Adaptácia bestselleru Williama Styrona o hrôzach koncentračného tábora. Príbeh poľskej katolíčky Sofie, ktorú počas 2. svetovej vojny nacistickí vojaci prichytili s kontrabandom šunky. Sofia je za svoj priestupok poslaná do koncentračného tábora a tu prichádza o obe deti. Hoci vojnu prežije a odsťahuje sa do New Yorku, je navždy poznačená. Novú chuť do života nachádza až vďaka Nathanovi, americkému židovi, ktorý je posadnutý všetkým, čo sa týka holocaustu. Spolu sa nasťahujú do obytného domu, kde sa zoznámia s dospievajúcim Stingom. Stingo sníva o tom, že raz sa stane spisovateľom a príbeh Sofie a Nathana mu učaruje. Meryl Streepová získala za stvárnenie hlavnej hrdinky Sofie Oscara. (oficiálny text distribútora)

ladyDOOM

Já nevím...Vůbec mi to nepřišlo poutavé a stihla jsem u toho spoustu věcí okolo. Sice jsem pak děj moc nevnímala, ale bylo mi to šumák...Meryl mám ráda a zde byla určitě herec no.1, zato zbytek nic moc. Peter McBeal byl bez rosničky vážně nezajímavý a vůbec, takové ty plkací scény, jechž tam bylo vskutku požehnaně film naprosto zabíjely. Škoda! ()

Estrellita

Každý, i ten nejméně podstatný detail tohohle filmu, se mi provrtal kůží až k srdci a pořádně mě do něj píchnul. Mám zvláštní potřebu vylézt na střechu, zavřít oči a křičet z plných plic: "Proklínám tě, Styrone!" Připadá mi, že se trefil do všech slabých míst, které mám... A ještě mě ujistil, že nemá vůbec smysl se bránit - stejně člověk nakonec nic nezmůže. ()

LeoH

Postupné odlupování slupiček duše až k nejtraumatičtější vzpomínce na samém dně (jejíž odhalení zdaleka není nejvypjatějším momentem filmu, jak by jeden čekal) je jen součástí fitzgeraldovského přediva několika dalších, neméně vzrušujících příběhových linií, spletených v tragédii proporcí téměř shakespearovských. Meryl Streepová nepatří k mým oblíbeným herečkám a bez jistého nepříjemného afektu se její projev neobejde ani tentokrát, přesto klobouk dolů za náročný mnohotvárný výkon; příjemně překvapil i v dramatickém žánru debutující mcbealovec Peter MacNicol. Kamera se snaží, místy je opravdu na co koukat, totéž v bleděmodrém hudba. Nebýt jisté umělosti, odtažitosti, „navoněnosti“ vyprávění, bylo by to mohlo být i za *****. ()

filmmovier

Meryl je fenomenální. Film je skvělý, ale bohužel opravdu vynikající jsou v něm jen ty nacistický části, který mě bavily tak, jak jsem si myslel, že mně bude bavit celý film. On ten zbytek je ale poměrně ukecanej a vlastně se tam nic moc neděje. Je to fajn a kvalitní, občas i milý, to jo, ale kdyby byl film rozložený alespoň půl na půl na koncentrák a poválečný dění, asi by to bylo lepší. Každopádně film mně prozatím od knihy spíše odradil. 80%. ()

Lachtaan

Největší mystifikace v dějinách názvu filmu aneb když čekáte, že věhlasné drama bude pojednávat o hrůzách drsné knihy, na jejímž základě je postaveno, místo toho si ale neurvale bere jen stejné jméno a jinak na poli 150 minut nudí takovým způsobem, že i televizní filmy vycházející z knih Rosamunde Pilcher jsou poutavějším zážitkem. Pouštěl jsem si to s domněním, že nahlédnu na jedno z nejhorších dilemat, co mohlo kdy účastníka holokaustu potkat, bohužel jsem ale skoro 2 a půl hodiny sledoval jeden extrémně otravný milostný trojúhelník. Po dlouhé době opravdu velké zklamání. [viděno na SkyShowtime 4.11.2023] ()

honza7

Nechápu jak to může mít tak dobré hodnocení když 90% filmu je stále dokola to samé a hlavní rozhodnutí celé knihy se ve filmu vůbec neobjeví?? Kdybych koukal na Ulici tak nebudu tak nasranej jako při tomhle... ()

Sfinkter

Styronova předloha má 700 stran a je devastujícím příběhem s impozantním vykreslením holokaustu - pro film je v tomto případě znalost předlohy nezbytná. Snímek nemůže kvality knihy dohnat, ale jsem mile překvapený - vznikl mnohovrstevnatý epos s důrazem na přátelství, kde je situace z názvu díla pouze tragickým vyvrcholením, které je ve filmu díky Meryl znázorněno extrémně emotivně. Volba herců výborná, Klein i MacNicol jsou dostatečně přemýšlivé typy, aby se svých postav - Nathana i Stinga - zhostili maximálně hodnověrně. ()

danoo

Všetkým, čo sa nadchýňajú Streepovou chcem povedať, že aj Styron, aj Pakula presadili výbornú Magdu Vášáryovú, dostala už scenár, ktorý sa naučila, len v poslednej chvíli sa štúdio rozhodlo ináč. Keď som sa s ňou o tom rozprával, povedala, že je to vôbec jeden z mála scenárov, čo si odložila. Okrem toho, Sophia Zawistovka bola predsa slovanská katolíčka ako Vášáryová, preto bolo nelogické dať takú úlohu americkej sekularizovanej židovke Meryl Streepovej. Akokoľvek, film sa Pakulovi nevydaril a na rozdiel od úžasného románu ostal kdesi na povrchu. ()

lennyd

Stingo (Peter MacNicol) si pro své psaní vybere pronájem v jednom obytném domu v New Yorku. Hned první noc se seznámí se svými podivnými sousedy, krásnou Sophií (Meryl Streep) a jejím extravagantním přítelem Nathanem (Kevin Kline). Oba jej takřka vezmou do rodinu, a stává se z nich nerozlučná trojice. Postupem času Stingo zjišťuje více o svých přátelích - o naladách a vnitřní nenávisti Nathana, ale hlavně o útrapách, které potkaly Sophii během druhé světové války ... Rčení o Sophiině volbě se natolik vžilo do standardní mluvy, že si takřka každý dokáže plus/minus představit o co jde. Ale když jsme se o tématu s manželkou nedávno bavili, tak jsme s překvapením zjistili, že jsme ani jeden tento film (či knihu) neviděli - což bylo třeba co nejdříve napravit. Z filmu jsem trochu zklamaný, protože jsem čekal o něco více. Spíše než o Sophiině volbě (která by snesla mnohem více prostoru) je film o Nathanově výstřelcích. Zhruba čtvrt hodiny před koncem jsem si začínal myslet, že Sophiinou volbou v podání tohoto filmu je volba mezi Nathanem a Stingem, hmm. Po herecké stránce dle mého Kevin Kline Meryl s přehledem přehrává (leč porota byla jiného názoru, a zlatou sošku si odnesla Meryl Streep). ()

dANo

Zvláštny pohľad na holokaust očami ženy, ktorej rodinné zázemie "vyhladzovanie" židov podporovalo, na druhej strane sa však sama dostala do koncentračného tábora, kde zažila viacero krutých situácií a "volieb", ktoré by nechcel zažiť asi nikto... Všetky tieto zážitky sú pre ňu už iba minulosťou, na ktorú chce zabudnúť v náručí podivného Nathana, ktorý sa však o holokaust tiež zištne zaujíma. Zabudnúť na ne jej bráni takisto zvedavý a tajne zamilovaný sused spisovateľ Stingo. Meryl Streep podala fakt ocenenia-hodný herecký výkon. ()

Tomatáš

Další perla, kterou mohu směle vměsnat do stejná řady s Pianistou a Schindlerovým seznamem..Kniha je ovšem jiná liga, ale tak to už prostě bývá.. ()

Natabar

Dost věrně převedený děj knihy (vzhledem k rozvláčnosti knihy je otázkou, zda ne ke škodě) do filmu, který stojí a padá na 2 momentech - klíčová zápletka volby (což je samo o sobě námět silný k zešílení) a - naprosto excelující Meryl Streep. I kdyby nikdy nic jiného nazahrála, díky Sophii by už navždy byla Paní Herečka. ()

Mishqo

nebyť toho že som zhruba vedel o čom bola tá kniha tak by ma to oslnilo oveľa viac, no mnoho zvratov som už dopredu vedel...každopádne nádherný film a úžasná Meryl...z tých dvoch dejových línií bola lepšia tá spomienková časť na vojnu...8,5/10 ()

Brain-D

Né sice moc nudné, ale mě to prostě nechalo chladným. Jedná se určitě o kvalitní film, který patří výborné Maryl Streep. Ta zde umí snad snad 10 jazyku a hraje výborně. Já radši ale ve filmu viděl Kevina Klina, který hrál v "Ryba jménem Wanda". Zde byl chvílemi velmi podobná postava a začínám si ho hodně oblibovat. ()

JohnSmith

Pokud by se většina vyprávění soustředila na pobyt v koncentračním táboře,bylo by to mnohem zajímavější,protože romantický trojúhelník má pořádně ulámané rohy a není vůbec zajímavý ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)