The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Davies182

Hodnocení po kompletní 1. sérii: Po úvodním dílu je těžké si zvyknout na klidnou stopáž téměř hodinového seriálu. Dovedu si představit plno lidí, které "nudný" pilot odradí od dalšího sledování. Jenže tohle je mravenčí práce, a vyšetřování nekalých aktivit bandy černochů z předměstí ve skutečnosti nikdy nebylo tak přitažlivé. Chce to jen čas a naději v očekávání jistoty, že The Wire nemá na IMDb 9,7 z deseti zbytečně. I když patří mezi ty nejpohodovější seriály, je tento počin tak vytříbenou přehlídkou nejlepšího televizního umění, že jej nelze přehlížet - ostatní se jen okrádají o nejlepší story z drogového podsvětí, jaké kdy bylo na kamery natočeno. Tvůrcům seriálu se povedla selekce parádních herců v čele s "hovadem" McNultym, a každá jen trochu výraznější postava dostává v dění svůj zasloužený prostor. Tím pádem jsem se jako divák ocitnul přímo v centru vyprávění, a nerozlišoval jsem mezi "hodnými a zlými". Partička režisérů mne prostě donutila sledovat fascinující příběhy ze špinavých čtvrtí plných feťáků a z jedné sklepní kanceláře. Osudy všech zůčastněných jsou tak excelentně vykresleny, že jsem si kromě těch největších zvířat na poli distribuce drog oblíbil snad každou postavu. The Wire je opředeno tajemným kouzlem, jež mne po skončení každého dílu donutí si pomyslet, že tohle je zdaleka ta nejpravdivější a nejkvalitnější kriminálka, jakou jsem kdy viděl a uvidím - 90%. 2. série: Ze začátku možná šok změnou prostředí, ale pak do sebe najednou všechno tak hladce zapadne... Nový případ se rozjíždí velmi pomalu a tvůrci musejí stíhat více roztroušených pohledů na několik barvitých charakterů, no a přitom je to stále parádní kriminálka. HBO se prostě povedl masterpiece, a já si nepamatuji, kdy jsem naposledy zkouknul 8 hodin seriálu za 24 hodin! Je až s podivem, jaký "vztah" si divák k parádně zahraným charakterům vybuduje. Musím zmínit super znělku, která se mi spolu s přístavními obrázky vryla do paměti - skvělé! Těším se na třetí sérii a plánuji čtvrtou! - 92% 3. série: Tak nejvíce překvapující je asi skutečnost, že si všech 37 dílů - jeden příběh - drží pevnou konzistentní linii, a vše vypadá tak vyšperkovaně, jako by těch téměř 40 hodin točil jeden režisér. Prostě radost pohledět. Jsem rád, že jsem všechny tři řady viděl v poměrně krátkém časovém intervalu: získal jsem díky tomu parádní ucelený příběh, něco jako sestříhaná trilogie Kmotra. V třetí sérce se tak konečně uzavírá spletitý příběh drogových králů, konspirací, a zkažených politiků. Twist na konci mě hodně překvapil, ale ne tak moc, jak jsem očekával - holt už mám asi něco nakoukáno - 94%. Za celý příběh s B&B dávám 92%. Business. Always business... 4. sérii jsem se delší dobu vyhýbal, a byla to chyba. Je totiž opět o fous lepší, než její starší bratříčci. Nejpozoruhodnější věcí zůstává fakt, že postaviček je nyní na baltimorské šachovnici rozeseto tolik, že se střídají téměř ob díl, ale stejně je radost ty dramatické linky sledovat - člověk se totiž ani na okamžik neztrácí, naopak zájem je prohlubován se smrtící úměrností díl od dílu... Jinak zůstává seriál specifický a svůj ve všem, co dělalo The Wire kriminální špičkou na poli televizní zábavy: je to drama - špinavé, kruté, věrohodné... prostě život! 96% 5. série: Hned po první epizodě se všem hráčům vymění karty, a celá "The Game" začíná nabírat neskutečné grády. Jde vidět, že tentokrát půjde dějová linka do fatalit... Kdo si myslel, že má vyhráno, topí se v bahně, a kdo byl naopak po uši v těch nejhorších sračkách, tomu se (zdánlivě) blýská na lepší časy. Je ovšem nutné nezapomínat, že tohle je "true lives" seriál - ne žadná kriminálka. Každá akce má reakci a stane-li se libovolné postavě jedna dobrá věc, další tři nepříjemné ji čekají. Za sebe říkám, že McNultyho patálie (o čemž v podstatě celá "pětka" je) jsou tím nejlepším příběhem, jaký jsem kdy z produkce HBO viděl. Kdo se směje jako první, roní na konci slzy smutku - to je The Wire. 100% () (menej) (viac)

lesumir

A tohle má být jako co? Jak může takovouhle nudu Empire zařadit jako nejlepší serial všech dob? __ Ano, The Wire se snaží ukázat krutou realitu, kterou policejní práce představuje a možná pár klukům zničí jejich ideály ohledně vysněné práce, ale pro mě je to pořád jedna nahoněná hype nuda, která je přehnaně a zbytečně sprostá (pardon, ale aby policajti řešili jestli hovna padají a chcanky tečou). Dva díly mi bohatě stačily! ()

WillBlake

Chorobně promyšlený seriál. Detailní vykreslení celých komunit, gangsterství, administrativ, systémů, korupce a veškerých odvrácených stran... Všechno umocněno prostředím a dobou, kterou seriál reflektuje a zároveň umí dokonale využít ve svůj prospěch. Pokaždé, když se k tomuhle seriálu vracím, přesvědčuju se, že Wire převyšuje o několik tříd nejen ostatní kriminálky, ale i kriminálky, co převyšují ostatní kriminálky o několik tříd. Kult a jeden z pěti nejlepších seriálů všech dob. ()

Silas

Nevyhnu se srovnání se Shieldem, jelikož si jsou tyto seriály velmi podobné tematicky i formou zpracování. Zde sledujeme jak černošské gangy, tak práci policie, oběma rovinám je věnováno rovnoceného času. Na jednu stranu je to klad, na stranu druhou není možné nijak zvlášť s někým sympatizovat. Chybí hlavní tahoun(i) + celkem špatný casting nevýrazných typů. Shield oproti tomu sází na jasně vyprofilované postavy, těžkou psychologii a tah na bránu, toho se tady nedostává. Dokumentaristický přístup, špína ulic a nevybíravá mluva jsou oběma seriálům vlastní, takže v součtu nemám důvod pokračovat ve sledování Wire (po 1.sérii), pokud jsem viděl Shield, jelikož bych musel značně kvalitativně klesnout. ()

Aky

Po všech stránkách dokonalý seriál čpící opravdovostí. Jen: kdo neznáte velmi dobře američtinu, s titulky se nedá sledovat; je tak ukecaný, že čtením uniká všechno ostatní. ()

Šakal

Zapomeňte na kriminálky, které vám servírují naše televizní stanice, kde se to hemží modelkama, nagelovanýma frajerama, případy se řeší " do 48 hodin ", takhle to skutečně chodí, tohle je ŽIVOT. Po počátečním si zvykání na pomalejší tempo a seznámení se s hlavními hrdiny se vám s každým dalším dílem tento seriál dostává čím dál tím více pod kůži a vy máte stále větší a větší problém.... říci si pro dnešek STOP :o) Drogový dealeři z Baltimoru versus protidrogová jednotka. Nekonečný, nerovný boj, kdy čím hlouběji se noříte do vyšetřování, čím více postupujete v odkrývání případu, tím více na vás začínají vylézat " kostlivci ze skříní " a nikdy nevíte, kterému politikovi a nadřízenému šlápnete na kuří oko.....Skvělý scénář, vynikajícím způsobem propracované charaktery jednotlivých postav a následně zahrané, úžasným způsobem vykreslené prostředí dělají pro mě z tohoto svěžího dílka horkého kandidáta do mých TOP seriálů. Uvidíme po druhé sérii, zda-li tvůrcům nedojde dech. Já pevně věřím, že nikoliv...... p.s. dostat v mládí takovýto výklad hraní šachů jako jeden z hrdinů snímku, mohl mít svět o jednoho velmistra více a pevně věřím, že i samotný Kasparov by se silně ošíval a potil za stolkem :o) p.p.s. 2. série dokoukána. Tvůrcům rozhodně DECH nedošel, takže již nic nebrání tomu, aby tento seriálový skvost putoval do mých TOP..... ()

InJo

Skutečně vynikající krimi seriál, věrohodně a komplexně zobrazující složitý, vysilující (a nikterak cool) boj realistických poldů s realistickými zločinci (Elbova kultivovaného profíka Stringera Bella je snadné si rychle oblíbit). Ve srovnání s tímhle "polodokumentem" působí většina žánrově spřízněných filmů a seriálů opravdu jen jako líbivé pohádky o boji "dobra" se "zlem". S01: 90 %; S02: 80 %; S03: 80 % ()

Anderton

Jeden z top seriálov vo svojom žánri. Keďže ale ja mám ešte obľúbenejšie žánre, tak asi ostanem "iba" pri štyroch hviezdach, i keď si objektívne uvedomujem, že The Wire asi už lepší byť ani nemohol. Pokiaľ ale máte averziu voči pouličným dealerom v amerických ghettách, tak sa do The Wire ani nepúšťajte. Asi som si tu našiel obľúbenejšie postavy, než McNulty, ale už aj na ňom vidno, že tvorcovia sa držali veľmi ďaleko od rozdelenia postáv na dobré a zlé, čo je pri súboji polícia verzus predajcovia drog celkom slušný paradox. Dozvedeli sme sa, ako to funguje od ulice až po radnicu a to takým spôsobom, že je lepšie si pozrieť tento seriál než nejaký dokument. ()

boshke

Obsahuje (drobné) spoilery. Neuvěřitelně propracovaný, organický, komplikovaný a depresivní seriál. Po prvním díle si řeknete, jestli má vůbec cenu na to koukat - nikdo se neobtěžuje vás do tohoto světa uvádět - nevíte, kdo je kdo, nerozumíte půlce slov, ať už se jedná o uliční slang nebo odborné (policejní) termity. A popravdě to v průběhu celého seriálu není o moc lepší. (Hlavní) postavy umírají jak na běžícím páse, v podstatě ničeho se nedaří dosáhnout; a když už si myslíte, že máte cíl na dosah, tak vám buď prachsprostě uteče nebo prostě zasáhne někdo shora, majíc k tomu své "moc dobré" důvody a další práci vám prostě znemožní. V průběhu a na konci přeci jen nějaké dílčí úspěchy jsou, ale jsou spíše Pyrrhova vítězství - osobu A nahradí osoba B a drogy se dealujou vesele dál... 100% (1.-5. série 100%) ()

DwayneJohnson

Pokud se Vám nebude líbit prvních pár dílů, kašlete na to. Ono to nakonec přijde a dáte jednu sérii za druhou, tak jako já, to mi věřte. A vlastně si ani nikoho nemusíte oblíbit. Tady se totiž nehraje v rukavičkách a už vůbec ne čistě. A je úplně jedno, jestli jste politik, novinář, policajt, nebo obyčejný, drogový pěšák. Všichni si jedou to svoje a když je potřeba, neváhají udělat cokoliv, jen aby se dostali ke svému cíli. Takové krutě nastavené, naprosto realisticky natočené zrcadlo o tom, že ať jste na kterékoliv straně barikády, ve finále to hlavně z morálního hlediska vyjde skoro nastejno. Geniální seriál, který mi po těch 60 hodinách sledování bude moc a moc chybět. ()

Happens

Zatím první série za mnou, ale tohle je teda prošpikovaná specialita psychologií ulice, gangů a policejních vyšetřovatelů. Vše protíná linie peněz, která obchodem za ředěné drogy hezky odspodu směřuje pomalu, ale jistě, velmi strmě nahoru do nejvyšších pater. ()

Chrustyn

Nejrealističtěji pojatý policejní seriál, kde se spíše fotí a vypisují stohy formulářů, než aby docházelo na akci. Seriál, který dokáže vtáhnout, ale od diváka potřebuje tolik pozornosti, že leckoho snadno odradí, jako před lety mě a pořád mu nedokážu úplně přijít na chuť. ()

AlfaNumerO

Velice těžko se mi seriál hodnotí nějakých 15 let po jeho natočení, protože seriálová tvorba ušla od té doby neskutečnou cestu. Pokud bych měl hodnotit v kontextu doby, kdy se seriál dostal na světlo světa, dávám jasných 5* (hodnocení klidně přes 90%). Ocenit člověk musí především neskutečnou propracovanost postav, jejich chování, pohnutek, komplexitu celého seriálového universa, realističnost či bezvýchodnost některých situací. Ta je skoro nevídána. Doposud absolutorium. Avšak s ohledem na současnost, kdy vás některé seriály dokážou chytnout za koule tak pevně, že nevydáte nic jiného než krásnou fistulku, začíná seriál ztrácet. Nejvíc chybí častější cliffhanger, který by navnadil na další díl. Některé díly, ač jsou pro děj zcela zásadní, jsou svým podáním velice nezáživné.. Navíc je škoda, že s koncem každé série je značná část postav pro další dění zcela vynechána nebo zásadně upozaděna, ač by diváka jejich další vývoj zajímal. Pokud člověk porovná The Wire se severskou tvorbou (například Most), je opravdu chudým příbuzným hlavně pokud jde o napětí a právě zmíněné cliffhangery. Přiznám se, že jsem seriál dokoukal do konce především na základě jeho hodnocení (jinak bych skončil někde u 3. série). Ve finále však dokáže odměnit neskutečnou komplexitou a realističností v tomto žánru nevídanou, nemluvě o posledním dílu 5. série, který je koncentrací všeho hnusu ze sérií předchozích. Jen je škoda, že cesta k němu je tak dlouhá a místy tak nezáživná. 83% ()

Listeroman

Povedený seriál s téměř filmovou atmosférou. Hodně pomohlo, že přes 5 sérií vydrželi téměř všichni herci a tím se trochu nostalgicky může vracet ke starým událostem. Je však opravdu nutné vidět naprosto všechny díly, protože těch odkazů se objevuje celkem dost. Odposlech a policejní triky jsou nejzajímavější v prvních dílech. Postupně se stanou trošku stereotypem, ale vynahrazuje to změna prostředí a mnoho zajímavých vedlejších příběhů. Určitě bych ocenil pokračování nebo nějaký spin-off. ()

Ai.ma

The Wire je jedním slovem skvělý! Neuvěřitelně sympatická jednotka v čele s McNultym a s bandou zmrdů za zády čistí Baltimorské ulice od sraček. Víte, kriminální seriály mě moc netankujou, protože je to jedna žumpa vedle druhé, snad žádný jiný žánr nemá tak nudnou a stálou koncepci, možná porno. Zločin.vyšetřování. trest. úsměv poldy. dobrou noc. vrcholem je pak CSI a podobné chcance..takže jsem k wire přistupoval pomalu a bez očekávání ...však i všemi opěvovaný Dexter mě nijak nevzal..vlastně ze začátku ano, ale každým dílem to šlo do hajzlu až jsem si na konci, po té pointě, říkal, jak je to vlastně v podstatě idiotský a hloupý seriál. Wire je proti tomu neuvěřitelný babylon. Sakra já takhle promyšlenej a spletitej kriminální seriál snad neviděl. a to ještě mrkám, že scénář má na starost Ed Burns..největším kladem tohohle seriálu je ale koncepce - celá první řada, dvanáct dílů, dvanáct hodin, je jeden jediný případ! Žádné vražda, Horácio mrkne a ukáže na vraha a další čtvrtek to samý. Tady se nám pomalu odkrývá celá hromada pořádně smrdutých sraček. Člověk při tom seriálu cítí to samý co ti poldové v tom sklepním bunkru..nejistý začátek, otrava, papírovaní, nikoho to neba...a pak se začnou chytat stébla, nachází se důkazy, přicházejí informátoři, zločinci dělají chyby,...a tak jak do toho padají fízlové, padáte do toho taky. Ještě nikdy se mi nestalo, aby sjel jednu sérii čehokoli za den, ale teď jsem v tom byl až po uši. Je docela škoda, že jsou titulky jen na první sérii, ale snad se někdo rozhoupe. A jestli je někdo natolik odvážněj, že to zkusí bez nich, klobouk dolů - negři používají tak jetej slang a navíc jim není rozumět ani prd,že pochytíte tak maximálně hey yo. Kurva, já potřebuju víc, potřebuju McNultyho, potřebuju ty dialogy mezi Hercem a druhým magorem...Každopádně,ještě další zajímavost, odlišnost . během těch dvanácti dílů..kurva, to bych ale spojleroval.. No nic. Na závěr, pokud budete mít stále pochyby, pustťě si čtvrtý díl a podívejte se, jak Bunk a McNulty provádějí rekonstrukci vraždy. Když během tří minut neřeknou nic jinýho než 52 krát fuck, 2 krát motherfucker a 1 krát double fuck, musí si je zamilovat každý. Jo, tohle je realita. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)