Umučenie Krista

• Česko Umučení Krista (viac)

The Passion of the Christ je film o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu. Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo to už ?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid. Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekne něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha." V okamžiku jeho smrti se země otřásla.
Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do "Kristových let". "Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný." Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, "devítiocasou kočkou" (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno - při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk - sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: "Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být," říká. (oficiálny text distribútora)

moviesfan

Ať už je zpracování chybné nebo jakékoliv, výsledek mne zaujal a pohltil. Film je samozřejmě o ukřižování a o bolesti, která je obrovská. Pokud film po jeho skončení ve mně něco zanechá, tak jsem spokojený. Tak by to totiž mělo být. ()

PanCitron

Hodně se mi líbila aramejština a latina, jelikož někdy ta angličtina v takových filmech působí až jako pěst na oko. Vedlejší postavy, hlavě Pilát s Herodem, byly opět naprosto perfektní, čímž jsem tak nějak vypotřeboval všechny klady, které mě na snímku zaujaly. Zbytek byl už příšerně roztahaný. Třeba scéna s bičováním byla výborně udělaná, ale po čase už trochu nudila. S cestou na Golgotu to bylo obdobně. V podstatě jen ježíš stále dokola padal na zem, což po čase už nemělo ani význam a bylo to prosté natahování délky. Kratší stopáž by asi i klidně sneslo. Last Temptation of Christ byl rozhodně zajímavější film s touto tématikou. ()

JohnCZ

Matně si vzpomínám, že když tenhle snímek šel do kin, nadělal okolo sebe solidní humbuk. Aby ne, Umučení Krista je na mainstreamový snímek nezvykle brutální, ale o to působivější. Je vidět, že se Gibson věnoval každému detailu jak po stránce děje, tam po stránce umělecké, díky čemuž ale může film působit zdlouhavě. Občas bych přeci jen ubral na přehnaném množství zpomalených záběrů, které balancují na hranici kýče, ale v mých očích ji nikdy nepřekročily. Jediné tedy, co bych filmu vytkl, je nedostatečné vysvětlování - zejména pro lidi, co nečetli předlohu. Ať jsem dělal, co jsem dělal, v postavách a jejich motivacích jsem se ztrácel. ()

m.krudenc

Velmi zajímavý film, velmi zajímavé téma. Mel Gibson odvedl velmi kvalitní filmařskou práci. Měl by někdo už konečně natočit film o Ježíšovy podle skutečnosti, tak jak to opravdu mohlo bít. Né žádný napůl člověk napůl bůh. Bez náboženských pohádek. Film Umučení Krista se blíží k mé myšlence, je naturalisticky a syrově ztvárněný, po jehož zhlédnutí jsem se necítil nejlépe. Jaksi roztrhaně a "umučeně". Spousta scén (bičování Ježíše, jeho ukřižování) je opravdu hodně brutálních a asi nejsem sám, kdo při nich musel odvracet oči. Třeba se po shlédnutí tohoto filmu budete cítit jako sám Ježíš, když kráčel dlouhou cestu a neustále padal vyčerpáním a bezmocí pod tíhou kříže. Hrůzostrašná doba. ()

svik

Skvělé pojetí příběhu Krista a to nejsem nábožný.Konečně někdo nastínil alespoň troch více o existenci Ježíše a jsem velice rád že to byl můj oblíbený herec i režisér Mel Gipson.Záběry které on použil jsou nezapomenutelné jsou až bizardní ovšem to k ději patří .Skvělí je i jazyk , který Mel do tohoto filmu dal .Má prostě skvělé nápady. (Svik) ()

villon17

Nevím, co tvůrci tímto chtěli ukázat, ale u mě docílili jen znechucení. Vytrhávání masa a potoky krve se mi pak před očima zjevovaly i ve spánku a celková drastičnost mě naprosto odradila od podobných snímků. Jsem sice ráda, že jsem Umučení Krista viděla, ale jednou stačilo. ()

corpsy

Po výtvarnej stránke mierny veľkofilm, ktorý však všetko vrazil do po okraj nabombovaných emotívnych scén. Najznámejší príbeh ľudských dejín je tu prezentovaný ako krvavý masaker v tom najhrubšom zmysle, okorenený okázalým hereckým výkonom hlavného predstaviteľa a zaobalený do vynikajúcej Gibsonovej réžie. Film, ktorý s vami pohne aj keby ste boli zarytý ateista. Filmový skvost novodobých dejín. ()

Bubble74

Krvavý jatka z dílny řezníka Gibsona nejsou pokrmy pro mě. Když jsem nucená většinu filmu odvracet oči od obrazovky, nepřináší mi to žádnej diváckej požitek. Proto jsem to raději vypla umučená dřív než stačili umučit toho chudáka. Že bych přišla o překvapivou pointu vcelku nehrozilo. Ta hvězdička je za nádherný soundtrack, jinak se raději budoucím Gibsonovým naturalistickým vizím obloukem vyhnu, abych jim nekazila hodnocení a sobě žaludek. ()

Zeebonk

Inu, uzívané zpomalovačky s dramatickou hudbou na padajícího Krista se po chvíli začnou vážně zajídat a vlastně se mi to tak nějak zajedlo celé, takže si příště budu radši leštit klacek u pořádného snuffu. ()

Marek1991

Kontroverzný film najmä pre svoje brutálne naturalistické spracovanie. Pre mnohých ľudí to bolo rozporuplné a mali z toho zmiešané pocity, hlavne mnoho ľudí má citlivé povahy. Ja nevravím, že nemám, možno podľa toho, o čo sa jedná, ale toto som zniesol. Som kresťan a pamätám sa, ako nás na tento film zobral vyučujúci náboženstva na základnej škole. Mal som vtedy obavy, keď som počul o údajných úmrtiach zo šoku z tohto filmu v USA, ale nakoniec som sa dočkal len vybičovaného hluku v kine. Keď sa pýtali na názor Jána Pavla II. na tento film, mal údajne povedať, že: "Je taký, ako sa to stalo." Možno nie úplne v detailoch ako oblečenie a podobne, ale udalosťou a vecami okolo to tak malo byť. Je mnoho filmov, ktoré odkazujú na posolstvo, názory a dej okolo Ježiša Krista, ale chýbali tie, ktoré by ukázali realistickejšie to, čo musel prežívať a zároveň nepadol a bol pevný vo všetkom, myslím, že takto sa dá lepšie pochopiť aj spojitosť toho, čo hlásal s tým, čo musel prežiť, zvládol to až do konca. Pre mňa to patrí medzi najlepšie historické filmy vôbec. Veľké bravó treba dať hlavnému hercovi Jamesovi Caviezelovi, ktorý hral svoju životnú rolu. Bravúrne dielo. ()

NeutrinoX

Krom zobrazení mučení Krista a zajímavého stylu natočení mi film nic hlubšího a zajímavého nenabýdl, což je u takového díla velká škoda. Mnoho poviku pro nic moc:) ()

curunir

,,JE TO TAK, AKO TO BOLO." , povedal o tomto filme pápež Ján Pavol II., no jeho slová netreba brať úplne vážne. Pokiaľ ide o historické skutočnosti, Ježiš nikdy neniesol celý kríž (vážil by aj vyše 100 kg), ale iba jeden trám. Čo sa týka mučenia, na ktoré je celý film zameraný, tu už sa naozaj ukazujú jeho nesporné kvality vtedajších praktík, čo zabezpečilo filmu nielen pozíciu medzi najkontroverznejšími filmami kinematografie (najkontroverznejším je podľa mňa Scorseseho Posledné pokušenie Krista), ale taktiež zarobil Gibsonovi viacej peňazí , než jeho slávne Statočné srdce - zo zárobkom vyše 600 miliónov dolárov je 24. najziskovejším filmom vôbec (Statočné srdce len 200 miliónov). Najväčšia rozporuplnosť spočíva práve v jeho zobrazení mučenia, vďaka ktorému je film mnohými oslavovaný, inými zase zatracovaný - osobne som sa na to bez väčších problémov vydržal pozerať. James Caviezel bol do úlohy dobre vybratý, pri nakrúcaní znášal podobné útrapy ako Kristus na kríži, rovnako aj Monica Belluci ako Mária Magdaléna pôsobí hriešne vznešene a neopomenuté nemôžu ostať ani postavy Márie a Kaifáša (Mattia Sbragia). Hluché miesta sa vo filme v podstate nenájdu, retrospektívy z Kristovho života umucňujú celkový dojem, jediným záporom je istá zdĺhavosť niektorých scén (krížová cesta). Pre mňa osobne nie najsilnejší zážitok môjho života, rozhodne však film, ktorý navždy ostane v mojej pamäti. Nakoniec predsa len, čo všetko si musel Kristus vytrpieť, aby nás vykúpil. ()

PauloZ

No nevim, ale z některých komentářů je vidět, že tomu většina lidí nevěří a nepřipouští si tuto možnost. Kdo říká, že je to pitomoučké, tak je asi (s prominutím) pitomoučký on! Je to brutální až běda, ale autentické jak nic! Gibson perfektně a nadrzo, ať se Vám to líbí nebo ne, předložil divákovi svou vizi. Tenhle film je na minimálně 80%! ()

ConanVJ

Dá se říct, že toto není film pro slabé povahy. Postupem filmu je vidět spousty brutálních scén a krutého zacházení s hlavním hrdinou a film vše syrově ukazuje tak, že se někomu může udělat i nevolno. V tomto filmu musí člověk židy opravdu nesnášet, protože jsou tady opravdu krutí a nesnášenlivý. Film má pěkný příběh a parádní výpravu. Za mě 90% :) ()

ledzepfan

Tak-svůj prvotní, absurdně navztekaný komentář jsem smazal a omezím se jen na hlášku o tom, že v mých očích jde o zručně natočený ale obsahově hloupý prvoplán s jediným cílem=Vytáhnout milióny z oveček. Edit: Zpětně musím aspoň dvojhvězdou ocenit tu latinu a aramejštinu-to je krok který chce koule-to se zase musí Gibsonovi nechat. ()

draggo

Další z pokusů o natočení "největšího příběhu všech dob" se podle mě moc nevyvedl. Áno, je tu pomalu víc krve a brutality než ve všech dílech Saw dohromady, ale to z toho dělá dobrý film? Ve všem tom bičování, křižování, a dalším mučení se jaksi zapomělo na příběh, vykreslení postav a další podobný věci, které by ve filmu tohoto ražení jaksi měly být. Ani na konci filmu jsem pomalu nevěděl kdo je kdo. Nejsem zarytým odpůrcem násilí ve filmech, ale tady to bylo opravdu spíše na škodu. Na mě to působilo spíš jako historická verze nějakého slasheru. Chvályhodná je snaha o co největší realističnost, ale mnohdy je to taky na škodu. Třeba to, že je to v původních jazycích. Zní to skvěle a originálně, ale filmu jako takovému to škodí. Některá "vrcholná slova" (nevím jak to líp nazvat) holt vůbec nezapůsobí tak, jak mají, když si je přečtete v titulcích a slyšíte jak tam někdo něco mrmlá neznámým jazykem. Facka míří v tomhle směru k distributorovi, který nebyl schopný na české DVD dát ani český a ani anglický dabing. Naopak chválím výtečnou hudbu, která dodala některým scénám aspoň špetku atmosféry. Všeobecně se tenhle film snažil o spoustu chvályhodných věcí, ale mnohé z nich přehnal a výsledkem je prapodivný patvar, který se utápí v krvi a citacích z bible, nicméně však fatálně selhává skoro ve všem ostatním, což se odpustit nedá. /viděno na DVD: 30% a 2*/ ()

EastWicka

Dokoukala jsem (skrz prsty) i Passoliniho nejčuňárňáčtější kousek, óvšem tohle, tohle byla trochu silná káva. Ať si mi Mr. Gibson mává před očima vějičkami staré aramejštiny, mystiky a posláním přimět křesťanstvo k zamyšlení...já mu to nežeru. Tohle hnusné představení pokrytecky pracuje se stejnými pudy, které kdysi zajišťovaly dostatek diváků veřejným popravám. Několik hodin příšerného deliria podaných jako fullfrontovka, při které na vás přistávají kusy krvavé tkáně z živého člověka, no promiňte... Poselství? Očištění? Ale kdeže... A jestli ty kecy o poselství myslí šílený Mel vážně, tak mu definitivně hráblo. Fuj, on mě oslizl... PS: Chcete-li se skutečně zamyslet nad křesťanstvím a jeho poselstvím, zkuste Scorseseho Poslední pokušení. ()

Květula

Hodně lidí tomuhle filmu vytýká brutalitu a potoky krve. Taky mi nečiní potěšení sledovat, jak někomu ze zad odlétavájí kousky masa, ale nemyslím si, že to Mel přehnal. Lidi jsou bestie a možná, že ve skutečnosti bylo to umučení mnohem, mnohem brutálnější a krvavější. O to víc pak vyniknou krásné návraty do minulosti, kdy Ježíš mluví se svými učedníky. Především bych ale vyzdvihla naprosto skvěle vykreslenou postavu Satana - žádný horor mě nikdy nevyděsil tolik jako pouhý pohled na tuhle tvář. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (viac)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (viac)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (viac)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (viac)