Zemanova dcéra Libuška je s priateľom Petrom na predstavení v malostranskej vinárni Konírna. Počas produkcie niekto postrelí speváčku Evu Moulisovú. Ako podozrivého zadržia básnik Pavla Daneša. Chýbajú však priame dôkazy, kultúrny front protestuje a Kalina prinesie rozkaz z najvyšších miest, aby prípad čo najskôr ukončili. Chýbajúcim dôkazom je nábojnica, ktorú Libuškin priateľ Pavel odovzdá Zemanovi. Pri rekonštrukcii však vyjde najavo niečo celkom iné... (TV Dajto)

Jara.Cimrman.jr

"Mělo by se vám zakázat zneužívat středověkého básníka k provokacím." Politické epizody nezastihly Honzu Zemana ve vrcholné formě, ale přesto je to kousek k zamyšlení. Oni "umělci", z jejichž dutiny ústní padaly a padají "velká" slova o svobodě a demokracii, mě totiž vždycky štvali, štvou a budou štvát. Jen oni totiž mají patent na rozum, vědí, co je správné, jaké mají dostat dotace, kdo má být zvolen a když není po jejich, tak kvičí přesně tak, jak to tady předvádějí básník Daneš a herec Vodvářka. A přestože jsem byl vždycky pacifista, tak v případě těchto dvou "sympaťáků" bych patrně souhlasil s tím, aby na nich byla otestována kvalita pendreků, čímž samozřejmě oceňuju skvělé výkony pánů Štěpánka a Přeučila. ()

carl.oesch odpad!

Souhlasím sWacoslavem1. Komunista Štěpánek to zahrál perfektně a co se týká toho, co píše dál, tak ti, kteří takhle vystupovali v osmašedesátém a chvilku předtím velmi pohotově zapomněli, jak se chovali v padesátých letech, kdy stejně "přesvědčivě" posílali alespoň v rámci svých možností na "šibenice". Stačí se seznámit s životem třeba svazáckého básníka Pavla Kohouta, nebo vlastně řady veřejně činných jedinců, kteří po osmačtyřicátém vyháněli studenty a pedagogy ze škol a ničili život lidem kolem sebe, aby v osmašedesátém prozřeli a rok dva nato se stali disidenty. Kromě Pavla Wonky jim nikdo nic de facto neudělal a po listopadu v roce 1989 se zase vrátili, aby si definitivně urvali kus své moci a osobního pohodlí i falešné popularity. Nakonec, onen listopad jsem jako mladej prožíval se zápalem plic a nepřetržitě jsme sledoval televizi a už tehdy se mi dělalo zle, když ukazovali ty herecké agitky, vyrážející poučovat "národ", jak se má zachovat. Zejména obskurní dvojka dorazila na jakési vojenské shromáždění. Roesnera bych bral, ten měl s komunisty svoje problémy, i když jakž takž hrát mohl, ale s ním přijela - Regina Rázlová. Nesympatická, podprůměrná herečka, která těžila z toho, že její otec byl předseda komise přidělující investice a tajemník KSČ. Takže tak. Tím ale nijak neschvaluji manipulace v tomto díle, jako ostatně obrovské, větší i menší manipulace, lži a výmysly v celém seriálu. Nakonec Jára Cimrman.jr má (koukám) na celou věc dost podobný názor taky. ()

SOLOM.

Další slabý díl, nicméně chápu onen boj herců a kumštýřů proti vládnoucí garnituře a utlačování svobody slova. Žel stala se z toho jen taková nudná fraška, plná poezie, která mi je u prdele a samotné vyšetřování střelby v podniku taky nebylo žádné terno. Alespoň ten zlodějíček pobavil, když už ta omáčka okolo byla dost únavná. Přece jenom mám raději vyšetřování mordů, než tyhle „politické“ díly… ()

NinonL

Kulturní fronta se bouří proti systému a pořádá akční představení. Na něm je postřelena zpěvačka a podezření padne na básníka Daneše. Major Zeman je povolán k případu také proto, že divadla se účastní jako divačka jeho dcera s přítelem. Tehdejší vzbouření umělci mi velmi připomněli dnešní hnutí Milión chvilek, které taky jen rozvrací a pobuřuje. Tam také všelijací pochybní umělci vystupují. Doufám, že skončí stejně jako Danešovo hnutí v roce 1967. ()

Snorlax

Daneš je zřejmě nejlepší rolí Petra Štěpánka, je to úlisný zbabělec, pijan, pijavice a vlastně naprosto zbytečný člověk. Zřejmě každý básník by byl šťasten, kdyby mu k jeho veršům složil hudbu Zdeněk Lißka. Opět jiný, opět dokonalý, tak jako jsme ostatně u Lišky zvyklí. Díl má kriminální zápletku, která však záhy ustupuje do pozadí. Vše je zpolitizováno a postřelení zpěvačky Moulidové přestàvá být důležité, tím nejdůležitějším je zadržení Daneše. Kolem jeho osoby se točí několik lidí. Skvělou karikaturou je soudruh všech soudruhů v podání Molčíka. Zvláštní je, že proti jeho všeobecnému oslovování soudruhem se nebrání ani paní redaktorka, ani pan profesor, u nichž by to člověk očekával. Ono velké zvíře se hodí, i když se chová nevybíravě. Pan profesor coby poetická duše čte zraněné zpěvačce, aby se jí lépe usínalo. A tak na politiku zbývá jen paní redaktorka. V poetické vinárně jí pomáhá Jan v podání jako vždy enormně přehrávajícího Přeučila, který evidentně civilně hrát neumí. Zřejmě nejzajímavější postavou yklanů je vedoucí této vinárny. Za zamyšlení určitě stojí jeho pravdivá slova, že když mu SNB zavře vinárnu, kulturní fronta mu pomůže, když on pomůže policii, ta se na něj vykašle. Sequensovi s Procházkou se opět podařilo do příběhu, který měl být jednoznačně namířen proti antikomunistickým živlům, propašovat kritický osten, jenž soudruzi cenzoři nepostřehli. ()

• Roli básníka Daneše v této epizodě, kterou hrál Petr Štěpánek dostal nabídkou od režiséra Sequense Petr Čepek. Protože se ale jednalo o karikaturu aktivisty z let 1968, se kterou Čepek nesouhlasil, roli odmítl. Vyhradil si ale, že to chce Sequensovi vysvětlit osobně, což mu bylo umožněno. Čepek potom vyprávěl, že to by zajímavý inspirativní rozhovor a že mu Sequens řekl, že chápe proč roli odmítá a že u něj má dál dveře otevřené. Jenže právě od této chvíle přestaly chodit Čepkovi jakékoliv nabídky k filmové práci z Barrandova. (sator)