Harrison Ford je pověřen vyšetřováním vraždy své kolegyně a zároveň milenky. Protože nové důkazy směřují právě k němu, je obžalován a zatčen. Nezbývá než o pomoc požádat svého největšího rivala... (oficiálny text distribútora)

sud

Hollywoodský veterán Alan J. Pakula nebyl nikdy coby režisér diváckou obcí řazen mezi elitu. Někteří zlí jazykové jej dokonce nazývali uspávačem hadů. Jeho úsporná režie a pomalý, spíše evropský styl vyprávění nikdy nebyl pro návštěvníky  popcornových blockbusterů tím pravým šálkem kávy. Já s těmito radikály nikdy moc nesouhlasil a po tomto snímku už vůbec ne. Pomalý styl dokonale sluší rafinovanému a parádně napsanému scénáři, který je Hitchcockovější než spousty mistrových děl samotných. Navíc díky zajímavě napsaným nečernobílým postavám (žádnou nelze označit za čistě kladnou) je divák v nejistotě až do posledních (nutno říct vrcholných) minut. Nelze opomenout ani hvězdné obsazení v čele s výborným civilním Harrisonem Fordem a Raulem Juliou, který snad nikde nebyl lepší. Velké překvapení, opomenutá žánrová perla. 90%. ()

akisha

Wow, jaká to ale dlouhá nuda. Velice převelice dlouhá nuda. Sice solidně zahraná a inteligentně napsaná, ale pořád celkem dost nuda. Vyšetřování chyběl spád a nějaká gradace, celý to bylo takový ospalý a působilo to na mě, jako by vlastně nikomu moc nezáleželo na tom, jak se to rozuzlí, maximálně tak Fordem ještě projel nějakej elektrickej vzruch - někdy - a nejvýraznější postava je právník Raul Julia. Greta Scacchi, mimochodem, byla pěkná kočka. Bonnie Bedelia zůstává bohužel "tou, která hrála ženu McClanea." Teď přestaňte číst vy, co chcete vědět o filmu co nejmíň, abyste měli co nejlepší zážitek: Jakmile si divák někde přečte, že konec byl "nečekaný až šokující," velice jednoduchou metodou brzy dojde v průběhu děje k tomu "nečekanému a šokujícímu" závěru a já nebyla výjimkou. ()

Rogue

Pakulovy kvality předvedené v Klute vrcholí. Harrison Ford v poctivé detektivce staré školy s režií přetrvávajících osmdesátých let, kde je všechno podřízeno vyprávění. Temné pátrání plné nádherných záběrů a flashbacků se vydává nečekanými cestami a nechává diváka plácat se v pochybnostech po celé dvě hodiny. Přijde mi to jako kdyby Blacksad ožil (jakkoliv to v časové a nejspíš ani jiné souslednosti nedává smysl). ()

gogo76

Alan J. Pakula na nič netlačí a pozvoľne buduje atmosféru, ktorou sa brodí aj obvinený prokurátor v podaní H. Forda. Napätie, atmosféra aj postupné odhaľovanie detailov funguje rovnako ako vypočúvanie svedkov na súde. Ešte tesne pred záverom stále nevieme kto je vrah, ale rozuzlenie vo filnále je prekvapivé, ale zároveň logické. 80%. ()

pepo

Harrison Ford nebol iba Han Solo, Indiana Jones alebo Rick Decard. V jeho filmografii je toľko peciek, že niektoré logicky museli zapadnúť aj napriek svojim kvalitám. Tento thriller Alana J. Pakulu (Všetci prezidentovi muži, Sophiiina voľba) k nim patrí. Príbeh štátneho zástupcu Rusty Sabicha (Ford) obvineného z vraždy svojej milenky (Greta Scacchi) má všetko, čo má správna žánrovka mať. A má aj niečo navyše. Finále, ktoré už v súčasnosti možno nie je až tak prekvapivé ako v dobe vzniku, ale na pôsobivosti mu to neubralo. Vlna drám zo súdnej siene (väčšinou adaptácií Johna Grishama) ešte nezačala, ale Podozrenie už začiatkom dekády nasadilo žánrovú laťku veľmi vysoko. ()

Xmilden

Harrison Ford byl v 80. letech hereckou hvězdou jako snad málokdo, jenže čas nikdo z nás nezastaví, takže se občas začal převtělovat do pro něj do té doby netradičních postav. Jednou takovou je Rusty Sabich, který má svůj džob snů, ve kterém předvolává lidi do soudních lavic. Jednoho se dne se tam ovšem ocitá on sám a to ne zrovna v roli, kterou by si přál. Podezření není vůbec špatný film ze soudního prostředí, navíc obsahuje pro mnohé docela nečekanou pointu, přesto mě k ještě větší spokojenosti něco chybělo. Dialogy spolu s hereckým obsazením snesou nejpřísnější měřítko. Možná tuším problém v režisérovi. 65% ()

cheyene

Soudní síň a systém poroty poskytuje u řady filmů skvělou podívanou. Podezření není výjimkou. Tento soudní thriller s nádechem tajemna (Jak se vlastně vražda stala? Kdo za tím stojí? Jak to dopadne?) uteče i přes své pomalé tempo celkem rychle, hudba Johna Williamse je skvělá, zejména hlavní motiv je snadno zapamatovatelný a dodává scénám patřičnou hloubku, herci jsou vynikající a když k tomuto všemu připočteme výtečnou práci režiséra a excelentní rozuzlení, tak musí vyjít 5*. ()

nunka

Ak na rozuzlenie prídete v úvodných 30tich minútach, ukrátite sa o porciu napätia a už to nie je to, čo by mohlo byť, ak by ste na to neprišli. Harrison Ford je výborná voľba pre súdny thriller, aj keď tentokrát je jeho postava dosť statická a aj vzruchu v súdnej sieni mohlo byť o niečo viac. V samej podstate je to film s priemerným scenárom, priemerným tempom a priemerným diváckym zážitkom. ()

Pepinec

Měl jsem podezření na dobrý biják a jsem rád, že mě Forďák nezklamal. Zvláštní cukrkandl zasluhuje člověk, který bravurně zvládl achillovu patu kriminálních thrillerů, tedy rozuzlení. Kdo sprovodí ze světa kočku podobnou Gretě by zasloužil strávit zbytek života ve výběhu lvů jako hadrová panenka. ()

JohnnyD

Síce to má ďaleko od sofistikovanejších pakulovín zo 70. rokov a tie dva flashbacky sú zbytočné, Presumed Innocent ma zo všetkých Pakulových filmov bavilo jednoznačne najviac a to hlavne kvôli skvelému viacrozmernému scenáru. A Raul Julia je brilantný! 80+% ()

salahadin

Zdařilý krimi thriller až do chvíle, kdy jde Ford opravovat starý plot. Mnoho lidí tu vychvaluje konec, no mně však přišel stupidní. To vážně věříte, že by byl vrah tak stupidní a vrátil by úhledně na své místo vražedný nástroj ještě od krve a se zbytky vlasů, aby jej mohl někdo objevit? Takhle hloupého vraha jsem v detektivkách snad ještě nikdy neviděl. A s jinak promyšleným dějem mi tento absolutně hloupý konec moc nekoresponduje. Což o to. motiv by byl zcela logický a pochopitelný, provedení taktéž, ale doslovné vysvětlení už byl logický a filmařský nonsens pro tupé diváctvo. ()

Aky

Zde zřejmě podhodnocený film. Příběh je vedený značně nepředvídatelně, korunován je pointou, kterou jsem, alespoň já nečekal. Harrison Ford je pro tuto roli stvořený. Přesto však musím uznat, že nejlépe zde svou roli odvedl R. Julia. Nahlédnutí do amerického soudního systému je také zajímavé a z pohledů, které se jinde zas tolik nevidí. ()

mzss1

Podezřelá blbost. Tak bych to asi nejlépe definoval. Jinak se to nazvat nedá. Ale mě to štve. Nedávno jsem shlédl 3 filmy s Harrisonem Fordem. Nejprve Vysoká hra patriotů. A sakra, to mě vůbec neoslnilo, strašná nuda, nelogičnost, trapný závěr. Řekl jsem si aha, výjimka. Pak následoval film Svědek. Tp bylo snad o stupínek horší, ale furt to byla blbost aspon na 2 hvězdy (velmi slabé teda). Řekl jsem si, tyhle staré filmy mě asi moc nechytnou s ním. Dal jsem si do třetice film Detektivév z Hollywoodu - film z roku 2003. A kruci, opět mi to nesedlo. Já mám Forda rád, natočil dobrý filmy. Celá série Indiana Jones, Uprchlík, Firewall a dokonce i starý film 48 hodin v Paříži. Takže nyní k tomuhle filmu. Film má nudný a asi žádný příběh. Harrison Ford hraje postavu kurátora. Dostane za úkol vyšetřit případ vraždy jedné kurátorky. Hrozná nuda, vleče se to, pak se dovíme, že Ford je hlavní podezřelí, neboť zesnulá byla jeho milenka. To vše se odehrává v první půlce filmu. Ve druhé půlce je několik dnů jednání u soudu. Některé pasáže jsou zajímavé, jak se lidi vyptávají u soudz, ale nic významného v tom není. Harrison Ford hraje dobře, má své skvělé grimasy vipné, opět exceluje, ale bohužel v té době vstupoval do mizerných filmů, v tom to je. Zbytek hereckého obsazení nijak neoslní, ale jde to. Hudba od Johna Williamsa ? No představoval bych si ji lepší a výraznější. Zde byla málo, spíše v doprovodu klavírních tónů, takže nic moc no. Žádná střelba, nic. Ale tak je to kriminální thriller. Počkat .. vlastně ani to není. Jako nechci být krutý, ale fakt nuda. Jako námět, herecký výkon Forda to uznávám. Bylo by to tak na lepší jednu hvězdu, ale úplný závěr představoval skvělý zvrat, který se mi moc líbíl. Sice to divně skončilo, ale ten zvrat stál za to. Takže na rozmezí mezi 1 a 2 hvězdou. Bída no, ale přimhuřuji všechny oči a dávám celkově slabých 30% = ** ()

Goldbeater

Ve filmografii Harrisona Forda netypicky temný, pro režiséra Alana J. Pakulu však zcela příhodný thriller z prostředí advokátů a státních zástupců, v jejichž kruhu se odehrála vražda. Odvážný scénář a komorní hudba Johna Williamse dobře podkreslují neveselou zápletku plnou osobních výčitek, zastírání, lží a erotického dusna. ()

Snorlax

Hloupoučký scénář neměl šanci stvořit dobrý film. Hercúm je to evidentně jasné, a tak jedou pouze na půl plynu. Rutinérská režie vše doplňuje o další hřebíček do rakve filmového umění. Opakování je sice matka moudrosti, ale obávám se, že opakováním zajímavého hudebního motivu ve snímku Causa Wardových nikdo nezmoudří. I když hudba byla na tomhle filmu to nejlepší. A druhá hvězdička je na počest letos zesnulého Briana Dennehyho, který mi přirostl k srdci již, když se ujal místo Gena Hackmana role šerifa, jenž se alespoň pokusil nakopat zadnici jednomu z těch nepřirozeně dokonalých akčních hrdinů. ()

Anderton

Takéto právnické trilery som v 90tych rokoch žral a rád som ich vyhľadával. Navnadený formulkou šokujúci záver som bol v 15tich týždeň pred premiérou v tv maximálne napnutý. Nuž ale keď viete, že vás vo filme budú ťahať za nohu, tak celý čas rozmýšlate, kde to celé vezí a šok sa nakoniec nekoná, pretože sa vyplní jedna z vami zvažovaných teórií. Ťažko to scenáristovi vyčítať, propagácia filmu by na také veci nemala upozorňovať. Tak ale k filmu. Je vzácne konzistentný, udržuje napätie a celý čas buduje dojem, že sa na konci NIEČO stane. Teda toľko si pamätám po dlhých rokoch. Takže snáď ešte niekedy náhodou v tv. VIDENÉ ZNOVA: Podozrenie je výborný v tom, že jeho primárne posolstvo nevyplýva z onej pointy, aj keď aj ona je významná. Dôležitejšie je, čo sa deje počas procesu a prečo sa to deje tak, ako vidíme. Podozrenie je omnoho temnejší a depresívnejší triler, ako konkurencia z tejto dekády a ako by divák možno očakával. Pakula naväzuje na kritiku mocenskej praxe, ktorú zdokumentoval vo svojich slávnych dielach zo 70tych rokov. ()

nascendi

Súdiac podľa množstva filmov z prostredia súdnej siene, je pre Američanov súdna sieň rovnako obľúbeným miestom, ako pre Španielov corrida. Napriek tomu vynikajúce filmy z tohto prostredia spočítam na prstoch jednej ruky. Ani Podozrenie k nim nepatrí. Pomaly plynúce a napätím šetriace krimi z prostredia vysokých štátnych úradníkov by malo mať lepšie tempo, nemalo obsahovať zbytočné chyby (napr. neúspešná domová prehliadka, nevhodná farba na kladivku) a dominantný výraz Harrisona Forda by nemal v divákovi asociovať zmoknuté kura. Takže vynikajúci film ani náhodou. Ale na jedno pozretie môžem pokojne odporučiť. ()

Tomco

Harrison Ford má od dokonalého herectva sakramentsky ďaleko, ale aj tak ma vždy dokáže strhnúť na svoju stranu. Okrem neho mi však náramne dobre sedia aj súdne drámy a nekonečné procesy s (ne)vinnými, príbehy o boji s časom, nepriazňou osudu, či očisťovaním svojho mena. Tu sa toho nájde požehnane. A dobre sa na to pozerá. Aj keď je záver značne preťahovaný (skôr znásilňovaný), stále to drží moc dobre v napätí. A tomu len ťažko odolať. Dobrá práca. ()