Na začiatku príbehu je tragická nehoda pražského taxikára, u ktorého sa našli ukradnuté známky. Stopy zavedú Jana Zemana až k viedenskému Čechovi, ktorý ilegálne preváža občanov Nemeckej demokratickej republiky na západ. Vyšetrovatelia správu o taxikárovom úmrtí utaja a Zeman prevezme jeho identitu. Pri záťahu na prevádzača však dôjde k nečakanej zmene a Zemanovi ide doslova o život... (TV Dajto)

Kakho-oto

Třetí desítka seriálu začíná špionážně laděným dílem, v němž exceluje Josef Abrhám, zpestřením je rovněž role Wimmera ztvárněná Vladimírem Menšíkem. Zeman se poprvé od dílu Hon na lišku popral a tentokrát to dopadlo jeho třetí porážkou (dříve od Wolfa a Mauera), k tomu dvě remízy (Haugwitz, Mutl) a jedna jediná výhra (Jäger). Solidní epizoda, která nenudí, ale mezi nejlepší ji osobně nepočítám. ()

SOLOM.

Na rozjezd třetí série vcelku slušný díl. Josef Abrhám zvládl svou roli padoucha vcelku obstojně, což se mu musí nechat, jen škoda, že Menšík nedostal víc prostoru. Co mi však trochu vadilo, bylo to, že tvůrcům tak nějak nesedí věk Zemanovy dcery vzhledem k rokům, kdy se případy odehrávají – roste nám to děvče nějak zatraceně rychle. Nicméně Andrlová se snažila sympaticky zapadnout. No a finální bitka u rybníka taky nebyla zrovna špatně zvládnutá. Navíc i zde figuroval Hradec – toho mám o dost více raději, než absolutně zbytečnou postavu Františka Němce (napříč celou sérií)… ()

NinonL

Major Zeman jde na schůzku s cizincem, o kterém nic neví. Data o schůzce našla kriminálka v bytě mrtvého muže. Na schůzce se seznámí s Rakušanem Rudi Lorenzem, který pochází původně od Brna. Rudi organizuje a převáží východní Němce na Západ. Zeman se s Lorenzem zapojí do jeho hry, ten ho ale prohlédne, omráčí a Zemanovi jde opět o život. ()

Jara.Cimrman.jr

"Je to přece naše povinnost dostat ty chudáky z komunistickýho pekla." Pašování vzdělanců přes západní hranice býval kdysi velký byznys, zejména když si na cestu zabalili nějaký ten tajný materiál, ale naštěstí jim je Honza na stopě. Mě tedy hodně zaujala sledovací akce, Honzova prohra na ipon a samozřejmě báječní manželé Wimmerovi, jejichž vzájemné pošťuchování nemělo chybu. ()

špaček421

Zlí Rakušáci pašují přes ČSSR východní Němce na Západ. To přece Zeman, Kalina, Žitný a Hradec nemůžou nechat jen tak! Když umře jeden z možných pasažérů, Honza se za něj vydává a vstupuje do spojení s převaděčem Josefem Abrhámem. Ten šuká vdanou recepční v motelu, má jizvy z doby, kdy bojoval v Indočíně a vůbec je to gauner, kterému neradno věřit. Což zní docela komicky, protože jak člověk vidí Abrháma, automaticky si vzpomene na jeho role ze Svěrákových a Smoljakových filmů a nejde mu do hlavy, že ten sympatický elegán se tu pokusí Zemana zákeřně zavraždit! Naštěstí jsou Žitný s Hradcem vždy nablízku. Máme tu i Vladimíra Menšíka jako vystrašeného zlodějíčka a Ivanu Andrlovou jako Zemanovu pubertální dceru. Pokud se tvůrci snažili naznačit konflikt mezi ní a Blankou, nepodařilo se to, ale vůbec. Propagandy není sice moc, občas je film trochu akční, ale většinou dost směšný. ()

• Rudi Lorenz (Josef Abrahám) má v tejto epizóde pištoľ CZ DUO. (ČSFD)
  • Na dotaz, zda to klaplo, odpovídá řidič kamionu Volvo F89 Rudi Lorenz (Josef Abrhám): „Rozdělovač si zablbnul.“ U vznětového motoru se však rozdělovač nenachází, ten mají zážehové motory. (sator)
  • Kamion, kterým jezdí Rudi Lorenz (Josef Abrhám), je těžký tahač Volvo F89. Tento stroj, včetně stejného barevného nátěru, se objevil v několika dalších čs. filmech a seriálech. Kupříkladu v seriálu Ve znamení Merkura (od r. 1978) se objevil hned ve dvou dílech z pěti. (ypres.bass)