Seriál natočený podle knihy investigativního reportéra deníku Baltimore Sun Justina Fentona zachycuje vzestup a pád zkorumpované policejní jednotky Gun Trace Task Force (GTTF), která měla za úkol v ulicích Baltimoru zamořeného drogami a kriminalitou vyhledávat a zabavovat nelegálně držené zbraně. Představitelé zákona však situace využili ve svůj prospěch. Šestidílná minisérie z dílny tvůrců kultovního seriálu The Wire: Špína Baltimoru vypráví příběh zločineckého spiknutí a morálního úpadku amerického města, v němž se na úkor skutečné policejní práce prosazovala politika drogové prohibice a masového zatýkání. (HBO Max)

dO_od

// Čekal jsem The Wire říznutý Jednotkou od Winslova a dostal jsem spíš hraný dokument o vyšetřování policejního skandálu z Baltimoru, což popravdě není tak úplně ani jedno z toho. Bokem toho se ale furt jedná o komplexní kvalitně zahranou i natočenou minisérii, ze které při minimálním zamyšlení mrazí, a při jakémkoli větším už pak na člověka rovnou leze deprese. Silných 8/10. ()

hroubek

Špičkový seriál o tom, jak to funguje u policie v Americe. Z počátku jsem bojoval s formou, jakou je seriál vyprávěn. Hodně linek, skákání v čase, desítky postav, u kterých nevíte jakou roli hrají v příběhu atd. Je to náročný seriál na sledování. Nicméně pokud překonáte první dvě rozjezdové epizody, tak dostanete parádní seriál. Tvůrci umí tnout do živého a skvěle nám představit problém, který nemá  řešení. Nejkrásnější na celém seriálu je to, že to není černobílé. To, jak se postavy chovají má logiku a vychází to z toho, že samotný systém je špatný, a ty co ho řídí nechtějí dělat změny. Místy se na to nekouká vůbec dobře, protože je to podané hodně smutně a nepříjemně. Po vizuální stránce působivé, herecky parádní (Bernthal předvádí polohu kterou u něho neznám), příběhově dost zajímavé. Nesedne to každému, ale jedná se o seriál, který má co říci, a znovu vytahuje otázku: "Jaký je rozdíl mezi policistou a zločincem? Odznak". 8,5/10 ()

Lacike

Skvelý námet o nefunkčnom systéme, keď sa z policajtov stali parchanti, ktorí ovládajú mesto nie aby ho chránili, ale aby si namastili vrecká. Bohužiaľ s formou je to podstatne slabšie. Jednak sa zbytočne neustále skáče v deji aj dlhé roky dozadu a zároveň tu sú aj zbytočné línie, ktoré len naťahujú stopáž. 3 max 4 diely by tomu bohato stačili. Natočiť to chronologicky čisto z pohľadu federálov, ktorí idú pomaly ale isto po krku skorumpovanej jednotky, tak by to bola pecka. Ale to by sa seriál musel ešte aj poriadne venovať postavám. Je to natočené až príliš chladne dokumentárne a jediný, kto tu dokáže herecky zažiariť je hlavný zloduch v podaní Jona Bernthala, ktorý prehráva jak o život, takže až tak nevadí, že sa jeho postava nespráva konzistentne. Na mňa ale seriál napriek trpkému záveru nepôsobil depresívne. Naopak, je potešujúce vidieť, že aj v kolíske demokracie to je riadne na hovno a v niektorých ohľadoch sme na tom lepšie ako oni. 7/10. ()

Necrotongue

V zásadě mohlo jít o vydařený seriál se silným tématem, jen kdyby se v něm tolik neagitovalo za BLM. Já se nesnažím tvrdit, že se americká policie nezaměřuje spíše na tmavší Američany, zároveň ale nemám rád, když se mě někdo snaží přesvědčovat, že co černoch, to uvědomělý občan dodržující zákony. Jasně, určitě existuje nepoměr v počtu bílých a černých odsouzených, ale nějak se mi nechce věřit, že se ve většině trestů pro černochy jedná o justiční omyly. No, a o tom, jak zpravidla vypadají nenásilné BLM demonstrace jsem se už několikrát zmiňoval, takže v této otázce mám jasno. Jak říkám, nebýt této "osvěty", hodnotil bych seriál lepší známkou, protože mě zaujalo téma, Jon Bernthal hrál skvěle, jen to celé tvůrci nedokázali ukočírovat k mé naprosté spokojenosti. / Poučení: Netlač na pilu, vylámeš jí zuby. ()

Davies182

Všechno, co se nám na HBO před 20 lety líbilo v nejlepším policejním seriálu ever ve hnilobou prolezlém Baltimoru, se letos na pár hodin vrátilo zpátky. Bere si to navíc plnými hrstmi i z Winslowovy knižní Jednotky, a já jsem na tomhle materiálu bezvýhradně závislej. Kdyby to mělo milión sezón, tak se rozvedu, stanu se abstinentem, zavrhnu všecky kámoše, prodám knihovnu, zruším předplatný Amazonu, Disney+ a Netflixu, smažu sbírku na Steamu i EPICu, odhlásim se ze Spotify, a jen každej den 12 hodin čumím na tuhle krásu. Píchat do žil todlecto. [HBOmax] ()

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (viac)