Príbeh sa odohráva na pozadí februárových udalostí roku 1948. V tie dni sa musí každý rozhodnúť, na akej strane bude stáť. V pohraničnom mestečku, kde sa všetci poznajú, dochádza ku konfrontácii postojov jednotlivých postáv k vývoju politickej situácie. Do Kateřinskej Hory prichádza nový veliteľ ZNB Bláha. Jeho podriadený Jan Zeman sa otvorene pridáva k robotníkom, ktorí znárodňujú miestnu zbrojovku. Bláha v lietadle utečie z republiky... (TV Dajto)

Snorlax

Celá kriminálka se smrsknula na lov tajemné vysílačky, k tomu se řeší politika a obyvatelé Kateřinské Hory jsou nuceni si vybrat stranu. Zajímavá je scéna, během níž Lojza Bartík sděluje při poslechu rozhlasu: "Vyhráli jsme, soudruzi." Automaticky očekává, že každý, kdo je mu sympatický, má stejné politické smýšlení. Zde jsou patrné stopy skvělého psychologa Procházky, jehož postavy vždy vycházely z reálných základů. Samotný díl má několik velice zdařilých scén s obrovským se sexuálním napětím mezi Bláhou a Čadkovou. Příchodem Bláhy na scénu se v seriálu objevuje i alfa samec, což do té doby pro československou tvorbu nebylo obvyklé. Navíc scéna plná vášně mezi Bláhou a Čadkovou v lovecké chatě by bez potíží uspěla v erotickém snímku. Absence takových scén v naší domácí tvorbě měla samozřejmě kromě důvodu, aby nebyla poskvrněna morálka socialistického člověka, také jeden zcela pragmatický. Nedostávalo se alfa samců a Brzobohatý zkrátka nemohl hrát úplně ve všech filmech. Takže milé dámy, užijme si toto unikum plnými doušky, pro několik následujících desetiletí to bude poslední český filmový alfa samec. ()

Jara.Cimrman.jr

"Dobrej policajt nemá nikdy po službě." Tak nám Honza zahájil druhou vlnu znárodňování majetku a odnesla to Čadkova zbrojovka. To přece dá rozum, že ty zbraní patří dělníkům, když je vyrobili. I když neměl by z toho továrník taky něco mít, když postavil továrnu, koupil stroje, dával dělníkům výplaty a zajistil zakázky? Optikou Honzy Zemana nemá nárok na nic a já musím s politováním konstatovat, že tady si moc nerozumíme. Tohle je prostě moc politické, málo kriminální a aby těch negativ nebylo málo, tak k tomu zpívá Pepíček Zíma. ()

Jello Biafra

Jednotlivé diely seriálu 30 případů Majora Zemana majú veľmi kolísavú kvalitu. Niekedy sa dá naraziť na kvalitné diely a niekedy zasa na odpornú komunistickú propagandu, z ktorej sa chce človeku znalého dejín zvracať. Medzi také diely patrí aj diel s názvom "Hon na lišku", ktorý hrubým a ostudným spôsobom skresľuje udalosti februára 1948. Honza Zeman sa so zbraňou v ruke postaví na stranu ľudových milícií a krátko na to v súčinnosti so štátnou bezpečnosťou prenasleduje "protisocialistické živly", medzi ktorými nájdeme továrníka, západného vojaka či farára. Rozhodne jeden z najviac propagandisticky zmanipulovaných a zároveň najostudnejších dielov. ()

Ironfood

Představují se tvrďák, ostrostřelec a instruktor Commandos Bláha i mnohem méně drsně působící kontrarozvědčík Žitný.... Ve vládě je to špatný a odpůrci komunistů se připravují na klíčový střet, konečně "čtyři sta pušek na okrese, to je slušná palebná síla". Prozápadní štábní kapitán naštěstí bývá totálně z formy, zatímco Zeman stojí na správný straně a s komunisty se pere jen kvůli holkám. Každopádně, jak by řekl Zemanův táta "Jen kluci klid, nebojte se, on to Gottwald zvládne" ()

špaček421

Tenhle díl je z roku 48. Zeman tu nic nevyřeší, celý díl se totiž točí kolem Radka Brzobohatého coby velitele Bláhy. To je záporák podle vidění ÚV KSČ - bojoval v Anglii, takže má rád mučení, svádí vdané ženy a svoje chyby přenáší na podřízené. Ovšem Brzobohatého tvrďák je snad to jediné, co se na tom dá ocenit - snad ještě celkem povedená přestřelka na začátku a sexy Carmen Mayerová jako záletná manželka slabošského továrníka Ilji Prachaře. Ovšem pak dojde k 25. únoru, velitel vojska Jiří Holý plánuje převrat a žádá Prachaře o zbraně. Ten mu je chce vydat, ovšem zbraní se mezitím zmocnili komunisté - oni je montovali, jsou tedy jejich! Zeman má zakročit, tak zakročí - ve prospěch strany. Jak to zdůvodní Bláhovi, možná není dobrej policajt... ale je dobrej komunista, to je hlavní. A zase se zaklíná mrtvým otcem. Mrtvý otec a koncentrák, pár hlavních Zemanových kriminalistických inspirací. Prachař se ženou, Holý, Bláha a pár dalších lidí se následně snaží uletět za hranice. Přijíždí záhadný muž s kolárkem, který všechny zradí, ovšem pak padne do pasti, ale Bláha utíká. Kdo má být tím mužem s kolárkem? Že by monsignor Jan Šrámek a celá věc měla být vykreslením jeho nezdařeného útěku (což se mimochodem stalo u Rakovníka a ne někde u hranic, a až v březnu a nikoli hned 25. února)? Tohle mě namíchlo asi nejvíc. Omlouvám se, že jsem to vyzradil celé, ale tohle vlastně vůbec nebyla detektivka. Jedna hvězdička za Brzobohatého. ()

• Tato epizoda vyšla v časopise „Pionýrská stezka“ v ročníku 1977, ilustrovaná Kájou Saudkem. (sator)
  • Ve scéně z Liščího doupěte, kde továrník Čadek (Ilja Prachař) nabízí Bláhovi (Radoslav Brzobohatý) pití, se ho ptá na tehdy obvyklé luxusní pití – whisky, koňak... Když mu Bláha odvětí, že by si dal českou borovičku, sotva to dořekne, už mu ji Čadek nalévá. Za normálních okolností by ji musel nejdřív najít v baru a pak udělat pět šest kroků k Bláhovi a láhev otevřít, což by mu nějaký čas zabralo. (TomKey)