Duša predstavuje stredoškolského učiteľa hudby Joa Gardnera, ktorý získa šancu svojho života hrať v najlepšom jazzovom klube v meste. Ale jeden malý chybný krok ho zoberie z ulíc New Yorku do Veľkého pred – fantastického miesta, kde nové duše získavajú svoje osobnosti, vlastnosti a záujmy predtým než idú na Zem. Rozhodnutý vrátiť sa do svojho života, Joe spojí sily s drahocennou dušou 22, ktorá nikdy nerozumela príťažlivosti ľudských skúseností. Ako sa Joe usiluje ukázať 22 čo je úžasné na živote, môže pritom získať odpovede na niektoré dôležité otázky života. (CinemArt SK)

Elio

Celý tenhle nový Pixarovský poklad mi znovu připomněl to, na co jsem v poslední době tak trochu pozapomněla. A to, že život není o jakési nic neříkající, abstraktní myšlence naplnění. A nelze jej smrsknout do jediného momentu, ve kterém všechno z ničeho nic začne dávat smysl. Život je cesta. Dlouhá, krkolomná, často beze smyslu a bez toho, že by zanechala tu opravdovou, velkolepou stopu, kterou si přejeme každý zanechat. Takže co když… co když jsem tu prostě jen proto, abych se radovala z těch nejběžnějších maličkostí, na které jsem, shodou náhod a zvláštního řízení, zrovna ve svém životě narazila? Když vystoupíme z prostého a opravdového dětského prožívání každodenní, spontánní a jednoduché radosti, jsme postaveni do světa, který oceňuje jen úspěchy a to, čeho jsme skutečně, hmatatelně dosáhli. Všichni kolem nás staví na piedestal příklady osobností, které svůj život zaplnily těmi nejneuvěřitelnějšími příklady lidského hrdinství, dobroty, velkoleposti, schopností a nadání. Jsme takovými obrazy zahlcováni od chvíle, kdy se probudíme, do okamžiku, kdy jdeme spát. A vlastně postupně zapomínáme na to, co je nejdůležitější a nejopravdovější na celém tomhle neuvěřitelném zázraku lidského života. Že občas, na malý moment, každý den, můžeme prožívat ten svůj smysl života pořád a pořád dokola. A to prostě jen tak, že jsme, tady a teď. Soul ke mně, jak je asi z mojí tak trochu pateticky laděné recenze zřejmé, promluvilo na dost osobní úrovni. Viděla jsem samu sebe v Joeovi, který se hnal za jediným smyslem, který by jeho život odstartoval. Viděla jsem se v 22, která si nebyla jistá, jestli někdy vůbec objeví svoji „spark“. Viděla jsem se v celé téhle honbě za „něčím“, co jsem nikdy ani pořádně nedokázala pojmenovat. A viděla jsem se i ve finálním rozuzlení a uvědomění si, že každý den přináší něco, co si můžu naplno užít. Pizza? Proč ne? Donut? Píseň, kterou někdo hraje v metru? Padající podzimní listí? Západ slunce? Vtip? Setkání s přáteli, s rodinou? Je toho tolik, co občas vnímám jako samozřejmou lehkost každodenních dní, že na tyhle malé zázraky a „jiskry“ života zapomínám. A to je škoda. Protože „jiskrou“ pro kohokoliv z nás může být i ta nejběžnější věc. A to třeba jen rytmus jazzu. ()

Alex_01

Čekal jsem v tom možná trochu větší fylozofii, ale jako dítěti by mi tohle vysvětlení stačilo aspoň do puberty. Teorie, jak je to mezi nebem a zemíím bylo skutečně důmyslná a zábavná, plná metafor a občasného zamyšlení, které pixarovkám v poslední době chyběly, stejně jako silné téma a příběh ()

fiasko

Známka: A-; „Hmm- that’s weird, the counts off. There’s a soul missing.“ Duše je film od Pixaru, který režíroval Pete Docter a Kemp Powers. Pete Docter v minulosti dělal celovečerní snímky Příšerky s.r.o., Vzhůru do oblak a V hlavě - čili ty vůbec nejlepší animáky studia. Pro spolurežiséra Kempa Powerse je toto jeho debut a stydět se za něj opravdu nemusí... Středoškolský učitel Joe Gardner žijící v New York City si skrz svou idealizaci stanovil jako největší životní cíl hrát v proslulé jazzové kapele. Jakmile se mu však poštěstí a dostane možnost v jazzovém klubu hrát, nešťastnou náhodou spadne do kanálu a „zemře.“ Neznámo/Great Before je místo, kde se nacházejí všechny duše a získávají své osobní rysy, včetně zájmů než se vydají do svých těl na Zem - zde se protagonista nyní nachází, jako všichni v tomto světě je však v nelidském zjednodušeném těle. Zde potkává duši 22, která plní roli typické semi-badass cynické postavy, která znevažuje samotnou lidskou existenci a má problém najít svůj vlastní potenciál - kvůli tomu se na Zem nikdy nevydala, protože nikdy nenašla svou „jiskru“ (spark), a proto už téměř ničemu a nikomu nevěří... Joeovi se povede dostat zpět na Zemi, kvůli 22 se omylem však dostane do těla kočky, zatímco „ona“ je v těle učitele, díky tomu pochopitelně následuje pár vtipných scén, kterých je ve filmu fatálně méně než ve většině animovaných projektech dnešního Holywoodu. Duše je bez debat nejdospělejším snímkem, co nám zatím Pixar nadělil a řadí se i mezi ty nejlepší. Jiná dimenze a případné gagy jsou jediným, co Duši pořád zaškatulkovává do kategorie „pro děti“, protože v jistých scénách působí film částečně jako existenciální drama. Je mi jasné, že hodně lidem bude Duše vadit už jen kvůli samotnému tématu, u kterého je přece jenom o něco těžší všechny uspokojit a neurazit. Po celou stopáž si film udržuje stálé tempo a jsou řečené a zobrazené přesně ty věci, co jsou v životě z psychologického hlediska obecnou pravdou - toto všechno v rámci možností funguje a finálně do sebe zapadá s katarzí, která však není přehnaně idealizovaná. Trent Reznor, Atticus Ross a Jonathan Batiste - tito muži provedli bravurní práci s hudbou - práci, kterou jsem už dlouho neviděl, protože by se dal celý soundtrack rozdělit na dvě části: skutečný svět a neskutečný svět. Skutečný svět na Zemi je sbírka jazzových písní složených Batistou, která šlape a pohání děj dopředu přesně tak, jak tvůrci zamýšleli, ale nejvíce se bude zřejmě mluvit o hudbě z jiného světa Rosse a Reznora. Ta na rozdíl od reality v New Yorku pracuje s elektronickými nástroji a atmosféricky odpovídá přesně Great Before a Great Beyond, přičemž tvoří silný kontrast mezi dvěma dimenzemi a skutečným světem, protože zní jak z úplně jiného filmu a vesmíru. Ještě k Great Beyond... toto místo zase reprezentuje přesný opak Great Before, čili zde duše, co již prožili svůj život, vchází do ohromné bílé díry oddělující jejich duši od těla, zbavující je smrtelnosti a vedoucí do posmrtného života. Co se týče mínusů, jde spíše o drobnosti, ať už se bavíme o postavách, které rozhodně jsou vrstevnaté a sympatické... ale myslím si, že ze vztahu Joea a 22 mohlo být ještě něco mnohem intimnějšího a sofistikovanějšího. A poté samotný fakt, že se jedná o film „pro děti“, což paradoxně beru jako negativum, protože se stanoveným tématem si tvůrci zadali dost nelehký úkol a v rámci dnešního animovaného odvětví se jim povedl výborně, byť nabývám pocitu, že z tohoto mohlo být něco opravdu super-geniálního a sofistikovaného, avšak je to omezeno samotnou skutečností, že jde o „CGI animák.“ () (menej) (viac)

krvinka56 odpad!

Nápad zajímavý ale provedení moc nevyšlo. Absolutně nevyvážené zbytečné až přehnané  komično . Které film sráží o dost dolů. Grafiku mývá Pixar obvykle na jedničku ale tady neuchvátila. Nekonají se žádné vizuální orgie jak je zvykem. Opět srovnám s Coco  které je podle mne vrcholem Pixaru super příběh úžasná grafika a nápady. A hlavně rozumně proložené humorem i mírným dramatem.  Duši zkrátka chybí duše. ()

Werfey

Skvělé téma, ještě lepší zpracování. Konečně po dlouhé době zase animák, který má smysl. Kromě příběhu a originálního pojetí koloběhu života bych chtěl vyzdvihnout hlavně trefné a zároveň opravdu vtipné hlášky (Netflix by si měl psát poznámky). Konec jsem si představoval trochu jinak, ale přeci jenom je to pro děti, takže naprosto pochopitelné. 90%, protože jsem nechápal chování Dorothei W. Ps: Ta modrá věc, co počítá životy, byla celkem zabiják. ()

hufnagel

Prečo vlastne človek žije,čo je zmyslom nášho života a čo robíme zle a čo naopak dobre,no nádherná sonda do hlbín ľudskej duše. ()

hony23

Animák pro dospělé, s tím mám vždy trochu problém, pokud tedy nejde o South Park. Jde o příběh jazzového muzikanta, který ve svůj velký den udělá osudovou chybu, ale jeho duše stojí o 2.šanci. Mě to nijak nenadchlo. ()

filmovyfan

Jedna ze slabších Pixarovek, od kterých vždy čekáte, že vás nějak emočně zasáhnou, což v tomto případě nenastalo. Že by byl Pixar už podruhé za poslední tři roky bez Oscara za nejlepší animovaný film? Vlkochodci za mě o třídu výš. ()

Tomas_PO

Žeby Oskarovka roku 2021? Uvidíme, no ambície na najlepší animák to rozhodne má, čomu zodpovedá aj konzervatívna, nikoho neurážajúca animácia.. A tie sú neskutočné, hodné Pixaru, s množstvom detailov a nápadov. Potešili najmä tie s Terrym (účtovník) na cestách po New Yorku. Skrátka vidieť, ako sa kreatívny tím vyhral. Nápad s nebom, dušou, odchádzaním a prichádzaním na svet je nádherný, dostatočne ilustratívny, zábavný, no aj poučný pre deti, no nenudiaci ani dospelých. Aj keď zjavne inšpirovaný už predchádzajúcimi pixarovkami, najmä Inside Out, čo však vôbec nebolo na škodu. Hodnotenie medzi 4 a 5 hviezdami, možno k piatim predsa len štipka 'niečoho' chýbala. ()

KolarikKing

Drama pro dospělé v dětském obalu. Krásný vizuál mixovaný skvělou jazzovou hudbou. Skvělý příběh s poselstvím. Na animák tam ovšem bylo strašně málo humoru (nebo mě spíš neoslovil). Mladším dětem bych ovšem DUŠI nedoporučoval. Myslím, že to nebudou moc chápat a ani je to nebude bavit. Já jsem byl spokojený. Pixar stále na vrcholu. 8/10 ()

Michal.Lukac

Jeden z recenzentov nazval Pete Doctora psychológom cez animované filmy. Mám silný pocit, že s týmto slovným spojením nemôžem nesúhlasiť. Soul je zaujímavý počin, ktorý rovnako ako minulý Peteov film (Inside Out) nesie silné psychologické posolstvo. No zatiaľ čo Inside Out hovoril o tom, že je v poriadku prejavovať aj negatívne emócie, Soul je skôr o hľadaní zmyslu života (a jeho nečakanom nájdení). Čo sa technickej stránky týka, ostal som úplne ohúrený. Srsť, látka, listy, pot, voda, lesk... Všetko dokonale animované. Čo sa hudby týka, nemám žiadne výhrady. Trent R. trochu kopíruje svoju staršiu tvorbu, ale neprekážalo mi to. A čo sa samotného príbehu týka - tam som ostal dosť ohúrený natoľko, aby som od filmu odišiel s dobrým pocitom. Osobne mi tam ale chýbal nejaký ten krôčik navyše, alebo emocionálnejší koniec (Inside Out v tomto Soul určite prekonáva). Brutálne sa mi zapáčil ten koncept duší a mentorov. Vyvolal vo mne množstvo otázok - ako dlho tam tie duše prežívajú? Na základe čoho sa rozhodne o tom, akú povahu budú mať? Ako je to so schizofrenikmi? A som si v podstate istý tým, že v priebehu nasledujúcich dní budem premýšľať nad tým, čo prepánakráľa vyvádzala moja duša, keď bola v “The Great Before”. Soul odo mňa dostáva úctyhodných 8/10. ()

Simon.Dobes

Originálne, miestami vtipné a ako je už u Pixaru zvykom - dojímavé. Film dopĺňa krásna hudba v podobe jazzu a samozrejme, veľmi pekná animácia. No niečo mi tu chýbalo - moment, ktorý ťa emočne položí do kolien. Na city to hralo, ale oproti predošlým pixarovkám (Onward, Toy Story 4, Coco) to bolo slabšie. V každom prípade odporúčam! ()

bonovox

Duša nie je dokonalý animák od Pixaru, ale vzhľadom na dnešnú biednu filmovú produkciu je doslovne pohladením na duši. Výborný námet, originálne spracovanie, animácia a hlavne skvelý soundtrack robia z Duše film s dušou a poslaním. Je však primárne určený hlavne pre dospelého diváka, deti nemusia chápať určité súvislosti. A aj preto dávamo hviezdu naviac a to hlavne kvôli odvahe Pixaru vytvoriť takýto snímok. 90% PS: mentori duše 22 jednoznačne TOP ()

Dragon88

Pohádka Duše jakožto dlouho očekávaná pixarovka mě bohužel zklamala. Nevím, jestli je to počátečním očekáváním, ale je to tak. Na filmu Duše je strašně vidět, jak se snaží zaujmout dětskou cílovou skupinu, ale zároveň i dospělé diváky a dohromady to působí strašně uměle. Nicméně, zaprvé se mi na filmu líbilo zpracování a animace, kdy svět duší působil tak lehce a jednoduše, až to bylo pro oči zajímavě přitažlivé a zadruhé potom katarze, že člověk si má život užívat a radovat se z maličkostí, oceňovat krásu bytí, a hlavně si uvědomit to, že nikdo nemá předem určeno, čím musí být, a jedna konkrétní věc nebo záliba není ta jediná „Jiskra“ života. 70% ()

kolly13

Nápad a zpracování o duši člověka je na výbornou. Leč rozmáchlé pohyby postav "samá ruka, samá noha" s dalšimi efekty zinfantilňuje příběh pro menší diváky. K nadprůměrnému filmu tomu chybí troška a to více vtáhnout diváka. Ale co mne hodně bavilo, tak to byly ztracené duše, výtah na věčnost a důraz na každou minutu života. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+