Zeman je stále zdrvený smrťou svojej manželky Lídy, nechodí do práce do práce a naplno sa venuje svojej dcérke Liduške. Jeho kolegovia z kriminálky premýšľajú, ako ho vrátiť do života. A prídu na to – pridelia mu mimoriadne otrasný prípad ženského trupu nájdeného vo Vltave. Zemanovi sa, pravdaže, do vyšetrovania príliš nechce a niekoľkokrát chce s vyšetrovaním seknúť, nakoniec však všetko dovedie do úspešného konca. Vraha nájde vďaka chlpu foxteriéra... (TV Dajto)

Wacoslav1

Proč mi ukazujete takovou hrůzu? Nebo to má bejt paní Truhlářová? Proboha kdo jí to udělal... Zeman truchlí za mrtvou manželku, ale musí se vrátit do služby, protože tohle může rozseknout jenom on a tak se mezi ním a na první pohled ne moc bystrým, ale o to víc rafinovaným pachatelem rozehrává hra na kočku a myš. Skutečný případ mám poměrně dobře nastudovaný a autoři se ho věrně drží, takže tu máme poctivou a hutnou kriminálku s nepříjemnou atmosférou a bez politiky. Určitě nejlepší díl celé druhé série.100% ()

Jara.Cimrman.jr

"Mně ten chlap připadá tak naivní, tak strašně naivní, že cejtím, jak je nebezpečnej." Tak tomu říkám kriminalistický čich. Já bych se tedy po stopě foxteriéra nedokázal vydat s takovou zarputilostí jako kapitán Zeman, ale zase bych na své kolegy, nyní tedy spíše bráchy, neštěkal jako on. Pro mě je Kvadratura ženy zkrátka takovým tím detektivováním, které díky bezhlavé mrtvole vypadá hrozně rafinovaně, ale ve skutečnosti je na něm zajímá pouze postava správce jezu Dejmka, který mne svým předvídáním otázek docela pobavil. ()

filmmovier

Poslední ze tří případů Honzy Zemana, který mně zajímal. Kvalitní atmosférická detektivka plná vynikajících hereckých výkonů, výtečně napsaná i natočená a absolutně politiky prostá. Klenot české kriminální tvorby, a ačkoliv na geniální a mrazivou Studnu ani v nejmenším nemá, atmosférou a fantastickou hudbou jí tvrdě šlape na paty. A navíc je to oproti skutečnému případu upravené jen minimálně, což je další plus. Jen je škoda, že nám Honza nevyřešil i tu Otýlii. 80%. ()

MM_Ramone

Po tragickej smrti svojej milovanej manželky Lídy sa otrasený a zdrvený Zeman púšťa do vyšetrovania obzvlášť surového prípadu vraždy. V rieke Vltava sa našiel balík, ktorý obsahoval torzo ľudského tela. Trup s odrezanou hlavou a končatinami. "Kvadratura ženy" je epizóda s minimálnym dôrazom na politickú propagandu. Charakterizoval by som ju ako napínavú, drsnú kriminálku. Je to jedna z najzaujímavejších častí kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana". *** ()

špaček421

Asi nejlepší díl, takřka bez ideologie. Opravdu poctivá detektivka, ve které se Zeman i Stejskal docela zapotí a vraha nakonec vypátrají. Případ Otýlie Vranské se sice ani jim rozlousknout nepodaří, ale to už by bylo moc. Fakt je to překvapivě dobré, asi na úrovni slabšího dílu Hříšných lidí města pražského. Navíc Brabec tu má poprvé aspoň trochu prostoru něco hrát a ne jen dělat plakátového hrdinu jako dosud, trochu víc než dosud se projeví i poručík Láďa v podání Iva Niederleho (zde jen v hodnosti staršiny). ()

• Skutočná vražda podla ktorej bola táto časť natočená, sa neodohrala v roku 1958 ako ukazuje titulok k filmu, ale v roku 1951. (Raccoon.city)
  • V epizodě je jméno postavy vraha, hraného Vladimírem Salačem, Miroslav Šíp. V titulcích je však označen jako Šmíd. Miroslav Šmíd je jméno skutečného pachatele. Do titulků se zřejmě dostalo omylem. V epizodě je také uvedena matka vrahovy milenky, i když v epizodě se jedná o sestry. Ve skutečnosti si vrah opravdu vydržoval milenku i s matkou. Za své milenky Šíp utratil 3 miliony Kčs, které zpronevěřil jako účetní. Balík s trupem byl nalezen 23. 4. 1951. Odsouzen byl k trestu smrti. (offlineman)
  • Točilo se v Holešovicích, Bohnicích, na jezu v Klecanech a Letenských sadech. (sator)