V roku 1946 sa riešila problematika povojnového odsunu nemeckého obyvateľstva z pohraničia. Jan Zeman (Vladimír Brabec) má tak svoj prvý veľký prípad – sprevádza transport, ktorý odváža choromyseľných pacientov z nemeckého ústavu v Kateřinskej Hoře. Zeman zistí, že veci sa majú trochu inak. Niektorí hľadaní nacistickí zločinci by totiž radi využili túto cestu k úniku z územia Československa a ich nenápadný odchod medzi chovancami organizuje riaditeľ ústavu Dr. Wolf (Luděk Munzar)... V tejto epizóde je načrtnutá problematika povojnového odsunu nemeckého obyvateľstva z pohraničia. Najmä takzvané divoké odsuny si vyžiadali veľa zbytočných obetí na životoch. Príslušníci Revolučných gárd sa dopúšťali násilností na bezbranných ľuďoch. Z druhej strany celý rad bývalých gestapákov Štátna bezpečnosť ušetrila a využívala ako agentov, najmä v západnej zóne rozdeleného Nemecka. (TV Dajto)

špaček421

Mladý staře vypadající Zeman se dostává do městečka v pohraničí, odkud se chystá odsun německých bláznů pod vedením psychiatra doktora Wolfa (Luděk Munzar). Nicméně všechno je jinak, protože Němcům samozřejmě není co věřit a všichni jsou nacisti. V závěrečné přestřelce Vilém Besser při zásahu mečí, zatímco Munzar, jsa střelen do zad, se drží za břicho. Ale tenhle díl není zase tak nejhorší a občas docela napínavý, zvláště když Zeman hledá pohřbeného vojáka. ()

NinonL

Vyznavači ohně bylo nacistické hnutí, které oheň považovali za očistný a nutný pro očistu rasy. Policejní čekatel Jan Zeman je převelen do Kateřinské Hory, kde se v místním ústavu pro duševně choré chystá přesun všech pacientů zpět do Německa. Přesunut má být i tamní německý doktor. Zeman se s nimi často dostává do konfliktu, ať už pro rušení nočního klidu, tak pro podezření z nekalých cílů doktora i dalších zaměstnanců. To se nakonec i potvrdí a Zemanovi jde o život. ()

Jara.Cimrman.jr

"Velkorysost k obětem války je výsadou ušlechtilých." Čekatel SNB Jan Zeman si přijel vysloužit svůj první metál do kraje plného Čechů, Němců, Čechoněmců a samozřejmě Němcočechů. Mě to s ním hodně bavilo, ale představa, že bych si to s ním mohl vyměnit se mi vůbec nelíbila. Ale pak jsem si vzpomněl na to, že bych si asi na chvilku zakolaboroval a bylo by to alles richtig. Jenže Honza se nedal, hrdě plivl zrádci do tváře a já jsem s ním ty falešné chovance odhalil už nejméně podesáté. ()

Radko

Keď dochádza k uplatňovaniu kolektívnej viny, je atmosféra ponurá a bezútešná. Jiŕímu Sequensovi sa v epizóde, odohrávajúcej sa kdesi v povojnových Sudetoch, podarilo vykresliť takúto náladu bezozvyšku. Za to skúsenému režisérovi kriminálnych filmov a seriálov patrí pochvala. Horšie je to s dejom. Ten posilňuje oficiálny dobový výklad dejín, spočívajúci v naratíve, že odsun nemeckej menšiny z územia povojnového Česko-Slovenska bol vlastne v poriadku. Pretože všetci boli vlastne tak či onak prívržencami naci ideológie. Isteže bolo hafo kadejakých werevolfov, skrytých príslušníkov SS a iných nacikádrov, medzi českými Nemcami. Každému súdnemu ale je jasné, že tých naozaj škodných bolo z celkového počtu odsunutých minimum. Toto je zase vec, čo musí hodnotenie trochu znížiť. Poznámka: Z dochovaných svedectiev a záznamov je zrejmé, že celý seriál "30 prípadov majora Zemana" prechádzal ešte vo fáze scenára dôkladným ideologickým preverovaním a viacerými úpravami. Tie diktovali ako príslušné stranícke štruktúry Komunistickej strany Česko-Slovenska (KSČ)  ako aj  priamo ozbrojeno-bezpečnostné zložky boľševického aparátu, menovite Štátna bezpečnosť (ŠtB), ktorá scenár seriálu v podstate dirigovala. ()

SOLOM.

Na jednu stranu je tento druhý díl vcelku slušnou a snesitelnou podívanou, která obsahuje několik opravdu povedených pasáží i dobrou atmosféru (zvláště pak v první polovině), ale ten až přehnaný a afektovaný závěr to dost zabil. Bylo to až směšné, jak se jim posral jejich skvělý plán. Zeman se vážně osvědčuje a jeho čich na lumpárny a excelentní dedukce jsou až „neuvěřitelné“. Více takových a naše země mohla být už dávno uklizena od všeho toho hnoje, který tu smrdí ještě i v dnešních dnech… ()

• Ludvík Velenský (Stanislav Fišer) jezdí ve voze Wehrmachtu Volkswagen Kübelwagen – VW 82.  Jedná se o vojenský osobní automobil vyráběný v letech 1940–1945. (sator)
  • Interiéry a exteriéry sanatoria byly točeny na zámku Líšno na Benešovsku. Zámek prošel rekonstrukcí, je v soukromých rukách a nepřístupný, ale k pronajmutí na akce. (sator)
  • Dr. Wolf (Luděk Munzar) je střelen z pistole do zad, přesto se při zásahu drží za břicho. (sator)