazenost a nudu. Bravurní brutální bitka, která dává název celému příběhu je pouze vizuálním orgasmem ("krátkou smrtí") v jinak dramatickém příběhu o pravdě, cti a očištění. Geniální Ridley se ku stáru dorežíroval k absolutní vizualizaci historického rytířského spektáklu, osadil do všech pozic ty nejlepší mistry a dal nám jeden z nejopojnějšich filmových zážitků z doby surového středověku, železných chlapů a boje o přežití nelidskosti. ()

Krustyburg

Hezké 3*. Mínus: první půlka filmu se dost vleče. Plusy: ten nápad s natočením děje z pohledu různých hrdinů je originální, ke konci je to napínavé a je to podle skutečných událostí. ()

VanTom

Pěkně vygradované středověké drama (o neustále aktuálních záležitostech), jehož průhledná "rašómonská" výstavba nicméně způsobuje, že u napotřetí sledované události již diváka nemá moc překvapit, co bude jinak. Stejně dokáže strhnout, jelikož postavám jde o všechno jak u královského/"božího" soudu, tak v posledním souboji, a zkušený veterán Ridley drží režisérské opratě komorního příběhu ve velkorysých kulisách pevně v rukách bez sebemenšího zaváhání. ()

VasaX

Skvělá středověká/rytířská záležitost. Dalo by se hnidopišsky najít pár menších neduh, ale v kontextu celého filmu to snad ani nemá smyl.Výprava pěkná, příběh dobře vyprávěný (i když trošku natahovaný), herecké výkony v topu. Finální rvačka parádní, i když o další kus méně "realistická" jak úvodní bitvy (kde si musel Scott prostě zacákat krví jak o život, na všechny strany). Finální dojem je skvělý. Plus se mi líbilo, že se zde nevařilo na ideálu "rytířství" - Jean jako dobrý bojovník ale mizerný hospodář a Jacques jako sečtělý a schopná, avšak morálně dost "uvolněný". A blond Affleck se tak vtělil do postavy, že jsem si 2/3 filmu neuvědomil, že to je on. Celé to je navíc ponořené v hutné středověké atmosféře, takže nemám problém dát plný počet za skvělý filmový zážitek. ()

zigíš

Zážitek. Ridley má ty dech beroucí záběry pořád ve voku. Přesněji Dariusz Wolski, ale Ridley to má na povel. Překvapen nejsem, ale teď má i co vyprávět. A Matt a Ben, ti zlatí kluci Bostonští -a se ženské perspektivy Nicole Holofcener- mu napsali parádní rašómonský scénář. Takové jen pod povrchem probublávající napětí, mnohoznačné pohledy, intriky i nějaká ta fádní středověká úředničina :) Akce pomálu, ale o to intenzivnější. Film roku (prozatím). ()

ghatos

Do určité míry je to poplatné dnešní době, ale není to nějak rušivé či obtěžující. Slušná středověká řezbička...vlastně to mohlo být ještě hrubší (co se týče psychologie postav). /77% Kino Bio Oko s Růženkou/ ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům