Policajný odznak

• Česko Policejní odznak (viac)
USA, (2002–2008), 87 h 14 min (Minutáž: 44–72 min)

Tvorcovia:

Shawn Ryan

Kamera:

Rohn Schmidt

Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Catherine Dent, Jay Karnes, Benito Martinez, Michael Jace, Kenny Johnson, David Rees Snell, Cathy Cahlin Ryan (viac)

V nejhorším policejním okrsku v L. A. šéfuje drsný Vic Mackey, velitel jednotky proti gangům. Ve světě, kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem, se řídí vlastními pravidly a neváhá se zločinci obchodovat a zároveň je podrazit. Nový kapitán Aceveda chce situaci změnit, ale brzy zjistí, že proti němu stojí skupina zkorumpovaných, ale výkonných policistů, bez jejichž pomoci se neobejde. (oficiálny text distribútora)

anderson

ČESKÁ Pay-TV PREMIÉRA: AXN = ?.?.20?? + SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.2005 + ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = 7.3.2010 --- Finále VII. série odvysielala MARKÍZA v noci zo štvrtka 17. na piatok 18.12.2009 v absolútnej tichosti o 02.45h --- rád by som sa MARKÍZE zároveň poďakoval, že zachovala (až na kozmetické úpravy) skvelý dabing až do poslednej časti. --- Najprv mierne od veci: Televízna jeseň roku pána 2005 sa vďaka reality-shitom zapíše čiernymi písmenami do pamäte každého milovníka kvalitných sérií a seriálov. "Vďaka" nezmyselným manipuláciám s vysielacími časmi je totiž takmer nemožné zachytiť všetky epizódy hociktorého programu z predmetného žánru. ... A teraz zasa o niečom úplne inom. :-) THE SHIELD nepatrí do stajne HBO. Aj dĺžka jednej epizódy je štandardizovaná (cca 40 - 45 minút). Má zatmievačky na reklamné predely. Napriek tomu sa z môjho pohľadu jedná o PECKU, ktorá v mojich očiach tromfla aj rodinu SOPRANOVCOV. Aj tu je hlavným hrdinom sympatický netvor, ibaže - a to je obzvlášť netypické pre USA produkciu - tentokrát stojí oficiálne na tej správnej strane zákona. Neostáva mi nič iné len zopakovať konštatovanie ChewieDC, že tento seriál napĺňa podstatu slova kontroverzný. No narozdiel od - povedzme - NIP/TUCK sa snaží zachovávať zmysel pre realitu a nepomáha si lacnými samoúčelnými atrakciami. Každopádne apokalypsa je opäť o čosi bližšie. (14.10.2005) ----- Seriál graduje diabolským tempom a MARKÍZA urobila neuveriteľný krok: od 1.5.2006 zaradila do vysielania úplne najnovšiu 5.sezónu (v USA skončila 21.3.2006). Skôr než AXN ! Thanks. (25.4.2006) Po zhliadnutí siedmej série musím podotknúť iba jedno jediné: Chcel by som vedieť písať takéto scenáre. Na THE SHIELD totiž pasuje to čo by malo charakterizovať každý seriál: je STRHUJÚCI !!!!!!!!! Od prvej po poslednú minútu. (1.1.2009) TECHNICKÁ POZNÁMKA: V USA bola finálna dvojepizóda záverečnej série odvysielaná ako jeden celok. Preto americké zdroje uvádzajú konečný počet epizód 88. Na AXN a MARKÍZE ale odvysielali finále ako 13. a 14. epizódu. Preto je na ČSFD počet epizód 89. (7.11.2009) Zbohom ()

Nin

Po The Wire jsem nečekal, že mě může ještě nějaká kriminálka, natož z dnešního pohledu už trochu starší, nadchnout, ale Shieldu se to podařilo téměř okamžitě. Trochu už jsem čekal, čeho se mi dostane - superdrsný antihrdina, co se jako ledoborec proráží skrz všechna pravidla a postupy, které by měl dodržovat nejen jako policista (tím narážím na to, že ani v civilním životě nemá větší problém se chovat z dnešního pohledu amorálně). Překvapily mě ale velmi dvě věci - 1) I když jsou pro seriál narozdíl od The Wire situace samozřejmě urychleny a udělané více dynamicky a cool, tak tento seriál působí v rámci kriminálek neuvěřitelně realisticky. A to jak v rámci policejní práce, tak co se týče postav a jejich interakce. Třeba úžasný je fakt, že tato policie působí poměrně dost efektivně hlavně díky tomu, že pachatelé bývají naprostý idioti a socky, takže není až takový problém je vypátrat. 2) Tento seriál je místy opravdu drsný - a to přitom narozdíl od novějších seriálů neobsahuje téměř žádnou explicitní brutalitu a nahotu. Takže první sezóna dokoukána, jsem nadšen a vypadá to, že se mám ještě na co těšit. (9/10) ()

Djoker

Kriminálky klasického střihu mě neberou. Parta čestných policistů, sci-fi způsoby vyšetřování a morální poučení jako bonus. Nic pro mě. Naštěstí je tu Vic a jeho strike team. Když skončil první díl a já koukal s otevřenou pusou jako péro z gauče, měl jsem jasno. Tohle je první kriminálka, kterou chci vidět do konce. Nejsilnější postavou je samozřejmě Vic, udělal už hodně prasáren, ale vždycky to dokáže něčím vyvážit. Aceveda zpočátku působil jako klasická osina v zadku, ale postupem času se z něho stala skoro stejně nejjednoznačná postava jakou je i Vic a tím u mě hodně stoupl. Claudette je bohužel tím nudným prototypem zásadového poldy z bežných kriminálek a občas je dost otravná. Lem a Ronnie nemají tolik prostoru, ale především Lem se ve třetí sérii stal mým největším oblíbencem. Třetí série u mě vůbec hodně změnila. Chvílemi mi z toho všeho bylo opravdu blbě a to ujíždím na Dexterovi, Waltovi a Hankovi. Shane u mě spadl na úplné dno, hodně mi celý seriál znechutil. U otloukánka Dutche jsem dlouho nevěděl, jestli mu mám vůbec fandit. Akce kočka ovšem rozhodla o opaku a spadnul jen kousek před Shanea. 1. série: 80%, 2. série: 85%, 3. série: 75%, 4. série: 85%, 5. - 7. série: 90%. ()

Vecko99

Absolutní špička mezi kriminálními seriály. Každá postava má něco do sebe, není to samý Mirek Dušín, ale často se pohybují na hraně zákona, občas i za ní. Není to o tom, že 20 sérii vyšetřují ty samé případy do kola a vůbec se díly neprolínají. Naopak tady se řeší práce a život a policistů a k tomu řeší případy. Kéž by bylo víc takových seriálů a méně LA, Miami, NY, atd.... ()

Arkanoid

Klasicky drsný policajt známy z osemdesiatych či deväťdesiatych rokov slúžil ako čiastočná predloha hlavnej postavy Vica Mackeyho, ktorý však zákon obchádza viac, než ktorýkoľvek drsný macho béčkových akčných filmov a ponúka našťastie aj dramatickú rovinu, ambivalenciu a výčitky. Okrem hlavného hrdinu tu nájdeme aj ďalšie skvostne napísané postavy a ich pevné ukotvenie v realite. V mojich očiach hlavnú postavu prekonáva jeho pravá ruka Shane v perfektnom podaní Waltona Gogginsa, ktorý má ako postava väčšie emocionálne a charakterové rozpätie ako hlavný hrdina. Je náladovejší, drsnejší a zároveň v citlivých scénach jemnejší, šialenejší, búrlivejší, vie do problémov dostať celý tím, ale v kríze neuhne a vie ju riešiť a množstvo scén s ním je kultových (bromance s Vicom, jeho vzťahy so ženami či interakcie s Tavonom, tiež skvelou postavou), pritom pre jeho základný povahový obrys ako rasistického rednecka mu je ťažko fandiť, no jeho herec už tento problém hravo zvládne. Je to dvojka nielen ako pravá ruka, ale aj významu pre seriál. Pre mňa je to aj druhá najkomplexnejšia postava po Tonym Sopranovi. Ostatní dvaja z tímu (Lem a Ronnie) si diváka získavajú neskôr, no stávajú sa po prvých dvoch najdôležitejšími postavami seriálu, ktoré ku uvedenje dvojici skvelo kontrastujú. Spočiatku je zaujímavý napríklad aj Dutch z oddelenia vrážd, ktorý neortodoxnými metódami a hlavne vcítením sa do sériových vrahov môže pripomínať Willa Grahama, no ten je len jeden a Dutch sa po zhodnotení aj neskorších epizód k nemu nepribližuje. Seriál má aj ďalšie postavy, ktoré potešia, no nerozvíja ich tak, ako členov Strike Teamu. Porovnanie s The Wire (do epizódy S02E12 The Wire): The Shield sa zameriava viac na súkromný život policajtov ako The Wire, pričom prime time ostáva v oboch seriáloch na pracovný život, pričom v The Shield nie sú pracovné postupy také komplikované ako v The Wire a zločin tam nie je zobrazený tak do detailov. The Shield ale vďaka väčšiemu zameraniu sa na súkromie postáv ich neukazuje len ako kolegov, ale aj viac ako partnerov, členov rodín, nezabúda na ich problémy a ambície, tieto veci sú však v The Wire riešené len málo a u menej postáv ako v The Shield. McNulty je v prvej sérii spúšťačom udalostí, v druhej sa už nejaví ako hlavná postava na rozdiel od Vica, ktorý je riešiteľom problémov okolo seba a stále hlavnou postavou. The Wire vyhráva nad The Shield v zobrazení zločincov, v The Wire sú to totiž tie isté postavy objavujúce sa každú epizódu a je im venovaná možno polovica času, vyvíjajú sa, kým v The Shield sú zločinci kvôli epizódnosti viac jednorazoví, ale máme tu aj vodcov gangov a významných členov mafie, ktorí vedia vydržať aj viac ako epizódu, no neobjavujú sa epizódu za epizódou a tvorcovia sa ich veľmi nesnažia vyvíjať ako postavy, no v oboch seriáloch sú tieto postavy plnokrvné. Porovnanie s The Sopranos (celý seriál dopozeraný). Vic je hlavným riešiteľom problémov okolo seba, do ktorých síce vstupuje náhoda bežného života, prostredia a prepletanie sa s osudmi ostatných reálne napísaných postáv, no budí dojem, že všetky dokáže hravo zvládnuť a nikto sa mu výraznejšie nepletie do cesty. V The Sopranos Tony chce riešiť všetky problémy okolo seba, je oveľa viac neurotický, ako Vic, ale vďaka náhode bežného života, prostredia a prepletaní sa s osudmi ostatných reálne napísaných postáv, nemá všetko pod kontrolou, a to hlavne vďaka ostatným postavám, ktoré si čas od času zmyslia rozhodovať samé a bez jeho vedomia. V The Shield teda cítiť väčšiu súdržnosť blízkych ľudí okolo Vica a je aj podmienená ich povolaním, v The Sopranos sa však vďaka vedľajším postavám, čo sa rozhodujú inak ako Tony, dostávame do krásnych absurdne vtipných situácií, ktoré sú v The Shield skôr nahradené len hláškami. Pri porovnaní komplexnosti postáv týchto dvoch seriálov vyhráva The Sopranos, možno aj vďaka dĺžke epizód, ktorá dosahuje cez 50 minút a viac, najdlhšia má 75 minút (okrem dĺžky to bola možno aj väčšia ochota scenáristov, ich väčší plat či lepší námet), pričom The Shield má prevažne epizódy dlhé 45 minút. Za ten dlhší čas dokázali The Sopranos ponúknuť viac rodinných hodnôt ako The Shield, čo by z hľadiska edukatívnosti malo byť práveže naopak, kým starší menovaný pojednáva o mafii, druhý o policajnej stanici. A možno si to The Sopranos môžu dovoliť ako kompenzáciu na vyváženie tej zábavy, ktorá vznikla z absurdnosti, čierneho a primitívneho humoru a väčšiemu tlaku na charaktery postáv, ktoré sa už pri samotnom konaní zločinu musia obrusovať, kým pri konaní policajnej povinnosti ten tlak taký nie je, nie každý prípad hlavného tímu musí totiž končiť korupciou. Posledná scéna je porovnateľná práve s Tonyho scénou. Série sa vyvíjajú v podstate rovnako, čo však nikdy nie je nudne, až na zásadnú zmenu na konci piatej série, ktorá pripomína utopenie šťeňaťa v potoku zákerným predátorom. Od šiestej série sa tak medzi postavy dostala ako veľký klin nezmazateľná nedôvera. The Shield sa oplatí pozerať kvôli mocumentary kamere, dynamike akčných scén, vývoju komplexných postáv, vývoju hlavných dejových línií naprieč sériami a jednému z najlepších zobrazení fungovania policajnej stanice a zločinu. Seriál je kultový hlavne ústrednou štvoricou Strike Teamu, ktorá prejavuje zohranosť v akcii, dialógoch, pohybovaním sa za hranou zákona či činmi, ako spoločné zbitie chlapa, ktorý si dovolil rozbiť hlavu jednému členovi tímu. Bratanie týchto hrdinov tu presahuje všetky problémy, s ktorými sa stretávajú a možno sa ním Kurt Sutter inšpiroval aj pri SoA. Každý hod pokrovej karty Strike Teamu na slabšieho súpera si tak divák dokonale vychutná. Postavy v The Shield podľa obľúbenosti: Shane; Vic; Lem; Ronnie; Tavon; Hiatt. Best scene: Shane vs.Tavon. () (menej) (viac)

• Farmington ve skutečnosti neexistuje, jde o imaginární okrsek v Los Angeles. (Sonnik)
  • V závere epizódy sa na Xboxe 360 ázijská prostitútka hrá dnes už ikonickú videohru "Crazy Taxi" z roku 1999. (Real Tom Hardy)

Chlastající superhrdina se vrátí

Chlastající superhrdina se vrátí

27.08.2009

Ano, Hancock 2 bude. Přestože se loňská letní „smithovka“ nesetkala s jednoznačně vstřícným přijetím diváků a kritiků, její komerční výsledky byly pozoruhodné. S celosvětovými tržbami 624 milionů… (viac)

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí

09.08.2009

Jistě, útočí už odpradávna (když se v tom začneme vrtat, zjistíme, že i Ben Hur byl vlastně remake), ale poslední dobou jakoby jejich nápor sílil a válcoval všechno ostatní. Až má člověk dojem, že… (viac)