Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

kabul

Vynikajúci film nemeckej produkcie, ktorý pravdivo opisuje každodenný život na ponorke. K jeho plusom patrí najmä to, že na rozdiel od amerických filmov je v ňom okrem akcie aj kus bežného života. I keď záver dosť kontrastoval so zbytkom filmu. ()

snakepit

Pútavý a veľmi realistický vojnový film o skutočných hrdinoch 2.svetovej vojny s nezabudnuteľným hudobným doprovodm a excelentnými hereckými výkonmi. Je zaujímavé sledovať, ako sa menil postoj mladých námorníkov zlákaných nacistickou propagandou, keď okúsili pravú tvár vojny. Obyčajne sa filmom nad 3 hodiny vyhýbam, tentokrát som však spravil výnimku a spravil som veľmi dobre. Doteraz som za svoji obľúbenú Petersonovku pokladal Dokonalú Búrku, ale po zhliadnutí Ponorky sa toto poradie jednoznačne mení. It's a long way to Tipperary, it's a long way to go :) ()

vitac.

Fantastický film, viděl jsem verzi dlouhou 216 minut a hltal jsem každý záběr. Zprostředkování života námořníků sloužících na ponorce se podařilo na 100 % a mnoho scén se mi v hlavě přehrává ještě teď, dva dny po zhlédnutí filmu (bar, dno, závěr, ...). Čtyři a půl. ()

bedly

Vynikající válečný film, ve kterém se nedočkáte námořních bitev ani vřavy ani potoků krve. Přesto prožijete drama s neúprosným koncem. Musím přiznat, že je to můj první válečný film z období II. světové války, ve kterém mně bylo líto Němců. Dokonce jsem jim přál, aby nějakou loď už konečně potopili. O životě v ponorce jsem mnohé tušil, ale tohle byla fakt síla. Na počátku se posádkám ponorek dostávalo značných privilegií v podobě bezuzdných chlastaček a sexuálních nevázaností, snad aby si ještě užili než zešílejí. Jednotvárný průběh plavby narušovaný poplachy a bouřemi si posádka vylepšuje pokleslou kulturou.V každém válečném filmu se objevují stejná klišé - dopisy manželkám a milenkám, oplzlé poznámky o ženách, nadávání na generály, silácké chování hrdinů i občasné příznaky pomatenosti. V tomhle filmu mně to ale připadalo nějak reálnější, taky jsem dobře pochopil ponorkovou nemoc. Vynikající Jürgen Prochnow, režiséry hojně využívaný v rolích tupých násilníků, zde představuje kapitána, který posádku přes smrtelná nebezpečí dovedl až do přístavu, kde všechny dostihla svinská válka. ()

Jaromír

Realistická ultimítní deprese, kterou už nemusím vidět po druhé. Němci natočili poctu svým hrdinům (hrdinové jsou na obou stranách...) v ponorkách a lépe to vážně udělat nemohli. ()

GordonCZ

Na první pohled by mohla celková délka tohoto snímku (viděl jsem director's cut, takže 3 a půl hodiny) vypadat jako až děsivě dlouhá, ale pokud máte rádi kvalitní válečné filmy z období druhé světové války, po chvíli zjistíte, že vás tento film chytil natolik, že se od něj nemůžete odtrhnout až do konce. S německou precizností je zde totiž věrně ztvárněno stísněné prostředí uvnitř ponorky, odtržení od blízkých doma i všudypřítomné napětí z čekání dané rozhlehlostí Atlantiku. V kritických chvílích se pak ukazuje, že je potřeba nejen zručnost posádky, ale také kapitánova rozhodnost a schopnost inspirovat své muže i k takovému úkolu, jako je pokus proplout kolem Gibraltaru do Středozemního moře. Setkání ponorky se zásobovací lodí ve Španělsku pak poskytne i krátký náhled na rozdílnost reality života posádky s tím, jak si jej představují lidé v zápolí. Soundtrack pak celkový dojem ještě vyzdvihne, čímž si někdy připadáte, jako byste tam byli s nimi. ()

macetoma

Klasika žánru. I po letech má stále co říct. Atmosféra v ponorce houstla každou vteřinou. Jen by to chtělo více sestříhat - možná by to ztratilo trochu na ceně, ale některé pasáže, kde se "nic" nedělo byly vážně trochu nudné. Dávám 5 hvězd. ()

WolfIssen

Vynikající, ikdyž šíleně dlouhý film. Nicméně vůbec není nudný, atmosféra v ponorce by se dala krájet, herecké výkony skvělé a mohl bych chválit dále. Jen mi trochu vadilo, že na začátku filmu byli vojáci vykreslení jako hovada, tím narážím na chlast a nechutné řeči. ()

adamix

Ono to je dobrý film na dobrej úrovni, ale je strašne rozťahaný. 1. hodina je dosť nudná a skoro nič sa tam nedeje, ale keď je film v polke, začne to byť dosť zaujímavé a napínavé. Najlepšia scéna je tá, keď počúvajú svojho nepriateľa, ktorý ich hľadá a oni musia byť ticho a veľmi hlboko pod hladinou, aby ich nenašiel. Potom neskôr je to zaujímavé, keď majú prejsť cez Gibraltár a nakoniec sa dostanú do úplnej hĺbky. Je to dobrý a napínavý film, ale ako vravím, moc rozťahaný. Najprv som chcel dať 3* no dám 4* kvôli napínavím scénam. A dávam 75%. ()

Jehan

Vynikající film, který tak trochu rehabilituje osud německých ponorkářů sloužících zhovadilému režimu ve zrůdné válce. Člověk jim v kině bezděky (a někdy i bez dechu) musel držet palce, i když věděl své... Kromě toho je zde Jürgen Prochnow ve vynikající formě, než se později rozpustil v hollywoodských béčkových padouších, což je asi osud většiny Evropanů v americké kinematografii. A výborné, vesměs paradoxně civilní, výkony německých herců. ()

Gallienus

Dle mého soudu asi nejrealističtější válečný film, co jsem kdy viděl. Hluboce před panem režisérem smekám, vyždímal z toho maximum co mohl. Jenže pak nabral směr Hollywood a začal točit jednu šidku za druhou, no trochu to přeháním, ale jeho tvorba šla strašně dolů. Myslím, že tento film v daném žánru asi těžko něco překoná. Snad se jednou donutím přečíst knihu, abych jí mohl porovnat s filmem, zatím se tomu úspěšně vyhýbám. ()

helrohir

Výborný vojnový film s inteligentným dejom, bravúrnymi hereckými výkonmi (Prochnow rules), neskutočne hutnou klaustrofobickou atmosférou a kvalitne odvedenou réžiou, dávajúcou dôraz hlavne na enormnú realistickosť snímku. Určite ide o jedno z vrcholných diel nemeckej kinematografie a o kvalitách tohto filmu svedčia aj oscarové nominácie. Je pozoruhodné, že priebeh deja vás núti fandiť týmto chlapcom, aj keby tam každých desať minút heilovali, čo považujem za kus scenáristického aj režijného umenia. Na slabšie vizuálne efekty sa vzhľadom k roku vzniku sťažovať nebudem, ale čo mi robilo najväčší problém, je určite nekonečná dĺžka. Videl som director´s cut, a tie tri a štvrť hodiny sú vzhľadom k obsahu filmu neúmerne veľa. Preto "len" štyri hviezdy. 80%. ()

pestak

Líčí válečné události ve strhujících a realistických obrazech. Osudy lidí německé ponorky se stal ve své době nejnákladnějším film německé produkce. Vzniklo ještě třídílné televizní zpracování. ()

mac000

Mariňáci na německé ponorce, jejího kapitána nevyjímaje, nejsou žádní fanatičtí nacisté či zapálení přívrženci Hitlerovy vize Třetí říše. Jsou ale patrioti a vědí, že jejich úkolem je bojovat proti nepříteli, kterým je Brttánie ztělesňovaná v jejich očích W. Churchillem. Wolfgang Petersen prokázal režíjní mistrovství, když (po krátkém úvodním entreé) děj po tři hodiny (Director´s Cut) zasadil pouze do útrob ponorky, plnící v Atlantiku svoji vojenskou misi. Divák ale nejenže není unaven, naopak - stále více je fascinován gradujícím napětím, vrcholícím v dlouhé scéně boje posádky o holé přežití. Plným právem pět hvězdiček! Z toho minimálně jednu má sugestivní a do paměti se vrývající hudba Klause Doldingera. A ještě možná k disputacím přispěvatelů zde na ČSFD, zda je film válečný, protiválečný či "válečný i protiválečný" současně. To poslední je nesmysl, tak jako člověk nemůže být současně vegetarián i masožravec. Záleží, co chápeme pod definicemi toho kterého žánru, ale já se přikláním k označení ponorky jako film válečný - v tom nejlepším slova smyslu ( bok po boku dalším reprezentatnům žánru jako Bitva v Ardenách, Saving Private Ryan, Bitva o Berlín ad.). P.S. FIlm jsem viděl poprvé (v kratší verzi) roku 1983 na rakouské televizi, podruhé před nedávnem (delší verze) ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Neeson a drogová ponorka

Neeson a drogová ponorka

25.03.2015

Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco… (viac)