Gróf Monte Christo

• Česko Hrabě Monte Cristo (viac)

Hrabě Monte Cristo je klasickým příběhem známého romanopisce Alexandra Dumase o úkladně uvězněném nevinném muži a jeho plánu pomsty na všech, kteří ho zradili. Divoký mladý námořník Edmond Dantes (Jim Caviezel) touží po klidném životě a plánuje svatbu s krásnou Mercedes (Dagmara Dominczyk). Jeho nejlepší přítel Fernand (Guy Pearce), který touží získat Mercedes pro sebe, jej krutě podvede. Edmond je neprávem uvězněn v nechvalně proslulé ostrovní věznici, pevnosti If, která se stane jeho nejhorší noční můrou na následujících třináct let. Přichází o vše, co miloval. Jeho víra ve spravedlnost je nahrazena myšlenkami na odplatu těm, kteří jej zradili. S pomocí podobně nevinně drženého spoluvězně (Richard Harris) se mu podaří naplánovat a úspěšně uskutečnit útěk z vězení. Stane se tajemným a bohatým hrabětem Monte Cristo. Podaří se mu proniknout do kruhů francouzské aristokracie a nelítostně systematicky ničí lidi, kteří jej zotročili... Slavný román Alexandra Dumase se dočkal minimálně sedmnácti zpracování (11 filmů, dva televizní filmy, seriály, minisérie). Film Kevina Reynoldse je však první anglicky mluvenou verzí od roku 1934. (oficiálny text distribútora)

ti88na

Od Dumasa som čo to prečítala, ale Grófa Monte Christa som vynechávala, akosi som si ho až príliš spájala s detskou spomienkou na film s Richardom Chamberlainom, ktorý mi je ako herec veľmi protivný a okrem Skleneného pekla a Troch mušketierov som celú jeho filmografiu kruto ignorovala. Túto verziu mi doporučila mama, ktorá sa pri ukážkach len veľmi letmo zmienila, že to bolo pekné. Teda som sa do toho jeden večer pustila, a musím povedať, že mala pravdu. Naozaj to bolo pekné a večer strávený v prítomnosti zradeného Jamesa Caviezela, krásnej Dagmar Dominczyk a zloducha Guy Pearceho bol veľmi príjemný. Dlhšia stopáž bola naplnená, hudobný doprovod fajn. Neznalá predlohy a predchádzajúcich filmov nemám s čím porovnávať, preto hodnotím len túto verziu samostatne bez ďalších vnemov a okrem pár detailov mu naozaj nemám čo vytknúť. Chváliť musím Jamesa Caviezela, ktorý bezchybne a dôverihodne odohral niekoľko polôh, ktorého jeho postava mala, okrem toho mi v niekoľkých vzácnych momentoch pripomínal Christiana Bala, takže za mňa spokojnosť. Určite som nalákaná aj na prečítanie knižky, ktoré už nemám žiadny dôvod odkladať. ()

Streeper

Pro mě velké překvapení. Předlohy k filmu jsem nečetla, ale vím, že to je nejoblíbenější knižní série mé babičky, která má doma jedno z nejstarších vydání příběhů o Monte Cristovi. Film se mi moc líbil. Už od začátku jsem byla velmi zaujatá dějem, Dantesovo dobrá povaha se mi hned od začátku zalíbila a po celou dobu filmu jsem byla spřízněná s hlavní postavou. Asi nejvíce se mi líbily scény v pevnosti a následně scény, když se z něj stal samotná Hrabě Monte Cristo. Konec je pěkný a dojemný a film mě přesvědčil, abych si jednou knihy přečetla. ()

Maynard.

Asi už ani nejde spočítat kolikrát je tento fantastický příběh zfilmováný... Říkám si ale, že si to snad budu muset přečíst, abych věděl jak to ten Dum-ass vlastně napsal. Tahle verze se mi zdá uplně jiná než ty ostatní. Sice se celkem dost věnuje uvěznění a pobytu v žáláři, což se mi zamlouvá, ale dál už je to zbytečná fraška. Na jeho pomstě se mi líbí to, že ji má absolutně promakanou a promyšlenou, což se vůbec, ale vůbec nedá říct o tomhle filmu. Tady se dostane z žáláře, najde poklad, no a pak už se mstí, což je sice hezký, ale ty jeho plány sou prostě hrozně jednoduchý. Konec je emerickej, až to tahá za voči, heppy end jak zvon, což si myslím, že v originálu rozhodně takle nedopadne. Celý film bych přirovnal k Muži se železnou maskou, což je podobná slátanina jako tohle... Hercům kraluje podlý Guy Pearce, ale zbytek je o ničom. Jestli takle si v JŮESEJ vykládájí evropské dějiny a evropskou tvorbu, tak se není vůbec čemu divit, že nás házej do jednoho pytle s rusákama :o) ()

pakobylka

Co se první poloviny týká, myslím, že Alexandr Dumas by proti menším ani větším úpravám svého slavného románu nijak vehementně neprotestoval. Dodávají snímku dynamiku, průbojnost a svěžest mládí, aniž by se zpronevěřily základním stavebním kamenům knižní předlohy. Jsem ochotná bez výhrad přijmout dokonce i šermujícího abbého Fariu. Nemalé problémy s sebou přináší až polovina druhá, ve které se z neprávem vězněného námořníka Edmonda Dantese stává hrabě Monte Cristo. Je přespříliš zjednodušená a zbytečně uspěchaná - chce se mi říct až odbytá. Svým pojetím rozmělní slušně vystavěnou atmosféru a finále tím pádem ztrácí na síle. Kromě toho: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Názorové přemety mladého Alberta Mondegy (syna krásné Mercedes) jsou nanejvýš podivuhodné. Rychlost, s jakou bez viditelné duševní újmy v mžiku vymění jednoho otce za druhého, je opravdu nevídaná ... a svým způsobem i maličko děsivá. ()

MickeyStuma

Popkornová verze jednoho z známějších příběhů Alexandra Dumase st. kterou rozhodně nevezmou v potaz fanoušci literární předlohy. Příběh je pro svoji volnost a nadhled značně poupraven, tudíž snímek předkládá dějství snad jen předlohou se inspirující, byť se zachováním všech postav. A tak tedy tvůrci jednoznačně vyprodukovali zcela ojedinělý zábavný dobrodružný film a to bez očekávané špetky romantismu, intrik a lstivosti. Ale nakonec, proč ne? Filmových verzí je už spousta a tak není od věci si s tím krapet pohrát. A tak se tento počin může zařadit ke snímkům ´Tři mušketýři´ z roku 1993 a ´Muž se železnou maskou´z roku 1998. ()

• Červená kašmírová vesta, kterou má Luis Guzmán (Jacopo) na sobě v závěrečné scéně, je stejný kostým, který nosí Chris Gorell Barnes v seriálu The Regency House Party (2004), Dan Stevens (Edward Ferrars) ho má na sobě při Edvardově příjezdu do Norska v seriálu Rozum a cit (2008) a také JJ Feild (Fred Garland) má ten samý kostým ve filmu The Shadow in the North (2007). (HappySmile)
  • Bílé puntíkované šaty s květinovým vzorem na živůtku, které má na sobě Dagmara Dominczyk (Mercedes Iguanada) v kanceláři monsiňora Villeforta, jsou ty samé, co měla na sobě Julia Sawalha (Lydia Bennet) při pozorování Wickhamovy jízdy na koni v seriálu Pýcha a předsudek (1995). Ten samý kostým měla také Ruby Bentall(Mary Bennet) na plese Meryton Assembly v seriálu Lost in Austen (2008). (HappySmile)