Pianista

Scenár:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (viac)

Wladyslaw Szpilman je vynikajúci pianista, ktorý  žije vo Varšave so svojou rodinou. Po napadnutí Poľska nacistickým Nemeckom sa však ich život tragicky zmení. Ako židia musia nosiť na rukávoch pásky s hviezdou a postupne sú nútení rozpredať svoj majetok, vrátane Wladyslawovho piana, aby prežili. Napokon sa ocitnú na mieste, ktoré vstúpilo do dejín ako Varšavské ghetto... (RTVS)

ARTchaoos

!Majster spomedzi vojnových filmov! [všetko čo má zachytávať tam je: emócie, história, ponaučenie,hudba,hrôza kvalitné herecké výkony - všetko čo má mať správny (vojnový) film] .........pozrel som si ho 3krát a pozrem si ho ešte veľa krát ....[chaoos] ()

Kivis

Pianista zachycuje celý průběh války, což je chvílemi na škodu. Vzhledem k délce filmu se Polanski nevyvaroval hluších míst, ale některé scény jsou zase tak silné, že člověku zůstanou v hlavě ještě dlouho po závěrečných titulcích. Zdlouhavé a pro děj ne až tak přínosné mi připadalo třeba Szpilmanovo stěhování z bytu do bytu. Naopak nacistické "ententýky, koho dnes zastřelíme" nebo scéna s židovským vozíčkářem patří mezi nejsilnější válečně-filmové scény, jaké jsem viděl. Moje hodnocení asi není úplně objektivní, protože dobře vím, že filmům pojednávajícím o válečných zvěrstvech jsem schopný ledacos odpustit. Navíc je ovlivněno silným závěrem, který ukazuje, že ve válce proti sobě nikdy nestojí národy, ale jednotliví lidé a v každé "hodné" armádě může být lotr a v každé "špatné" armádě může být dobrák. Na konci už jsem příběh opravdu prožíval se Szpilmanem a doufal, že válku přežije, což je pro mě u takových filmů to nejpodstatnější a tak jsem zcela zapomněl na některé slabší pasáže filmu. Celkově mám z Pianisty velmi podobný pocit jako z Musíme si pomáhat, kterému jsem taky pro silný konec ledacos odpustil. A možná zbytečná poznámka na závěr: Brody hraje opravdu prvotřídně. ()

dratkovani

Působivý válečný snímek,který si Oscara opravdu zaslouží,skvělý výkon Adriena Brodyho dělá film dramatickým a věrohodným, je jedním z mála, který můžete shlédnout několikrát a stále má co říct. ()

saaaky

Naprosto unikátní skloubení trýznivé válečné a židovské historie s neutuchajícím optimismem člověka jako lidské bytosti a naděje na přežití za jakékoli situace. Roman Polanski se opět předvedl v tom nejlepším světle a nabízí divákům jedinečný zážitek - Pianista je totiž film, u kterého člověk prožije vše, co se u dobrého fimu prožít má - napětí a obavy o hlavní aktéry, radost z optimisticky laděných scén, ale i smutek a zděšení z naprosto realisticky vykreslených scén z tohoto pohnutého období. Bez rozmýšlení - 100%. ()

montel

Wladyslaw Szpilman (Adrien Brody), je skvělý pianista, hrající v polském rozhlase. Do Varšavy kde žije se svou židovskou rodinou však přicházejí německá vojska a rodina se muse podřizovat německým příkazům. Stěhovaní do židovského ghetta je pouze začátek hrůz, kterou němci začínají páchat. Následuje deportace celé jeho rodiny do pracovního tábora, jen Wladyslaw se díky kamrádovi z židovské policie deportaci vyhne. Wladyslaw se pak musí spoléhat na benevolenci přátel, kteří se jej snaží uchránit před jistou smrtí...Na tyto filmy se dívá těžko, protože ani sebelepší snímek nemůže doopravdy odhalit všechny hrůzy, které se za války staly. Roman Polanski zde odvedl velmi dobrou práci a stejně jako Adrien Brody si Oscara zasloužil. Filmu ani nejde nic vytknout, snad jen přílišnou zdlouhavost, ale to tyto filmy se závažnou tématikou mají všechny. 70% ()

mmajjkii

Místy budu i kritický, tedy mějte na paměti, že hodnotím pouze film nikoliv dobu atd., a že nejsem nacista ani nic podobného. Mno popravdě od oscarového snímku jsem čekal malinko více. Musím pochválit A. Brodyho to určitě, ale celý snímek místy pokulhával. V některých pasážích jsem se dokonce nudil. No a kdybych jej měl srovnat například s Speilbergovým filmem Schindlerův seznam, jako že v mnoha aspektech si to zajisté mohu dovolit, musím podotknout, že prohrál snad po všech stránkách. Abych to shrnul, film o neskutečně silném tématu, který není až zas tak dobrý, jak nejspíše mohl být. Tedy řekl bych, že mé hodnocení je adekvátní mému prožitku. IMDb 8/10. ()

Ratman

První věta filmu: "Pane Szpilmane, přišla jsem za vámi, líbí se mi jak hrajete". Poslední věta filmu: "Zeptám se v továrně, třeba něco vědí". ()

prometheusll

Dobrý film. Dobrá hudba a hlavně děj,který mě hrozně zaujal. Chvilkama sice nuda ale ve většinu nuda nebyla. Válečný to až tak není(spíše se to odehrává za války). Spíše je to životopisný a drama,. ()

Otan

Hodně opravdový film,který jen těžce snese srovnání.Nádherná kamera a hudba.Brilantní Brody. A vynikající herci v menších rolích.Snad nejlépe zachycené hrůzy světové války.100% ()

DEJWIX114

Užasný film z válečného období. Nechybí poněkud drsné a nebo humorné scénky.. Kvalitní zpracování a scénář Ronalda Harwooda je dokonalý až na nějaké nudné chvilky. Jinak je tam dost dobrá hudba takže Wojciechovi Kilarovi palec nahoru.. ()

Tucinka

Film, který mohu vidět furt dokola a stejně v něm najdu vždy něco, co mne hrozně fascinuje a možná i děsí zároveň. Adrien Brody je naprosto excelentní a jeho výkon je brilantní. Mám ráda filmy s válečnou tematikou i přesto, že je v nich tolik zvěrstva...a vždy děkuji nevím komu, ale děkuji za to, že jsem takovou dobu nezažila na vlastní kůži a doufám, že nikdy já ani moji blízcí nezažijeme...je to film, který si Vás určitě získá, chvílema je to i úsměvné s jakou vůlí dokáže člověk bojovat o holý život ()

Ochechulak

Velmi velmi silný příběh, perfektně zahrané nejen hlavní postavy, krásná hudba, po skončení filmu téměř mrazení u páteře. Délka filmu je možná pro někoho problémem, pro mě byla ideální. Nebudu srovnávat se Schindlerovým seznamem, oba filmy jsou skvělé. ()

jerrik7

Jara.Cimrman.jr píše: Neustále připomínání židovské tragédie už mi leze krkem. Nacisti jsou přitom extrémní svině a Židé extrémní dobráci, jenže takhle černobílý svět nikdy nebyl." Je to hrozné depresivní a je toho už moc. Čí nervy a psychika to má vydržet? A k čemu to všechno nekonečné trýznění nervů je, když se lidstvo stejně nepoučilo ani v nejmenším, válčí a vraždí se ostošest, evropské vlády prosazují absurdní a sebezničující mutikulturalismus a všechno směřuje k další katastrofě? ()

skepticka

Herecký a filmový koncert.Naozajstný klenot.Hlboké, dojímavé, zase až neskutočne ľudské.V neposlednom rade Adrien Brody a jeho elektrizujúce charizma, ktoré presakovalo do konca aj vo filme tohoto žánru! Mám silný dojem,že som v živote nič lepšieho nevidela:-) Absolútna spokojnosť. ()

Mark1983

Tak tohle je jeden s nejsilnějších válečných příběhů,co kdy vznikly.A když jsem viděl poprvé,jak toho starého muže na invalidním křesle vyhodili nacisti z balkonu na ulici,byl jsem v tu ránu jako ježek.Postavily se mi všechny chlupy na těle,co mám.Byl to hnus. ()

ricky4

Smutný scénář, geniální herci v čele s tim hlavním. Dojemný snímek, který mě na několik dní donutil přemýšlet o životě a o té lži, že žijeme ve špatné době. Hovno ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz