Reklama

Reklama

Československo, (1978–1979), 13 h 21 min (Minutáž: 73–91 min)

Kamera:

Josef Hanuš

Hrajú:

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, František Němec, Miloš Willig, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Pavla Maršálková, Emil Horváth ml., Elo Romančík, Eva Sitteová, Josef Langmiler (viac)
(ďalšie profesie)

Epizódy(10)

Zaujímavosti (68)

Tridsať prípadov majora Zemana - Tatranské pastorále – 1965 (1978) (epizóda) (S03E02)

  • Autori sa inšpirovali skutočným prípadom, ktorý sa stal v júli roku 1964, kedy bola znásilnená a uškrtená 19 ročná Mária Drexlerová. Pri vyšetrovaní patril medzi podozrivých aj známi český fotograf Stanislav Tereba, dokonca zakladateľka Czech Press Foto Daniela Mrázková bola obeti natoľko podobná, že si ju predvolali kriminalisti a ukazovali ju ako "volavku". Podoba obete aj spis k prípadu sa stratil. Vrah ostal neznámi a nepotrestaný. (Raccoon.city)

Tridsať prípadov majora Zemana - Studňa – 1969 (1978) (epizóda) (S03E06)

  • Po vyše 45 rokoch sa v rekonštrukcii celého prípadu objavili podozrenia, že skutočný Stanislav Jelínek, v seriáli mladý Brůna stvárnený hercom Josefom Kubíčekom, si veľkú časť hroznej udalosti vymyslel a stala sa úplne inak ako ju popisoval. Prípad vyšetroval major Strouhal, ktorý ho však uzavrel veľmi rýchlo na nátlak STB, nakoľko Stanislav Jelínek bol špičkový jadrový chemik, ktorý pracoval na tajných vojenských projektoch. K prípadu sa stratil spis a zmizli aj pitevné protokoly, ktoré sa neustále archivujú. Podľa žijúcich ľudí, ktorí sa vyšetrovania zúčastnili, môžu byť tieto údaje v archívoch ruskej tajnej služby, nakoľko Stanislav Jelínek pracoval 3 roky v Moskve. (Raccoon.city)

Tridsať prípadov majora Zemana - Studňa – 1969 (1978) (epizóda) (S03E06)

  • Najznámejšia scéna, kedy sa starý Brůna kýva so sekerou zo strany na stranu, bol Crhův herecký nápad. Z ničoho nič predviedol tento pohyb a režisér bol fascinovaný. Keď prišiel do hereckej šatne, kolegovia ho často vítali charakteristickým kývavým pohybom v predklone. Spočiatku to bral ako srandu, ale neskôr už ho to začalo hnevať. (Raccoon.city)

Tridsať prípadov majora Zemana - Mimikry – 1972 (1979) (epizóda) (S03E09)

  • Pri záberoch, kde vynášajú rakvu nebohého kapitána z L-410 je ešte vidno mnoho dobových záberov na rad lietadiel typu Tu-134 (jedno z nich štartujúce aj na pozadí titulkov). V čase, keď sa epizóda odohráva (leto 1972) ich ČSA malo vo flotile len 5 kusov a určite niekoľko na pravidelných linkách. (Fredy.Tukot)

Tridsať prípadov majora Zemana - Mimikry – 1972 (1979) (epizóda) (S03E09)

  • Uneseným lietadlom je L-410 Turbolet československej výroby. Na krátkych vnútroštátnych linkách bolo používané v 70. a 80. rokoch. Podobnosť so skutočným únosom, pri ktorom bol zastrelený cpt. Mičica (8.6.1972) sa v mnohých detailoch líši. Najväčším (trochu alibistickým) rozdielom je spôsob bezpečnostnej kontroly. Práve ako reakciu na spomínaný tragický únos boli zavedené prísnejšie bezpečnostné pravidlá pred vstupom na palubu. Predtým sa osobné prehliadky nerobili na vnútorných linkách prakticky žiadne a prepašovať do lietadla zbraň bolo oveľa jednoduchšie. (Fredy.Tukot)

Tridsať prípadov majora Zemana (1974) (seriál)

Tridsať prípadov majora Zemana (1974) (seriál)

  • V 29. díle Mimikry (1979) zazní věta: ,,A kdyby došla nějaká hláška, tak biblický songy jsme nezpívali.'' Tuto větu dodnes používá česká skupina Tři Sestry při ukončení každého koncertu. (frolish01)

Tridsať prípadov majora Zemana (1974) (seriál)

  • Většina epizod byla natočena na motivy skutečných případů. Například děj epizody s názvem Studna (1978) byl ale z politických důvodů pozměněn. Ve skutečnosti se rodina jmenovala Jelínkovi a žila ve vesnici Vonoklasy. Mladý Jelínek, ve filmu Brůna, byl vynikající fyzik, který pracoval několik let v tajném vojenském ústavu v Techotíně. Pracoval také 3 roky v Moskvě. Ve skutečnosti v případu nešlo o peníze, ale o pozemek, na kterém si postavili Jelínkovi dům. O pozemek měli zájem současně také sousedé, kteří je nenáviděli a fyzicky napadali. Ve skutečnosti měl mladý Jelínek v dětství dětskou obrnu a nemohl chodit. Jelínkovi se o něj řádně starali. Starší Jelínek už psychicky nemohl vydržet neustálé napadání, a tak se rozhodl odejít ze světa i se svou rodinou. Případ se stal v únoru 1969 v obci Vonoklasy. Jelínek tehdy vylézal ze studny přibližně hodinu a poté se plazil 2 km do vedlejší vesnice Černošice pro pomoc. (Panfilmex)

Reklama

Reklama