Je Silvester a Blanka Zemanová sa popoludní vracia do svojho neďalekého zamestnania po mäso. Objaví tam požiar a poranenú kolegyňu. Jan Zeman začína s vyšetrovaním a ešte v ten istý večer odhalí páchateľa vraždy a sprenevery peňazí... (TV Dajto)

carl.oesch odpad!

Slaboučká krimi s rádoby vtipnými momenty (tedy z hlediska tvůrců seriálu) a předposlední díl, kde není patřičně úderný a jediný správně politicko výchovný směr. Blíží se děsivý osmašedesátý a než se to soudruhům podaří zase vzít pevně do rukou a nasměrovat ve jménu všeho pracujícího lidu tam, kam je třeba. U buňky onoho zavražděného stojí na rozbahněném sídlišti Škoda 110R Coupé - v roce 1966, kdy bylo embéčko stále ještě poměrně horkou novinkou. A ona oslava Nového roku je taky famózní, v té době se už zase naplno víc slavily Vánoce, tady je jasný požadavek, aby to bylo jako v SSSR... ()

Snorlax

Více vztahové drama z rodinného života Zemanových, než detektivka, ta je chaboučká a její pointa přijde tak nějak mimochodem, že stačí chvilka nepozornosti a člověk ji přehlédne. Ale Zemanovo běsnění kvůli vodce a Martinovi Hrabákovi je okouzlující. Herci a Liškova hudba vytahují tento díl z průměru, ale stojí je to strašně moc úsilí a stejně má třiadvacatý případ Jana Zemana řádně odřené uši z toho škrábání se vzhůru za čtvrtou hvězdičkou. ()

Jara.Cimrman.jr

"Tohleto oslavování, pití a tanečky na pracovišti, to bych zakázal. A všem. Bez rozdílu funkcí." Tak tady je Honza trošku za moralistu, ale jinak dává jednoznačně najevo, že je to veselá kopa. Po své manželce totiž chce okamžitý grafologický rozbor písma zaměstnanců firmy, velkoryse znevažuje schopnosti vrátného a když se chystá srovnat prvňáka Hrabáka, tak jsem byl nadšením bez sebe. Rovněž mi ukápla nostalgická slza při vzpomínce na chůzi přes bahno po prknech mezi novostavbami paneláků, při záběrech na bakelitové zvonky a zejména při dechovce vyhrávající v hlavním televizním programu na Silvestra. Ovšem z kriminalistického hlediska se mi jeví tento případ dost slabým, ale pobavily mě v něm malé role typu cizojazyčných bavičů na večírku či vynikající flegmatik Weniger z Trbóšan. ()

špaček421

Takové nudné silvestrovské drama-komedie z rozestavěného sídliště, tunelovaného podniku i Zemanovy domácnosti, kde Lidka opět dělá bugr a předstírá útěk. Propagandou,dějem i zábavností zcela na úrovni běžné normalizační televizní hry či bakalářské povídky. Zajímavé je, že jak Zeman dělá pořádek ve společnosti, jeho žena je vždy takovým policajtem v malém. Lída byla učitelkou a viděli jsme, jak dělá pořádek mezi dětmi, Blanka je kádrovačkou a dělá pořádek v podniku. Stojí to za vidění snad jen díky hercům, Petru Kostkovi, Obermaierové i Brabcovi, který už si definitivně přetvořil Zemana v cholerického tatíka. ()

NinonL

Vše se točí kolem Silvestra 1966 a Nového roku 1967. Blanka Zemanová se vrátí do kanceláře, protože si v lednici zapomněla šunku. Na toaletě najde mladou zaměstnankyni Janičku v bezvědomí. Když si nechá vrátným otevřít její kancelář, mzdovou účtárnu, vidí, že tam hoří a s pomocí vrátného a saniťáka oheň uhasí. Zavolá to svému manželovi a ten se na místo ihned vydá. Zjistí, že na výplatní listině se vyskytují 4 zaměstnanci stejného příjmení, přičemž u nich pracuje jen jeden Havránek. Navíc je už několik dnů nezvěstný. Zemanovi nechali doma čtrnáctiletou Lidušku samotnou a ona si domů pozvala svého kamaráda Martina. O něm rodiče zatím vůbec nic nevědí. ()

• V televizním silvestrovském programu zazní v bigbandové úpravě mimo jiné i melodie písní „Congratulations“ a „Lily the Pink“. Obě skladby přitom byly nahrány a vydány v originálních verzích až v roce 1968. Děj epizody se ovšem odeheává na silvestra 1966. (OHNOTHIMAGEN)