Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

MencaCZ

Ač historickým "podkladům" značně vzdálené. Spíše jen jnspirované. Je to dle mě nádherný snímek. Třeba souboj Achilea s Troyským princem před hradbami. Řadím k jednomu z nejefektivnějším vůbec (ač chvílemi připomíná spíše Matrix). Mě si tenhle film prostě získal ! ()

ghatos

Nevím, co se komu nelíbí. Argumentovat historickými sekanci je nesmysl. Nikdo pořádně neví, jak to bylo dříve a navíc je to volné filmové pojetí, ne Homerův přepis. Velkofilm se vším všudy...78%. ()

Ev.D.

,Trojané, celý život se řídím zákonem. Je to prostý zákon. Uctívej bohy, miluj svou ženu a braň svou vlast! Jak už bylo řečeno Velkolepost tomuto velkofilmu rozhodně neschází. Samo sebou ,že od originálu této báje je to překroucené. Ale více než dobře překroucené :) Mě se to teda náramě líbilo. Brad Pitt snad nikdy nezklame, Eric Bana skvělý výkon. Když jsem to viděla tak jsem ještě celou věčnost nemohla tenhle film dostat z hlavy a nejspíš se na něj podívám znovu ,protože tohle je vážně něco. Bez rozmýšlení 5***** ()

mkubalikova

Velké překvapení se nekoná, ale já jsem spokojená. Pittovi role arogantního parchanta vyloženě sedí, Eric Bana je charismatický a jejich společný souboj je vrcholem filmu. Některé scény bych zkrátila a přeobsadila bych hlavní dvojici Parida a Heleny. A zklamala mě hudba. Ale jinak dobré. 80% ()

Avari.73

Pitt, Bana a výprava jsou vynikající, zbytek to táhne dolů. Celkově sterilní, včetně soubojů, s výjímkou toho mezi Hectorem a Achilem. Látka nabízela úžasnou podívanou, ale kalkul to celé zabil. I po devíti letech mě tohle nevyužití příběhu mrzí a to je co říct. Poznámka : Druhé shlédnutí bylo mnohem lepší. A ukázal se skutečný kámen úrazu : vztah Parise a Heleny - naprosto nezajímavý. Člověka mnohem více zajímá milenecký vztah mezi Briseovnou a Achillem, což je paradox, když to mělo být přesně naopak. A ta Hornerova hudba je opravdu hrozná. Být to Zimmer, tak stoupne kvalita snímku snad o 100%. ()

Kali4

[Masivní SPOILERY] Troja je jednoznačně filmem mnoha rozporů, které způsobily, že je snímkem poněkud nejednotným. Po nedávném zamyšlení mi to nedalo a znovu jsem se na ni podíval. Abych zachytil tuto nejednotnost a místy až tvůrčí chaos, trochu se tu rozepíšu. Je nesmírně zajímavé, jak režisér a scénáristé na jedné frontě triumfují a na druhé téměř zcela selhávají. Na první pohled je evidentní nerovnovážné rozvržení sil v obou znepřátelených táborech – nejenže Hektórův tábor nenabídne žádnou postavu s uvěřitelným charakterem (kromě starého Priama, který si ale jen přetěžko získá jakékoli sympatie), ale ani nenabídne žádnou zápornou postavu či postavu s negativními vlastnostmi, pokud nebereme v potaz jednu či dvě vedlejší figurky. Akcelerátory snímku jsou Agamemnónův tábor plný charakterů, které slibují do budoucna nějaké to překvapení a zajímavou zápletku, a Achilleus, který je pak jednoznačně nejzajímavější postavou. Představení Trójských je vágní, nezajímavé, zatímco řečtí jsou uvedeni v bohatě popisných a divácky vděčných, ale i řemeslně zajímavých scénách (viz Achilleovo „zdravení“ s Aiásem, Odysseem a dalšími na trojské pláži na jeden záběr, kdy stačí jedna dvě věty na zcela dostatečné seznámení s danou postavou). Scény s Achilleem navíc jednoznačně trumfují všechny ostatní. Pokud ovšem v řeckých scénách vládne spíše scénáristická elegance a v trojských scénáristická rutina, společné scény jsou místy až směšně špatné a racionálně mimo (viz konfrontace zajímavého Meneláa s nezajímavým Paridem, která vrcholí naprosto příšerně natočenou bitvou, nebo přerušení boje po smrti Patrokla), vrcholem čehož je bezradné a chaotické finále naplněné mnoha zbytečně patetickými momenty (viz Paris tisknoucí meč do ruky Aineiovi), kterým logicky chybí emocionální dopad na diváka a kdy řada postav končí stejně, jak byla i napsána – uboze. Po řemeslné stránce jsou nejlepší „malé“ bitvy jednoho na jednoho, případně malých skupinek, kdy kamera chytře obskakuje protivníky a i díky výborné choreografii nabízí přímo delikátní záběry z bojiště. Lehce se tak stane, že Achilleus skutečně působí jako polobůh, a nemusel by přitom ani házet oštěpem jako Honza Železný. Naopak záběry z velkých bitev působí zcela bezradně a rutinérsky, neboť kamera většinou jen letí přes bojiště, případně ukazuje, jak naráz padá stovka mužů, aby bylo dostatečně evidentní, která strana vítězí. Pokud ani jedno z toho, vidíme pouze nedramatický chaos, muže padající jeden přes druhého (viz noční útok Trójanů). Dokladem toho, jak se na mně podepsala tato obecná tvůrčí neschopnost, byla i moje lítost nad smrtí Meneláa, uvěřitelné a zajímavé postavy, která skončila naprosto neuvěřitelným a nezajímavým způsobem. Celý film je vesměs důkladně očištěný od nadpřirozena či fantasy prvků, díky čemuž se divák může soustředit na postavy a drobné scénáristické nuance, ale opět – postavy a nuance především na zábavné řecké straně. Od začátku jsem suverénně fandil Řekům, jelikož jejich scény a postavy jsou mnohem zábavnější než ploší Trójané a jejich fádní kňučení. Logicky je největším kamenem úrazu nevyvážený scénář, který selhává hned na několika klíčových místech. Na Troju se kdykoli rád podívám, ale NE na celou. Jako na celek se na ni totiž (na rozdíl od předlohy) vzpomínat nebude, ale na hezké momenty a detaily ano. () (menej) (viac)

Autogram

Veľkolepé, výpravné, technicky dokonalé a s lahôdkovým hereckým obsadením. Ale tiež trochu rozťahané a nudné, staroveký príbeh pre mňa pomerne nezaujímavý. Brad Pitt bol ako Achilles, bojovník - hora svalov na moje prekvapenie celkom uveriteľný. Len čo vlastne bolo na súboji Achilles-Hector také zaujímavé? ()

KASUGI

Platí zde to samé, co u Air Force One - tedy: s každým dalším zhlédnutím je ten film horší a horší. Celý film je panoptikem neskutečných kreténů (a ano, i ten neustále protekčně vyzdvihovaný Sean Bean je tady jako Odysseus úplně na pěst), z nichž jediná rozumná postava je pouze Hector. Každá smrt nějaké výraznější postavy se dá okomentovat: Dobře ti tak, kdybys nebyl debil, neryl bys hlínu. Pod dvě hvězdičky nepůjdu a to zejména kvůli výborné choreografii souboje Hectora s Achillem, ale už to opravdu nikdy nechci vidět, ani jako kulisu. ()

LibertyX

Skvela vyprava, perfektni Brad Pitt a Eric Bana a jejich uchvatny zaverecny souboj. Tak pratele, to je z pozitivniho soudku vse. Misty absolutne priserne dialogy, krecovitost a Orlando Bloom, ktery zrejme jakz takz odvazne muze vypadat jenom s blond parukou, a tak vetsinu sveho casu na platne vydesene kouka. A hlavne nuda, zvukove soupravy jely naplno, ale uz dlouho se mi tak nezaviraly oci... ()

Molir

2* jsou vyslednym prumerem, protoze tento film obsahuje chvile temer genialni (souboj Achileus vs. Hektor), ktere divaka natesi, ovsem toto nateseni je vzapeti zadupano do prachu bojiste prisernou "kecaci" scenou a obcas i hudbou jdouci vylozene proti pocitum divaka (ano, kontrast je jednou z pracovnich metod filmu, ale takhle teda ne). Na zaver chudakovi divakovi nezbyva nez si poplakat, ani ne tak nad vstupnym jako spise nad tim, ze videl, jaky z toho mohl byt opravdu paradni film, a ono ne a ne... a to boli vic jak Matrix5 (2+3), ten v sobe zadne silnejsi momenty snad nema, tak si jde akorat tak poplakat smichy ;-) ()

pinguinka

Myslím, že se tento film celkově moc nepovedl. Tak vyčpělé, neustále se opakující a omšelé repliky jsem dlouho neslyšela a pokud se k tomu přičte určité zohavení Homérova díla, tak je to dosti smutnéNemohu si pomoci, ale Achilles Brada Pitta mi byl k smíchu a jeho jedna grimasa + pohledy na jeho naolejované tělo mi jako přesvědčivý herecký výkon moc nepřipadaly. To už by byl snad lepší i David Beckham – ten v sandálové akční Pepsi reklamě podává výkon kvalitnější – hlavně proto, že nemluví :D Musím na druhou stranu vyzdvihnout excelentní herectví Erica Bany, jehož postava je uvěřitelná a přesvědčivá a který je pro mě skutečnou hvězdou tohoto filmu. Jako vždy je tu skvělý Sean Bean a úctyhodný je výkon, který předvádí Peter O'Toole. To jsou ale asi tak všechny klady, jež mohu z mé strany uvést. Goethe napsal: „Jestliže staří Řekové a Řím svých bájí hloubku snad jen vysnili, tu trošku ducha měli bychom mít, abychom jim to aspoň věřili“ - to bohužel nelze, když jsou skvostné báje převyprávěny takto bez-duše. ()

Kroc

Jak může být někdo tak sexy ve 40.... ;o) No Brad Pitt bylo docela dobré lákadlo porč jít na tenhle film...i když Orlando Bloom taky ušel, ale role mu nějak nepadla.Alespoň nezapomněl triky z PP. Jinak vcelku příjemná podívaná.Nenadchne ale ani neurazí ()

Death

Bohuzel musim konstatovat, ze Troja je jedno z nejvetsich zklamani jake jsem kdy zazil. Ano ma to kvalitni vypravu, herecke hvezdy, velky komparz, slusne triky i technickou stranku, velky rozpocet i celkem dobreho(i kdyz v tomto zanru bohuzel nezkuseneho) rezisera, ale staci to? No mozna na lehce nadprumernou letni oddychovku, ale ne na historicky velkofilm s velkymi ambicemi. Nejvetsi slabina filmu je, ze nema prilis scen, ktere by zaujaly. Za zminku snad stoji jen uvodni souboj Achilla a pak souboj Achilla s Hektorem-to je ale na takovyto film po certech malo. Zakladnim pilirem Troji mely byt velkolepe bitvy. Bohuzel to je i nejvetsi Achillova pata celeho filmu. Bitvy jsou neprehledne, rychle strihane a hlavne bez jakohokoliv feelingu. Scenar je take typicky americky. Vzal si z Homera jen postavy a zakladni dejovou linii a skarede to cely prevoral(proboha proc??). Mozna je hodnoceni i komentar az prilis kruty, ale Troja urcite nemela byt obycejnym filmem-mela to byt bomba(na Nove by rekli megafilm), ze ktere se ale bohuzel vyklubala jen vlhka dynamitova patrona. ()

MrMar

Normálně bych dal i tři, ale podle trailerů jsem se na film fakt těšil a pak jsem viděl dvoudenní obléhání trojy s vynecháním veškeré mytologie. A ke všemu přežije ta nejnesympatičtější postava celého flmu. ()

Almásy

hollywoodsky exhibicionizmus tu tentokrat fakt nemal co hladat. priserny herecky ,,vykon,, Orlanda Blooma a taktiez Krugerovej karta nesla. film drzi nad vodou eric bana a sean bean a na moje vlastne prekvapenie to zraza nohy velmi prekvapujuic brad pitt, ktory tu mne celu dobu vadil. ()

Pit

Pôvodne som od tohto filmu veľa neočakával, snáď len nejaké výskoky z šedého priemeru a heroické výkony na strane vyspevovaných hviezd ako je Brad, Eric či Orlando. Ale nakoniec som bol aj trošku prekvapený po vzhliadnutí tohto snímku - scény sú pekné, nie sú zbytočne naťahované do nezáživných pasáží len kvôli tomu aby film trval čo najdlhšie, bojové scény uspokojujúce a celkovo nie zlý pocit pri srdci po záverečných titulkoch. Povedal som si, že nebol to premárnený čas. Takže u mňa za 4 *. ()

Madlene

V první řadě se přiznám, že jsem Troju neshlédla celou...Zkrátka jsem to "neustála". Film, který lákal pod přízviskem brilantní podivané a dokonalou historickou přesností zklamal. Kdo četl Illiadu - nebo zkrátka má nějaké ponětí o tomhle období možná pociťoval to, co já. Zkrátka umuflaná zbroj, která nemá ani špetku lesku...Helena, která má zakrytá prsa...Bohové, kteří hrají v příběhu hlavní roli a tady se vlastně ani neobjeví...Kdyby autoři uváděli celý film pod nálepkou "na motivy", byla bych asi daleko přívětivější. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)