Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

IZFNP

Tí, čo seriál odsudzujú, v ňom najskôr vidia len upírsku slátaninu. Odporúčam pustiť si ho znovu a tento raz dávať pozor. Tento seriál hovorí mnoho, často v alegóriách či symboloch. Je úžasne zábavný a kreatívny a výborne pracuje so žánrovými prvkami a faktom, že je v srdci béčkom. Stíha byť remeselne hravý a neotrelý, ale hlavne je to extrémne podarený dramatický počin s nevídane silným scenárom. Bluntman a KarelR to pochopili a vystihli, zaplaťpánboh. PS: Týmto seriálom som si už navždy zamilovala Wheedona, jeho štýl do veľkej miery pred 20 rokmi sformoval môj zmysel pre humor a môj seriálový vkus. A vlastne položil základy môjho života ako seriálového fanúšika - Buffy je najväčšia srdcovka, The Chosen One : ) ()

Marty_cz

Momentálně seriál už nesleduji, ale byli časy, kdy jsem se těšil na každý nový díl a u seriálu jsem byl jak v extázi. Sice laciný efekty a kostýmy, ale stejně mě dokázal seriál zaujmout. ()

gidziga

S uvedeným hodnotením rozhodne nesúhlasím a tí, čo tvrdia, že dávajú hviezdičky len z nostalgie si zrejme tento seriál už vobec nepamatajú z detských čias inak by aspoň objekívne uznali nespochybniteľne kvalitných epizód, ktoré ani dodnes nemajú obdoby. Ja sa Buffy nemožem nabažiť a vždy si nájdem výhovorku, aby som si pozrela nejakú časť. Ak niekto tvrdí, že je to len ďalší teenagerský seriál alebo ďalšie Čarodejnice, tak sa mýli najhorším sposobom a zrejme ani nepozná umelecký prostriedok s názvom metafora. Myšlienka, ktorú chcel Joss Whedon sprostredkovať ho zrejme minula ďalekým oblúkom. Tento seriál jednoznačne odporúčam každému inteligentnému človeku. Samozrejme sa pár naozaj zlých (hlavne v prvej sérii) či veľmi ťažkopádne sprostredkovaných metafor nájde, ale tie dobré ich ľahko prevážia. A jednoducho ak má séria 22 častí, neexistuje, aby sa nenašla slabšia časť. 7 sérií je, ale naozaj cesta, na ktorú odporúčam sa vydať. Je to cesta o dospievaní a o príjmaní svojho osudu. Seriál dospel od prvej série tiež a posledné dve série sú už naozaj o niečom inom ako tie prvé a jednoznačne sa nedajú opísať ako teenagerské. ()

Saiffer

Prekvapivé, originálne a všetkým fantasy/scifi klišé sa vysmievajúce dialógy. Uveriteľný dlhodobý vývoj všetkých postáv (a že ich za 7 sérií je!). Seriál, ktorý dokáže nadhadzovať provokatívne otázky a zároveň si celý čas držať nadhľad. Nikdy neviete čo sa stane, kto sa obráti proti komu alebo ako sa zmenia pravidlá hry. Čerešnička na torte je Sarah Michelle Gellar, ktorá dokáže zahrať akúkoľvek emóciu a ešte je pri tom sexi. Najlepší seriál aký som kedy videl (aktuálne ho pozerám - o kus dospelejší - po piatich rokoch opäť a je ešte lepší ako si ho pamätám z vysokej školy). A nezabúdajte na pravidlo seriálov scénaristu Jossa Whedona: Najsilnejšie začínajú byť po pár častiach, keď je možné sa spätne na niečo odvolávať. ()

rashaverak

Vidim to tak ze jsou tri moznosti zdejsich pozitivnich komentaru. 1) Lidi si chtej delat prcu z jinych uzivatelu, 2) je to tak spatny az to ziskalo legendarni status (az je to dobry), 3) je to opravdu dobry. Tak nebudu vas napinat, cislo 3) to ale opravdu neni. Nedokazu si predstavit dospeleho cloveka ktery by to mohl myslet vazne. Uprimne nedokazu se rozhodnout zda plati moznost 1 ci 2. Mozna spis 1 protoze lidi jsou obecne skodoliby kurvy a asi chtej aby si to protrpeli i ostatni. Pravda videl jsem jen par dilu z prvni serie o ktere tady mazane par individui tvrdi ze je nejhorsi a ze podle ni nelze hodnotit celek, ovsem tak blbej abych vam na to skocil dvakrat nejsem. ()

djbarrel

Skoro jako každý, jsem i já pár dílů viděl. Možná jsem nebyl správný puberťák v době vysílání a možná je to tím, že se mi Buffy moc nelíbila, ale mě to moc nebavilo. 50 % ()

l.bejk

Sarah je fakt kus,v bojových umění by mě asi dala,seriál je pěknej,samí líbání to kdyby si odpustily a dali víc akce tak bych dal plnej počet. ()

Tatrysyn

Jeden z nejlepších amerických seriálů, které na nově běžely. A hlavně úžasná Sarah Michelle Gellar v roli hlavní hrdinky... ()

manali

mňamka. občas trochu překořeněné, ale některá sousta jsou vskutku gurmánův ráj. navíc ti upíři a spol....rozhodně to je o mnoho víše než potlaniny typu Ztraceni apod tuctové seriály. Nej tohohle seriálu je hlavně jeho BeverlyHills kostra na kterou je navléknuto tolik chutí že to chvílema vede až k přesycení. Prostě prča. JO a nedívat se na dabovanou verzi!!!! tenhle seriál na jazyku staví svoji existenci ()

JoKKeR

Buffy byl serial a stal se kultem jako skoro každej serial za takovou dobu vysílaní:-)poznamka..Nicholas Brendon my vždycky pripomínal jako malímu Ashe ze serie Evil dead:-Da toho jse už nezbavil:-D no a nevypadá jako jeho mladší alter ego ()

Nekdojiny

Hodnocení na IMDb 8,5 z 10 se mi zdá mnohem zaslouženější než to zdejší. Zářící diamant mezi seriály a moje srdcová záležitost po všech sedm sérií, které přinášejí whedonovsky pojaté mystérium života. Díky Jossi! PS: Velice dobrý koment: Bluntman. ()

da-a

S1 - 90% Slibný začátek kultovní série, který nedostatek rozpočtu maskuje "campy" výpravou, jež provází originální a nápadité epizody. S2 - 80% Širší záběr a silnější emoce, bohužel více nelogičností v jednání postav způsobené především nepochopitelnou pasivitou klaďasů v druhé půli. S3 - 90% Postupné zlepšení ve schopnosti vykreslení zajímavých charakterů, výborní a charismatičtí záporáci, dobře gradované finále. S4 - 90% Počátek cesty k dospělosti Buffy Sommersové nejen prostřednictvím nového, rozmáchlejšího prostředí. Hlavní padouch ve vhodných chvílích z vyprávění mizí a znovu se objevuje, aby na konci rozpoutal vydatnou rozlučku s hromadou efektních výbuchů. S5 - 100% Možná ta nejlepší, epická, jiskřící sezóna, řadící motůrek emocí na vysoké obrátky, na některých místech dosahující až filmového feelingu, navíc s nejlepším koncem celé Buffy série. S6 - 90% Po parádním entrée vhodně navazujícím na konec minulé sezóny začně trpět nevýrazným triem rádobyzáporáků a upadajícím rozvojem vyprávění. Poslední díly však dokazují sílu scénaristova plánu a mnohé rázem ospravedlňují. S7 - 100% Výtečné uzavření ságy s netušeným vývojem všech oblíbených postav, kteří projdou pravou zkouškou svých charakterů při boji s protivníkem, jež zná všechna temná zákoutí jejich duší. Neustále nové a originální impulsy oživují vyprávění (horda novicek v přemožitelství, padoušský nesvatý kněz naruby), vztah Buffy se Spikem dosahuje nových dimenzí, bohužel postava mého oblíbeného Gillese ustupuje v posledních epizodách do pozadí. Jiného se poslední sérii snad ani vytkout nedá. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)