Jiří Hradec je rukojemníkom nacistického vojnového zločinca Mestreya, ktorý na výmenu za neho žiada z Prahy listinu s číslom bankového konta. Tím dešifrátorov okolo kapitána Hejduka sa pokúša prísť na dôvod, prečo Mestrey požaduje práve túto listinu. Hradec sa medzitým usiluje sám uniknúť zo zajatia... (TV Dajto)

Kakho-oto

Spolu s Koncem velké šance se jedná o nejlepší špionážní epizodu seriálu a zároveň o jeden z nejlepších dílů vůbec (má top 5: epizody 4, 6, 14, 15, 28). Díly, kde umírají Pavel Bláha, respektive Jiří Hradec, mám velmi rád - příběhy jsou natočeny zajímavě a poutavě. V tomto dílu nechybí ani povedené akční scény. Postavu Jiřího Hradce (Rudolf Jelínek) mám z celého seriálu asi nejraději. Jednoznačně nejsympatičtější postava z řad Sboru národní bezpečnosti, Hradec se líbil ženám, uměl se celkem rvát, byl jazykově vybavený a riskoval život i za hranicemi Československa a socialistického bloku vůbec. Hana Maciuchová v roli Inge patří k nejkrásnějším ženám seriálu. Výborně zde zahráli Jiří Adamíra, Radovan Lukavský či Jiří Lír. Postava Zemana je sice velmi v pozadí, ale nijak mi to nevadí. Pohřeb Jiřího Hradce byl natočen dobře, dokonce mě dojal, přestože na něm byl (nepřekvapivě) zahrán Pochod padlých revolucionářů. Pohřeb byl natočen v Úněticích, okres Praha-západ. Hrdinný boj československého rozvědčíka s bývalými nacisty a jejich poskoky v jižní Americe se zřejmě nikdy nestal. Autorem scénářů epizod 27 a 28 byl J. S. Kupka, který před cca 15 lety umělecky zpracoval vzpomínky paní Sosnarové na věznění v gulagu (Krvavé jahody), ve kterém však nikdy nebyla, jak zjistil historik Adam Hradílek. Potvrzuje to, že Kupka uměl dobře a přesvědčivě zpracovat látky, které měly vycházet (ale spíše nevycházely) ze skutečnosti. ()

špaček421

Jirka Hradec je držen v zajetí neznámo kde. Společnost mu dělá bývalý nacista Adamíra, zapisovatelka Maciuchová či zákeřný americký archeolog Pohan. Mají jasný plán - vyměnit Jirku Hradce za agenta Corrense (Lukavský), který má s sebou přivézt dokument z války. Adamíra však na nahrávce prozradí, že mnohem víc mu záleží na dokumentu než na Lukavském. Toho využívá Žitný, který v rozhovoru rozloží Lukavského na součástky a odhalí, že z důležitého agenta se stala postradatelná nula. Adamíra doufá, že nikdo nepřijde na to, co onen dokument znamená, jinak by bylo vše ztraceno. Žitný a Zeman to ale zjistí, dokonce s pomocí popleteného šifraře rozluští, ale rozhodnou se, že je pro ně mnohem cennější Jirkův život. Jirka ale s pomocí kubánského agenta, který mu sdělí, že CIA a nacisti spolupracují, uteče, ovšem těsně před nástupem do vrtulníku ho po zdlouhavé přestřelce oddělá archeolog. Tak to chodí. ()

Ironfood

Hradec to naplno rozjíždí v bondovském stylu - machruje v golfu, sype hlášky a soupeře likviduje pěstí i pistolí. Má tu i bondgirl v podobě Maciuchové, technické vychytávky reprezentuje explozivní pomeranč. Adamíra je výborný záporák, jen škoda, že se v závěru změní v uzlíček nervů. Zlatým hřebem dílu je geniální náčelník geniálních šifrérů Jiří Lír. ()

topol999

Asi nejlepší epizoda ze Zemana. Netřeba zastírat, že právě změna lokace seriálu velice pomohla. A taky to, že zde hlavní roli sehrál Ruda Jelínek. Jiří Adamíra zahrál výtečně. Hanička Maciuchová byla prostě kouzelná od počátku. Škoda, že se už neobjevil Pepi v podání pana Postráneckého. Ten i přesto, že měl v minulém díle jen malý prostor, zazářil a neskutečně mě bavil. ()

Jara.Cimrman.jr

"Mám s Vámi dobré úmysly. Jenomže Vy s tou rudou krví jste zbytečně horkokrevný." Major Hradec svým předčasným ukončením služebního poměru ušetřil státu nejednu devízu, ale ještě předtím si stihl procvičit úderovou techniku, vyzkoušet si střelbu z cválajícího koně a samozřejmě zahrát si golf, při kterém mu caddyho dělal Mestreyův zabiják. To bylo hodně vtipné, stejně jako zmínka o Venus of Vestonice a zejména sólo kpt. Hejduka - šifranta s básnickým střevem. Takže ač Honza Zeman zase jednou nedostal moc prostoru a vlastně vůbec nic nevyřešil, tak mě to bavilo. ()

• Lietadlo, ktoré údajne pristáva z Madridu (čas 31:10) je Tu-134 a nikdy nelietalo pre International Airways. (Fredy.Tukot)