Umučenie Krista

• Česko Umučení Krista (viac)

The Passion of the Christ je film o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu. Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo to už ?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid. Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekne něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha." V okamžiku jeho smrti se země otřásla.
Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do "Kristových let". "Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný." Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, "devítiocasou kočkou" (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno - při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk - sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: "Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být," říká. (oficiálny text distribútora)

d-corso odpad!

Humorný odpadový film. Mel Gibson zřejmě nemá rád nikoho-ani Židy, ani staré Římany.Jak říká jeden můj kamarád: "Škoda, že jsem sebou neměl svůj bičík." Jaká smůla, že už neexistují Monty Python, myslím, že by zanedlouho vznikl skvělý film nebo alespoň televizní skeč. ()

ARI50

Ne pro každého film, což mě nevadí a rád se podívám na s filmování takového příběhu ale chtělo to více šťávy dostat ven. ()

Dharter

Výjimečně si na rozdíl od Apocalypta, tento Melův film nezaslouží žádnou kritiku. Tento druh filmů totiž otevírá lidem oči, aby viděli to, co jim bylo vnuceno za zrakem. Lidem, kteří jsou rukojmími vládnoucí Sumersko-faraónské (Šémitsko-chámitské) pokrevní linie. Je vhodné si uvědomit, jakou úlohu má v současné době had, a kde, a za jakým účelem se objevuje. ✔ ()

JASON_X

Židovská pohádka o Jéžíškovi mě nikdy ničím neoslovila, tenhle mýtus je pro mě naprosto nezajímavý a mojí vědomé i podvědomé psýše zcela cizí, mnohem bližší jsou mi třeba starší židovské mýty z knihy Berešit (Genesis). No a když se režie téhle látky chopí na první pohled trochu přihlouplý a impulzivní gój Gibson, který si rád přihne, nemůže to dopadnout jinak, než jak to dopadlo - tedy jako extrémně afektovaný, patetický, teatrální, citově exaltovaný kýčovitý blábol, který možná pohne nějakými svíčkovými babami a bigotními ovcemi, ale přemýšlivého diváka zanechá chladným. Dal jsem tomuhle dílku šanci třikrát a pokaždé jsem ho dokoukal jen s velkým utrpením. Ale vsadil bych boty, že třeba mladému Bushovi (neblahé paměti) se to určitě líbilo, pro tyhle typy je totiž The Passion jako dělaný. Nejzajímavější na celém filmu jsou pro mě jeho původní dobové jazyky, i když aramejština mi zní z mnohých úst dost prkenně a latina římských vojáků má zdá se mi dost silný italský přízvuk. Ale vizuálně (hlavně svou výpravou) je to film pohledný a řemeslně vcelku povedený, to uznávám. Moje slabé tři hvězdy jsou za jeho formu, obsah a laciná hudba jsou ale na odpad! ()

mm13

Film Umučenie Krista natočil relatívne čerstvý kresťan-katolík pre ostatných kresťanov (hlavne katolíckych). Tam je asi potrebné začať. Nebyť záujmu, ktorý (nečakane?) vzbudil ešte pred premiérou, prešiel by kinosálami bez väčšieho povšimnutia a zaradil sa medzi vzácne, svojské dielka, určené vyhrananenej diváckej obci, teda do skupiny, kam patria filmy ako dajme tomu Evil Dead - skrátka výdatná chuťovka pre vyhranených priaznivcov (čo je snáď svojim spôsobom úplne v poriadku). ...Umučenie Krista ale zaujalo nadmieru a odrazu je okolo neho neutíchajúci poprask, ktorého základným sprievodným javom sú extrémne polohy v názoroch (ktoré by neboli také extrémne, keby film nevzbudil taký veľký ohlas :-)... [A to celé je nečakane presnou charakteristikou stavu, v akom sa kresťanské náboženstvo a vlastne celý západný svet, vnímaný cez toto náboženstvo, nachádza. Táto dogma požiera samú seba; svojich prívržencov uväzňuje v (extrémne) obmedzenom pohľade na svoje okolie, tých čo nesúhlasia pre zmenu spútava v povrchnej, teda opäť len neobjektívnej kritike stále tých istých nedostatkov a nejasností... Jedni aj druhí máme čo nám patrí.] __________ A teraz k filmu. Po tématickej stránke je Umučenie Krista akceptovateľné dielo, dokonca ho považujem za mimoriadne zaujímavé. Posledné hodiny Ježiša Krista, naturalistické stvárnenie jeho ukrižovania - to už hej! Zaujímalo ma, ako tieto udalosti umelec vykreslí, nakoľko obohatí notoricky známy text. Veriaci aj neveriaci vnímame Ježiša ako ikonu (v rozpore s tým čo hlásal, ale nebudeme odbiehavať k teologickým otázkam), lenže ak príjmeme možnosť, že opisované udalosti sa skutočne práve takto odohrali (nebudeme odbiehavať ani k otázkam historickým či mytologickým), potom automaticky vyvstáva moment, kedy sa musíme samých seba opýtať - aký to bol človek, co prežíval, čo cítil a ako celú tú hrôzu vnímali jeho najbližši? ...Lenže vo filme kresťana-katolíka Mela Gibsona (ktorý žiaľ prekričal umelca Mela Gibsona) nič z toho nenájdeme! Pretože, po kresťansky verný svojej viere, chytil sa nádejnej témy tým najjednoduchším a nejpopisnejším možným spôsobom. To umeleckú hodnotu tohto filmu zráža na najnižšie priečky. __________ Veci sa totiž majú tak, že je rozdiel - ak sa rozhodneme zostať pri (len na prvý pohľad za vlasy pritiahnutom) prirovnaní z úvodu - točiť film o "lesnom duchovi" a rozdiel o vážnych veciach, ktoré priamo a v podstatnej miere vplývajú nie len na život jednotlivcov, ale aj na fungovanie celej spoločnosti. To prvé je čírou zábavou, fantáziou. To druhé riadnym kusom umeleckej a ľudskej zodpovednosti. Tak nakoniec vlastne neviem, či to, čo urobil Mel Gibson je úplne v poriadku. Veď z jeho filmu nie je cítiť ani len pokus o niečo viac, než prízemnú, na nekomplikované city a pocity útočiacu agitku. __________ P.S. Tešil som sa, ako budem s autorom komunikovať, tešil som sa na nové obzory a triasol sa vzrušením pri predstave, ako ma film s takýmto námetom pohltí. Dožil som sa však obrovského sklamania a ako náplasť budem musiet čo najskôr, už neviem koľký krát, siahnuť po Scorseseho nádhernom Poslednom pokušení Krista, ktorý mi ako divákovi a človeku, ktorý miluje pýtať sa, porovnávať a diskutovať, dáva nedoceniteľne viac. Umučenie Krista je film pre vyhranenú divácku obec, ktorá potrebuje jasné odpovede, nechce počuť o ničom čo nespadá do jej svetonázoru a namiesto diskusií miluje kázne. Tak nech sa vám páči! () (menej) (viac)

Bauer

Po Statečném srdci si znovu Mel Gibson stoupl za kameru a bohužel to nedopadlo tak dobře jako v předešlém případě. Neříkám, že to nějak strašné, to v žádném případě. Prvních 50 minut jsem sledoval s otevřenou pusou, protože jsem jen žasl na neuvěřitelně famózní výpravou. Ovšem poté přišla věta: " Nechte ho ukřižovat !!! " a já jsem začal tušit, že to už nebude ono. Bohužel jsem měl pravdu. Potom už sledujeme jen vlnu nasíli, která začíná bičováním a končí ukřižováním. Já mám rád brutální filmy ale přeci jen, co je moc, to je moc. Toto by se možná tak líbilo nějakému sadomasochistovi. Pod tím vším hraje působivá a náderná hudba.Velmi mně překvapil talentovaný James Caviezel, který se na roli Ježíše náramně hodí. Bohužel předvádí herecký výkon těch prvních 50 minut, pak už je to jen chodící zkrvavené tělo, jenž sem tam něco řekne. Určitě jsem rád, že jsem měl možnost to vidět, protože je to silný filmový zažitek, který ale není vhodný asi pro každého. Je to takový silnější průměr a tudíž 3,5*. ()

Morholt

Po prvním shlédnutí jsem tomu dal pár let čas, než jsem se na to podíval znovu. Musím podotknout, že nejsem věřící, ale ten film se pro mě po těch letech stal natolik sugestivním zážitkem, že se moje myšlení začalo vzpírat veškeré racionalitě, v kterou jsem vždy věřil. 90% ()

ladylucifer

Mnozí Gibsonovi vytýkají, že jeho film nevypráví žádný příběh a nerozvíjí charaktery postav. Myslím, že ale o tohle mu vůbec nešlo. Stejně by měl snad každý nějaký ten základ z Bible znát. Tady jde o něco víc, než jen vymyslet příběh a zfilmovat ho. Chtěl tím každému něco říct...bohužel ne každý si z toho něco vzal. Ve mně tedy Umučení Krista dost zanechalo, musela na něj myslet ještě několik dní. A stejně na tom byli i známí. Myslím, že ani použitý symbolismus není na škodu. Donutí člověka, aby trochu schánět a zjistil, co jednotlivé symboly znamenaly, a to značí zájem. ()

Genero

Ježíšku na křížku, tys to schytal. Nedoporučuji katolíkům, tento film je o utrpení člověka a nenese žádné poselství o lásce ani známky Boží přítomnosti. Mám rád filmy, ve kterých výron krve pocáká objektiv kamery a tady jsem svůj fetiš dostal hned několikrát. Kdyby se polovina filmu neodehrávala v tak zběsile pomalém tempu, přidal bych ještě jednu hvězdu. ()

ScarPoul

Pre mňa jeden z najlepších filmov vôbec. Akokoľvek si budem pripúšťať že som ateista, alebo kresťan, tak na konci dňa stále zostáva tá nezabudnuteľná atmosféra. To násilie, ktoré keď sa premostí do realistického zobrazenie funguje viac ako tisíc podobenstiev. A hlavne náboženské témy zbožňujem. A aj napriek dokonalému Braveheart je pre mňa The Passion of the Christ vrcholom Gibsonovho režisérskeho umu. ()

PROROK14

Výborný film. Asi tak ako to v skutočnosti bolo. Myslím že v ťých časoch bol Ježiš právoplatne odsúdený zločinec a nemaznali sa s ním. Film je brutálny, dosť brutálny, ale mne to nevadí. Aspoň je to realistické. ()

BoPo

Veľa kriku pre nič. Samozrejme Gibson dobre vedel, aké reakcie film vyvolá a že rozhodne nebude stratový. Takže ako obchodný ťah výborné, ale ako film podpriemer. ()

bouncer

Jako naturalistický dokument pro velmi úzký okruh diváků - masochistických věřících - rozhodně hodnotné a zajímavé dílo. Ovšem jaký má smysl pro nás normální diváky (ateisty i normální věřící) chodit na tento film téměř bez děje do kina?Samozřejmě, příběh ukřižování a zmrtvýchvstání znám, ovšem nejsem historik, abych posoudil do jaké míry Gibson film upravil a nebo se pokusil napodobit pravdu. Každopádně bych nebral snímek jako film, spíše již zmiňovaný dokument a to navíc velice málo poučný. Jeho komerční úspěch a obrosvký humbuk Gibsonovi závidím, ale musím říct na rovinu, že je zcela neoprávněný. Obdivuju nasazení s jakým se do tak riskantního projektu pustil, ale po pravdě - co vzniklo? Na horor to nemá atmosféru, na dějový příběh tam je moc krve a málo dialogů a pokud nejste sadista, vážený diváku, tak nevím, co vás může oslovit...aneb jak praví klasikové v South Parku: "Dude, that film sucked!" ()

Bast odpad!

Ukázka čisté fantazie a pravděpodobně nějakého typu skrytého sadismu Mela Gibsona. Prakticky všechno v tomto filmu bylo přehnané, už jenom to bičování byla holá blbost, a to za a) protože by to nepřežil, za b) Ježíš těch ran nedostal tolik. Tento film, jak jste si mohli všimnout a určitě všimli, nemá prakticky žádný děj, nevysvětluje žádné okolnosti ani příčiny proč se tak něco děje. Na druhou stranu se není co divit, když Američani prostě potřebují, aby z člověka ve filmu vyteklo alespoň 10 litrů krve, i když člověk disponuje pouze pěti. ()

Litsarch

Těm, které náboženství moc nezajímá, Nový zákon neznají a Ježíš je jen historická, pro někoho i nedoložená, postava, tento film asi moc neřekne a nebo si z něj budou pamatovat jen ty brutální scény. Pro ty ostatní se bude jednat o minimálně průměrný snímek až snímek skvělý. Nejsem si jist, zda Gibson měl v úmyslu natočit tento film jako kontroverzní snímek o kterém se bude mluvit, nebo zda k němu přistupoval se vší vážností, ale výsledek se mi líbil. Určitě bych našel menší či větší nepřesnosti a chyby, ale zrovna u tohoto snímku se v tomto moc dloubat nechci. Nejsem křesťan, nicméně k této události mám jistý respekt a snímek ve mě vyvolal silné emoce, které jsou i po letech stejně silné, když si vzpomenu na to, jak jsem snímek viděl poprvé. V neposlední řadě potlesk Caviezelovi za skvělé a procítěné ztvárnění Ježíše z Nazaretu. ()

Avalon820

Tématicky atraktivní, vizuálem tu podmanivý, tu znepokojivě názorný, avšak celkově vzato na více než dvě hodiny stopáže neuvěřitelně plytký film. Že nepřišel scénář s ničím novým, nelze vytýkat, chápu to tak, že cílem bylo dát notoricky známé story hmatatelnou podobu. A to oceňuji. Že si ovšem autoři vybrali ke zpracování pouhých posledních dvanáct hodin z Ježišova života, které v podstatě obsahovaly soud, následovaný mučením, následované soudem, následovaným (překvapivě) mučením... to opravdu nechápu. Na tvorbu epického filmu je to totiž zatraceně málo, na sebelepší audiovizuál nehledě. V čem tedy spočívala ona proslulá kontroverze jsem ve výsledku opravdu nepochopil. Bohužel. ()

Dale

Pekný film, na ktorom vidieť výbornú režisérsku prácu Mela Gibsona. Mám ho ako herca rád, no je lepší režisér ako herec. Ale predsa, bolo tam pár maličkostí, kvôli ktorým som nemohol dať plný počet. ()

Mononoke.

Skoro se mi nechce film hodnotit, a napsat jen komentář, ještě uvidím, každopádně bych se na Umučení ráda v budoucnu podívala ještě jednou. Každopádně, ti co tu film ztrhávají za brutalitu, si asi nevyšimli názvu filmu, který se v překladu jmenuje Kristovy pašije a ti co ho nepochopili, protože postavy nemají vývoj a jednají tak jak jednají ať si jsou laskavě přečíst Bibli. Vizuálně kontroverzní dílo, vyvolávající zhnusení, odpor a díky tomu, od mnohých, i nízké hodnocení, leč dobově – myslím - velmi věrné. Nemůžu si pomoct, ostatní jsou jenom slečinky co nesnesou historicky věrný film, nebo určitý možný pohled na historii. Byly chvíle, kdy jsem si také říkala, že to Mel natočil jenom aby uspokojil své zvrhlé a násilnické choutky, ale celkově se mi to prostě líbilo, nemůžu si pomoct. Za ikonografickou stránku by mohl dostat jedničku s hvězdičkou. Je vidět, že nevařil z vody a scény si nevymýšlel (ano, problém je, že k pochopení filmu je dobré mít všeobecné vzdělání a něco vědět o pašijovém cyklu a ne každý má potřebu mít kulturní přehled, ale Gibson to netočil pro ignoranty všeobecného vzdělání), obličeje vybraných herců můžeme nalézt na vlámských renesančních obrazech, Kristus nesoucí kříž na Kalvárii zase vypadl z děl mistra Třeboňského oltáře (jenom červené pozadí chybělo) naprosto dokonalý byl groteskní Herodův dvůr. A teď výtky, v celém filmu byl Ježíš, jakožto hl. postava, spíš jen taková loutka v rukou režisérova záměru, než skutečným vizionářem, byly to jednotlivé scény chladně a promyšleně komponované za sebou bez jakéhokoliv citu, a Kristus se v nich chvílemi ztrácel. Další kosmetické vady, trochu mi vadily ty lyrické vize s obojpohlavním všudypřítomným ďáblem ala Voldemort a Kristovo jedno napuchlé oko a druhé se žlutou kontakt.čočkou jak kdyby byl nějaký ještěr (ale to jsou hlouposti). Každopádně film mě vtáhl dovnitř, zaujal, byl svým způsobem velmi očišišťující od těch kýčovitých srajd co vysílaj o Velikonocích na ČT2 a Gibson má zkrátka odvahu, věřím že ukázal přesně to co chtěl. Tj. v určitém expresivním úhlu pohledu (pro určitou skupinu diváků) zachytit Kristovu obět lidstvu. Nic víc. Já dostala to, co jsem čekala. 85% ()

Terva

Tento snímek jsem poprvé nedokoukal. Až snad na třetí pokus se mi to povedlo. Mě se to nelíbí, je tam spousta krve a brutality. Prostě mi to nesedí. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (viac)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (viac)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (viac)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (viac)