Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

Mikecat

Jeden z najhorších vojnových filmov, čo som videl. Žiadny príbeh, neodvíjajú sa z jednej bežeckej línie žiadne vedľajšie nitky. Dvaja sopliaci idú zachraňovať svet s plnou poľnou, ktorú ani raz nepoužijú. Nasadia si bajonety, ktoré nepoužijú a dokonca sa niekde stratia. Začiatok úplne nezáživný, potom nástražný drôt a spadnuté lietadlo oživia dej. Ďalej uteká jeden chalan pomedzi strielajúcich Nemcov, z ktorých ho ani jeden netrafí, odvezie sa v rieke, naďabí na kolegov z vedľajšieho pluku, kde mu nikto nepomôže, nikto ho nepočúva, následne sa rozbehne naprieč prvou líniou, kde ho nezasiahnu ani delá ani guľky, dobehne ku generálovi Mckenzie, na ktorého musí 5x kričať, že má správu z veľiteľstva,ten si ju prečíta a povie mu: vypadni!Kapitán ešte podotkne: dúfať je nebezpečné (jedine nádej držala vojakov a ľudí nažive,viem od starého otca bojujúceho v 1.fronte!!),nájde Blaka, sadne k stromu-konec. Režisér asi v živote nebežal ani 200m, nieto niekoľko kilometrov, žiadna voda, jedlo... Nehovoriac o celkovej atmosfére, všetci naňho serú, nikto ho nepočúva, nepomôže mu - sám bežec v poli, ako aj scéna s lietadlom, daj mu vodu,polomŕtvy Nemec ho zato zabije. Tento snímok nemá ani kultúrnu nieto morálnu hodnotu. Nemá ducha a Je plný jedu ľahostajnosti. Obrovské sklamanie. ws ()

Kokos

Skvěle natočeno, skvěle zahráno. Dean Charles Chapman (princ Tommen) má v budoucnu ještě co ukázat. Po dlouhé době pro mě osobně hodně silný zážitek v kině a film, který mi dokázal, že ještě nejsem úplná cynická zrůda a mám nějaké citečky. Doporučuji v kině. Obávám se, že na malých obrazovkách to nebude takový zážitek. ()

wallax

Na pomerne jednoduchý príbeh tvorcovia našili vymakaný vizuál. Niet vôbec pochýb prečo jeden zo získaných oscarov bol za kameru. Špičková práca kameramanov je vidno v celom filme. Vlastne mi film pripomenul Gravitáciu, len tento krát na zemi a v roku 1917. Spoločné črty tam boli, jednoduchý príbeh, ktorý sa skladal z pár hodín života vojaka (v Gravitácii astronauta), pomerne kľudný rozbeh filmu až po scény kde vrcholilo napätie. Na rozdiel od Gravitácie ale film zobrazil to, že vojna je svinstvo...(nie že by som chcel zažiť to čo postava Sandry Bullock v Gravity). ()

Adaaamecek

To nejhezčí co tenhle snímek nabízí je kamera a zvuk. Scénář je ale bohužel předpovídatelný a ničím nepřekvapý. Bohužel, a to je ten největší problém je, že hlavní herci jsou zaměnitelní. Přesto si mě ale tento snímek nějakým zázrakem udržel. 7/10 ()

JohnCoffe

Filmů o 1. světové je málo a tento je navíc natočen úplně jinak než jsme zvyklí. Zapálení svobodníka Schofieldapro věc mi připadalo až ultra americké ale jinak film šlapal od začátku do konce. Skvělá a neotřelá kamera, podpořená výbornou hudbou. Hlavní hrdina taky sympaťák až na půdu. Režisér Mendes umí zřejmě všechny žánry na jedničku ( Americká krása, Road to perdition a teď zase úplně z jiného soudku 1917). ()

dudo24

Tak to bola pecka. Aj keď je to už nejaký piatok, čo som videl Dunkirk, ale dosť mi ho tento film pripomínal. Veľmi atmosférické dielo s obrovskou produkciou a niekoľkominútovými nestrihanými zábermi. Krásne scenérie, klaustrofobické zákopy, zúfalosť, explicita. Bolo tam viac kvalitných naturalistickým záberov, ale krotili sa. Ani zďaleka nebolo tých prvkov toľko a na takom levely ako by mohlo byť. Videli sme jednu až moc artistickú scénu s horiacim mestom, ktorá bola fajn, ale nejako sa mi nehodila do celku. Nečakajte príbeh alebo veľa akcie, naozaj je to v podstate dvojhodinová prechádzka hlavných postáv s neskutočnou atmosférou. Pochvalu by som chcel dať za tú pieseň, to bola krásna scéna. ()

heavy66

Film začíná 6.dubna 1917, v den, kdy do války vstoupily USA. Historicky se jedná o Nivellovu ofenzívu, která začala 9.dubna. Plukovník Mackenzie říká Schofieldovi hořce: "Dnes to zastavili, ale už za týden možná přijde rozkaz "Útok za úsvitu"! Écoust a Croisilles leží poblíž Arrasu, kde Britové zpočátku ofenzívy vítězili, ale později se útok utopil v blátě a Spojenci ztratili 230 tisíc mužů. Film se mi líbil, bitevní scény mi nechyběly. Film je zajímavý tíživou atmosférou napětí a strachu mladých vojáků z toho, co je čeká v příštím okamžiku. Odkazuje se na hvězdy zlatého fondu válečných filmů, do kterého se brzy zařadí. Návrat do Cold Mountain (scéna s mladou ženou a malým dítětem), Na západní frontě klid (německý voják Baumer v ruinách města), a závěrečná scéna v zákopech, jako bych viděl běžet Mel Gibsona u Gallipoli. ()

BobArmstong

1917 je fantastický zážitok, ktorý si zďaleka najviac užijete v poriadnom kine s obrovským plátnom, bezchybným ozvučením a máte tým pádom istotu, že vás jednoduchý príbeh o ľudskom odhodlaní a dlhej ceste dvoch vojakov absolútne a bez zaváhania pohltí. Sam Mendes nielenže prekvapuje ako scenárista a dokáže z každého momentu nenásilnou cestou vytiahnuť emócie (či už je to napätie, radosť alebo strach), ale po režijnej stránke absolútne exceluje. Obrovskú zásluhu na tom má, samozrejme, i Roger Deakins, ktorý spoločne s režisérskou víziou a pedantným plánovaním každej jednej scény a každého jedného momentu umožnil, že 1917 pôsobí ako jeden nepretržitý záber bez strihu (čo vzhľadom na výpravu a rozsiahlosť putovania po bojových poliach nie je možné, ale strihy sú šikovne zamaskované, aby ste ich neregistrovali). Takýmto spôsobom udržuje diváka v neustálej zainteresovanosti a v zovretí, kedy skutočne v konkrétnych pasážach ani nechcete mrkať (bojíte sa totiž, že zmeškáte niečo dôležité). Zlaté sošky udelené za technické kvality sú v tomto prípade zaslúžené a pokojne by som pridal ocenenie za najlepšiu réžiu, keďže takáto exhibícia v spojení s obdobne náročnou látkou tu nebola poriadne dlho. Po dlhej dobe som mal dokonca pocit, že nakrúcanie bolo pre všetkých zúčastnených neuveriteľnou výzvou, ktorú však štáb nakoniec pokoril. A z komorného príbehu sa tak stáva originálne spracovaný žánrový film, ktorý ale neprepadá tradičným konvenciám a, po vzore hrdinov, nachádza vlastnú cestu k cieľu a nekonvenčnému diváckemu zážitku. ()

pollstro

1917 není svým způsobem natočení žádnou novinkou. Od doby vzniku filmu Rope od Alfreda Hitchcocka, který tento formát, à la one-shot, založil a použil jako první, vzniklo spoustu filmů využívajících dojem, že film vznikl bez použití střihu, ať už tomu tak ve skutečnosti opravdu bylo, nebo za použití chytrých a dobře schovaných střihů, přičemž tato druhá možnost platí pro 1917. Tento způsob natáčení společně s tématikou I. světové války zní opravdu skvěle a v určitých částech filmu tomu tak ve skutečnosti opravdu je. Ta nezastavitelná a celistvá kontinualita záběru přidává velmi hodně na efektivitě a pocitu realističnosti a skutečnosti. Opravdu máte pocit, že se skutečně s postavami, kterým neustále dýcháte na záda, procházíte po bitevním poli a s obrovským napětím sledujete veškeré dění a zároveň jste hluboce ponořeni do celého filmu, který vás pohlcuje svojí atmosférou. Tohoto skvělého efektu využívá 1917 v prvních 30 minutách, kde ten prvotní efekt je samozřejmě a logicky nejsilnější. Zároveň se v těchto minutách prezentuje skutečný život v zákopech a následně i mimo ně. Samotná cesta skrz bitevní pole plné mrtvol, krys, bláta, hlubokých děr po výbušninách a ostnatých drátů, je velmi působivé a drsné. Následováno přesunem do nepřátelských zákopů, doprovázející strachem z toho, že někde za rohem čeká nepřítel, až po následný vstup do podzemních prostorů zákopů, kde Mendes vytasil vynikající hororovou atmosféru, která byla opravdu skvělá. Následně tempo celého filmu značně opadá a od zahrady plné rozkvetlých popadaných třešní, následováno opuštěným domem a pádem letadla, až po velmi nucené vyobrazení převozu nákladním autem, které je svojí výpovědní hodnotou nulové a nudné, ale způsobem natáčení nevyhnutelné a nucené, se poměrně nic zásadního a efektivního neděje. Poté přichází, z mého pohledu, nejsilnější část celého filmu a to je noční město Écoust, které považuji za nejpůsobivější moment v historii celé kinematografie, který ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, jelikož ta souhra světlic a pohybujících se stínů, které zároveň odkrývají skutečnou podobu města a zároveň ho následně opět skrývají, je něco tak emočně silného a obrovská škoda, skoro až zločin, že Mendes nezůstal v tomhle prostředí mnohem delší dobu, dokonce celou tu skvělou atmosféru a tempo dokáže pohřbít nesmyslnou scénou ve sklepě s vyděšenou francouzskou, která se zde společně s dítětem schovává. Od tohoto momentu mi připadalo, že film dále už jenom vyklusává do nuceného finále, kde za zmínku stojí už jenom poměrně emotivní scéna v lese za doprovodu zpěvu, následována finálním během za přítomnosti skutečných komparzistů a skutečných výbuchů, který v mých očích ale nepředstavuje žádné akční vyvrcholení celého filmu. Navíc Mendes během složitého a náročného procesu natáčení zapomněl na to nejdůležitější a tím je divák a samotný příběh, který se ve finále snaží vytvořit nějaké emoce, ale díky Mendesovo rádoby efektivní vizuální stránce se tak ve skutečnosti neděje a tady se dostávám k jádru celého problému, že formát zde jednoznačně vítězí nad obsahem a kromě fantastického a skvělého zážitku, doprovázaného oblbováním diváka pomocí vizuální stránky, doprovázané působivými pohyby kamery, 1917 reálně nenabízí hlubší a emotivnější zážitek, což je zapříčiněné ne zrovna logickým časovým výkladem, dále v druhé polovině neustálým zpomalováním tempa a taktéž absencí jeho stupňováním, přece jenom zde hlavní roli hraje čas a ten se vytratil někde v polovině, což je u takového příběhu celkem zásadní. Po filmové stránce je 1917 skvělým filmem a klobouk dolů před Mendesem a Deakinsem, kteří dokázali přijít s něčím zcela odlišným, inovativním a působivým, ale zároveň mě neuvěřitelně mrzí ten promarněný potenciál. Zároveň je 1917 skvělou ukázkou toho, že lze vybudovat napětí a akci bez použití střihů, ale zároveň to přináší okamžiky, ve kterých ona absence střihu jde proti celému filmu a zbytečně mu ubližuje a pro eliminaci tohoto aspektu je nutno myslet nejenom na to, aby to vypadalo dobře, ale taktéž i na diváka, kde Mendes absolutně pohořel. "They're walking into a trap. Your orders are to deliver a message calling off tomorrow morning's attack. If you fail, it will be a massacre." () (menej) (viac)

zdenzo

V TOP 3 NEJLEPŠÍCH VÁLEČNÝCH FILMŮ Společně s Dunkerkem a Apocalypse Now. Naprosto skvělá kamera, civilní výkony hlavních rolí. Vyšperkované obsazení epizodních rolí. Hudba úžasná. Příběh? Právě v jednoduchosti je síla. Marhoul by měl nastudovat před pokračováním Tobruku :). 4,7* ()

spoock

Slusny film, ale zapletka je dost plocha a i kdyz se tam je nekolik dramatickych chvilek, porad je to takove meh. Ty kamerove predely jsou dost videt a je to dost rusivy element. ()

Dikinsn

Neskutočná kamera podporená geniálnou hudbou! Detailne sledovať bojiská (pretože autori vám na to dajú dostatočný čas) a cítiť strach hlavných protagonistov AJ skrz spomenuté audio ktoré sa vám zaryje pod kožu a nepustí bol pre mňa naozaj skvelý zážitok a určite si to po čase zopáknem..plný počet :) ()

papuchalk

Schválně jsem si vygúglil definici dramatu, protože u tohohle snímku jsem vážně pochyboval, že to ty základní definice splňuje. Když se film brodí od ničeho k ničemu, tak to do téhle žánrové kolonky narvete jen opravdu stěží. Chci říct, Rychle a zběsile je také možná strhující, napínavé, akční a pěkně nasnímané, ale nikdy tomu neřeknete, že to je drama.. Mohli aspoň ty dva kamarády nechat dýl spolu, aby z nich byl tým, kterýmu divák fandí, ale i tenhle náznak dramatu zabili celkem brzy. Pak už se to opravdu plácá bahnem a řekama mrtvol, ale nemá to moc důvod ani příčinu, asi stejně jako celá válka. Jestli tohle byl umělecký záměr tak se omlouvám. Bohužel i občasné dialogy jsou odříkané herci dost nezúčastněně. Obsahem smutně prázdný film. I když se to občas snaží tvářit jako Tenká červená linie (třeba jak padá třešnové kvítí do řeky, ve které plave nezúčastněně Scho), tohle je strašně slabý pokus o kopírování nálady legendárního snímku. Nemá to tu poetiku, nemá to ten silně humanistický tón, nemá to ten voice-over vypravěče díky kterému vidíme do hlavy toho kdo tu hrůzu prožívá a jak jí prožívá. Tady to je prázdný jak vystřelená patrona od granátu. Oceňuji aspoň ten vizuální oblouk, který se na konci uzavře. Film začíná na rozkvetlé louce, a končí o pár desítek ušlých kilometrů dál také na rozkvetlé louce. Tak aspoň za tohle málo dávám nějaké ty body. ()

Blazis34

Nemohu jinak než 5 hvězd. Totálně skvělá kamera mě zasáhla přesně do středu, dlouhý střih jakbysmet a kulisy naprosto neskutečné. Od začátku film na nic nečekal a rovnou se rozjel do dramatických obrátek. George MacKay byl opravdu skvělý, bezchybný a já mu věřil všechno. Od filmu jsem nečekal velké zázraky, což byl asi rozdíl od většiny a proto jsem byl tak sledováním unešený. Dávám 90%, pět hvězdy. ()

Kinofil

|| R || Universal || Rozpočet: $95 || USA: $159 227 644 - ČR: 8 480 459 Kč - Celkem: $368 027 644 || Nejpozoruhodnější film roku. Technický mix Gravitace, Dunkirku a Revenanta. To aby bylo jasno, že příběh tu nehrál hl. roli. Jinak by to byla zkrácená jednodenní verze Vojína Ryana a 1917 by nenabízelo nic, co bychom už neviděli. Je to režie, kamera a střih, která z toho vyždímala maximum. Trénované oko velmi rychle pozná zahalené přechody mezi scénami i z důvodu, že se první půlka trochu vleče. I tak bylo zábavné stále přemýšlet, jak to udělali, protože narozdíl od Gravitace si tolik nepomáhali CGI kulisami. Vše, co tu vybuchuje je skutečné odehrávají cí se v jednom dni za přirozeného světla. Tohle Deakins zbožňuje a ukazuje všechny svoje kouzla kompozice a barev. Herci stejně jako příběh hrají druhé housle, ale neměl jsem sebemenší problém s neokoukanými tvářemi a hrstkou cameí, které byly mírně zbytečné, protože napětí, emoce (smrt, Francouzka) a akce tu působí tak, jak má i v měnší míře (na jeden den jich bylo i tak dost) a nepotřebuje jejich pomoc. Pak je tu ještě Newmanova hudba, která vypráví to, co není vidět, a která se začne pořádně projevovat ve druhé půli a díky níž to dostává dávku osudovosti, emocí a nutkání si to pustit znovu. Pochybujete? Pustěte si noční scénu z vesnice. Tam je všechno pohromadě. Hollywood může jen koukat. Znovu je převálcovali buď Briti (Mendes, Deakins), Mexičani (Lubezki, Iňárritu) nebo mexičtí Briti (Cuarón). 95%. ()

stafino

Neskutočná kamera s veľmi dobrou výpravou. Všimol som si nejaké malé chyby v produkcii, napríklad zo scény na scénu zmizol bajonet zo zbrane, čo vcelku narušilo kontinuum celej výpravy a už to človek nebral ako jeden shot. Srdceberúca hudba a zvuky iba pridávali na zážitku. 90% ()

Sett

Kamera je proste opojna... i kdyz to samozrejmne neni na jeden zaber tak je to stejne parada. Osvetleni, zvuk i vizual... pripadal jsem si jako dite v cukrarne ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)