V roku 1968 plánický farár žiada súdnu rehabilitáciu. Jan Zeman, plukovník Kalina a podplukovník Žitný sú obžalovaní z plánovania záškodníckych akcií a provokácií voči moravským roľníkom, ktoré vyvrcholili odvetnou masakrou straníckych funkcionárov v Plánici v roku 1953, pričom nasledoval jeden z najotrasnejších vykonštruovaných politických procesov. Plukovníka Kalinu vyhodia z vrcholnej riadiacej funkcie Verejnej bezpečnosti a zomiera na infarkt. Zemana súdia, ale aj napriek tomu, že spor vyhrá, odvolajú ho z funkcie. (TV Dajto)

Willy Kufalt

Ač jdoucí proti davu, i po několika opakovaných zhlédnutích musím tomuto hluboce kontroverzního dílu ponechat plný počet. Štvanice mne opět zasáhla víc, než jsem čekal (dokonce víc, než slavná Studna), a nutí mne i po skončení filmu zamýšlet se a klást si otázky. Dodnes se najdou lidé, kteří léta byli našimi kamarády a najednou v podlehnutí politickým změnám obrátí nejen svůj kabát, ale i celou tvář od nás pryč – zrada, která musí bolet zejména v krizové situaci, v jaké se ocitá hlavní hrdina. Najdou se i tací, kteří tyhle změny zneužijí natolik, že se neoprávněně dožadují toho, co si nezaslouží: zde farář, který byl za války udavačem Gestapa, o 10 let později coby posel "boží" spravedlnosti tajně skrýval vraha a vedoucího diverzní skupiny, v další dekádě zneužije probíhající soudní rehabilitace nevinně odsouzených a společně s revolucionáři žádá satisfakci. Scéna, kdy J. Obermaierová přichází po letech k faráři (výborný Ota Sklenčka) a nenásilně zapůsobí na jeho svědomí, když se ptá, zda skutečně bůh mohl zeslat jistého škodného mladíka a zařídit incident, patří mezi nejsilnější. Síla pak nakonec spočívá i v morálním vítězství... a dalo by se pokračovat dál až po nicotné pseudo-umělce, kteří to po svých neúspěších zkouší přes politiku. Nejvíc mne ovšem zasáhl příběh prokurátora (během čtení dopisu na rozloučenou na soudě), který pod tíhou politického vydírání nenašel jiné východisko, než sebevraždu. Ano, tenhle motiv připomíná daleko víc osudy z počátku normalizace než Pražského jara '68, dobový ideologicky pohled na věc je tu bez diskuze přítomen. Nebylo snadné v 70. letech točit o politické minulosti, zvláště pokud Sequens s Procházkou původně plánovali k tématu zaujmout poněkud drsnější způsob včetně parafráze Kafkova Zámku, což prošlo cenzurou pro knižní vydání Případů mjr. Zemana, nikoliv pro TV seriál. Přesto vznikla zajímavá podívaná s výbornými hereckými výkony a napínavým lidským příběhem, ve kterém vnímám výrazný nadčasový přesah. 90% ()

Wacoslav1

Dejte slovo Zemanovi! Tak řekni jak to tenkrát bylo! Politické pozadí této epizody tu na rozdíl od ostatních opravdu nehodlám řešit, ale aby mi někdo nepsal do pošty, že jsem zasranej komouš, tak to zohledním a tu jednu hvězdu tedy uberu. Jinak po Honu na lišku pro mě další velmi spektakulární guilty pleasure díl ve kterém jsem prostě Honzovi nemohl nefandit aby to všem podlým sráčům okolo Pražského jara co mají na svědomí chudáky Vršeckého s Kalinou pořádně nandal a tak se i stalo, takže v tomto směru maximální spokojenost.90% ()

špaček421 odpad!

Tohle je v podstatě díl, kvůli kterému se celý seriál točil. Celý svět se zbláznil, plánický farář z 10. dílu žádá rehabilitaci - čili tu máme odsouzení rehabilitačních soudů, a spojí se s Danešem a redaktorkou Konečnou i profesorem z předchozího dílu, aby zničil Kalinu, Žitného a Zemana. Žitný zdrhá, Kalina umírá na infarkt a Zeman? Ten se vypraví do Plánice, aby zjistil, co se děje tam, a ukázal své dceři pravdu. Nakonec se obhájí. Zrádcem, který je pomýlený, je tu udělán zčistajasna Stejskal, do té doby zcela loajální kamarád. Zazní tu pár úžasných vět, jako třeba: "Co to v tý Praze blázníte? Lidi se bojej jenom jedný věci! Aby se někdo nezbláznil a nezačal jim vracet dobytek a půdu! Na vesnici se každýmu daří tak, jak se v životě neměl!" Tohle když jsem slyšel, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou. A především: "Zákony jsou přece jenom jedny!" Zeman se nikdy nezaklíná spravedlností či právem, ale zákony. Čili není důležité, co zákony předepisují, ale že platí. Nejhorší epizoda celého seriálu. ()

MM_Ramone

V poradí piata epizóda z tretej série československého kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana" nesie názov "Štvanica". Píše sa rok 1968 a farár z Plánic žiada o rehabilitáciu. Znova sa tak pred súd dostáva prípad plánického masakru z roku 1953. Major Zeman a jeho nadriadení sú obvinení zo zneužitia právomoci a manipulácie. Plukovník Václav Kalina je prepustený z radov verejnej bezpečnosti. Vzápätí podľahne vážnej chorobe. Ján Zeman je po skončení súdneho procesu odvolaný z funkcie vyšetrovateľa. V tejto časti sa objavujú aj krátke sekvencie z epizódy "Vrah sa skrýva v poli", s ktorou sa dejovo prelína. "Štvanica" je jedna z najviac politicky orientovaných častí tohto kontroverzného socialistického televízneho seriálu. ** ()

kingik

Člověk nelida si vybere jeden díl z celé bohaté série, a zrovna je to ten nejpříšernější ze všech. Absolutně bolševická preparace zaživa. Co hůř, diváka to má dostat do emotivního rozkolu. Nedivím se, že má seriál tolik kontroverzní punc. Ono pustit si tenhle díl před všemi ostatními, nemáte sebemenší touhu podívat se na jiný díl. Prasácky vylhané, až by jednomu narostl "pinocchiovský" nos, nechutně propagandistické, obsahově zvrácená snůška pokřivenosti. Obsahově nekoukatelné. Na straně druhé stojí řemeslné zpracování, které je zdařilé. Filmový přístup je na pochvalu. Brabec do role zažraný, mohl se očisťovat jak chtěl, Zemana mu nikdo neodpáře. Hrál ho bravurně, může být rád, v ostatních rolích nijak nezářil. Zeptejte se mě na film, inscenaci, seriál, zábavný pořad, kterým by kompenzoval ústrky za Zemana. Neznám nic, co by Zemáka předčilo. Tenhle díl je opravdu krutě dávivý, až mně coby divákovi zaskočil(a) Mrkvička, co jsem chroupal. To jsem z toho Jelínek. 1/10 ()

• V záběrech na začátku se objevuje černobílý televizor Baltik. Ten se ale začal vyrábět o více než deset let později, než se odehrává děj dílu. (PaulxH)
  • Natáčelo se v Praze, v obci Vojkov a v JZD Tursko. (M.B)