WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Arsenal83

Začiatok katastrofa, potom trocha vylepšenie, ale aj tak je to marvel gebuzina, kde Bettany hrá Vision s takým ksichtom, že to je skôr vízia tvárovej deformácie po štvrtej dávke mňamky od fajzeru. Aspoň, že na Elizabeth sa dá celkom pozerať, hoci v originále má prefajčený hlas ako Miley Cyrus a len spomienka na ňu znamená akútny defekt toporivých telies v najdôležitejšom orgáne mužského tela. ()

Stanislaus

Ačkoliv mám zhlédnuté všechny MCU celovečeráky, seriálovým produkcím jsem se (z časových důvodů) doposud vyhýbal, nicméně v případě WandaVision jsem se rozhodl udělat výjimku, jelikož jsem se nechal chytit na lákavý námět a nadmíru sympatické obsazení. (Spoiler alert!) "Wandin Vision" popřípadě "Wandina vize" je bezpochyby povšímnutíhodný seriálový projekt a netradiční žánrový hybrid v jednom - během devíti epizod se divákovi dostane tradičního sitcomu, superhrdinské romance, ale i temného fantasy a rodinného dramatu. Na rozdíl od MCU filmů, jež sází zejména na okázalý (a pro někoho možná přeplácaný) audiovizuál, se WandaVision snaží poctivě pracovat s postavami a jít do hloubky - i když chvílemi tvůrci tlačili okatě na city, tak já jsem jim to sežral i s pomyslným navijákem. Paul Bettany a Elizabeth Olsen mi byli oba opravdu sympatičtí a výborně mezi nimi fungovala chemie, o čemž jsem se přesvědčil již z předchozích filmů. Ve vedlejších rolích jim skvěle přihrávali Kat Dennings, Teyonah Parris a (místy lehce teatrální) Kathryn Hahn. Zaujala mě (a do jisté míry též dojala) motivace postav, jež hnala děj kupředu. Vedle toho jsem si užíval drobných (ale i tak stále uspokojivých) napojení na předchozí MCU projekty a rovněž mě potěšilo budování čarodějnické mytologie. I přes pár slabších momentů jsem se seriálem ve výsledku spokojený. ()

mcb

Pocta televizní historii v originálně pojatém seriálu z marvelovského univerza, který svou hravostí strká do kapsy veškeré počiny studia poslední doby (ať už kinofilmy nebo seriály). ()

sharky

Na to, že tento seriál je vysílán jako první, je to překvapivě odvážné a originální. Předhodit dnešním mladým staré šovinistické a sexistické sitkomy chce koule, i když se to tváří mrk mrk jako parodie. Finální začlenění do světa Marvelu nakonec není až tak násilné, jak se mi od začátku zdálo, že bude působit. Jen zlá čarodějnice už je trochu over the top. Ale palec nahoru. Doporučuju si po skončení pustit nějaké vysvětlující video na youtube. Zjistíte, co všechno vám uteklo. ()

rikitiki

Doplňující, byť velmi podstatný, doplněk k marvelovskému světu a jeho hrdinům je vtipný a vymazlený, zejména vizuální stránkou, která je jako katalog amerických tv seriálů od 50. let. Začínáme v dokonale vyleštěné domácnosti perfektního a vždy upraveného páru, prolítneme barevnými 60.tkami a končíme u sebezpytujících hrdinů mluvících na obrazovku o své rozhozené psychice. Zajímavé vidět to takhle, jak se měnil způsob pojetí americké domácnosti (alespoň v tv) od nevěrohodné dokonalosti po vystavování na odiv všech možných traumat, jakoby se tím člověk snad chlubil. _____ Oceňuji důvtipné zarámování seriálu v seriálu, střídání žánrů i celkovou příběhovou linku a to včetně Agáthy a jejího parádního songu v předposlední epizodě. S touhle sérií si tvůrci vyloženě vyhráli a dost dobře vysvětluje motivaci Scarlet Witch ve filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství. SHRNUTÍ: Jak říkal Brumbál: to, že se něco odehrává v hlavě, neznamená, že je to o to méně pravdivější. ()

HellFire

Po prvním dílu jsem si říkal, že WandaVision může být něco neotřelého. Když ale skončil třetí díl a pořád jsme sledovali jen podivný sitcom, který nedával žádný smysl, začal jsem hodně pochybovat. Naštěstí od čtvrtého dílu se děj rozjede a brzy zjistíme, co se ve skutečnosti děje. Wanda po smrti Visiona ovládla jedno malé městečko a vytvořila kolem něj neviditelné hranice, aby mohla žít svůj vysněný život. Jenže to se samozřejmě nelíbí vládě, která se pokouší Wandu zastavit. A nejen to, čeká nás také pravý twist, který jsem skutečně nepředpokládal. Poslední dva díly jsou opravdu velmi povedené. Vyrovnání Wandy se smrtí Visiona je mnohokrát silnější než v Infinity War. Btw kostým Scarlet Witch je velmi dobře navržený, na rozdíl od takového Falcona... ()

Sawy

Byl jsem hodně smutnej, když se seriál, který zezačátku tak hravě experimentoval se sitcomovou estetikou a tvářil se, že za tím je i něco víc než pouze hravý gimmick, v posledním díle proměnil v další generickou marvelovku. Možná jsem byl naivní, ale fakt jsem si myslel, že Feige po delším čase pustil ven něco skutečně progresivního. No, ne tak úplně. Ale na tři se mi jít nechce už jenom kvůli tomu, že prvních cca 5 dílů mě bavilo víc než cokoliv jiného od Marvelu od prvních Strážců Galaxie. A taky mi došlo, že mi ten vesmír za ty skoro dva roky absťáku fakt docela chyběl a to anti-netflixovské týdenní vypouštění epizod taky. 75 % ()

luka4615

Vizuálně podmanivá podívaná, v níž je rodina vždy na prvním místě. WandaVision nám servíruje netradiční látku v netradičním hávu, který ne každého diváka ohromí. Seriál se zde právě díky tomu pouští na velmi tenký led, na němž je hranice mezi vkusnou poctou sitcomům z let padesátých a křečovitou podívanou bez vlastní identity tenká jako vlas. Naštěstí se to zde tvůrcům (většinou) daří úspěšně vybalancovat, takže se před Vámi rozprostře skvělá seriálová podívaná, jejíž příběh Vás chytne a už nepustí. Tomuto rovněž napomáhají i skvělé herecké výkony ústřední dvojice, skrze které můžeme prožívat jejich vyfabulované štěstí i osobní tragédie. Celý tento výjev poté zastřešuje i rozumná stopáž jednotlivých epizod, díky čemuž je zde minimum hluchých míst a zbytečných scén. Jako líbivá vlaštovka pro fanoušky MCU tedy WandaVision funguje s noblesou sobě vlastní. Skvělá práce! (Disney+) „We are an unusual couple, you know.” ()

mm13

Okolo výkonov Elizabeth Olsen a Paula Bettanyho a ich vzájomnej chémie by stačilo zmotať aj oveľa slabší príbeh, aby sa jeden na záver roztlieskal, ako (pri MCU produkcii) už dlho nie. ()

ScarPoul

Nápadité a hravé. V prvých epizódach funguje humor a v tých ďalších zase tá akčnejšia línia. Prechody medzi nimi sú plynulé a bez viditeľnejších prešľapov. Posledný diel pekne graduje a zároveň tam fungujú aj emócie( čo je u Marvelu skôr raritou ako pravidlo). Pripisujem to herectvu Elizabeth Olsen a Paula Bettanyho. Vo svojich postavách sú veľmi prirodzení a majú množstvo naozaj prvotriednych momentov. Koniec uspokojivý do tej miery, že sa to niekde posúva. A funguje to pre mňa ako taký predĺžený film. To, že je tam množstvo rôznorodých klišé ( ďalší zlý... šak viete) je už také nutné zlo. A niektoré vykrádačky sú tu trošku ako päsť na oko( King, Superman). V konečnom dôsledku ale lepšie ako väčšina samostatných filmov. Takže v zásade spokojnosť. Po čase znižujem na tri. Hoci sa určite jedná o originálny prístup k látke, podobne ako zvyšné seriály od Marvelu, tomu začne dochádzať ku koncu dych. Protagonista vždy potrebuje poriadneho antagonistu. A ten v seriáloch od Marvelu trestuhodne chýba. ()

BoPo

Aby po tých všetkých filmoch dával seriál venovaný konkrétnej postave zmysel, tak musí prinášať buď zaujímavú (neprebádanú) zápletku, alebo množstvo pikošiek, noviniek. WandaVision neprináša ani jedno. Nemám vôbec pocit, že keby som nevidel, tak by som o niečo prišiel. Seriál sa snaží byť zaujímavý svojou formou, štylizáciou, ale ten mix komédie a akcie nefunguje, respektíve prináša len ľahko zabudnuteľné momenty. Humor je priveľmi slušný a akcia priveľmi rozprávková. Áno, to je ono, je to seriál pre deti a mládež. ()

Hwaelos

Nebudu lhát, žeru to! Nejen, že je mi sympatická odvaha vykročit stranou osvědčené (a už dosti ohrané) marvelovské šablony, ale baví mě celý ten formát: Každý díl ve stylizaci sitcomů jedné dekády a někde pod tím schovaná backstory, která si s každým dalším dílem ukrajuje víc a víc prostoru. A přiznávám, komiksového geeka ve mně těší i to množství odkazů ke komiksům Roye Thomase, Johna Byrna a B. Michaela Bendise. Je to hodně originální take na celou tu dějovou linii od narození Wandiných dětí, přes "vymazaného" bílého Visiona až po House of M. A jako dodatek tam přihodili i "X-Menovskou" podobu Quicksilvera (po návratu x-menovských práv Marvelu). ()

bouncer

Vůbec nevím, co jsem právě viděl. Jako je to zajímavé, ale když poslední věc od Marvelu, co jsem viděl, byli první X-Men, tak asi nejsem cílovka :D ()

PanCitron

Úvodní sitcomové epizody jsou parádní, skvěle vymazlené a plné dobových i vlastních odkazů. Samozřejmě je jasné, že by něco takového nemohlo trvat donekonečna, tudíž je člověk spíš zvědavý, jak dobře bude rozpad této iluze udělaný. Bohužel, v momentě kdy se tak stává, se až na výjimky jede podle zažitého mustru mavelovek a finále je opět omalovánková bitka bez špetky nápadu. Plusem alespoň zůstává, že seriálový formát pomohl trošku prokreslit postavu Wandy a tudíž to v závěru dokázalo vydolovat aspoň slušné emoce. ()

JohnCZ

Hravý, originální a skromný úvod vs. výbušný, akcí a digitálem napěchovaný konec. A mezitím nečekaně dost dobré drama o lásce a ztrátách. WandaVision mě bavil ve všech polohách, i když v úvodu o fous méně, protože jestli něco nemám rád, tak jsou to studiové sitcomy. Ale to nutně nevadí. Jestli něco funguje, tak je to právě ta zmiňovaná hravost a postupné budování napětí a vazeb mezi postavami, plus do toho nějaké to naboření 4. stěny. Koncept minisérie MCU sedí. Už jen samotná postava Scarlett Witch tu je prokreslená daleko lépe než ve všech předchozích filmech dohromady. Ze strany záporáků mi to už přišlo o něco slabší a na vedlejší postavy taky nebyl kladen až takový focus, jaký by asi mohl. Určitě bych si to dokázal představit co do postav vyváženější. Ovšem jestli je tohle evoluce nejen marvelovských seriálů, ale i MCU obecně, tak sem s tím. Rozhodně jsem radši za podobné minisérie, kde je na všechno dostatek času, než za hrc prc dvouhodinové celovečeráky, kde tvůrci možná až příliš spoléhají na osvědčené šablony, protože na nic jiného prostě nezbývá čas. ()

berny2468

No po shlédnutí jsem spíše na vážkách. První tři díly byly utrpení. Něco v nich bylo vtipné. Ale většina spíše ne. Naplno se potvrdilo, že Elizabeth Olsen není moc dobrá herečka. Seriál spíše táhne Paul Bettany a další postavy, co se objeví po třetím díle. Poté navíc seriál získá i slušné tempo a navnadí potenciálními zajímavými twisty a samozřejmě opět ne otravným pokukováním po jiných filmech MCU. To vše je skvělé. Ale přijde mi, že se dali některé linie zakončit lépe. A pravdou zůstává, že naše teorie byly zajímavější než vyústění. Škoda, že se MCU (zatím?) bojí jít do paralelních vesmírů, což by mohlo být skvělé a pro tvůrce by to znamenala dle mého téměř volné ruce. Ale i tak musím pochválit za neotřelý nápad se stylizováním a odkazování na steré sitcomy, které mi sice bohužel nic neříkají, ale i tak je to odvážný krok bych řekl. Bohužel takový nedotažený. Zápletka nemá na délku série opodstatnění. A některé díly se táhnou a vše nakonec stejně skončí v již obligátním digibordelu. Možná, že by seriál lépe vypadal ve filmovém formátu. On stejně ten rozpočet bude dosti podobný si myslím. Ona zajímavost ze zdejších zajímavostí, že film má více trikových scén než Endgame, zněla neuvěřitelně. Ale po shlédnutí to tak i nakonec vypadá. Ale musím říct, že u většiny dílů jsem se nadmíru bavil. Nápad odvážný, leč nedotažený. 5/10. ()

Adasin

Začátek mě moc nebavil, pocta starým sitcomům sice hezká, ale já nic z toho neviděla a hádám že asi hodně lidí mimo USA, takže při vší té promyšlenosti zrovna na tohle tvůrci zapomněli. Ještě že jsou ty epizody tak krátké. Z hlediska děje tak první dvě epizody lze přeskočit, aniž by člověk o něco přišel. Samozřejmě bylo od začátku jasný, že je to nějaká pokřivená realita a jenom se čekalo, kdy se odhalí okolnosti. I tak je to ale vymyšlený pěkně a bavilo mě sledovat všechny odkazy na MCU a Marvel, jenom to není taková bomba jako seriálový Watchmeni, tady z toho brada údivem nespadne. Během sledování jsem četla spoustu teorií a článků o tom, jak to změní MCU. V tomhle ohledu je to celkem zklamání – nečekala jsem, že se všechny splní, ale ve výsledku mi přijde, že se nezměnilo nic a SWORD nepočítám. Zase jsou tu hlavně náznaky do budoucna, což je super, pokud se to někdy vyplní, tak snad se dočkáme. Celkově jako jednohubka fajn, ale znova se někdy podívám asi jenom na jednu z epizod – u většiny to nadšení celkem rychle vyprchalo, a tak se zapamatování hodnou pro mě nakonec stala paradoxně ta, co jenom doplňuje Wandinu minulost. 7/10 ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři